Sayfayı Yazdır | Close Window

Çankırı Günleri

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Haberler/Etkinlikler
Forum Adı: Çankırı Haberleri
Forum Tanımlaması: Haber Duyuru ve yorumları
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=3881
Tarih: 19.09.2020 Saat 22:12
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: Çankırı Günleri
Mesajı Yazan: Nermin
Konu: Çankırı Günleri
Mesaj Tarihi: 19.06.2013 Saat 16:56
ÇANKIRI BAŞKENTTE...

Büyük bir nüfusu Ankara’da olan Çankırı, yıllarca yapılamayan Çankırı Günlerini 30 Mayıs- 2 Haziran 2013 de Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. Katılımın oldukça yoğun olduğu, Çankırılının özlem duyduğu ve yıllardır beklediği Çankırı Günlerinde halkın ilgisi ve mutluluğu ifade edilemeyecek düzeyde olduğu gözden kaçmadı. Çankırı’mızın İlçe Belediyeleri, Kaymakamlıkları ve tanıtım için gelen esnafları tarafından yörenin özelliklerini yansıtan bütün unutulmaya yüz tutmuş değerlerinin yaşatılmaya çalışılması 'yöremizin nesi var diyene' iyi bir cevap niteliğindeydi. 

En başta Çankırı'mızın TUZU, Eldivan’ın kirazı, Çerkeş’in baklavası, bükmesi, Ilgaz'ın buz gibi ayranı, keşkeği, Yapraklı'nın böreği, acısı, cevizi, Atkaracalar’ın taze doğal üretilmiş tereyağı, peyniri, nostalji olmuş el değirmeni ile yarmanın çekilmesi, kağnısı ve tarihi, Orta'nın bazlamaları, Şabanözü'nün bağrında barındırdığı en değerli ve kutsal olan Şabanözü Rehabilitasyonu'nun 'Gönül Korosu', Kurşunlu'nun balı, Korgun’’un makarnası ve bisküvi arasında lokum ikramı, Çankırı’nın çatlak helvası, el emeği göz nuru Kadın İstihdamının muhteşem el emekleri ve yöremizin kurusu, eriştesi, perişga’sı, su hamuru ve daha neler neler! 
Hasret duyduğumuz gönül bağı, yıllardır görülmeyen dostlar, ahbaplar ve yürekte hissedilen sevgi. En güzeli de gözlerde okunan o mutluluktu! Memleketimizi tanıtmanın ve duyulan hasretin başkentte yaşatılması için bir sonraki yıllarda daha büyük etkinliklerin yapılması gerektiği hemşehrilerimizce dile getirilmiş olması o duyulan özlemin yarım kalmışlığı, sevdiğine doyumsuzluğun en güzel ifadesi değil midir? 
Uzak çağların yakın kenti Çankırı, bundan sonra da sen ilgisiz kalmayacaksın. Hak ettiğin değere ulaşman için tüm Çankırı sevdalıları el ele verecektir. Çankırı Dernekler Federasyonu bu yolda yıllardır mücadelesini sürdürmüş olup, bu etkinlikle de üzerine düşen görevi layığı ile yapmıştır. Çankırılılar olarak birlik ve beraberliğin önemi bir kez daha gösterilmiştir.

Ayrıca, Ankara’da bu büyük ailenin içinde olmaktan hep onur duyan ve özveriyle çalışmalarını sürdüren Çankırı’nın ve Çankırılı kadınların sesi olan Çankırılı Kadınlar Derneği bu güne kadar gerçekleştirdiği sayısız etkinliklerle başkentte gönül elçisi olmuş ve bundan sonra da gururla üzerine düşen görevi yerine getirecektir.
Çankırı Günleri Komitesi başkanı Çankırı Milletvekilimiz Hüseyin FİLİZ'e, Çankırı Valimiz Sn.Vahdettin ÖZCAN'a, yıllardır Ankara'da bütün zorluklara rağmen Çankırı’nın sesi olan Çankırı Dernekler Federasyonumuz, sağlığını bile ikinci plana atan Çankırı sevdalısı Genel Başkanımız Sn.Adem CAN'a ve Çankırı Vakfı başkanı SN.Recep ŞAHİN ve tertip komitesinde ki tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Nermin AYDINLI
BAŞKAN
Çankırılı Kadınlar Derneği Yönetimi Adına.


-------------
Nermin AYDINLISayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk