Sayfayı Yazdır | Close Window

KARTZEDELERE MÜJDE

Nereden Yazdırıldığı: Çankırı Araştırmaları Sitesi
Kategori: Araştırmalar
Forum Adı: Çankırı İçin Düşünüyorum
Forum Tanımlaması: Çankırı için düşündüğünüz fikir ve öneriler
URL: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=295
Tarih: 13.07.2020 Saat 15:43
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Konu: KARTZEDELERE MÜJDE
Mesajı Yazan: hikmet ozdemir
Konu: KARTZEDELERE MÜJDE
Mesaj Tarihi: 03.03.2006 Saat 12:21

KARTZEDELERE MÜJDE

BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Uzun bir zamandan beri kamuoyunun beklediği ve kanunlaşma süresince yakından takip ettiği kredi kartları düzenlemesi olarak da bilinen 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 23.02.2006 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kanunlaşmış ve 01.03.2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

1987 yılında kullanıma başlanan ve çığ gibi yayılan kredi kartı kullanımı, ne yazık ki yanlış kullanma, limit tesbiti, dağıtımı ve faizlendirilmesindeki hukuki başluklar sebebiyle toplumumuzda hepimizinde bildiği gibi büyük sıkıntılar ve olumsuz olaylar ortaya çıkmıştır. Toplumun çözüm beklediği kanayan bir yara haline gelen bu soruna acilen bir çözüm bulunmasını isteyen hükümetimiz 23.02.2006 tarihinde kanunu TBMM'ne getirerek çıkmasını sağlamıştır.

Bu yasal düzenleme, kart kullanıcılarının aleyhine gelişen hukuki boşluğu ortadan kaldırarak borç batağına saplananlara büyük bir rahatlama getirecektir. Sayıları milyonları bulan temmürede ve icraya düşmüş kartzede vatandaşlarımız 60 gün içinde resmi başvuruda bulundukları takdirde kendilerine ödeme kolaylığı ve taksitlendirme yapılarak yeni faiz düzenlemesi gibi haklardan yararlanabileceklerdir.

Son olarak şunları söylemek isterim ki yapılan bu düzenleme ile bankacılık sektörünün sağlıklı gelişimi için hukuken mevzuatı tanımlanmış, tarafların hak ve yükümlülükleri ile sorumlulukları belirlenmiş, kartların kullanımına ilişkin genel işlem şartları hüküm altına alınmıştır. Ayrıca sistemde yer alan kuruluşların denetiminin genel çerçevesi çizilerek, Kanun kapsamındaki kuruluşların ve ilgili kamu kuruluşlarının kendi aralarındaki bilgi alışverişi esasları belirlenerek banka kartı ve kredi kartı kullanan tüketicilerin hakları güvence altına alınarak, hukuki boşluk ortadan kaldırılmış, yasal ve objektif bir düzenleme yapılmıştır.

Bankacılık sektörümüze ve Halkımıza hayırlı olması dileklerimle

 

 

Prof.Dr.Hikmet ÖZDEMİR

Çankırı Milletvekili

Email : mailto:hikmet.ozdemir@tbmm.gov.tr - -

Web : http://www.hikmetozdemir.com/ -
Sayfayı Yazdır | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk