2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ahmet GÜLŞEN
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Karadut Bahçesi
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumKaradut Bahçesi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Karadut Bahçesi
    Gönderim Zamanı: 20.08.2006 Saat 16:52

Karadut Bahçesi

Temmuz ayının ilk haftası iznimin bir bölümünü geçirmek için Çankırı’daydım. Çankırı izlenimlerinden  birini sizinle paylaşmak istiyorum.

Çankırı’nın çalışkan bürokratlarından İl Kültür Müdürü sayın Kemal KARATATAR kurumunun bir çalışması için yakın bir köye gideceğini ve Devletin bu kültür hizmetine benim de iştirak edebileceğimi söyledi. Konu kültür olunca, Çankırı olunca, ben bu daveti reddedemezdim. Çünkü bizim için Çankırı’da tatil yapmak aslında (Çankırı Araştırmaları açısından) çalışmak demektir.

Gideceğimiz yer Eldivan İlçesi Gölez Köyü. Ancak önce Çankırı Orman Fakültesinden iki peyzaj uzmanı almamız gerekiyor. Bu nedenle ilk durak Orman Fakültesi. Uzmanlar hazırlanırken biz de Fakültede Dekan Yardımcı sayın Prof. Dr. Ziya ŞİMŞEK’i ziyaret ettik. ŞİMŞEK, Çankırı’nın ormanlarını istila eden zararlı haşerelerle yine başka tür bir böcek kullanarak nasıl çözüm sağladıklarını, orman alanında tabiatı nasıl yönlendirdiklerini bahsetti. Başarılı sonuçlar alınmış, Devlet için önemli kazançlar sağlanmış. Tabii bir soğan bile dikip yetiştirmemiş  bir kişi olarak benim konuyu anlamam kolay olmadı ama anladığım kadarıyla önemli bir konu var ve Çankırı Araştırmacılarından konu hakkında duyarlı olanların bunu işlemesi,  kırsal kesimde bilincin artırılması için çalışmalar hazırlaması gerekmektedir.

Fakülteden çıktıktan sonra peyzaj uzmanlarımız Özgür bey ve Umut hanımı da alarak Gölez köyüne doğru yola çıktık.  Yol boyu Memleketimim insanlarını gördük; çalışan çiftçi, köyüne apartman diken ‘Alamancı’, caminin önünde oturan ihtiyar köylü, çobanlar, çocuklar, kuzlar…

Nihayet köye geldik. Gölez köyü il merkezinden 15 km. İlçe merkezine (Eldivan) 9 km’dir. Çok kısa denilebilecek bir mesafe. Gölez köyünün hemen ortasında bir güzel alanda bulduk kendimizi: Karadut Bahçesi.

Toplam 650 m2 alan üzerinde büyük karadut ağaçlarından oluşan bir mekan. Bu alan köyün kamu malı olup, köy muhtarı ilgileniyor. Buradaki karadut ağaçlarının bir özelliği de tek kökten çıkan ağacın sonra tekrar toprak altına girmesi ve üç beş metre öteden tekrar çıkmasıdır. Yani ondan fazla ağaç sayabilirsiniz ama bunların kökü 3 yada 4’ü geçmez. Bu karadut ağaçları gayetle lezzetli, ekşi karadutlarla dolu.

Kültür Müdürlüğü bu alanı turizme kazandırmak için bir dizi çalışma yürütecekmiş. Kültür Müdürü sayın Karatatar köy muhtarı ile durum değerlendirirken, Peyzaj uzmanları ölçüler alırken, ben ağaçlardan karadutların lezzetini tetkik ediyordum. Ancak bu karadutları yemenin bir bedeli vardı; muhtar bizim köyü, bu bahçeyi internette anlat dedi. Herkese köyümüzün, karadut bahçemizin açık olduğunu yaz dedi.

Hepimiz yakınır dururuz, Çankırı’da gidecek bir yer yok, nasıl tatil geçireceğiz. İşte size bir adres, lütfen not edin;

Eldivan Gölez Köyü Karadut Bahçesi (sadece 15 km)

Köyün azimli muhtarı kültür müdürümüzün de yönlendirmesiyle buranın tanıtılması için çalışmalar yapmayı planlarına aldı. Bir de açık davet yaptı hemşerilerimize, “gelin karadutlarımızın tadına bakın”

Gölez köyünde bir de Osmanlıdan kalma camii var, sayın Vekilimiz Özdemir vakıflar genel müdürlüğü cephesinde işi takip ederek restore programına aldırmış. Kültür müdürlüğünün iyileştirme ve tanıtım çalışmaları, Vakıfların Camii restoresi ile bu yakın köy gelip giderken bir uğrak yeri olmaya aday görünüyor.

Kültür müdürümüzün sizden bir ricası var, tescil edilecek bu alan bir güzel isim verilmesi gerekiyor. Henüz bir isimle anılmıyor ve verilecek isim tescil edildikten, resmileştikten sonra yaygın olarak kullanılacak. Dolayısıyla sizlerden isim önermenizi bekliyoruz.

Meşe

İkinci istikamet küçük hacı emir köyü. Bu köyde tescil edilmeyi bekleyen bir meşe var. Gövdesi resimde de görüleceği üzere dört kişi kalınlığında. Meşe kültür müdürlüğünce tescil edilecek ve çevresindeki alan iyileştirilecek. Uzmanlarımız burada da ölçümler ve çizimler yaptılar.

Bu meşeyi de ziyaret etmeni tavsiye ediyorum.

Resimler:

İlk | Önceki Resim | Sonraki Resim | Son | Minyatür resimler

Çevre Orman il müdürülüğündeki teknik bilgiler http://www.cankiri-cevreorman.gov.tr/duyurular/anit.asp

Düzenleyen ahmetgulsen - 20.08.2006 Saat 16:59
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.08.2006 Saat 12:11

KARADUT AİLESİ VE SULTAN BEDRETTİN

Defalarca gölgesinde çay içtiğimiz, Gölezlilerle sohbet ettiğimiz Karadut ailesini görüntülemeniz çok iyi olmuş. Eski bir dostu görmüş gibi oldum. Tabiat varlıklarımıza sahip çıkmak ne kadar güzel...Ağlarkaya'nın gözyaşını kurutanlar, umarım bu tür çabalardan ders alırlar.

Mezartaşında vefat tarihi 1738 olarak kaydedilen ancak hakkında başka bilgi bulunmayan Sultan Bedrettin isimli velî de karadut ailesine yakın mesafededir. Karadutları  onun dikmiş olabileceği aklıma gelmiyor değil.

Bu konuda gayret gösterenlere teşekkürler.....

Hakkı DURAN
Yukarı Dön
Muhsin tek Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.10.2006 Saat 17:16
 bizler tek ailesi olarak tüm yarenlere selam ederiz bizlerde gölez köyünün bir ailesi olarak köyümüze her sene gider karadutları ziyaret ederiz, dinleniriz akrabalarımızı ziyaret eder hayır dualarını alırız ..... köyümüze gösterdiğiniz ilgi için çok tesekkür eder ziyaretlerinizin devamını dileriz ........
M.tek
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.10.2006 Saat 08:25

HOCA AHMED YESEVÎ-HACI BEKTAŞ-I VELİ

ve KARADUT

İlki 1976’da olmak üzere birçok defa ziyaret etmiş olduğum Hacı Bektaş-ı Veli Türbesinde çok eski bir Karadut ağacı bulunmaktadır. Ağacın toprağa yakın kısmı biraz yanık vaziyettedir.Menkıbeye göre, Hoca Ahmed Yesevî hazretleri, Ocakta ucu biraz yanmış odun(eysi, köseği, Öğseği)u Anadolu yönüne fırlatmış, Hacı Bektaş’a da "bunu bulduğun yerde dergâhını kur, insanları aydınlat” diye talimat vermiştir. Anadolu içlerine doğru ilerleyen Hacı Bektaş, köseğiyi Sulucakarahöyük’de bulur ve yanık tarafını toprağa daldırır. Yesevî kerametiyle fidan olur, filizlenir. Büyür, boy atar, meyve verir; ulu bir karadut ağacı olur. Menkıbedir, isteyen inanır, isteyen inanmaz. Anadolu insanı, çoğunlukla bu ağacın kutsal olduğuna inanmaktadır.

Bugün çok yaşlanmış olan karadut, Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Halen meyve vermektedir.

Hacıbektaş’ta 700 yıllık Karaduta koruma

Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ndeki Hacı Bektaş Müzesi Bahçesi’ndeki 700 yıllık Karadut ağacı yıkılma tehlikesine karşı tahta ve demir direklerle ayakta tutuluyor.

Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ndeki Hacıbektaş Veli Müzesi içerisinde bulunan koruma altındaki Karadut ağacının yıkılmasını önlemek amacıyla tahta ve demir direklerle korunuyor. Öte yandan, Karadut ağacı, 700 yıllık bir geçmişe rağmen meyve vermeye devam ediyor. (Selahattin Şahin …NTV-MSNBC-9 Temmuz 2005 Salı)

KARADUT HAKKINDA BİR DEĞERLENDİRME

Geçenlerde internette Dr Münir Derman’ın [1] Hacı Bektaş-ı Veli Müzesindeki karadutla ile ilgili bir değerlendirmesi gözüme çarptı.

"Yedi asırdan beri her sene meyve veren bir karadut ağacı vardır. Hacı Bektaş-ı Velî 'nin türbesinde. Horasan'dan gelme...

Yolun oraya düşerse bu dut ağacından bir parça yaprak ye. Sebebini sorma. Korkma hayvanlaşmazsın. Ot yiyenlerden olmazsın. Bu kara dut için Hacı Bektaş-ı Velî şöyle demiş : "-Bu ağaç dut verdikçe bilesiniz Anadolu bizimdir..."

Kara dut: Ahmet Yesevî'nin devamı olan Bektaş-ı Velî'nin ruhaniyetinin devamını bildiren maddi meyve...

Hurafeleri at. Doğruyu söylüyorum: “Şu kara dut ağacı meyve verdikçe bilesiniz. Anadolu bizimdir...” şeklinde görüşlerini ortaya koymuş Dr. Münir Derman...

KARADUT KURUMAYACAK

Merhum Dr. Münir Derman'ın yukarıdaki beyanlarına -naçizâne- ilave edeceğimiz şudur: Gölez'deki karadut da Hacı Bektaş müzesindeki ile aynı soydandır. Ahmet Yesevî, Hacı Bektaş Velî, Mevlânâ Celaleddîn, Hacı Bayram Velî, Şeyh Şaban-ı Velî vd..; milyonlarca gâzî ve şehîdin kanları bu toprakları mübarek kılmıştır.

Bu karadut(lar) kıyamete kadar meyve verecek...

[1] Dr. Münir Derman(1910-1989): Bilim adamı, Genel Cerrahi Uzmanı, mutasavvıf. Su, Allah Dostu Der ki isimli eserlerinden tanıyabildiğim kadarıyla ilgi çekici bir şahsiyettir.

Hakkı DURAN
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek