2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Avrupa Birliği Başkentinde Çankırı Yaren
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumAvrupa Birliği Başkentinde Çankırı Yaren

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: Gent- Belgium
Status: Aktif Değil
Points: 248
Mesajın Direkt Linki Konu: Avrupa Birliği Başkentinde Çankırı Yaren
    Gönderim Zamanı: 08.06.2006 Saat 23:43

Değerli Yarenler

Çankırımız ve Yaren ağamız ile Avrupa'nın başkenti Brüksel'de bir kez daha sesini Avrupaya duyurduk.

Brüksel'in sembolü olan Manneke pis' İşeyen adamcık- İşeyen Çocuk'a Çankırı Yaren ağası elbisesi giydirildi. Manneke pis resmen Çankırı'yı üç gün boyunca bu elbisesi ile temsil edecek.

Rivayete gör bu heykel bundan yıllar  Brüksel'in savaş yıllarında bombanın patlayacağı esnada yanan fitil üzerine tesadüfen işeyerek bir şehri kurtarmış. Dostluk ve barışın sembolü olarak heykeli dikilmiş.

Hergün binlerce turistin geçtiği meydanda bulunun heykel Belçika'nın  ve Brüksel'in sembolü haline gelmiştir.

Bu haberi yazan Yusuf Çınal arkadaşımın törenden önce beni arayıp çeşitli kıyafetler arasından Çankırı kıyafeti seçildi. demesi ile çok duygulandım.
Bu güzel olayın en güzel fotoğraflarla süslemesini istedim.
Sağolsun bir de video görüntüsü eklemiş.

Sayın Ahmet Gülşen'in sitemize bu haberi ve fotoğrafı eklemesi ile Çankırı Yarenleri Brüksel'de izleme imkanı bulurlar.
Umarım Çankırılı yarenlerimiz de  memnun kalırlar.

Selam, sevgi ve saygı ile.

izlenecek adres:www.belturk.be

 


 Düzenleyen ahmetgulsen - 09.06.2006 Saat 10:00
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.06.2006 Saat 10:04

kaynak: http://www.belturk.be/go.php?go=3030b89&do=details&r eturn=last_news&pg=1
video görüntüsü için tıklayın.

 

Brüksel´in sembolü ´ Manneken-Pis´e Çankarı yöresi ´Yaren Ağası´ elbisesi giydirilerek, birlik,beraberlik ve kardeşçe,sevgi içinde yaşam dileklerinde bulunuldu.

Belçika Türk Dernekler Birliği Başkanı Rıfat Can, Türk kökenli senatör Fatma Pehlivan, Mankene-Pis Sevenler Derneği Başkanı Edmond et Josee Vandenhaute-Gevaert ile dernek temsilcilerinin katıldığı Brüksel´insembolü Manneken Pis´i giydirme töreninde ´Türk-Belçika Dostluğu´nu vurgular yapıldı..

Başkent Brüksel´de Bugün ( 9 Haziran Cuma) saat 14.00 itibaren Pleca De La Monnaie´ de ( Meydanı) kurulacak çadırlarda Türkgünü etkinlikleri çerçevesinde ebru,hat,Türk mutfak ürünleri tanıtılarak,  ilgi gösterilerek çay ve Türk kahvesi ikramı yapılacağı öğrenildi.
 
BELÇİKA Türk Dernekler Birliği tarafından düzenlenen ve Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliği himayesindeki ´Türkgünü´ etkinlikleri Brüksel´in sembolü Manneken-Pis´in ( İşeyen Çocuk) giydirilmesi ile start aldı.
Brüksel´in birlik ve beraberliği için olduğu kadar, çok kültürlü yaşamın ve sevginin de sembolü olarak kabul edilen ´Manneken-Pis´e dün düzenlenen bir törenle Çankırı yöresi folklorunu anlatan ´Yaren Ağası´ elbisesi giydirildi.
Brüksel´in tarihi mekanı  belediye sarayında düzenlenen törene  Mankene-Pis´i Sevenler derneği Başkanı Edmond et Josee Vandenhaute-Gevaert, Belçika Türk Dernekler Birliği Başkanı Rıfat Can, 2. Başkan Hüseyin Aydınlı, Türk kökenli senatör Fatma Pehlivan ile iki dernek yöneticileri katıldılar.

DOSTLUK MESAJLARI VERİLDİ
Manneken-Pis´i Sevenler derneği Başkanı Edmond et Josse Vandenhaute-Gevaert;´ Brüksel´in 1650 yıllarından bu yana sembolü olan Manneken –Pis´e bugün yeni dost arkadaşlar geldi. Onları sevgi ve saygıyla karşıladık. Sadece dost ülke Türkiye değil, Belçika´da da yaşayan Türkleri temsil eden elbiseyi aldık. O elbiseyi sevgi ve ,saygı ve birlik beraberliğimizin ve dostluğumuzun şerefine Manneken-Pis´e giydireceğiz. Bu tören Belçika ile Türkiye arasında yeni dostluklara vesile olsun. Türkiye´nin ve Türklerin temsilcileri Brüksel´e hoş geldiniz´diyerek, kadehini Türklerin dostluğu için kaldırdı.

BİZ BURADA YAŞIYORUZ
Belçika Türk dernekler Birliği Başkanı Rıfat Can; ´ Bu yıl üç gün sürecek bir Türkgünü etkinliğinin ilk halkasını oluşturan Manneken-Pis´in giydirilmesi törenine katılmak beni son derece duygulandırdı. Manneken-Pis Brüksel´in sembolü bir çocuk. Bizim de Yaren Ağamız var. Bu da birlikten, dostluktan,sevgiden kardeşlikten hep dem vurur. Burada bu ruhu, bu düşünceyi tekrar  yaşadık. Belçika-Türk dostluğu için kalıcı köprüler attık. İlk defa Belçikalılara kendimizi gösterme,anlatma fırsatı bulacağımız bu etkinliklere herkesi bekliyoruz´ dedi.

EVİN DIŞINA ÇIKTIK
Türk kökenli senatör Fatma Pehlivan da; ´ Manneken-Pis´e Yaren ağası elbisesi giydirdik. Son derece mutluyum. Çünkü burada Türkiye´nin tanıtımı yanında Belçika Türkleri de ilk defa varlığını ispatlıyor. Belçika´da bizde yaşıyoruz diyor.. Bu bir anlama evin dışına çıkmak,evin kapılarını açmak anlamını taşıyor. Diğer yönden bakınız Yaren Ağamız AB´ye ( Avrupa Birliği) girdi.. Bu etkinlikler Belçika´da Türk toplumuna artı puanlar kazandıracaktır. Türkiye´yi ise turistik açıdan kazanç sağlayacaktır´ diyerek, etkinliğe herkesin ilgi gösterilmesini istedi..

YAREN AĞASI ELBİSESİ GİYDİRİLDİ
Brüksel´de saat 11.00 de düzenlenen mini törenle Brüksel´in sembolü Manneken-Pis´e Türkiye´den özel hazırlatılan ve Çankırı yöresi folklorunu  izlerini taşıyan Yaren Ağası elbisesi giydirildi. Sonra Manneken Pis´in örtüsü, Fatma Pahlivan, Rıfat Can ile Edmont tarafından birlikte açıldı.  Sanatçı Mauirice Chevalier tarafından yazılan ´ Manneken-Pis Şarkısı´  hep birlikte söylendi.
Brüksel´in önemli ziyaretgahlarından biri olan Manneken Pis Yaren Ağası elbisesi ile 11 Haziran Pazar gününe kadar giyinik kalacak.
Brüksel´de üç gün sürecek olan ´Türkgünü´ etkinlikleri Grand Place´de düzenlenecek, defile, müzik, mehteran konseri ve diğer etkinliklerden sonra 11 Haziran´da sona erecek.

MANNEKEN PİS´İN HİKAYESİ
Brüksel´in en önemli sembollerinden biri olan Manneken-Pis´in bugünkü yerinde eskiden şifa kaynağı bir pınar olduğu söyleniyor.
Uzun yıllara bu hayat veren su kaynağının sahibi adına törenler düzenlenirken, törenlerin şekli bronz küçük işeyen çocuk heykelinin yapımı ile boyut değiştirmiş.
1650 Yıldan beri kesintisiz,adına törenler düzenlene ve Brüksel´in sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberlik sembolü olan Manneken Pis( İşeyen çocuk)  bugün hala yaşatılıyor.

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: Gent- Belgium
Status: Aktif Değil
Points: 248
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.06.2006 Saat 00:19
MANNEKENPİS ÇANKIRILI OLDU/HABERLER   PDF  Yazdır  E-Posta Brüksel’in simgesi Manneken-Pis (iseyen çocuk) heykeli ilk kez Türk folklorik kıyafeti giydi. Brüksel’in büyük meydanı Grand Place yakınlarıda bulunan ve 749 çeşit kıyafete sahip olan, simge heykele Çankırı yerel kıyafeti giydirildi.
Belçika’nın simgelerinden olan ve Brüksel’de bulunan Mannekenpis heykeline çeşitli vesilelerle farklı külütürlerin kıyafetleri giydiriliyor. Brüksel 9 Haziran’da başlayacak olan Türk Günü vesilesiyle, bu kez Mannekenpise Çankırı yöresine ait folklorik Türk kıyafetleri giydirildi.
9 Haziran’da başlayıp üç gün sürecek olan Türk günü çalışmaları çerçevesinde Belçika’nın simgelerinden olan Mannekenpis (işeyen çocuk heykeli)’ne Türk folkrorik kıyafetleri giydirildi. Mannekenpis Dostluk Derneği’nin verdiği bir resepsiyonla açılan Türk kıyafetli Mannekenpis bugün ve Pazar günü tüm gün ziyaretçilere sergilenecek.
Türk Günü organizatörlerinden Belçika Türk Dernekler Birliği Başkanı Rıfat Can, tören esnasında yaptığı konuşmasında, Belçika’nın önemli ve turistik simgelerinden olan Mannekenpis heykelinin farklı toplumların kültürlerini tanıtmak için kullanılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Mannekenpis Dostluk Derneği Yetkililerine de bu anlamlı davranış için teşekkür etti. Mannekenpis Dostluk Derneği Başkanı ise konuşmasında, Türkiyeyi ve Türk kültürünü tanıdığını, bir kaç kez Türkiye’de bulunduğunu söylerken, Türk kültürünün değerlerinden bahsetti.
08/06/2006 - Haber Merkezi

www.binfikir.be sitesinden alınmıştır.
<link href="http://www.binfikir.be/mambots/display-back/output.css" type="text/css" rel="stylesheet" target="_blank">
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek