2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ÜNİVERSİTE VE MEZUNLARININ DURUMU
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÜNİVERSİTE VE MEZUNLARININ DURUMU

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
hikmet ozdemir Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge
Çankırı Milletvekili - 22. Dönem

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: ÜNİVERSİTE VE MEZUNLARININ DURUMU
    Gönderim Zamanı: 12.05.2006 Saat 11:41

ÜNİVERSİTE VE MEZUNLARININ DURUMU

Bir tarafta üniversite kapısına dayanmış milyonlarca genç, bir tarafta milyonlarca diplomalı işsizler ordusu. Böyle bir manzarayı diğer ileri ülkelerde görmek mümkün değildir. Üniversitelerimiz maalesef yeterince donatılmamış, hedef ve vizyonu oluşturulmamış ezberci bir eğitimle sınav yaparak bu neticeyi elde ediyor. Ara elemana, vasıflı insana çok ihtiyaç bulunduğu bir ülkede yeterince mesleki eğitim verilmeden mezun edilen gençler yetkililerin şapkalarını önlerine alıp düşünmesi gereken önemli bir konudur.

Maalesef eğitim sistemimiz kişiyi hayata hazırlamak yerine ÖSS’ye endekslendiği için içinden çıkılmaz bir durum meydana gelmiştir. Her yıl artan lise mezunlarının üniversite kapısına yönlendirilmesi ve mezunların işsiz kalması, umutlarının gerçekleşmemesi karamsar tabloların egemenliğinde alternatifsiz bir sistemle çöküntüye hızla zemin hazırlamaktadır. Başka bir hedefi ve planı olmayan, kabiliyetini başka nerede değerlendireceğini bilmeyen bir yapının mahkumuyuz.

Her yıl sınava giren öğrencilerin %45’i geçen yıllardan sınavı kazamayan öğrencilerden olduğu gerçeği, gençlerin çıkış kapısı olarak yalnız üniversiteyi gördüğünün bir kanıtıdır. Mesleki eğitimden uzak yetiştirilen donanımsız gençler, kendi yeteneklerini sergileyecek ve bunu başarı ve üretime çevirecek bir ortamdan hep uzak tutulmuşlardır. Dolayısıyla işsizlik ve hedefsizlik gençleri hep karamsarlığa sürüklemektedir.

İşin en kötü tarafı önlerini görecek bir umutlarının olmamasıdır. Ezbere ve yalnız sınav yarışına yönlendirilen bu gençler neticede bencil, bireycil, maddi çıkarları için her şeyi mubah gören bir anlayışla yetiştirilmekteler. Ülkenin ve dünya sorunlarını algılama ve uygulama yeteneği bulunmayan bu gençlerden çoğunun yabancı dil bilmediği, okuma alışkanlığı olmadığı gazete ve roman bile okumadığı, kendini ifade edemediği ve iki satır dilekçe bile yazamadığı bilinen bir gerçektir.

Pragmatis bir düşünceyle yetiştirilen maneviyat ve ahlak eğitiminden uzak tutulan bu gençler zaman içinde kendisiyle bile çatışarak yabancılaşmaktadır. Kendisine yabancı olan bu gençler ailesine, ülkesine ve ülkesinin kutsal değerlerine hep yabancı kalmaktadır.

Ülkenin refah ve mutluluğu için gençliği en iyi bir biçimde yetiştirmekle görevli olan yetkililerin en kısa sürede bu ülkenin ve gençliğinin acil eğitim sorunlarını çözerek memlekete olan görevlerini yerine getirmeleri şarttır. Aksi halde küreselleşen dünyada bireycilik insanlarımızı birbirine yabancılaştırıp hatta bir tür düşünce grupları oluşturacaktır.

Ülkemizin geleceği ve bütün olarak korunabilmesi için iyi yetişmiş insanlara ihtiyaç vardır. Bunun için bir seferberlik içine girerek yeni modellere yönelmemiz şarttır. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu modellerin bir kısmı ileri ülkelerin çoğunda mevcuttur. Kafamızı kumdan çıkarmamız buna yetecektir. Yeterki meselelere sağduyu ile yaklaşmayı bilelim ve geleceğimiz olan gençlerimize sahip çıkalım..

Prof.Dr.Hikmet ÖZDEMİR

Çankırı Milletvekili

www.hikmetozdemir.com hikmet.ozdemir@tbmm.gov.tr hikmetozdemir@hikmetozdemir.com

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek