2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ahmet GÜLŞEN
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çan Saati Kaça Ayarlı?
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇan Saati Kaça Ayarlı?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Çan Saati Kaça Ayarlı?
    Gönderim Zamanı: 23.04.2006 Saat 23:11

Çan Saati Kaça Ayarlı?
 Ahmet GÜLŞEN

19 yüzyıl modernleşmesinin Anadolu’daki göstergelerinden biri de Avrupa’da olduğu gibi saat kuleleriydi. Saat tekniği ve matematiği Şark alimlerince yüzyıllar önce hesaplanmış ve uygulanmaya konmuş olmasına karşın halen kullandığımız mekanik saatler ile bu saatlerin kule şeklinde kente hitap eder vaziyette kullanımı yine Avrupa kültürünün mahsulüdür. Kimi zaman kentin ortasında, kimi zaman bir yamaçta, kimi zamanda bir binanın tepesinde yer bulan saat kulelerinin Anadolu’daki serüveninin II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneyi devriyesinde (1901), valilere saat kulesi yapımıyla ilgili gönderdiği fermanla[1] başlatıldığı yada yaygınlaştığı bilinmektedir.

Avrupa medeniyet ilerleyişinde saati toplumsal hayatının içinde dahil etti. Vakit artık onlar için de önemliydi. Kıyaslamanın bir gereği yok ama bizim medeniyetimizde insan zaman içinde yaşadığının sürekli bilincindeydi. Hatta tasavvuf kültürümüzde insan, “ibnül vakit” yani “vaktin oğlu” olarak adlandırılmaktaydı. İbnül Vakit olan insan daima yaşadığı anın değerini bilir ve geleceğe bir plan dahilinde bakar.[2] Onun için tasavvuf geleneğinde terbiye almış bir insan için hiç ölmeyecekmiş gibi düşünmekle yarın ölecekmiş gibi düşünme arasında fark yoktur. Çünkü o her an zamanın gereğini yapmakta ve gelecek zamanı en doğru şekilde planlamaktadır.

------

Sultan II. Abdülhamit, 18. yüzyılda başlayan modernleşme hareketlerini devam ettirerek 33 yıl süren saltanatında önemli icraatlara imza atmıştır. Özellikle tüm Anadolu kentlerine Avrupai tarzda okul ve saat kuleleri inşa edilmesi çalışması Çankırı gibi küçük şehirlerin modern dünyaya bir açılımı olarak fırsat doğurmuştur.

Çankırı Sultan II. Abdülhamid’in bu modernleşme çalışmalarından bildiğimiz iki önemli eserle nasibini almıştır. Biri Çankırı Mekteb-i İdadi-i Mülkiyesi’dir.[3] Diğeri ise Alibey Mahallesinde, bir yamaçta bulunan ve şehirde ‘Çan Saati’ şeklinde adlandırılan saat kulesidir.

Sultan Abdülhamit dünya konjonktürünün ağır şartları altında otoritenin parçalanmaya başladığı ve bu parçalanmanın kurumsallaştığı bir ortamda her şeye hükmetmekteydi.[4] Koskoca imparatorluğun yeniden yapılanması, merkezi ve  yerel idarenin çağdaş ve bir o kadarda rasyonel yeniden tanzimi gerekliydi. Sultan bir yandan dağılma aşamasındaki milletleri bir arada tutacak stratejiler uyguluyor, bir yandan da modernleşme çabalarına ön ayak oluyordu. Tabii bunları yaparken hayatına kasteden başarısız suikastlar, siyasi entrikalar ve yokluk O’nun en büyük engeliydi. Fakat tüm bunlara karşın omuzlarında taşıdığı İslam Milletlerinin sorumluğu Sultan’a mücadele azmi veriyordu.

Sultan, sürekli çağdaş unsurları kullanarak modern manada siyasi mücadeleyi de icra ediyordu. Buna bir örnek kartpostallardır. Yeni demiryolları, limanlar, okullar, saat kuleleri onun padişahlığı döneminde önce fotoğraflara, ardından kartpostallara aktarıldı. Fruchtermann’ın “ilk Osmanlı kartpostal serisi”[5], Avrupa basını iddiasının aksine Osmanlı Devleti’nin çökmediğini gösteren deliller olup, elden ele dolaşarak tüm dünyada Osmanlı lehine bir propaganda aracı haline gelmiştir.

------

Yukarıdaki açıklamalardan da görüleceği üzere en zor dönemlerinden birini yaşayan Devletin kurtuluşunun, Atatürk’ün de teyit ettiği modern dünya gereklerini yakalamakta ve bunları yaparken Anadolu’ya yatırımı götürmekte olduğu Sultan II. Abdülhamit tarafından görülmüştür. Bu süreç daha sonra Atatürk’le devam etmiştir. Belki Çankırı topraklarına düşman ayağı basmadı ama imparatorluktan bugüne gelinen kurtuluş ve kalkınma sürecinin en önemli şahitlerinden biri Çansaati’tir.

Sultan II. Abdülhamit Han Çan Saatini inşa ederken onu bir kez modernliğe kurudu. Saatin çalıştıkça Şehrin insanına ve idarecilerine zamanı göstereceğine ve çok önemli mesajlar vereceğine inandı. Çünkü bu saatin gösterdiği zaman bir sonsuz zamandı. Daima değişimi, değişimin ivme kazanarak dışımızdaki var olan yapıya adaptesi hatta onun yepyeni yorumla aşılması gerektiğini gösteren bir zaman.

Çan Saati’nin çalışmadan harap durduğu bugünün şartları hiç de kurulduğu günden kötü değildir. Ne toplum savaş ve yokluk altındadır ne de yöneticilerimizin canına kasteden vardır. Kısacası Çan Saati yeniden görevini icraya devam etmelidir.

------

Çan Saati’nin yeniden hayatın ritmini yakalaması için duyarlı idarecilerden beklentilerimiz

-         Çan Saati ciddi bir restorasyona ihtiyaç duyuyor.

(Kanaatimce mevcut kulenin tadilatı önemli bir yekün tutmayacaktır. Bunun için yapılacak çalışmanın baştan gayetle sanatsal düşünülmesi ve projelendirilmesi önem arzetmektedir.)

-         Saati çalışır hale görmek ve duymak istiyoruz.

-         Çevre düzenlemesi yapılırsa bölgede bir önemli mekan teşkil edileceğine inanıyoruz.

-         Turizm çalışmalarında ziyaret noktası olarak değerlendirilmeli ve tanıtımı için fotoğraflı materyaller üretilmelidir.

(İnternet medyasının öneminin gittikçe artığı günümüzde bu resimler web sitelerine dağıtılmalı ve tanıtım yazıları gönderilmelidir.)

-         Geleneksel Karatekin festivalinde (uygun görülen) bir tür program Çan Saatinde icra edilmelidir.

-        Eserin uygun bir yerine saat kulelerinin tarihimizdeki fonksiyonun anlatılması halka zor zamanlarda dahi geleceğe umutla bakma anlayışını kazandırır.

------

Kıymetli Cansati.Org dostları, Çan Saatinin  yaşatılması ve günümüzde de fonksiyonunu icra etmesini arzuluyorum. Peki siz Çan Saati için ne düşünüyorsunuz?

Düzenleyen ahmetgulsen - 25.06.2006 Saat 16:13
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.04.2006 Saat 13:11

Yakın dönem de Tarihi Kentler Birliğinden “Kentsel Sit Alanı ve Çevresi Kentsel Tasarım Taslak Projesi” ile bir teşvik ödülü alan Belediye Başkanı Sayın Dinç’in projesinde Çan Saati ve bölgesinin detaylı olarak incelenmiş olduğuna inanıyorum. Tarihi bir kentin belediye başkanı olduğu bilincinde olan sayın Dinç’ten beklentimiz bir an önce Çan Saatini hak ettiği konuma getirmesi ve Sultan Abdülhamid’in kurduğu şekilde ayarlarını yapmasıdır. 

Sayın Gülşen,sizin paragrafınızla seslenmek istedim. son sözünüze başka ne denilebilir ki! Sayın Dinç'in bu konuyu ihmal edeceğini tahmin etmek istemiyorum. Saygılarımla.

Yukarı Dön
ZEYNEP DİNÇ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.04.2006 Saat 22:30

Kıymetli Cansati.Org dostaları, Çan Saatinin  yaşatılması ve günümüzde de fonksiyonunu icra etmesini arzuluyorum. Peki siz Çan Saati için ne düşünüyorsunuz?

KİBRİT KUTULARINI ANDIRAN O ŞEKİLSİZ BİNALARIN ARASINA NASIL DA ÇARESİZCE SIKIŞMIŞ RUHLARIMIZ ÖYLE DEĞİL Mİ?. FARKINDAYIZ HEPİMİZ BU FARKINDALIĞIN.

BAZEN PARLAYIP  SÖNÜVEREN BAZEN  SE KARA BİR ALIN YAZISININ TÜTEN DUMANI GİBİ    RASTGELE SÜRDÜĞÜMÜZ  HAYATIN  GEÇİŞTİRDİĞİMİZ  KİBRİT UÇLARINDA ,ÇOCUKLUĞUMUZUN HUZUR VEREN HATIRALARI. BELLİ Kİ  KAYBETTİKLERİMİZE  YENİ KAYIPLAR EKLENMESİN KORKULARI  DİRİ TUTUYOR , BU SESSİZ  İSYANLARI. HEP YAZIYORUZ ISRARLA BİR ANLAYAN ,BİR DUYAN İÇİN.HİÇ BİRİMİZ İSTEMİYORUZ İŞTE KİBRİT KUTULARININ ARASINDA YAŞAMAYI.ONUN İÇİN  TAŞMESCİD'İ ,KARATAŞ'I,EVLERİMİZİ,ÇANSAATİMİZİ SAKINIYORUZ HER BİR ŞEYDEN.ŞEHİRLERİN KASVET VEREN RUHSUZLUĞUNA ,KAYBOLMUŞLUĞUNA KURBAN ETMEKTEN KORKUYOR RUHLARIMIZ.ELİMİZDE SON KALANLARI DA YİTİRMEKTEN  ,ÇOCUKLUĞUMUZUN KİBRİT KOKUSU DEĞMEMİŞ    SON HATIRALARININ  ÜZERİNE DE ,KİBRİT KUTULARI DİZİLMESİNDEN KORKUYORUZ KISACA .

ÇANSAATİ AYAKTA HEM DE TÜM İHTİŞAMIYLA DURMALI AHMET BEY.BÖYLE BİR ÇALIŞMA OLDUĞUNU BİLİYORUM.BU PROJENİN BİR AN ÖNCE GERÇEKLEŞMESİNİ İSTİYOR,KAMPANYANIZA YÜREKTEN DESTEK VERİYORUM.

Yukarı Dön
Recep Gülşen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.04.2006 Saat 13:10

Çankırı'daki Tarihi Kentsel Dönüşümün köşe taşlarının en önemlilerinden biri şüphesiz Çansaati'dir. Geçtiğimiz yerel seçimler öncesi Çankırı'ya hizmet edecek belediye başkanına sunulmak üzere hazırlamış olduğumuz raporda da "Çansaati artık yeniden faaliyete geçmeli ve şimdiki zamanı gösterir duruma gelmelidir" demiştik. Kentsel Dönüşümün önemli bir ayağını teşkil edeceği için Çansaati’nin yeniden çalıştırılması, kendisi ve çevresiyle birlikte dönüştürülerek hayatın içine döndürülmesi bu gün için önemli bir atılım olacaktır.

Saatin kendisinin tamir edilmesi gerektiği gibi, kulesinin de bakımdan geçirilip güzel ve estetik bir hale getirilmesi gerekiyor. Çünkü Çansaati 100 yılı aşkın ömrüyle artık bir tarihi eser sayılabilir. Çansaatine tarihi eser hassasiyetiyle yaklaşıp, tamir ve bakımı yapılmalıdır. Yukarıda Ahmet Bey'in de ifade ettiği gibi etrafında bulunan Mecbur Efendi terekesi ile birlikte güzel bir peyzaj düzenlemesi yapılarak bir cazibe merkezi haline getirilebilir. Misafirlerimizle birlikte bir sıcak çay içebileceğimiz, turistik amaçlı ziyaretçilerin bir nefeslik dinlenebileceği otantik bir alan olarak hayata kazandırılmalıdır Çansaati.

Çansaati'nin yeniden ihyasıyla zamanın kıymeti yeniden anlaşılacak, tarihimizle sıkı bağlarımız bir daha kuvvetlenecek, köhneleşmiş bir mekanı daha hayata katmış, şehrin önemli bir hücresine can vermiş olacağız.

Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Çankırı Belediyesi geçtiğimiz günlerde “Kentsel Sit Alanı ve Çevresi Kentsel Tasarım Taslak Projesi” ile bir teşvik ödülü almıştı. Önümüzdeki yıl artık sadece "taslak" ile değil "dönüştürülmüş eserler" ile ödül bekliyoruz.

Bu eserlerden biri neden Çansaati olmasın?

Recep Gülşen
Yukarı Dön
mustafa Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.04.2006 Saat 05:31
Güzel düşünce gerçektende. Çok az bir maliyetle tekrar yeniden boyatılabilir,etrafı koruma altına alınabilir ve en öenemliside rakam bölümleride dahada parlatılarak mükemmel bir görünüme ulaştırılabilir cansaati. biraz insaat önerisi gibi oldu ama, iyi olacagını dusunuyorum. saygılar.
ÇANKIRILIYIM BEN...
Yukarı Dön
nalbantoğlu Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.04.2006 Saat 22:51

çankırıda saatçi yok mu ya.götürelim birisine yaparlar en iyisinden.

Yukarı Dön
Recep Gülşen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.04.2006 Saat 10:47

Lübnan'dan Sultan Abdülhamit'e vefa örneği:

Alıntı Sultan Abdülhamit’in ismi Lübnan’da bir meydana verildi

Lübnan'ın ikinci büyük şehri Trablus'taki El Tel Meydanı'nın adı Sultan Abdülhamit olarak değiştirildi.

Abdülhamit'in, tahta çıkışının 25. yılında Trablus halkının gösterdiği destek nedeniyle hediye ettiği saat kulesinin levhaları da 130 yıl sonra yeniden yapılarak şehir belediyesine hediye edildi. Trablus Belediyesi'nin düzenlediği törene Türkiye'nin Lübnan Büyükelçisi İrfan Acar ve Trablus ile kardeş şehir olan Eminönü'nün Belediye Başkanı Nevzat Er ve Lübnanlı yetkililer katıldı. Törende konuşan Büyükelçi Acar, tarihî değerlere saygının çağın gereği olduğunu belirterek “Saat kulesinin üzerinde bulunan levhalar, orijinaline uygun olarak Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi tarafından yeniden yaptırılarak Trablus'a hediye edildi.” dedi. Trablus Belediye Başkanı Reşit Cemali de bu törenin iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

Konuşmalardan sonra, saat kulesine yeni levhaların yerleştirilmesiyle ilgili plaketin açılışı yapıldı. Ardından ışıklandırılan saat kulesi etrafında havai fişek gösterisi yapıldı. Tören için giden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi halkoyunları ekibinin gösterisi büyük ilgi gördü.

Beyrut, aa

28.04.2006

Düzenleyen recepgulsen - 29.04.2006 Saat 11:04
Yukarı Dön
recepbey Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.07.2006 Saat 10:54

selam

ne güzel bir tarih ne güzel bir site

TARİHİNE BİLMİYENE HİÇ ANASINI BABASINI BİLMEYENE ... DENİR

duyarlılığınız beni çok mutlu etti

Yukarı Dön
alone7718 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.09.2006 Saat 19:07

çan saatinin biraz daha yükseltilerek çankırıya yakışır bir halde dikilmesini heryerden saatin görülmesi sağlanmalı bence benim köylüm gülhan bile saati olmamasına rağmen saati tıkıt tıkır biliyor çan saatinin saati çalışmıyor utanç verici bir durum

Çankırı sen bizim herşeyimizsi
Yukarı Dön
isa özkan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.09.2006 Saat 15:04

Belediye ve milletvekillerimizin işgüzarlığından türkiyemizde nadir saat kulesinden olan yapı kültür ve turizim bakanlığına siyasi olarak baskı yaparak çan saati için ödenek çıkartılamazmı saat onarılıp çevre düzenlenemezemi turzim açısındanda önemili tarihi yapıların çankırı bazında onarılıp turizime açılsa iyi olmazmı ama yok kardeşim çankırı sanki tarihi olmayan bir şehir gibi itiliyor oysa kalesi külliyesi çansaati vb.gibi eserleri geçmişteki eserleri ortaya çıkartarak çankırınında tarihi turzimde olduğunu kanıtlamalıyız 

isa özkan
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.09.2006 Saat 16:39
Çan saati'ne  daha güzel bir yer bulmak yerine 6-10 metre daha kulenin yükseltilmesi ile sorun çözümlenmiş olur.
Tabiki kulenin deprem ve rüzgara karşı desteklenmesine de ihtiyaç olduğu kanısındayım.

Ayrıca çevresine bir yeşil alan kazandırılıp oradan merdivenli bir yol ile kaleye çıkmak mümkün olmalıdır.

Bu da benim önerim.

Yukarı Dön
ferhat141 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.12.2006 Saat 15:21

ÇOK GÜZEL FİKİRLER VAR ÇANKIRI HAKKINDA. MESELA ÇAN SAATİNİN YENİDEN FAALİYETE GEÇİRİLMESİ, ONARILMASI -ASLININ BOZULMADAN- VEYA KALEYE ÇIKAN MERDİVENLİ YEŞİL BİR YOL ELBETTE GÜZEL OLUR. GEÇEN SENE ÇANKIRI BELEDİYESİNİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU BİR BROŞÜR ELİME GEÇTİ. GÜZEL ÇİZİMLER VARDI. TATLI ÇAY'IN ETRAFI DÜZENLENMİŞ, PARKLAR YAPILMIŞ, HATTA KAYIK İLE BİLE GEZİLEBİLEN BİE ORTAM HALİNE GETİRİLMİŞ. AYRICA KALEDEN AKAN BİR ŞELALE.... GÜZEL RÜYALAR; AMA ÇANKIRI YAZIN İÇECEK SU BULAMIYOR Kİ... BU ŞELALEDEN SU KIŞIN MI AKACAK?

GERÇEKÇİ OLAN VE YAPILABİLECEK OLAN HER TASARIMA SAYGI DUYARIM.

TEŞEKKÜR EDERİM.

ferhat141
Yukarı Dön
ugurharmanda Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.12.2006 Saat 09:18
tarihimize sahip çıkalım ve şu resterpsyon işleri tamamlansın artık
"Sizin için Sizinle"
Yukarı Dön
mnar Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.12.2006 Saat 06:56

Sn Gülşen,

Bozuk bir saat için insanların ne düşündüğünü anlamak güç değildir.

Çankırımızda yıllardır yaşayan ve çansaatinin yanından yüzlerce geçmiş birilerine  çansaatinin şu an gösterdiği saati sorsak acaba kaç kişi bakmadan cevap verir...

Kaç kişi bunun farkında...,

Siz değerli büyüklerimizin başlattığı bu sivi toplum hareketinin aynısını Çankırımızda başlatmalıyız bence.

Bazen insanlara, biz orada değiliz ama sizinleyiz'i hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum.

Başta Çankırı Vakfı olmak üzere, tüm köy dernek ve vakıflarının katılımıyla çansaatinin kurtuluşunu izleriz inşaallah.

Saygılarımla. 

Mustafa NAR
Yukarı Dön
Aşıkoğlu Ali Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.12.2006 Saat 14:58
Çan saati ancak sınıfta kaldığımız anı gösteriyor. Yittiğimiz anı. Ne güzel yakalamışsınız.
Yukarı Dön
isa özkan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.12.2006 Saat 16:01
Belediyemizi ve milletvekillerimizi göreve çağırıyorum.Gelin Çan saatimize sahip çıkın yada çıkmıyorsanız sebebini söyleyin.Çankırı halkını durmuş saatlemi kandıryorlar yok yok aslında çalışıyorda sizlermi görmüyorsunuz.Dün dündür demeylim gelecek için çankırı özdeşleşmiş tarihi yerlerimize ve ÇANKIRIMIZA sahip çıkalım
isa özkan
Yukarı Dön
Hasan ALTUN Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.03.2007 Saat 11:00
Çansaati tekrar hayatın ritmini tutmalı...
Yukarı Dön
mçevik Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.10.2007 Saat 20:36
            Evet sevgili hemşerilerim çok güzel öneriler, ben ilkokulu cumhuriyet ilkokulunda okudum. Evimde kapalı mahsenin ordaydı her zaman çan saatinin ordan gelir gecerdim. defalarca ve oranın viraneliğini görür üzülürdüm. Bu söylediklerim sene 1974-75 lerde idi.
            2006 yılında senelik iznimde gezdiğide gördümki aynı yollar aynı evler ve aynı çan saati çok üzüldüm çok kırıldım, benim memleketimde hiçmi tarihine değer veren bir yöneticim yok diye
            Birde memleketimizde tarihi eser yok diye üzülürüz olanlarında değer ve kıymetini bilmeyiz, hiç yokmu bizim kültür müdürlüğümüz hiç yokmu bizim belediyemiz hiç yomu bizim çevere mühendisimiz hiç yokmu bizim ilgili mahalle muhtarımız bu değerlere değer verecek insanlarımız.
            Belediyemiz bu mahalleye bu sokağa hiçmi girmemiş düzgün geniş bir yol yapamamış, saat çevresine geniş bir meydan kazandıramamış, güzel yemyeşil bir park yapamamış, yokmuymuş benim memleketimde tedaş oraya pırıl pırıl aydınlık ışık götürememiş, yokmuymuş benim memleketimde çan saatini restore edeçek bir hayır tarih sever kurumum
             Yazık yazık çok yazık ölmüşüzde ağlayanımız yok  
mçevik65
Yukarı Dön
cankiriliis Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.02.2008 Saat 09:36

Sayın Hemşehrilerim,

Çankırının tarihi eserlerinden olan Çan Saati'nin çalıştırılmıyor olmasını düşünemiyorum.

Çankırı'mızda kaç tarihi eser var söyleyiniz lütfen. İstanbul'un tarihi eserleri gibi binlerce midir? Hayır. Onlarca eser var. Bir elin parmakları kadar. Peki bu kadar az olan tarihi eserleri koruyamayan yetkililer kimlerdir ve nerededirler? Lütfen bu sitemizde yaptıklarını/ yapamadıklarını itiraf etsinler ve tarihi eserlerimiz için neler yapabileceklerini bu sayfalarda lütfen açıklama zahmetine katlansınlar.

Bekliyoruz Efendim. 

Çan Saati'nin etrafının açılarak çevre düzenlemeleri sonucu, parkları, çay bahçeleri ile gezilip görülebilen bir eser hüviyetine kavuşturulması dileklerimle.

Saygılar...

Yukarı Dön
mehmetcaglar_ Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.07.2009 Saat 17:01
Çan Saati ciddi bir restorasyona ihtiyaç duyuyor.

(Kanaatimce mevcut kulenin tadilatı önemli bir yekün tutmayacaktır. Bunun için yapılacak çalışmanın baştan gayetle sanatsal düşünülmesi ve projelendirilmesi önem arzetmektedir.)

-         Saati çalışır hale görmek ve duymak istiyoruz.

-         Çevre düzenlemesi yapılırsa bölgede bir önemli mekan teşkil edileceğine inanıyoruz.

-         Turizm çalışmalarında ziyaret noktası olarak değerlendirilmeli ve tanıtımı için fotoğraflı materyaller üretilmelidir.

(İnternet medyasının öneminin gittikçe artığı günümüzde bu resimler web sitelerine dağıtılmalı ve tanıtım yazıları gönderilmelidir.)

-         Geleneksel Karatekin festivalinde (uygun görülen) bir tür program Çan Saatinde icra edilmelidir.

-        Eserin uygun bir yerine saat kulelerinin tarihimizdeki fonksiyonun anlatılması halka zor zamanlarda dahi geleceğe umutla bakma anlayışını kazandırır.

------

Kıymetli Cansati.Org dostları, Çan Saatinin  yaşatılması ve günümüzde de fonksiyonunu icra etmesini arzuluyorum. Peki siz Çan Saati için ne düşünüyorsunuz?

Bence yazan arkaş cok güzel yamış neden nedeni şu kaç yıl geçmiş aradan halen aynı cansaat halen aynı belediye yatar çansaat'i yakında bakımsızlıktan yan yatar. bende arkadaşın yıllar önce yazdığı sözlere katılıyor ve halen geç kalınmış tır demiyorum. belki birgün bir vijdan sahibi bunları duyar ve hayrına olsun yaptırır.
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.12.2010 Saat 09:48
Çankırı Saat Kulesinin de başına gelmeden son bir kez daha yerel yönetim kurumlarını uyarmak istiyoruz.

Alıntı 26/12/2010 tarihli Zaman Gazetesi Alıntı

II. Abdülhamit Han'ın yadigârı 103 yıllık 'Etfal Saat Kulesi' çöküyor

Sultan 2. Abdülhamit tarafından Şişli Etfal Hastanesi'nin bahçesinde 1907 yılında yapılan 'Etfal Saat Kulesi' çökmeye terk edildi.

1981 yılında restorasyon projeleri hazırlanmasına rağmen bugüne kadar tek bir çivi çakılmayan tarihî kulenin tepe kısmı ikiye ayrılmaya başladı. Saat düzeneğinin tamamen çürüdüğü kule, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. 2007 yılında kuleyle ilgili hazırlanan raporda ise 'bakımsızlık sebebiyle yok olma tehlikesi altında bulunduğuna' dikkat çekiliyor. Geçmişte bir kez saat düzeneği tamir edilen bina için ilk olarak 1981 yılında Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı (TAÇ Vakfı) bir çalışma yaptı. Saat kulesinin rölöve ve restorasyon projeleri hazırlandı; ancak bunun dışında bir çalışma gerçekleşmedi. Uzun yıllar bu halde kalan kule için Şişli Etfal Hastanesi 2006 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu'na durumu anlatan yazılar gönderdi. Buna rağmen yine bir sonuca ulaşılamadı. Daha sonra 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından hazırlanan rapordan da sonuç çıkmadı. Hastane yetkilileri binanın parçalarının yağmur ve fırtına sırasında düşmesinden korkuyor.

Kule, 1899 yılında 2. Abdülhamit Han tarafından Hamidiye Etfal Hastanesi'nin bahçesine inşa edildi. Kulenin projesi İtalyan mimar R. D'Aronco'ya ait.

Düzenleyen ahmetgulsen - 26.12.2010 Saat 09:50
Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.12.2010 Saat 15:12
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.02.2011 Saat 21:25
14/02/2010 tarihli durumu, yine içler acısı, yine tarihe duyarsızlık.

Fotoğraflar Ethem YENİGÜRBÜZ tarafından çekilmiştir.

Düzenleyen ahmetgulsen - 15.02.2011 Saat 10:02
Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
Şeref IŞIK Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.02.2011 Saat 09:58
Sayın Ahmet GÜLŞEN bey,
Çankırı İlimize Sultan II Abdulhamit tarafından yaptırılan saat kulesinin yıkılma tehlikesi ile ilgili bu haberinize duyarsız kalmak memleketini seven insanlar için mümkün olmayan bir durumdur.Bu bağlamda saat kulemizin yıkılma tehlikesi içinde olması Ankara'da ikamet etsem de  benim için üzücü bir olaydır.Tarihimize ve ecdadımza saygımız bu eserlere sahip çıkmakla, bu eserleri korumakla mümkün olacağı düşüncesindeyim.Bu konu ile ilgili kendi ilçem Çerkeş'te bulunan tarihi 4 Murat hamamının içler acısı durumu ile ilgili ilgili kurumlara bir şahıs olarak elimden geldiği ölçüde dilekçe ile müracaat ederek hamamın bir an önce içindeki çöp yığınlarından kurtarılması, yıkılma tehlikesinden kurtarılması için gerekli girişimlerim oldu.Abartmadan söylüyorum Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar Bölge Kurulu, Çankırı Valiliği, Çerkeş Kaymakamlığı,Çerkeş Belediye Başkanlığı v.s bütün kurumlardan dilekçelerimle ilgili işlem yapıldı.Hamamın şahıs mülkiyetinde olduğu için müdahele edilemediği,  Belediye tarafından ekonomik  imkansızlıklar nedeniyle  istimlak edilemediği v.s.cevaplar aldım.Sonunda Çerkeş Belediye Başkanı Sayın Şükrü TARHAN bey  tarafımı telefonla arayarak duyarlılığım için teşekkür etti.Belediyenin ekonomik imkansızlıklarından bahsederek istimlak edemediklerini, dolayısı ile bu durumda da restorasyon v.s işlemleri hamamın mülkiyeti şahıslarda olduğundan fazla bir şey yapamadıklarını söyledi.Kendisinden rica ettim sayın başkanım hiç değilse içindeki çöpler aldırılabilirmi diye.Ellerinden geleni yapacaklarını söyledi ve iki gün sonrada hamamın  içindeki çöpler Çerkeş Belediyesi ekiplerince alınarak  temizlendi. Sultan IV Murat hanın Bağdat seferi (1638) sırasında  Çerkeş'te yaptırdığı  söylenen bu tarihi hamam yaklaşık 373 senedir  o kadar hoyratça kullanılmasına rağmen ayakta kalıyor ve tarihe meydan okurcasına yıkılmıyor ama nereye kadar.İnşallah bir şey olmaz. Çankırı'da bulunan Sultan II Abdulhamit Han tarafından yapılan saat kulesi için bu sitedeki haberinizden başka Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi v.s  ilgili diğer kurumlara müracaatınız oldumu? Yada olacakmı? Ben bu haberinizi çok olumlu bulmakla beraber beni yanlış anlamayın lütfen yukarda söylediğim gibi ilgili kurumlara gerekli bildirimde bulunulmadan sonuç alınamayacağını düşünüyor, sizin de en az benim kadar bu konulara duyarlı olduğunuzu tahmin ederek selam ve saygılar sunuyorum.

Düzenleyen Şeref IŞIK - 15.02.2011 Saat 11:00
Şeref IŞIK
Yukarı Dön
fduran18 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.02.2011 Saat 00:45
Hükümetimiz dünya çapında Osmanlı eserlerini buluyor ve restore ediyor. Niçin hemen yanıbaşındaki eserleri görmüyor? Sayın millet vekillerimiz sizde mi görmüyorsunuz?
Fduran18
Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.02.2011 Saat 11:33
Çan Saatini Çankırı Valiliği sahiplenmelidir.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek