2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - AKIBATLIK ve Çankırılılar
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumAKIBATLIK ve Çankırılılar

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: AKIBATLIK ve Çankırılılar
    Gönderim Zamanı: 14.04.2006 Saat 21:35

Bu yazımı sizlere  yazarken Akıbat demek istedim. Akıbat lafı bizim oralarda avukatın yerini tutar. Advocade sözcüğünü Fransızcadan Türkçeye  tercümesidir. Ildızım'da Saint- Josef Koleji oladığı için akılbağı gelişmiş ve fikir üreten savunma yapabilen çocuklara köydeki büyüklerimiz: -akıbat gibi konuşuyor maşallah!derlerdi.

Cansaati'nin  bir köşesinde Çankırımız için düşüncelerini ortaya yüreğiyle koyabilen kardeşlerimiz az sayıda  olsa da yine gurur duyuyoruz.

Ülkemizde insanların düşünce üretmekte zorluk çektiklerini biliyoruz. Avrupa Birliği'ne proje üretme ve sunma  aşamasında üçbuçuk milyonluk Slovenya 750 proje sunarken, bizim yetmişüçbuçuk milyonluk ülkemiz  670 lerde kalmış. Projeler için ayrılan bütçe 500 milyon  € euroyu buluyor.

Geçen yıl Türkiye'de küçük bir rakam kullanılmış projeler için. Avrupalı önce ne yapacağını söyle, sonra parayı alırsın derken, bizimkiler 'sen parayı ver biz ne yapacağımızı biliriz.Teşbihte hata olmasın bir deyimimz var :

-'Sen fakiri doyurda  bilmem ne yapacağına karişma ... diye başlar.

Bizim cansaati ve diğer kardeş sitelerdeki Çankırıseverler, Çankırımız için fikir üretmeye devam ediyorlar. Bu üretilen fikirler TBMM de meclis kürsüsünden dile getiriliyor. Sayın Milletvekilimiz Hikmet Özdemir gündem dışı konuşma ile Çankırımızın ismini tekrar duyurması ile onur duyduk. Cansaati adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Burada hemen teşekkürümüzün arkasından,  bir hatırlatmada bulunmak isteriz. Sayın Milletvekilimiz Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız öne sürülen görüşlerimize sahip çıkmaları bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Demekki biz yazar ve çizerler olarak deniz kaplumbağalarının denizden çıkarak karaya bıraktığı yüzlerce yumurta gibi belli bir süre grup üyelerimizce fikirlerin tartışılması, kaplumbağa yumurtalarının kuluçka dönemine benziyor. Yumurtadan çıkan kaplumbağaların tekrar denize ulaşabilmesi çok yoğun ve çaba gösterilmesi gereken bir davranıştır. Bu düşüncelerinin tekrar bilgi denizine ulaşması ve olgunlaşması için  düşüncelerimize sahip çıkanların çoğalması gerekir. İşte Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız bilgi denizine ulaşacak fikirlere sahip çıkarken, deniz kaplumbağalarının adını anmayı unutabilirler. Önemli olan bu düşüncelere sahip çıkılmasıdır. Belki ileride cansaati'nin düşünce üreten kaplumbağalarını korumaya almasalar bile bir kuru teşekkür ile adımızı anarlar. ( Bu bağlamda Sayın Zencirci'ye bir teşekkür değil, binlerce teşekkür ediyorum)

Carette caretta kaplumbağaları artık nesli azalan yaratıklar. Cansaati ve diğer kardeş sitelerde düşüncelerini ortaya koyan değerli kardeşlerimize bir önerim var. Fikir üretip denize atalım. Balık bilmezse, Halik bilir.

Sitemizdeki üyelerimizi eskiden olduğu gibi daha çok eleştiri  yazmaya davet ediyorum. Bana ne !! cilik yapmaya gerek yok. Sizin ortaya koyacağınız bir fikir, ileride karşınıza gerçekleşmiş olarak çıkabilir.

Hayallerimizi ve umutlarımızı geliştirelim, birbirimizle paylaşalım.

Ben,  Çankırı'mın havasında uzak olunca ancak bu kadar yazabiliyorum.

Çankırı'nın havasını soluyan arkadaşlarımız da sorunlarını ve önerilerini  yazmaları bizi mutlu edecektir.

Çankır'nın dağına, taşına, kurduna, kuşuna selam, sevgi ve saygılar.

Düzenleyen Recep C - 14.04.2006 Saat 22:41
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.04.2006 Saat 11:07

Sayın Recep Cırık Akıbat'ı hatırlatınca benimde aklıma, hemen hemen aynı anlamda kullanılan ECEVÜD kelimesi aklıma geldi. (Bilinen Ecevit ile uzaktan,yakından alakası yok) Bu kelimede köylerimizde fikir üreten, akıllı, çatır çatır cevap verebilen çocuklar için büyüklerin söyledikleri bir söz. (Örnek Merkez İç Yenice Köyü, Rahmetli Recep Dereli'nin çocukluk lakabı)

Çankırı'nın her zaman AKIBATLARI, ECEVÜDLERİ oldu, bundan sonrada olacak. Çünkü Çankırılı akıllı,  fikir üretir, savunma yapar. Çünkü Çankırılı memleketi için değil düşüncelerini yüreği ile ortaya koymak. Çankırılı Vatanı için canını ortaya koymuştur.

Çankırılı'nın genel olarak, Yumuşak huylu,kendi halinde ve sakin tavırları, Buraya tayin edilen "Devlet umuru görmüş" memurlar tarafından malesef hep yanlış algılanmıştır. Bundan daha da kötüsü Çankırı'ya sürgün edildiğini sanan ve bu psikolojideki bürokrat bunun acısını bilmeden, farkında olmadan yıllardır Çankırı'dan, Çankırılı'dan çıkarmıştır. Çankırı'ya ve insanına karşı ilk geldiklerinde önyargılı olmuşlardır. Bu düşünceleri mert, dürüst, "memleketini bir başka seven"  insanını tanıdıktan sonra değişse de ya iş işten geçmiş oluyor. Ya da bürokrat'ın tayini çıkıyor.

Carette caretta tosbağlarını tanımadan çok önce, çocukluğumuz da Tatlı Çay da milli suda kurbağa lavralarına (kara kuyruk) ellerimizle havuzlar yaptık. Umutlarımız büyüsün diye. Büyüklerimizin "elinde siğil çıkar" uyarısına rağmen, çünkü AKKIZ ÇALISINDAN kırılan küçük bir dal parçası ve okunan bir dua ile geçen siğillerimiz de olurdu.

"Devlet umuru görmüş" Çankırı'ya hizmet etmekle görevlilerimizin "sürgün psikolojisinden" kurtulması ile ve ona uzanan "siğilli eli" kabul etmeleri ile sorunlar çözülecek kanaatindeyim.

Çankırılı ile Çankırı'ya hizmet edenler arasındaki duygudaşlık (empati) ne kadar güçlü olursa, memleketimiz için umutlarımız, hayallerimiz de o oranda artacak.

Saygılarımla.

Düzenleyen i.zencirci - 15.04.2006 Saat 11:49
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.04.2006 Saat 21:31

Değerli İbrahim Zencirci Bey

Bu yazımın ilk başlığı ' Değerli Kardeşim İbraam Bey' idi.Dikkat ettiyseniz yazımın başında 'Değerli Yarenler' kelimesi yok.

Bu yazımı İbrahim Bey'in şahsında bütün Çankırıseverlere yazmaya karar verdim.yeniden düzeltmeler yaptım. Yazı bu hale geldi. İyi ki görüşlerinizi yazarak yazıma bir renk kattınız.

Ayrıca Çankırı şivesinde iki sözcüğü de (akıbatlık ve ecevüt) bu yazımızla Çankırı arşivinde yerini alacaktır.

Bu arada AB ile ilgili projelerin dosya numaralarını sormuştum ilgililere... Hala cevap gelmedi. İlgililer ilgi gösterip bilgilendirirse biz de bilgilerimizi ilgililerimize aktarırız.

Selam, sevgi ve saygı ile...

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek