2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Dursun ERKILIÇ yazısı Alternatif bir kent: Çankırı
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumDursun ERKILIÇ yazısı Alternatif bir kent: Çankırı

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Dursun ERKILIÇ yazısı Alternatif bir kent: Çankırı
    Gönderim Zamanı: 22.01.2013 Saat 15:31
Belde Gazetesinden alıntıdır:


Alternatif bir kent: Çankırı
16 Ocak 2013 Çarşamba Saat 10:04

Kültürde, turizmde, sporda büyük potansiyele sahip…

 

Alternatif bir kent: Çankırı

 

 

Dursun ERKILIÇ

 

-1-

Çankırı Valiliği, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile işbirliği yaparak çok özel ve önemli bir gelenek başlattı. Çankırılı ve Çankırı dışından gazetecileri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde geçen yıl olduğu gibi Ilgaz Dağı’ndaki Doruk Otel’de ağırladı…

Bu sıradan bir ağırlama değil…

Medyayı tanıtımda en etkili biçimde kullanmayı amaçlayan, bu çerçevede Çankırı’nın dünü, bugünü ve yarınına dönük çok ama çok özel bilgi, belge donanımı sağlayan bir etkinlik bu.

10 Ocak aynı zamanda İdareciler Günü de olduğu için, Vali Vahdettin Özcan ve Belediye Başkanı İrfan Dinç kentin ‘idarecileri’ ile ‘farklı’ bir ortamda bir araya gelirken, onları da medya ile buluşturdu.

Etkinliğin BYEGM cenahına bakacak olursak; Genel Müdür Murat Karakaya ile Konya TV’de bir saat sohbet ettiğimiz için biliyorum, bu tür etkinliklere çok önem veriyor ve bu tür işbirliklerine açık bir yönetim anlayışı içinde hizmet üretiyor.

BYEGM Yayın Şube Müdürü Zeliha Doğan Yeşil de Genel Müdür Karakaya’nın bu anlayışına uygun etkinlikleri düzenleme ve gerçekleştirmede mahir biri.

Davet etti katıldık…

Bu arada, Çankırı Valiliği Basın Müdiresi Zehra Gür’ün ‘aramızda görmek isteriz’ daveti icabet zorunluluğunu kaçınılmaz kıldı…

Her ikisi de medya mensupları ile yakından ilgilendi…

 

ÖNCE BİR ÖZET YAPAYIM…

 

Hoş bir yolculuk, hoş bir gezi oldu.

Yaz havasıyla ayrıldığımız Ankara’ya kış havasıyla döndük…

Anlatacaklarım var…

Önce kısa bir özet:

 

Başkentten yola çıktık saat sekizotuzdu

Doruk Otele vardık saat onik’otuzdu

Kayak sezonu açtık; yemek ondörtotuzdu

Medya leşkeri dostlar rehavete büründü

 

Yemek tantanalıydı tantuni sanılmasın

Lezzet Doruk’ta idi kem gözlü yanılmasın

Kadı kızı kusuru servisse anılmasın

Hepsini topla-çıkar güzelliğe yüründü

 

Kayak sezonu ilk kez böylesine açıldı

Duyduk konuşmaları umut, muştu saçıldı

Ne pilan, projeden ne masraftan kaçıldı

Ilgaz kar’ı bu defa müjdelerle küründü

 

Vali Özcan açılış sıtartını bi verdi

Kayakları giyerek ta zirveye bi vardı

Başkan İrfan Dinç bey de bizle orda bi durdu

Heyhat dedik Çankırı dünde boşa süründü

 

Serbest zaman dediler biraz vakit öldürdük!

Yemek anı gelince mideleri doldurduk

Müzik, sohbet, muhabbet bin güzellik oldurduk

Uyku, rüyada Ilgaz vardı umut korundu

 

KAYAK SEZONUNU AÇTIK

 

Yolculuğun başına dönüyorum…

BYEGM’de buluştuk ve yola çıktık.

Anılar, anekdotlar, şiirler derken göz açıp kapayana kadar Çankırı Ilgaz’daydık…

Yaz havasında geçen yolculuğun bizi en şaşırtan yanı neredeyse Ilgaz’a kadar hiç kar göremeyişimiz oldu.

Buna rağmen biraz geciktiğimiz için çantalarımızı arabada bırakarak etkinliğin ilk etabı olan Harika bir kış mekanı olan Doruk Otel’de gerçekleştirilen Kayak Sezonu Açılış Töreni alanına seğirttik.

Mütevazı ama etkili bir tören oldu.

Kanal-A canlı yayınladı, TRT Haber ve Flaş TV kanalları çekimler yaptı, bizler notlar aldık.

Ilgaz Doruk Otel tarafından hazırlanan sürpriz Kayak Sezonu Açılış pastası Vali Vahdettin Özcan ve eşi Leyla hanım tarafından kesildi. Vali Özcan verdiği mesajda, tüm kayak severleri Çankırı Ilgaz’a davet etti.

 

KONUŞMALAR

 

Açılış töreninin ilk konuşmacısı Doruk Otel’in yeni İşletmecisi Mustafa Kurumahmutoğlu idi. Yakın gelecekte çok önemli yatırımlar yapılacağını ve Ilgaz’ın bir cazibe merkezine dönüşeceğini söyleyen Kurumahmutoğlu, “Türkiye turizmine adım atmanın mutluluğunu Ilgaz’da yaşıyorum. Önümüzdeki sene çok daha farklı bir Doruk Otelle karşılaşacaksınız” dedi.

Hemen ardından kürsüye gelen Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir ise, böyle bir açılışın ilk kez yapıldığı belirterek, “Bu, Valimizin turizme verdiği önemin göstergesidir” diye konuştu.

Vali Vahdettin Özcan ise konuşmasında çok önemli yatırım müjdeleri verdi.

Özcan, “Ülkemizin en önemli kış turizm merkezlerinden olan Ilgaz Dağını, tam kapasite ile kış turizmine kazandırmak suretiyle ülkemiz insanının hizmetine sunmak için Valiliğim olarak büyük çaba göstermekteyiz. Ancak, uzun yıllar boyunca ihmal edilmiş olan Ilgaz Dağının şanına yakışır herhangi bir tesisin bulunmamasından ızdırap duyduğumu ifade etmeliyim” dedi ve şöyle devam etti:

“Ilgaz Dağının özellikle Çankırı kısmı hem kış, hem de yayla turizmine son derece müsait olmasına karşın, yapılması elzem olan yatırımların bu güne kadar ihmal edilmiş olması nedeniyle hak ettiği yerden çok uzaktır. Bizden sonra gelecek yöneticilerin aynı ızdırabı duymaması için mesaimizin önemli bir kısmını Ilgaz Dağının, bir Uludağ, bir Kartalkaya ve bir Palandöken olması için sarfetmekteyiz.

 

Bütün olumsuzluklara karşın son bir yılda bu yolda aldığımız mesafe, kısa bir sürede Ilgaz Dağının hak ettiği yere geleceği inancımızı pekiştirmektedir. Bütün bu çabaların sonucu olarak; kayak sezonunun açılış törenini yaptığımız bu alanda 5 milyon 500 bin lira tutarında telesiyej tesisi ve kayak pisti yapımına ilişkin bütün işlemler bitirilmiş, İnşallah bu telesiyej tesisini ve kayak pistini bir sonraki kayak sezonu açılışını birlikte gerçekleştirerek kayak severlerin hizmetine sunacağımızın müjdesini burada vermek istiyorum. Zira Salı günü yaptığım görüşmelerde 4’üde yatırım programına aldırılmıştır. Diğer bir müjdeli haberim de, yine bulunduğumuz bu alanda, yapılacak futbol ve basketbol sahaları, yüzme havuzu ile bu alan, ülkemiz turizminin önemli merkezlerinden biri haline gelecek, muhteşem doğası, içinde barındırdığı zengin florası ile ziyaretçi akınına uğrayacağına inanıyorum. Yine buraya yaklaşık 10 Km. mesafede bulunan Yıldıztepe Turizm Merkezini de çok önemli yatırımlarla ayrı bir cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Bu müjdesini verdiğim yatırımlar çok önemli bir olumsuzlukla karşılaşılmaması halinde 2013 yılı içinde gerçekleştirmeyi planlamaktayız.”

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan konuşmasının sonunda şu ifadeleri kullandı:

“2012 yılı içinde ihaleleri yapılan ancak, 2013 yılında yapımına başlanacak Derbent Şehitliği, anayoldan (Karayolları Bakımevinden) Dağın üst tarafına kadar parke taşı ile ve aydınlatma yapım işleri başlayacaktır. Ayrıca Yıldıztepe’de iki adet futbol sahası ve bir resmi kurum alanına inşaat yapılacaktır. Yine bu dağı çevreleyen yürüyüş yollarının yapımı 2012 yılında tamamlanmıştır. İnşallah bu yürüyüş yolunu da 2013 yılında hizmete açacağız.

Yine bu Milli Park alanının ilimiz sınırlarındaki 320 ha. bölümünü 9-10 kat büyüterek 2400 ha. bir alana çıkaracağımız müjdesini de burada vermek istiyorum.

Ilgaz Dağı, Ankara’ya 200 Km., İstanbul’a ise 450 Km. uzaklıkta olması, metropollerin karmaşasından bunalan insanımıza hafta sonu nefes almak için adete bulunmaz bir nimet olduğunu düşünüyorum.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar ise, Ilgaz Dağı’nda böyle bir program düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Sonra kayak gösterileri başladı. Bu gösterilere Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da iştirak etti. “Dursun bey buyurun birlikte kayalım” davetini, ayakta zor durduğum için nazikçe geri çevirdim. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd Doç Dr İmdat Yarım hem Vali beye yardımcı oldu hem de kayak disiplinleri hakkında bilgiler verdi. Gösteriyi ve verilen mesajları özetlemem gerekirse;

 

Vali Vahdettin Özcan Alp disiplininde kaydı

Beni de davet etti bense korkudan caydı

Sonra hoca kayakta tüm disiplinleri saydı

Yeni Ilgaz doğuyor gözlerimizle gördük

 

Vali müjdeler verdi güzel günler yanaştı

Kurumahmutoğlu bey çok umutvar konuştu

Dün olumsuz ne varsa olumluya dönüştü

Yeni Ilgaz doğuyor gözlerimizle gördük

 

Jet sikiye binende kaymaz oldu ayaklar

Kar, devasa araçtan sanki yiyor dayaklar

Ne yatırımlar var, ki; sorunları ayıklar

Yeni Ilgaz doğuyor gözlerimizle gördük

 

Ilgaz Dağı Kayak Sezonu Açılış Töreninde, tüm kayak severleri Çankırı Ilgaz’a davet eden Vali Vahdettin Özcan ve Eşi Leyla Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve Eşi Zeynep Dinç, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Togay ve Eşi Özlem Togay, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Doruk Otel İşletmecisi Mustafa Kurumahmutoğlu, Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir ve Eşi Sevda Özdemir, Vali Yardımcıları ve 11 İlçe Kaymakamları ve Eşleri, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Şakir Uslu ve Eşi Huriye Uslu, İl Emniyet Müdürü Ali Murat Dağlı ve Eşi Nurten Dağlı, Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin, Çankırı ve Ankara medyasından çok sayıda gazeteci katıldı.

 

xx

 

Yaran şehri Çankırı gel dedi; gittik; dolaş dolaş bitmiyor

 

Gördüklerim, sorduklarım

 

Dursun ERKILIÇ

 

-2-

Çankırı Valiliği ile Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYGEM) işbirliği ile düzenlenen Çankırı ve Ilgaz gezimizin ilk gününü dün anlatmıştım.

Devrisi güne gelince; özet sunmak adetten oldu ya;

 

Onbir Ocak Cuma’nın sabahında uyandık

Kahvaltı salonunun kapısına dayandık

İki lokma uğruna ne hallere boyandık

Doruk’tan Yıldıztepe güzergahına gittik

 

Telesiyej korkumuz geçen yıldan gelmeydi

Korku boşuna sanki hava yazdan kalmaydı

Ilgaz Dağı Tüneli bir çılgınlık olmaydı

Oradan da Çankırı ‘güzelgahı’na gittik!

 

Buğday Pazarı denen Medrese görülesi

Araştırma Merkezi mükemmel varılası

İnanılmaz şeyler var mutlaka durulası

Çamaşırhane ve de Çivitçioğlu’na gittik

 

Menzili maksud şimdi Tuz Mağarası idi

Kimimiz heyecanlı kimi dönsek mi dedi

Mağaraya girenler küçük dilini yedi

Derinlere yürüdük o mağarada yittik

 

 

İkinci gün ilk olarak Ilgaz Dağı Tüneline gittik. Bu çok önemli bir proje. Üstelik Bolu Dağı Tüneli gibi 20 yılda değil sadece 2 yılda bitecek. Bunun için kar kış demeden çalışmalar tam gaz sürüyor. Kara-kışa, soğuğa/çamura rağmen kamyonlar, kepçeler, köstebekler ve de görevliler arı gibi çalışıyor.

Çankırı ile Kastamonu arasındaki ulaşımda Ilgaz engelini ortadan kaldıracak olan proje, bölge turizmi ve ticareti açısından inanılmaz bir avantaj sağlayacak. Bu durum tünel bittiğinde daha iyi anlaşılacak. Çünkü şu anda ıssız, sessiz olan yollar bir anda araç ve insan trafiği ile dolunca anlaşılacak bu tünellerin ve bölünmüş yolların önemi.

Gerekli bilgileri aldıktan sonra Yıldıztepe’ye yöneldik…

Evet, telesiyeje binmeden Ilgaz’a dittim demek olmuyor. Mevsim kış ise bu zevki tatmak şart. Mevsimsel önlemleri alarak elbette. Geçen yıl yediğimiz soğuk, gördüğümüz kardan, tipiden pek eser yoktu. Üstelik üşütmeyecek önlemler de alınmıştı. Biz ne kadar yüksekte olursak olalım Ilgaz ve Yıldıztepe bize tepeden bakıyordu…

Eyvallah deyip, Çankırı’ya aktık…

Vali Vahdettin Özcan ve Belediye Başkanı İrfan Dinç de hazır bulunduğu öğlen yemeğinde AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz de vardı. Çankırı’ya has ‘takım yemeği’ ile kendimize geldik.

Yemek, Çankırı Belediyesi Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi’ndeydi. Adının uzunluğuna bakıp da yılmayın! İnanılmaz bir tarih, kültür, siyaset hazinesi barındırıyor içinde. Milletvekili Filiz ve Vali Özcan’ın güzel mesajlar verdiği yemeğin ardından Belediye Başkanı Dinç, bizi ‘hazine odası’na götürdü ve bir sunum yaptı. Sunumun en dikkat çekici yanlarından biri, Başkan Dinç’in “Atatürk şapka devrimini Çankırı’da başlattı” iddiası ve bunu fotoğraflarla izah etmesiydi.Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Sanat Tarihi, Arkeoloji, Ekonomi ve Hukuk, Fen Bilimleri, İlahiyat ve Din Bilimleri, Müzik ve Folklor, Mimari, Tıp Tarihi, Coğrafya, Turizm konularında araştırma masaları oluşturulan bu Araştırma Merkezi’nde neler yok ki…

Belediye Başkanı Dinç’in anlattıklarını, eksiksiz olsun diye Belediye’nin internet sitesinden aktarıyorum:

 

Çankırı Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi Belediyemiz imkanları ile restore edilerek 26 Temmuz 2005 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılmıştır.

26 Ağustos 2005 tarihinde Çankırı ve çevre illerde yaşayıp kent tarihi ve kültürü üzerine araştırma yapan 32 araştırmacıyı bir araya getirip Çankırı Araştırmaları Platformu’nu topladık. Toplantı sonunda gönüllülük esasına göre faaliyet gösteren Çankırı Araştırmaları Merkezi’nin yönetim kurulu oluşturuldu.

Araştırma Merkezi 31.08.2005 tarih ve 25 Sayılı Başkanlık Makamı Olur’u ile kurulmuş, 01.12.2005 tarih ve 206 sayılı Meclis Kararı ile faaliyet konuları belirlenmiş ve merkeze Türk Afgan dostluğunun temelini atan, Atatürk’ün özel doktorluğunu da yapmış olan Çankırı Dr. Rıfkı Kamil Urga’nın ismi verilmiştir.

Vatandaşlardan Çankırı’nın geçmişine ilişkin evlerindeki tarihi belge ve etnografik eserleri merkeze şartlı bağışta (Araştırma Merkezinin kapanması halinde aile bireylerine yada varislerine iade edilmek kaydı ile) bulunmalarına yönelik kampanya başlatıldı.

Bu kampanyaya vatandaşlarımız beklenenin üzerinde ilgi gösterdi ve aile arşivlerindeki eserlerin bir bölümünü merkezimize ücretsiz olarak bağışladı. Talep eden vatandaşlarımızın bağışları demirbaş kayıt defteri dışında meclis kararları ile bağışları kabul edilerek kayıt alındı.

Ayrıca Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri sağladığımız imkanlarla ilçe ilçe, köy köy dolaşıp eser topladılar. Vatandaşların ikna edilmesi gereken durumlarda zaman zaman şahsım da bu çalışmalara katılmıştır. Hafta sonlarının önemli bölümü tarafımdan çok önemsediğim bu çalışmalara ayrılmıştır.

Valiliğimiz, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülük başta olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından izinler alınarak kamu binalarında 2004 yılına kadar SEKA’ya gönderilip yok edilen arşivlerden arta kalan kent tarihi için önemli Osmanlıca belge ve dokümanlar Araştırma Merkezi İhtisas Kütüphanesine getirilmiş ve araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.

Kent merkezindeki eski konakların çatı araları tek tek dolaşılarak buradaki önemli belgeler ailelerin izni ile alınıp merkezin demirbaş defterine kayıt edilmiştir.

Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi’nin demirbaş kayıt defterinde 2005 yılından itibaren başlattığımız çalışmalar ile vatandaşlarımızın bağışı ve yaptığımız tarama çalışmaları sonunda bugün itibari ile 1600’ü Orijinal Osmanlıca defter olmak üzere 2629 eser ve belge kayıtlıdır. Her birinde yüzlerce Osmanlıca Belge bulunan zarflarda ise araştırmacıların incelemesine bekleyen 30 binden fazla evrak vardır.

Araştırma Merkezi arşivindeki en önemli eserler arasında Çankırı-Kastamonu ve Sinop İllerini fetheden kumandan Karatekin Beyin komutanlarından Billur Bey’e ait 900 yıllık aba ve takke,

Türkiye’deki en eski orijinal vakfıye belgesi  (Miladi 1281 yılına ait) araştırma merkezimizdedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün arşivlerinde dahi bu kadar eski tarihli orijinal vakfiye belgesi bulunmamaktadır. Bu konuda uzman olan Prof. Dr. Refet İnanç belge ile ilgili Çankırı Araştırmaları Dergisi’nin 1. sayısına makale yazmıştır.

Bedevi Tarikatine ait üzeri altın işlemeli tahmini 500 yıllık bir sancak,

Çanakkale Savaşı yıllarında Çankırı’da yaşayan Rum ve Ermeni kadınların cephedeki askerlerimize ördüğü kazak, çorap gibi malzemelerin tutulduğu defter. Hangi mahalleden kimlerin ne gibi malzemeler teslim ettiğine dair tutulan bu defter hassas bir dönemden geçen Türk Ermeni ilişkilerine de önemli katkı sağlayacaktır.

Milli Mücadele yılları sonunda Anadolu’da Bolşeviklik propagandası yapanların ve başka ülkeler lehine çalışan casusların Çankırı’da toplanıp Romanya’ya sürgüne gönderildiğine dair fotoğraflı emniyet kayıtları mevcut. Bu defter Cumhuriyet dönemindeki Yüzellilikler Sürgünü’nden sonra ikinci bir sürgün olayını da gün yüzüne çıkarmaktadır.

Bu eserlerin dışında padişah fermanları, şiir cönkleri, Roma Dönemine ait cam ve toprak testiler, el yazması Kur’an-ı Kerim ve çeşitli el yazması çok değerli eserler, altın tezhip ve işlemeli icazetnameler, Çankırı ve çevresine ait Osmanlıca harita ve krokiler, mektep kayıt ve şehadetname defterleri vb. çok sayıda orijinal defter bulunmaktadır.

Çankırı’da 70 yaş üstü yaşlılarımızla sözlü tarih çalışması başlatılmış ve 30’dan fazla büyüğümüzle Çankırı’nın yakın geçmişine ışık tutacak şekilde röportajlar yapılmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ödüllü yarışma düzenlenerek gençler arasında tarih bilinci oluşturulmaya çalışılmıştır.

Çankırı Araştırmaları Merkezi çeşitli ulusal ve uluslar arası bilimsel kongrelere davet edilmiş ve konuyla ilgili uzmanlar merkez adına bu kongrelere katılıp tebliğler sunmuştur.

Her biri hakem heyetli olmak üzere son dört yılda, yıllık süreli yayın kapsamında 4 adet Çankırı Araştırmaları Dergisi yayınladık. Bu dergilerde Çankırı ile ilintili toplan 134 makale yayınlandı.

Çankırı Araştırmaları Merkezi çeşitli konularda son 7 yılda 30 adet kitap yayınladı.

Her ay kendi alanında uzman bir bilim adamı Çankırı’ya getirilerek çeşitli konularda halkımızın bilinçlenmesi için konferanslar düzenlendi.

Çankırı’daki liseli ve üniversiteli gençlere tarih bilincinin verilmesi ve yaşadıkları çevredeki tarihi eserleri tanıtmak amacıyla tarihi mekanları gezdirdik. Gönüllü rehberlik eğitimi düzenledik.

Araştırma Merkezi’nin aralarında Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. Sureyya Farouqi, Prof. Dr. Mihail Maxim, Prof. Dr. İlber Ortaylı gibi her biri kendi alanında dünyaca tanınış 76 bilim adamından oluşan Danışma ve Bilim Kurulu üyesi bulunuyor.

Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan “Tasnif, Kayıt ve Restorasyon Projesi” KUZKA tarafından desteklendi ve proje başarıyla uygulandı. Projenin tamamlanmasının ardından Osmanlıca uzmanlarınca merkezdeki 30 bine yakın tarihi belge ve defterin tasnif işlemlerine de başlandı. Hedefimiz tasnif işlemlerinin ardından bu belgeleri dijital kayıt altına alıp restorasyonunu yapmaktır.

 

SONUÇ

 

Kurulduğu günden itibaren yaptığı çalışmalarla bilim dünyasının ilgisini çekmeyi başaran Çankırı Belediyesi Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi özgün çalışmalarıyla hem yerel yönetimlere hem de bilim dünyasına örnek gösterilmektedir.

Araştırma Merkezi’nin bundan sonraki süreçte daha da gelişebilmesi için Çankırı Karatekin Üniversitesi ile işbirliğine gidilecektir.

Merkezimiz 24 saat nöbet esasına göre korunmakta ve internet üzerinden kameralı sistemle takip edilmektedir

Merkezdeki eserlerin dijital kayıt altına alınması zaruridir.

Araştırma Merkezi fiziki mekan olarak yeterli gelmemektedir. Buradaki son derece önemli eserlerin nihai hedef olarak belirlediğimiz Kent Tarihi Müzesi’nde sergilenmesi bu çalışmaların en önemli çıktısı olacaktır.

Okuyanlar hak vermiştir, bu Araştırma Merkezinde bir hazine bulunduğunu söylemem boşuna değilmiş…

 

VER ELİNİ TUZ MAĞARASI

 

Medrese ve Çamaşırhane gezileriyle Çankırı’nın gündelik ve sosyal hayatı ile kültür / sanatına dönük güzel ve korunması gereken yanlarını gördük.

Ardından Tuz Mağarasına doğru yola çıktık. Geçen yılki kardan eser olmadığı için yarım saat sürmedi bile yolculuğumuz. Tır’ların bile girip çıkabildiği devasa bir mağara düşününü, üstelik her yer ve her şey tuz…

200 yıl önce bir tuz çukuruna düştüğü için bozulmadan bu güne kadar gelebilen bir eşek fosilinin yanına bir tavşan bir de yılan fosili eklenmiş.

Hülasa, bir geziyi daha bu ‘mikropsuz’ ortamda tamamladık. Toparlayıp bitiriyorum:

 

Harcamakla bitmeyen hazinesi var iken

Bu hazine insana buyur da al der iken

Yaran şehri Çankırı görülesi yer iken

Neden böyle perişan hallarına yanıyor

 

Nüfus bitmiş, erimiş artık tersi olmalı

Çankırılı Çankırı sılasına gelmeli

Bunun için bu şehir yatırımla dolmalı

Eskiler neden işi kendi olur sanıyor

 

Kendi kendin olmuyor hepimizce anlandı

Proje ve görüşler Çankırı’da dinledi

Kimisi yapılıyor, kimileri sonlandı

Çankırı boşa geçen o yıllara yanıyor

 

GEZİYE KATILANLAR

 

BELDE Gazetesi Haber Müdürü olarak bendenizin de katıldığı gezide şu isimler bulundu: Zeliha Doğan Yeşil (BYEGM), Sultan Akdoğan, Mustafa Emrah Yazıcı (Flash TV), Serkan Kılıç, Tayyar Öğüt (Kanal-A) Halim Utlu, M. Yahya Efe (Anayurt), Selahattin Ütkür (Kırmızı Beyaz), İbrahim Gökdemir (İl Gazetesi), Cafer Külahlıoğlu, Mazhar Eylem Şimşek (Sonsöz), Mehmet Mahzun Doğan (Başkent), Sadun Köprülü (Türkmen Şanı Dergisi Temsilcisi / Irak), Harun Kılıç (Bizim Çankırı sitesi), Mustafa Saat (BYEGM Fotoğrafçı), Kezban Gür (Çankırı İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü).

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek