2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - İL GENEL MECLİSİNE DÜŞEN GÖREV..!
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumİL GENEL MECLİSİNE DÜŞEN GÖREV..!

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Konu: İL GENEL MECLİSİNE DÜŞEN GÖREV..!
    Gönderim Zamanı: 24.03.2006 Saat 21:38

 

 

"Açık Toplum İçin İl Genel Meclisine Düşen Görevler”

 

22.2.2005 tarihinde kabul edilen, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu İl Genel Meclisi üyelerinin ve komisyonlarının görev ve yetkilerini belirlemiştir. Aşağıda söz konusu yasadan yapılan bazı madde alıntıları açıkça göstermektedir ki. İl Genel Meclisinin aldığı kararları vatandaşı, hemşerisi ile paylaşmasını ön görmektedir. Sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin bazı toplantılara katılabileceğini ve görüşlerinin alınacağı belirilmiştir. Komisyon raporlarının aleni olduğu ve yine vatandaşa duyurulacağının altı çizilmiştir. Önceden belirlenen bir amaca ulaşmak için tutulan yolda Sivil Toplum Örgütlerinin de görüşü alınarak hazırlanması gerektiği vurgulanmıştır.

 

İl Özel İdaresinin karar organı olan il genel meclisi; “Sağlık, eğitim, spor, çevre, trafik ve kültür hizmetleriyle yaşlılara, kadın ve çocuklara, özürlülere, yoksul ve düşkünlere yönelik hizmetlerin yapılmasında ilde dayanışma ve katılımı sağlamak, hizmetlerde etkinlik, tasarruf ve verimliliği artırmak amacıyla gönüllü kişilerin katılımına yönelik programlar uygular.”

 

Kısaca; İl Genel Meclisinin aldığı tüm kararlar şeffaf olmalıdır. Yasal süreleri içinde halkına alınan kararları duyurmalıdır. Vatandaşın, sivil toplum örgütlerinin bu kararlara katılımı sağlanmalıdır.

 

Bu Çerçevede tam demokratik bir şehir idaresi için; İl Genel Meclisinden isteklerimiz ve bize düşen görevlerde tam destek;

1- (Madde 13 gereği) Gündem önceden (web sitelerinde, yerel gazetelerde, halka açık alanlarda oluşturulacak panolarda)  ilan edilsin. Vatandaşın görüşlerini göndereceği iletişim bilgileri verilsin ve kesinlikle bu görüşlerden istifade edilsin. Mümkünse ayrı ayrı tüm Meclis üyelerinin ve konuyla ilgili il müdürlüklerinin iletişim bilgileri (özellikle e-posta adresleri) açıklasın.(T.B.M.M. ve Milletvekillerinde olduğu gibi)

 

2- (Madde 15 gereği) Kararlar kanuni sürede Valilik ve/veya Cansaati.Org web sayfasında yayınlansın.

(Örnek: www.denizli.gov.tr )

 

3- (Madde 16 gereği) Çankırı da ki Sivil Toplum Örgütleri arasında ayırım yapılmadan, alanlarında çalışmalar yapıp görüş sunmaları sağlansın.

 

4- (Madde 65 gereği) Gönüllü kişilerle ortak çalışmalara ivedilikle girilsin. (Örneğin bu konuda hazır olan ve www.cansaati.org da devam eden Köy Siteleri web yarışmasının maddi ve manevi yönünü üstlenebilirler. Bu yarışma Cansaati.Org ile beraber yapılabilirse diğer sivil toplum teşekküllerine de örnek teşkil eder.)

 

 

 

Kanun, Çankırı İl Genel Meclisi Üyelerinin vatandaşını “aforoz” etme yetkisinden bahsetmiyor.  Çankırı İl Genel Meclisinin “Kim Çankırılı, kim Çankırılı değil” gibi sınıflama, ayıklama yetkisinin olduğundan söz etmiyor.  Aksine fikrini söyleyen vatandaşını dinlemesini, aldığı kararlar hakkında bilgilendirmesini öngörmektedir.

 

Memleket aşkı ve sevgisi ile dolu Çankırılılar, her nerede ve her ne şart da olurlarsa olsun.  Vatandaşlık bilinci içinde “UYARI, DENETLEME” görevini yapmaya kararlıdır.

 

Yetkisini yasalardan ve “Çankırı Müstahdemliğinden” almaktadır.  

 

İl Genel Meclisimize ve Valiliğimize ÖRNEK ve YARDIMCI olması için; “Türkiye’nin Parlayan Yıldızı” Denizli İl Genel Meclisini ve Valiliğini  (http://www.denizli.gov.tr/denizligovtr/index.php )  iyice incelemelerini rica ederiz. Öğrenecekleri çok şey olduğu kanısındayız.

 

Çankırı’nın da “Türkiye’nin Parlayan Yıldızı” olması ve açık toplum için; İl Genel Meclisimizin ve Valiliğimizin üzerine düşeni yapacağına inanıyoruz.

 

Biz gönüllü olarak her türlü desteğe hazırız.

 

Saygılarımızla...Düzenleyen i.zencirci - 24.03.2006 Saat 22:32
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 292
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.03.2006 Saat 19:48

Haber kaynağı doğru ise, demekki İl Genel Meclisi Çankırının tüm sorunlarını çözmüş iş kimin Çankırılı olup olmadığı yönünde mütalaa vermeye kalmış, o zaman acizane önerim şu olur, içlerinde şüphelendikleri bir Çankırılı varsa lütfen DNA testi yaptırılmasına da karar alırlarsa doğru olur. şakam bir tarafa  kanaatim odur ki İl Genel Meclisimizin böyle küçük konulara girmeyeceği yönündedir.

Ancak, önemli bir noktayı gündeme taşıdığınız için de şahsım adına teşekkür ediyorum. Bendeniz dahil bu yasanın bu kadar hassas ve demokratik özelliğini  bilmem kaç sivil toplum örgütleri bilmektedir. Bu maddeyi gündeme getirdiğiniz için teşekkürler Sayın Zencirci.

Yukarı Dön
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Kayıt Tarihi: 25.01.2006
Status: Aktif Değil
Points: 480
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.03.2006 Saat 17:06

 

      YASALAR ÇOK AMA ÇOK GÜZEL BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNÜN ,BİR SİYASİ PARTİNİN YÖNETİMİNDE BULUNMAMA RAĞMEN ŞAHSIM ADINA KONUŞUYQRUM, BİLMİYORDUM.BÖYLE BİR ANAYASAL BİR HAKKIMIN OLDUĞUNU SAYENDE ÖĞRENDİM.BUNDAN DOLAYI ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM,

       HER NE HİKMETSE BİR TAKIM YASALAR ÇIKIYOR ? BUNLARI ÇIKARTAN MERÇİLERDE .BROKRATLARIMIZDA KULLANILMAMASI İÇİN VATANDAŞININ ÖNÜNE ÇELİK SIRHLAR KOYUP VATANDAŞININ KULLANIMINI ENGELLİYOR.

       TÜM HERTÜRLÜ YAZIŞMALARIMIZIN BİLGİ EDİNME KANUNU ÜZERİNDEN YAPMAMIZ YARARLI OLUYOR.SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE BİREYLER OLARAK BU HAKLARIMIZI YETERİNCE KULLANAMIYORUZ.İLİMİZDE ÇOK KAPSAMLI BİR ARŞIV TARAMASI YAPTIRIYORUM.İLİMİZİ İLGİLENDİREN ÇEVRE SORUNLARI İLE İLGİLİ CEVAPLAR GELMEYE BAŞLADI.YAKIN ZAMAN İÇERİSİNDE BUNU SİTEMİZDE YAYINLAYACAĞIM,  SAYGILARIMLA CEVRECİ KADIR YAVUZ

Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.04.2006 Saat 08:57

Doğrudan demokraside bir adım daha atan Çankırı Valiliğine ve İl Genel Meclisine teşekkür ve taktirlerimizi sunuyoruz.  Lütfen gelişmeleri okuyunuz.

 

24/03/2006 tarihinde sayın İbrahim ZENCİRCİ’nin kaleme aldığı "Açık Toplum İçin İl Genel Meclisine Düşen Görevler” başlıklı yazıda kanunlarımızın açık toplum olmak için yeterli olduğu ve yöneticilerimize düşen görevin ise sadece uygulamak olduğu vurgulanmıştı. Bu bağlamda kanunlarla destekleyerek birkaç küçük adım atılması yönünde tavsiyelerimizi sitemiz aracılığı ile İl Genel Meclisi ve Valiliğimize iletmiştik. 10 günlük çok kısa denece bir sürede Sayın Valimiz Ali Haydar ÖNER ve İl genel Meclis Başkanı Osman CANBAZ ilk somut adımı attılar.

Bugün Çankırı Valiliği Resmi sitesinde İl Genel Meclisi bölümü tesis edildi ve kararlar yayınlanmaya başladı. Tüm yetkilileri tebrik ediyorum. Umarım çalışma akamete uğramadan uzun yıllar ve gereği gibi devem eder.

Bakınız, http://www.cankiri.gov.tr/

 

İL GENEL MECLİSİ

GENEL MECLİS
KARARLAR

Ne önermiştik hatırlayalım:

Bu Çerçevede tam demokratik bir şehir idaresi için; İl Genel Meclisinden isteklerimiz ve bize düşen görevlerde tam destek;
1- (Madde 13 gereği) Gündem önceden (web sitelerinde, yerel gazetelerde, halka açık alanlarda oluşturulacak panolarda)  ilan edilsin. Vatandaşın görüşlerini göndereceği iletişim bilgileri verilsin ve kesinlikle bu görüşlerden istifade edilsin. Mümkünse ayrı ayrı tüm Meclis üyelerinin ve konuyla ilgili il müdürlüklerinin iletişim bilgileri (özellikle e-posta adresleri) açıklasın.(T.B.M.M. ve Milletvekillerinde olduğu gibi)

2- (Madde 15 gereği) Kararlar kanuni sürede Valilik ve/veya Cansaati.Org web sayfasında yayınlansın. (Örnek: www.denizli.gov.tr )

3- (Madde 16 gereği) Çankırı da ki Sivil Toplum Örgütleri arasında ayırım yapılmadan, alanlarında çalışmalar yapıp görüş sunmaları sağlansın.

- (Madde 65 gereği) Gönüllü kişilerle ortak çalışmalara ivedilikle girilsin. (Örneğin bu konuda hazır olan ve www.cansaati.org da devam eden Köy Siteleri web yarışmasının maddi ve manevi yönünü üstlenebilirler. Bu yarışma Cansaati.Org ile beraber yapılabilirse diğer sivil toplum teşekküllerine de örnek teşkil eder.)Düzenleyen ahmetgulsen - 05.04.2006 Saat 09:06
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.04.2006 Saat 09:12

Sayın Valimize ve İl Genel Meclisi Başkanımıza duyarlılıkları nedeniyle bende teşekkür ederim.

Duygudaşlık (Empati) ile her şeyin üstesinden elbirliği ile geleceğimize inanıyorum. Sivil toplum örgütü temsilcisi olarak, herhangi bir karşılık beklemeden, her zaman destek ve yardımcı olacağımızı bilmelerini isteriz. Tekrar teşekkürler.

Saygılarımızla.

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: Gent- Belgium
Status: Aktif Değil
Points: 248
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.04.2006 Saat 22:41

 

Çankırı Valiliğimizin ve İl Genel Meclisimizin, sivil toplum örgütlerinin de görüş bildirmesi ile,  demokratik kazanımların yanısıra Çankırı için yapılacak çalışmalarda elini taşın altına koyabilecek insanların çoğalması sağlanacaktır.

Her şeyin 'Devlet baba' dan beklendiği zihniyetin bittiği gibi  'birlikte doğru ve güzel kararlar verebilme alışkanlığı da toplumumuza kazandırılması da kayda değer bir ilerleme olacaktır.

Sayın Valimiz ve İl Genel Meclisi üyelerini tebrik ve teşekkürlerimizi sunarız.

Cansaati sitesi olarak , önyargılardan uzak olarak bilgi ve birikimlerimizi aktarmayı görev kabul ediyoruz.

Her şey Çankırımız için..

 

Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.04.2006 Saat 07:46

Çankırı Valiliği, Meclis kararlarını halkımıza resmi web sitelerinden zamanında duyurma kararı alarak doğrudan demokraside bir adım daha attı. Araştırmalarımızda Belediye Kanunumuzun da bu konuda yeterli ve gerekli demokratik unsurları ihtiva ettiğini ve sorumlulukları yetkililere yüklediğini gördük.

Şimdi ki çağrımız da Çankırı Belediyesine ve ilçe belediyelerine;

 

doğrudan demokrasinin tam olarak uygulandığı bir ‘erdemli şehir’ için somut bir adım da sizler atın ve Meclis kararlarınızı resmi web siteniz de zamanında halka duyurun.

 

Valiliği ve Belediyemizi örnek alacak diğer Ticaret Odası, Esnaf Sanatkarları Odası ve bunlar gibi kamu menfaatine çalışan kurumlarımız da birer adım atarsa kanaatimce örnek şehir oluruz.BELEDİYE KANUNU

24 Aralık 2004 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 25680

Kanun No: 5272

Kabul Tarihi: 07.12.2004

ilgili maddeler

Belediye meclisi

MADDE 17. - Belediye meclisi, belediyenin karar organıdır ve ilgili kanunda gösterilen esas ve usullere göre seçilmiş üyelerden oluşur.

 

Meclis toplantısı

MADDE 20. - Belediye meclisi, kendisi tarafından belirlenecek bir aylık tatil hariç her ayın ilk haftası, meclis tarafından önceden belirlenen günde, mutat toplantı yerinde toplanır. Ekim ayı toplantısı dönem başı toplantısıdır.

 

…….

Meclis toplantıları açıktır. Meclis başkanının veya üyelerden herhangi birinin gerekçeli önerisi üzerine, toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla kapalı oturum yapılmasına karar verilebilir.

 

Meclis görüşmeleri görevlilerce tutanağa geçirilir, başkan ve kâtip üyeler tarafından imzalanır. Toplantılar, meclisin kararıyla sesli ve görüntülü cihazlarla da kaydedilebilir.

 

Meclis kararlarının kesinleşmesi

MADDE 23. - ……

 

Kesinleşen meclis kararlarının özetleri yedi gün içinde uygun araçlarla halka duyurulur.

 

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.04.2006 Saat 08:49

Sayın Ahmet Gülşen'in yerinde ve çok önemli çağrısına; Belediyenin, Ticaret ve Sanayi Odasının, Ticaret Borsasının, Esnaf Sanatkarları odasının ve Kamu menfaatine hizmet yapan kurumların önemle eğilmelerini, kısa sürede doğrudan demokrasi için adım atmalarını, Çankırılılar olarak talep ediyoruz, arz ediyoruz, rica ediyoruz.

Bu adımın faydaları çok olacağı kanaatindeyiz. Örnek şehir olma yanısıra, Bu kurumları gereksiz DEDİKODULAR'dan da arındıracaktır.    

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.08.2006 Saat 10:21

 

"MEHELDİR BİZE..."

"AÇIK TOPLUM İÇİN; İL GENEL MECLİSİNE DÜŞEN GÖREVLER" başlıklı yazıda bizim düşünemediğimizi. (Yanlış anladılar galiba) Pek çok sayın il genel meclisi üyelerimizden birisi yerine getirmiş. "DEVEYİ HAMUDU İLE GÖTÜRMENİN"  Çankırı örneğini Türkiye gündemine taşıdıkları için öncelikle teşekkür ederiz.

Aşağıdaki fotoğrafta Çankırı'nın "iyiliğini düşünen" İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİMİZİ, İKİ MİLLETVEKİLİMİZLE birlikte görmektesiniz.

Sanırım, Sayın Valimiz de bu konudan biz vatandaşlarla beraber haberdar oldu. Yoksa gereğini yapardı. (Etraflarına örülen "kozadan" kurtulur; Vatandaşını dinleme lütfunda bulunurlarsa Çankırı da ki çalma, çırpma ve yolsuzluklardan çok önceden bilgileri olacak. Saygılar bizden...)   

 

------------------------------------------------------------ ------------------------


http://www.milliyet.com.tr/2006/08/08/siyaset/asiy.html 
İçişleri Bakanlığı müfettişleri tespit etti

Çankırı'da yeni yolsuzluk konsepti!

AKP'li İl Genel Meclisi üyesi Öztürk'ün ortağı olduğu firma, Orman İşletmeleri'ne ait tesisi Çankırı İl Özel İdaresi'nden kiraladı. Anlaşma imzalandıktan bir hafta sonra tesise 700 bin YTL'lik yatırım yapan İl Özel İdaresi, kira artırımına gerek görmedi

Tolga Şardan - Ankara


Çankırı'da yıllık teftiş yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri, AKP'li il genel meclisi üyesi Mehmet Öztürk'e "turistik kıyak" yapıldığını ortaya çıkardı. Müfettişler, sorumlular hakkında soruşturma izni verilmesini istedi.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun talimatıyla kente giderek yaklaşık bir ay boyunca bakanlığa bağlı kurumlarda inceleme yapan müfettişler, İl Özel İdaresi'ni denetlerken ilginç bir olayı ortaya çıkardı. Müfettişlerin belirlemelerine göre, Ilgaz Dağı çevresinde, yeni turizm bölgesi olarak açılan Kadınçayırı bölgesindeki Orman İşletmeleri'ne ait bir tesisi üç yıl önce alarak restore eden İl Özel İdaresi, tesisin işletilmesi için de geçen yıl ihale açtı.

Tam bir hafta sonra
Sadece iki firmanın katıldığı ihaleyi, halen AKP'den il genel meclisi üyesi olan Ilgazlı Mehmet Öztürk'ün üç ortağı arasında yer aldığı Yıldıztepe adlı firma kazandı. Firma, 7 yıllık işletim hakkı için, yıllık kira bedeli 19 bin 570 YTL'den açılan ihaleyi 40 bin 500 YTL ile aldı. 3 Mart 2005'te firma ile İl Özel İdaresi arasında sözleşme yapıldı.


Ancak İl Özel İdaresi, bir hafta sonra, 10 Mart 2005'te tesise kat artırımı inşaatı yapılması kararını aldı. İki katlı olan tesise 1.5 kat daha çıkıldı. Böylece 10 odalı olan tesis bir anda 21 odalı hale getirildi. İl Özel İdaresi bu inşaat için Köylere Hizmet Götürme Birliği bütçesinden 700 bin YTL harcadı. Müfettişler, İl Özel İdaresi'nin, tesisin yeni haliyle yeniden ihaleye çıkması gerekirken bunu yapmadığını, Öztürk'ün firmasının sözleşmesinin ilk imzalandığı şekliyle devam ettirildiğini saptadı.


İnşaatın firma tarafından yaptırılması halinde, bedelin yıllık kiradan düşülmesi gerektiğini belirleyen müfettişler, ihale sonrası yapılan sözleşmeye "tesisteki kapasite artırımının 1/4'ü oranında valiliğe kontenjan ayrılması ancak artan kapasite için ayrıca kira artırımı yapılmayacağı" yönünde hüküm konulduğunu saptadı. Buna rağmen tesiste valiliğe sadece 2 odanın ayrıldığı belirlendi. Böylece, İl Özel İdaresi'nin "devlet kaynaklarıyla" yapılan yeni düzenlemeye rağmen eski bedelle devam eden kiralama yöntemi sebebiyle devleti zarara uğrattığı tespit edildi.


Müfettişler, raporlarında, sorumlular hakkında soruşturma açılması talebinde bulundu.

Başkasına devretti
Öztürk'ün, tesisi kısa süre önce başka bir firmaya devrettiği de ortaya çıktı. Devir sırasında İl Özel İdaresi'nin "uygunluk" muvafakati vererek yeni firmanın da eski sözleşme şartlarına göre çalışmasına olanak sağladığı belirlendi.

'İçki satmak istemedim'
Öztürk ise devirle ilgili olarak Milliyet'e şunları söyledi: "Kiralama ve inşaat konusunda usulsüzlük yok. Bu konu, eski AKP Çankırı il yönetimi ile yeni yönetim arasındadır. AKP'yi yıpratmak istiyorlar. Tesisi işletemediğim için, içki satmamak için devrettim. En küçük hatam yok."
Düzenleyen i.zencirci - 08.08.2006 Saat 20:54
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 18.04.2006
Status: Aktif Değil
Points: 197
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.08.2006 Saat 10:54
Bu gün Milliyet gazetesinde çıkan haber Çankırımız için  büyük talihsizliktir umarım yetkililer bu haberin gereğini yaparlar
Ali TAŞ
Yukarı Dön
angutkusu Açılır Kutu Gör
Okur
Okur


Kayıt Tarihi: 13.05.2006
Şehir: İstanbul
Status: Aktif Değil
Points: 10
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.08.2006 Saat 10:54

İlimizin sesini duyuramamaktan yakınan satırları çokça okuyorum Çankırı Sitelerinde.Kendi aramızda konuşurken de ağlaşıyoruz

Bu sene

ÇANI Götüren ASSUBAYIMIZ

Kadınlarımızı yok sayan PROF. VEKİLİMİZ

Malı götüren MECLİS ÜYEMİZ

Haber oldu gazetelerde...Daha ne olsun istiyoruz? Namımızı duyuranlara selam olsun.Ekilebilir münbit toprağımız,malımız, davarımız,herşeyi devletten isteyen devlet düşmanlarımız yoktu ...ADIMIZ SANIMIZ ,DOĞDUĞUMUZ TOPRAKLAR DİLLENDİRİLMİYORDU MANŞETLERDE.Bize bu unutulmuşluğu bile çok gören hemşerilerimiz sağolsunlar.

Bozulmayan bir tuz vardı.Tuz da kokmaya başladı.MEHELDİR BİZE

Ekrem Koç
Reklamcı-Grafiker
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.08.2006 Saat 12:42

Bu haber bizi derinden üzmüştür.

 

Bakın uzun zamandır Çankırı’nın adının en güzel şekilde duyurulması için yayın yapıyoruz, ulusal gazetelerde makalelerimizle memleketi doğru tanıtmaya çalışıyoruz hatta o kadar hassas davranıyoruz ki sitede Çankırı ile özdeşleştirilen bazı avam kelimelere bile izin vermiyor ve kültür zengini, doğru insanların memleketi olarak kendimizi tanıtma gayretinde azimle çalışıyoruz. Ancak bu haber gerçekten üzdü bizi.

 

Nihayetinde bu bir haberdir. Ulusal basında biliyorsunuz ki habercilik adına bazen etik olmayan ve ithamla dolu sözler sarfedilebiliyor. Bu haberde bir Müfettiş raporu esas alınmış olmakla birlikte gerçeği ne derece yansıttığını bilmemiz zor. Bu açıdan tarafların da kendilerini savunma hakları olduğu gerçeğinden ilgili taraflara sesleniyoruz:

 

Sayın Valimiz, il özel idare genel sekreterimiz, il genel meclisi üyelerimiz yada sözkonusu şirketler eğer halkı doğru bilgilendirme yönünde cevap yazarlarsa tüm hemşehrilerimize duyurmak için biz de elimizden geleni yaparız.  

 

 

 

----------------

Milliyet Gazetesi Okur Temsilcisine Çankırı adının bir yolsuzluk metoduna ad olamayacağı ve bu başlığın yanlış atıldığı yönünde mail attım. Yolsuzluğa karşıyız ancak Milliyet tarafından atılan başlık suçluları ifşa değil tüm şehri rencide eden niteliktedir.

 

Biz yolsuzluğa gösterdiğimiz kadar bu haberin sunuluşuna da tepki vermeliyiz. Siz de Milliyet Gazetesi okur temsilcisine düşüncelerinizi aktarın, "Çankırı metodu" isimlendirmesinden geri dönsünler ve özür dilesinler.

 

Çankırı’nın bir yolsuzluk metoduna ad olmasına karşıyız.

08 Ağustos 2006  tarihli Gazetenizde yer alan “Yolsuzlukta Çankırı Modeli” başlıklı haberinizi üzüntüyle okumuş bulunuyorum. Haber içeriğindeki yolsuzluğun bir Müfettiş raporuna istinaden yazıldığı belirtiliyor. Buna bir itirazımız olamaz ancak haberin tarafınızdan sunuluş biçiminde ve konunun ana sayfada yer alış tarzında  bir takım yanlışlıklar olduğu kanaatindeyim.

 

Yolsuzluklar kişiler ve/ya kurumlar vasıtasıyla yapılır. Bu kişi ve/veya kurumlar üzerine gidilsin kamunun hakkı korunsun, bu noktada biz Çankırılılar da sizin yanınızdayız. Ancak bir yolsuzluk haberinin sunuluş biçiminde işlenen suçu tüm şehre mâl edercesine “Yolsuzlukta Çankırı Modeli” şeklinde başlık kullanılmasının hiçbir makul izahı olamayacağına inanıyorum. Suçluların Müfettiş raporunda izah edildiğini tahmin ediyorum ve eminim ki içinde “tüm Çankırılılar” yada “tüm şehir” suçlu şeklinde bir ifade yer almıyordur. Yolsuzluk metotları, hesap hileleri farklı farklı olabilir ve ayrı ayrı isimlendirilebilir. Fakat bu isimlendirmede Çankırı adının kullanılmasına itirazımız var.

 

Sayın Okur Temsilcisi, Milliyet Gazetesinin bu yolsuzluk haberinde  atılan başlığın bir kontrol zafiyetinden olduğunu, tüm Çankırı’yı suçlamadığınızı ve Çankırı’nın bir yolsuzluk usulüne ad olamayacağını yine gazetenizden aynı sunuluş ölçeğinde belirtmenizi bekliyoruz.

 

Okur Temsilcisi, Milliyet'in gazete ve internet içeriği ile ilgili tüm şikayetlerinizi bekliyor.
Tel: (90) 212 505 68 40
Fax: (90) 212 505 68 09
Posta: Doğan Medya Center, Bağcılar 34204 İstanbul
Ombudsman e-mail:
okur@milliyet.com.tr

---------------------------------------------

 Düzenleyen ahmetgulsen - 08.08.2006 Saat 17:10
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
turgut_reis Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Şehir: ÇANKIRI
Status: Aktif Değil
Points: 393
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.08.2006 Saat 14:02

Çankırımız ve Çankırılımız adına inan böyle bir haberle manşet olmamız bizleri ziyadesiyle üzmüştür.

Çankırı şuan bu haberle çalkalanmaktadır. Lütfen Çankırılımızı bu haberle ilgi en kısa zamanda bilgilendirin. Belki bilinmeyen ve göz ardı edilen bir şeyler vardır haberde.

Bu haberde yer alan Yıldıztepe projesi Çankırımız için ciddi bir projedir. Sayın Valimiz Ali Haydar ÖNER bey özellikle kendisi takip etmektedir bu projeyi. Çankırımıza gelecek vaad eden böyle bir projenin böyle şeylerle suçlanması büyük kayıp.

Saygılarımla....

Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 18.04.2006
Status: Aktif Değil
Points: 197
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.08.2006 Saat 15:29
2002 yılında Tayyip beyinde iştirak ettiği Çankırıdaki AKP mitingi gözlerimin önüne geldi Tayyip beyin samimiyetine inanan tüm çankırılılar şimdiye kadar oy verdikleri partileri bırakıp Tayyip beyi desteklemek için meydanı doldurmuştu,seçimlere daha zaman olmasına rağmen AKP nin iktidara geleceği anlaşılmıştı.Bana göre Tayyip bey ve arkadaşlarının şanssızlığı bu mitinglerde başladı AKP nin tek başına iktidar olacağını anlayan menfaatçi tipler bir yolunu bulup AKP içinde değişik görevlere gelmeyi başardılar bu tipleri biraz dikkatlice incelerseniz Tayyip bey ve arkadaşlarındaki dertlerin hiç birisi ile uzaktan ve yakından ilgileri olmadığını hemen anlayıverirsiniz zaten bu tiplerin bir ayağı AKP de ise diğer ayakları daima başka partilerdedir en ufak değişimde allahaısmarladık bile demeden partiyi bırakıp giderler, bunların tek amacı iktidar günlerinde çuvallarını doldurmaktır.kortuğum husus AKP nin millete verdiği sözleri yerine getiremeden bu asalak ve dertsiz tipler yüzünden iktidardan ayrılmasıdır.Umarım Tayyip bey ve ekibi partinin içine giren bu virüsleri hiç çekinmeden temizler de ülkemizin demokratikleşme ve kalkınmadaki hızı devam eder
Ali TAŞ
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: Gent- Belgium
Status: Aktif Değil
Points: 248
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.08.2006 Saat 20:44

Aslında Tuz Hakkı buluşması'nın ardından böyle bir haberi Belçika'ya gelip rahat bir nefes aldıktan sonra okumak beni üzdü. Fakat neyin ne olduğunu da anlayamadım. Sayın Valimiz Yıldıztepe projesi hakkında konuşurken onu heyecanla dinlemiştim.

Umarım bu olay hakkında gerekli makamlar ve habere muhatap kişiler olay hakkında bilgi vererek bizi aydınlatırlar.

Söz savunmanın , eğer sessiz kalınırsa bu da olayın kabullenildiğinin resmidir..

 

Yukarı Dön
tozvar Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Kayıt Tarihi: 11.02.2006
Status: Aktif Değil
Points: 32
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.08.2006 Saat 09:37

ILGAZ YILDIZTEPE KAYAK MERKEZİ PROJESİ  ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen master plan çerçevesinde yapılmış ilimiz için önemli bir projedir.Genellikle kayak merkezleri bir plan dahilinde olmayan çarpık yapılaşmaların olduğu projelerdir.

Ilgaz yıldıztepe de dagın haritası yapılmış ardından uzman kişilerce master planı yapılmıştır.Yakın gelecekte ülkemizin önemli bir kayak merkezi olmaya adaydır.Yine biliyoruzki kayak merkezleri arasında güçlü lobisi olan bazı iller bu avantajını kaybetmek istememektedirler.Bütün bunlara  rağmen bir usulsüzlük varsa elbette üzerine gidilmeli ve gerçekler ortaya çıkartılmalıdır.Bu tür büyük projeler usulsüzlüklere kurban edilmememlidir.

Selam ve sevgilerimle

Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.08.2006 Saat 21:09

Çankırı AK Parti İl Başkanı Mustafa Selci ve yönetim kurulu üyesi Av. Erkan Köroğlu konuyla ilgili demeç verdiler.

 İl teşkilatımız derhal konu ile ilgili değerlendirme yapmak üzere yürütme kurumuzu toplamış ve söz konusu iddiaları incelemiştir.

             Haberde de belirtildiği üzere konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı inceleme sürmektedir. Türkiye bir hukuk devletidir. Her şey hukuk kuralları çerçevesinde yürütülmektedir.

             İl genel meclisi üyemiz Sayın Mehmet ÖZTÜRK ün ortağı bulundurduğu Yıldıztepe Ltd. Şti. Çankırı Özel idaremizin 03.03.2005 tarihli ilgilenen herkese açık, usulüne ve hukuka uygun ilan edilen ihalesine katılan şirketlerden birisi olduğu en yüksek teklif ile bu hizmete talip olduğu muhammen bedeli 19.570,00 YTL olan ihale bedelini 40.500,00YTL ye çıkartarak hissedarı olduğu şirketin ihaleyi aldığı bilinmektedir. ihale şartnamesinin 28. maddesinde belirlendiği gibi gelişmelere uygun yapılan kat artırımının 1/4 ünün özel idareye tahsis edileceği hüküm altına alınmıştır. Yapılan kat artırımı da bu hükme bağlı kalarak yapılmıştır. Daha sonra İl genel meclisi üyemizin ortağı olduğu şirketi sözleşme hükümlerine ve TTK ya uygun ve idarenin de onayıyla sahip olduğu hak ve yükümlülüklerinde bir değişiklik olmaksızın sözleşmenin verdiği hakka dayanarak yine Çankırı’mızın yetiştirdiği müteşebbislere devredilmiştir

             Gelinen bu nokta yıllardır ihmal edilen Ankara’nın gölgesinde bırakılan Çankırı’mızı ve Ilgaz dağının Ak partimiz döneminde Turizm alanı olarak ilan edilmesi, yerli ve uluslararası Turizm firmalarının ilgi duyduğu yakın gelecekte Türkiye'nin ve Dünyanın adından söz ettireceğine inandığımız bu çalışmalarımızı gölgelemek isteyen, Bu heyecanımızı çekemeyen, Çankırı’mızın turizm merkezi olmasından, partimizdeki birlikteliğimizden rahatsız olanların bir oyunu olduğu kanaatine varılmış, ileri sürülen iddialarla ilgili haber yapan gazeteye tekzip gönderilmiştir.

             Ancak şu bilinmelidir ki bu tür iftiralar bizi yolumuzdan alıkoymayacak birlikteliğimizi ve gayretimizi daha fazla artıracaktır. Hukuki süreç tamamlandığında Kamuoyu haklılığımızı, yolsuzlukla ve yoksullukla olan mücadelemizdeki  samimiyetimizi anlayacaktır. Tüm Çankırı halkımıza kamuoyumuza duyurulur.

kaynak karatekinDüzenleyen haberci - 09.08.2006 Saat 21:32
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.08.2006 Saat 21:35

“Yolsuzlukların ardında hangi güç var”

 


Ilgaz dağı çevresinde turizm bölgesi olan Kadın Çayırında Il Özel Idaresi’nin ihale ettiği ve Milliyet gazetesinde çıkan haber ile ilgili Anavatan Partisi Çankırı Il Başkanı Muammer Oruç, bir basın açıklaması yaptı.              Ilgaz dağı çevresinde turizm bölgesi olan Kadın Çayırında Il Özel Idaresi’nin ihale ettiği ve Milliyet gazetesinde çıkan haber ile ilgili Anavatan Partisi Çankırı Il Başkanı Muammer Oruç,  bir basın açıklaması yaptı.

             “Çankırımız bugüne kadar yolsizliklara geçit vermemiştir. Ancak tek partinin iktidar gücü yolsuzluğu maalesef Çankırımıza bulaştırmıştır. Ulusal bir gazete manşet olan yolsuzluk haberi tüm Çankırı’yı hemşerilerimizi derinden yaralamıştır.

             Bu yolsuzluk iddiası sıradan bir yolsuzluk iddiası değildir. AKP’nin Ilgaz ilçesinden seçilen Il Genel Meclisi üyesine büyük siyasi gücü veren kimdir. Anlaşılıyorki bu il meclis üyesi bu yolsuzluk idiasında tek başına değildir.

             Yolsuzluğun arkasındaki siyasi güç olarak hangi siyasiler vardır. bunlar ortaya çıkarılmalıdır.

             Il meclis üyesinin ihaleyi kazanıp kısa sürede tesisi devretmeside karanlıktır. Tesisi kime ne karşılığında devir yapmıştır.

             Köylere hizmet götürme birliği bütçesinden hangi yetkilinin talimatı ile 700 bin YTL harcandı.

             Bunlar açığa çıkarılmalıdır. Anavatan Partisi olarak köylümüzün hizmetinde kullanılacak olan paranın çar çur edilmesinin takipçisi olacağız. Çankırımıza sürülen bu lekenin siyasi sorumlularının ortaya çıkarılması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.
           Çankırılı hemşehrilerimizi ve tüm sivil toplum kuruluşlarını bu lekeyi sürenlerden hesap sormaya davet ediyoruz.”
kaynak karatekin
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.08.2006 Saat 08:21

Çankırı Valiliği Yolsuzluk haberi ile ilgili cevap yayınladı

Valilik, ulusal gazetede çıkan “Yolsuzlukta Çankırı Modeli" haberine çok sert tepki gösterdi;

“Bu haber tarafların görüşü alınmadan yapılmıştır”

 

             Çankırı Valiliği, ulusal basında çıkan habere sert tepki göstererek, “Bu haberde tarafların görüşü alınmamıştır” dedi.

              Valilik açıklamasının devamında şu ifadele yer verdi. “Bir Ulusal Gazete’nin 08.08.2006 tarihli sayısında “Yolsuzlukta Çankırı Modeli" başlıklı yazı; gazetecilik etiği ile bağdaşmayan bir şekilde tarafların görüşü alınmadan manşete taşınmıştır.

             Söz konusu yazı ile kamuoyu yanıltılmakta, suçsuz kişilere suç yakıştırılmakta, yargısız infazda bulunulmaktadır. Bu suçlamaların etkilerinin giderilmesi “Soruşturma İzni Verilmemesi” ya da “Beraat Kararı” ile dahi olanaksızdır.

             Söz konusu yazı; Gazetecilik yayın ilkeleriyle bağdaştırılamamaktadır. Zira suç yok, yakıştırma var, Yolsuzlukta Çankırı Modeli yok, Çankırı’ya yapılmak istenen haksızlık ve sürülmek istenen leke veya bırakılmak istenen “iz” vardır. İdaremiz takdir hakkını doğru kullanarak bir değeri ortaya çıkarmış, ülke turizmine ve ekonomisine kazanımlar sağlama konumuna getirmiştir. Bu doğrultuda uluslararası konsorsiyumlara çevre tanıtılmış, ilk yıl için 50-70 milyon $, 10 yıl içinde de 250 milyon $ ı aşan dış yatırımlar gündeme getirilmiştir.  Bunun bedeli kara çalınma olmamalı,  hizmet verenlerin çalışma heyecanını olumsuz etkileyebilecek davranışlardan sakınılmalıdır.

 

             Söz konusu sözleşmede yapılan düzenleme: şartnamenin 28.maddesinde yer alan “İdare bina ve çevresinde işletmenin kalite ve kapasitesini artıracak her türlü çalışma hakkını, objektif hüsnüniyet kuralları çerçevesinde saklı tutar. Bu çalışmalar kiracıya önceden bildirilir ve kiracı tarafından engelleme yapılamaz.” hükmünü idare yararını güvenceye almıştır. Çünkü bu düzenlemeyle “eklentilerin ¼ ünün idareye ayrılması” sağlanmış, bu suretle tasarruf hakkı elde tutularak idarenin zarara uğratılması önlenmiştir. Konu Mülkiye Müfettişlerince inceleme aşamasındayken yapılan yayın, kamuoyunu ve yetkili Makamları yanıltıcı ve yönlendirici a-maçla mı yapılmaktadır? İdaremiz; dürüstlük, erdemlilik, saydamlık ve denetlenebilirlik ilkesi içinde onurla hizmet vermektedir. Dürüstlükten ayrılmak onursuzluktur. Dürüst kimselere suç yakıştırmanın, kara çalmanın ya da yargısız infazda bulunmanın da onurlu bir davranış olduğu söylenemez.

 

             İdaremizin Ülkemize, Ulusumuza, yargıya ve Tanrıya karşı veremeyeceği herhangi bir hesabı yoktur. Ancak örtülü amaçlarla suç yakıştırmaya çalışanlar, bunun vicdani sorumlulukları yanında yargısal sorumlulukları bulunduğunu öğreneceklerdir."

kaynak karatekin

Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.08.2006 Saat 08:38

MHP Çankırı Merkez İlçe Başkanı Aydın Akbaş'ın demeci

Milliyet Gazetesi'nin 08.08.2006 tarihli nüshasında yayımlanan "Yolsuzlukta Çankırı Modeli" başlıklı haberden dolayı büyük üzüntü duyduk. Ve bu yazıyı ön yargılı, insanların kişilik haklarına saldırı olarak görüyor ve  bu gazeteyi Çankırı’mızı yolsuzlukla öne çıkmış bir il gibi gösterdiğinden dolayı kınıyoruz.Çünkü, Çankırı'nın araştırılmamış ve peşin hükümlerle donatılmış bir yanlış haberle anılması birer Çankırılı olarak bizleri de üzmüştür. Bu üzüntümüzle baş başa iken, "MHP'nin bu haberi siyasi malzeme" olarak kullandığı konusundaki fısıltı ve dedikodular bizim üzüntümüzü daha da artırmıştır. Çankırı MHP Teşkilatı kesinlikle bu haberi siyasi malzeme olarak kullanma yönünden herhangi bir organizasyona başvurmamıştır, başvurmayacaktır da. Şayet suçlamalar varsa, suçu araştıran kurumlar da vardır. MHP Çankırı teşkilatı, "yargısız infaza" iştirak edecek kadar rotasını şaşıran bir teşkilat değildir. Diğer taraftan, Çankırı'nın Kalkınması için bizlere yeni ufuklar açan ve yeni kazanımlar sağlayan Sayın Valimizin İl Özel İdaresinin en üst yöneticisi olarak doğruyu yaptığına ve yapacağına dair hiç bir şüphemiz de bulunmamaktadır.Ümidimiz odur ki, müfettişler ve yargı gerekli incelemeleri yaparak gerçekler su yüzüne çıktığında Milliyet Gazetesi de Çankırı halkından dileyeceği özürü de aynı puntolarda manşetlerinde bekliyoruz.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

kaynak karatekinDüzenleyen ahmetgulsen - 10.08.2006 Saat 16:07
Cansaati.Org
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.08.2006 Saat 08:39

DYO Çankırı İl Başkanı Yüksel Sönmez'in demeci

Ulusan basında çıkan 'Çankırı'da yeni yolsuzluk modeli' haberi üzerine Çankırı DYP Il Başkanı Yüksel Sönmez, “bu gazeteyi okuyanlar gibi biz de Çankırı hakkındaki bu haberleri okuyunca şok olduk ve açıkçası üzüldük.” dedi.

             Sönmez açıklamasının devamında, “08.08.2006 tarihinde Türkiye'nin en büyük tirajlı gazetelerinden Milliyet gazetesi tarafından 'Çankırı'da yeni yolsuzluk modeli' manşetiyle Akp İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Öztürk ve Çankırı İl Özel İdaresi hakkında Ilgaz'da Kadınçayırı'ndaki turistik tesis ihalesi ile ilgili birtakım yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları gündeme getirilmiştir ve İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'nun talimatıyla yapılan incele-meler sonucu müfettişler ilgililer hak-kında soruşturma açılması talebinde bulunmuştur denmektedir.

             İddialar doğru veya yanlış, yapılan soruşturma sonucu ortaya çıkacaktır; ancak her ne olursa olsun mensubu olmaktan gurur duyduğumuz güzel Çankırı'mızın adının ekonomik kalkınmayla , turistik gelişmeyle, doğal güzellikleriyle , sanayileşmeyle, eğitim kültür ve diğer birtakım alanlardaki başarılarıyla gündeme gelmesi gerekirken böyle doğru veya yanlış birtakım yolsuzluk, usulsüzlük ,ihalelerde adam kayırmacılık gibi iddialarla gündeme gelmesini yadırgıyor, garipsiyor, Çankırı adına Çankırılı adına üzüldüğümüzü ifade etmek istiyoruz.

             Gerçekten üzülüyoruz, halkımızın kendisini ve devletimizi temsil etmek ve Çankırı'mızı, devletimizi yönetmesi, kalkındırması, geliştirmesi amacıyla bir takım mevkilere getirdiği insanlar hakkında bu tür iddiaları duymak Çankırı'mızın gelişmesi kalkınması için uğraşacakları yerde. Çankırı ile ilgili yaptıkları hizmetlerini duyacağımız yerde bir takım spekülasyonlara sebep olacak ihale, kitapçık v.s gibi işlerle uğraşmalarını bu haberlerle gündeme gelmelerini yadırgıyoruz.

             Çankırılı’nın çoğunluğunun teveccühlerini göstererek Çankırı'dan 3 milletvekili ve Belediye Başkanı çıkarmasını sağladıkları iktidar partisi, seçimlerden 4 yıllık bir süre geçmesine rağmen Çankırı'ya elle tutulur, gözle görülür bir katkı maalesef sağlayamamıştır. Çankırı'nın özlemi olan kalkınmasında büyük yararlılıklar sağlayacak esnafımızın, tüccarımızın ekonomisine katkı sağlayacak Çankırı Üniversitesi gibi büyük bir projeyi bile yüzlerine gözlerine bulaştıran, Çankırı'ya (o da daha çok YÖK'ün ve Gazi Üniversitesinin ve Sayın Valimizin katkılarıyla) iki fakülte getirdik diye milleti avutan, Korgun'daki göstermelik bir açılıp bir kapanan fabrikaları ekonomik gelişme diye millete yutturmaya kalkışan ve daha bir çok alanda başarısız olan zihniyet en sonunda yapıcı muhalefet yapalım memleketimize acaba yararlı bir şeyler yaparlar mı diyerek sabredelim diye bekleyen biz Çankırı Doğru Yol Partisi yönetimini de artık Çankırı'yı Türkiye gündemine olumsuz bir biçimde oturtan bu son yolsuzluk usulsüzlük adam kayırmacılık haberleriyle artık dayanamaz susamaz noktaya getirmiştir.

             Sonuç olarak artık YETER diyoruz! Ya Çankırı'ya hizmet edin ya da bir kenara çekilin diyoruz biz artık Çankırı olarak Çankırılı olarak bu tür olumsuz haberlerle gündeme gelmek istemiyoruz. İktidar partisinin sayın Çankırı üyelerini bambaşka işlerle değil Çankırılı köylünün, çiftçinin, esnafın, tüccarın sorunlarıyla ilgilenmeye davet ediyoruz.”

Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 18.04.2006
Status: Aktif Değil
Points: 197
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.08.2006 Saat 10:30
Milliyet gazetesinin maksadını aşan yolsuzluk haberine kayıtsız kalmayarak tepki veren sayın valimize ve olayın siyasi muhatabı olan AKP il  teşkilatına gösterdikleri reaksiyondan dolayı teşekkür ediyoruz,ayrıca olayın basına aktarış biçimini dikkate alıp makül bir açıklama yapan MHP teşkilatını da ayrıca teşekkür ederiz.Buradan sayın valimiz ve il genel meclisi üyelerine bir teklif götürmek istiyorum.İl özel idaresinin bundan sonra yapılacak ihalelerine meclis üyelerinin iştirak etmemesi konusunda prensip kararı alınması ve bu hususun titizlikle takip edilmelsidir.Bu önerim hayata geçirilirse hiç olmazsa bundan sonra doğabilecek olayların önüne geçilir ve Çankırımız ile İl genel meclisi üyelerimiz gereksiz yere töhmet altına girmesi önlenir.
Ali TAŞ
Yukarı Dön
cengizhan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 29.12.2005
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 41
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.08.2006 Saat 16:55

Değerli Hemşehrilerim;

Sakın alınganlık göstermeyiniz. Üzülmeyiniz. Çankırı ve Çankırılı ülke genelinde doğruluk ve dürüstlükte rüştünü ziyadesi ile ispat etmiş ve bu konularda genel bir güvenin haklı sahibi olmuştur. Ancak burada üzerinde durulması gereken konu haberi yapan gazeteninde Türkiyede bir agırlığının olduğunun bilinmesi ve bu haberinde asla asparagas bir haber niteliği taşımadığıdır. Bilinmelidir ki ülkeyi yönetenler de bügünkü konumlarına maalesef bu yolsuzluk ve usulsüzlük kültürünü geliştirerek gelmişlerdir. Önce yıllarca peşinden koştukları ideallerini terketmişlerdir.Acaba terkedişin nedeni ilkeli siyaset adına mıdır. asla Ardındanyoksulluk ve yolsuzluğu önleyeceklerini ifade ederek kandırmışlardır. İşte Unakıtan için yeni af girişimleri ülke gündeminde 70 milyon unakıtan affınımı istemekte veya hergün yoksullaştırıldığı için üç kuruşluk kredi borcunu ödeyemeyenler için mi af beklemekte,bunlar vatandaş için ne yaptılar herşeyi kendilerine ve kendilerinden istediler. Gelin o müfettişe teşekkür edelim.

cengizhan
Yukarı Dön
cengizhan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 29.12.2005
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 41
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.08.2006 Saat 17:11

İHALEDE HAFIZA KAYBI MI?

İl Genel Meclisi üyesi nin yukarıdaki satırlarda konu ile ilgili açıklamasını okudum. Ne kadar gayri ciddi bir nefsi müdafaa yarabbim bizleri bu durumlara düşmekten koru.

-Muhterem meclis üyem. Sen ihaleye girerken bir turistik tesis için mi ihaleye girdin yoksa Kadınçayırı güzelleştirme ve yaşatma derneği kurmak için yer mi arıyordunda burası karşına çıkıverdi.

-Acaba Turistik tesis nasıl olur bilmiyordun da ihale sende kalınca mı öğreniverdin orada içki satılacağını ve ondan sonramı devrediverdin bu mekanı...Hadi herşeye eyvallah aldığın fiyattan mı devrettin yoksa küçük bir kar da elde ettin mi onu bilelim yeter...

-Ben sana inanmadım sayın meclis üyem inanan varsa beri gelsin...Hayırlı alışverişler AKP olarak her satışa damganızı vurdunuz maşallah..Çankırı ve Çankırılı mertliğini dürüstlüğünü vatan millet sevgisini varolduğu her yerde ispat etmiştir. Bu konuda Çankırılı hemşehrilerimin üzülmesine hiç gerek yoktur. AKP nin ne olduğunu anlamak her gönülü ferahlatacaktır. Saygılarımla...

cengizhan
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.08.2006 Saat 21:13

MEHELDİR BİZE..! 

"Gazeteci ETİĞİ ile bağdaşmıyor"  (basın açıklamasından)  Amma velakin (ne var ki);

İl Genel Meclisi üyesinin, karar verdiği, oy verdiği  ihaleye girmesi, ihalenin kendinde kalmasına OY vermesi; 

 ETİK OLUYOR....

Sevsinler sizin ETİK anlayışınızı.

 

Meraklısına fıkra: Hani Hoca'nın evine hırsız girer. Komşuları "şöyle tedbir almalıydın, evini böyle korumalıydın, hiç sana yakıştıramadık" filan diye sayıp dökmeye başlayınca... Hoca, "İyi de birader, hırsızın hiç mi suçu yok!" der.

 

 

Meraklısına özlü söz; Ne demiş İsmet paşa; "SİZİ BEN BİLE KURTARAMAM"

 

Saygılar bizden...

 

T.C. ANAYASASI

VII. Düşünce ve kanaat hürriyeti

MADDE 25 . – Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.

Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

VIII. Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti

MADDE 26 . – Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.

 Düzenleyen i.zencirci - 11.08.2006 Saat 16:11
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
haruncanbaz Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge
Orta İlçe Habercisi

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Şehir: çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 120
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.08.2006 Saat 13:20

Haberi bir televizyon kanalının gazete haberini okuyunca Çankırı gazetelere çıkmış diye sevinmiştim.Ama haberinin detayını okuyunca çok üzüldüm.Pırıl pırıl Çankırı'mızın böyle çirkin sıfatlara karışmasını hiç yakıştıramadım.Vali beyimizin bu habere verdigi tepki için teşekkürler ederiz.Sorumlulular için gerekenler yapılar.

ÇANKIRI İL MECLİS BAŞKANI SAYIN OSMAN CANBAZ'IN BU KONU HAKKINDAKİ YORUMUNU EN YAKIN ZAMANDA YAYINLAYACAĞIZ.

TÜRK OLMAK ONURDUR ÇANKIRI'LI OLMAK GURURDUR ORTA'LI OLMAK ONURDUR
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.08.2006 Saat 09:18

Milliyet Cansaati.Org'un Tepkisi Doğrultusunda Açıklama Yaptı

Milliyet Gazetesi Okur temsilcisi (Ombudsman) nın ve Genel yayın yönetmeni Derya Sazak'ın Açıklamaları 14/08/2006 tarihli Gaztede yayyınlandı

http://www.milliyet.com.tr/2006/08/14/ombudsman/okur01.html

'Çankırı' modeli

DERYA SAZAK


İçişleri Bakanlığı müfettişleri, Çankırı'da AKP'li İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Öztürk'ün işletmesini aldığı otelin kapasitesini, ihale sonrası devlet bütçesinden harcanan parayla iki katına çıkardığını rapor etti. Öztürk'ün ortağı olduğu firma, Orman İşletmeleri'ne ait bir tesisi, Çankırı İl Özel İdaresi'nden kiralamış, anlaşma imzalandıktan bir hafta sonra İl Özel İdaresi tesise 700 bin YTL'lik yatırım yapmış kira artırımına da gerek duymamıştı.
8 Ağustos'ta Milliyet haberi, Tolga Şardan imzası ile 'Yolsuzlukta Çankırı modeli" başlığıyla manşetten verdi. Başlık, Çankırılıları fena halde üzdü. Çok sayıda e-mail aldık.
Çankırılı okurlarımızın ortak tepkisi 'Çankırı'nın bir yolsuzluk metoduna ad olamayacağı' şeklinde: "Bir yolsuzluk haberinden tüm şehri sorumlu tutarcasına 'Yolsuzlukta Çankırı modeli' şeklinde başlık kullanılmasının hiçbir makul izahı olamayacağına inanıyoruz" diyen Hüseyin Durmaz, Tunçer Özvar, Ahmet Gülşen, Ali Yaşar, Nurettin Dereli, Turgut Reis, Fatih Bayram adlı okurlarımızın gönderdiği açıklama şöyle:
"Haber içeriğindeki yolsuzluğun bir müfettiş raporuna istinaden yazıldığı belirtiliyor. Buna bir itirazımız olamaz ancak haberin tarafınızdan sunuluş biçiminde ve konunun ana sayfada yer alış tarzında birtakım yanlışlıklar olduğu kanaatindeyiz. Yolsuzluklar, kişiler veya kurumlar vasıtasıyla yapılır. Bu kişi veya kurumlar üzerine gidilsin, kamunun hakkı korunsun, bu noktada biz Çankırılılar da sizin yanınızdayız. Yolsuzluk metotları, hesap hileleri farklı farklı olabilir ve ayrı ayrı isimlendirilebilir. Fakat bu isimlendirmede Çankırı adının kullanılmasına itirazımız var."

Ombudsman'ın görüşü
Türkiye'de adı 'tarihe geçen' bazı yerleşim birimleri çete ilişkileri, yolsuzluk, katliam gibi çeşitli olaylarla anılmaktan rahatsızlar. Ancak 'Susurluk kazası' yada 'Sivas katliamı' gibi örneklerin çağrıştığı acıların, olumsuzlukların o yerlerin tarihini, kültürünü, insan ilişkilerini gölgelemeyeceği de bir gerçek.
Yolsuzluklarla mücadeleye devam.

Sedat Ergin'in açıklaması

Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin konuya ilişkin Ombudsman'a şu açıklamayı gönderdi: "Manşetimizin Çankırılı vatandaşlarımızı rahatsız ettiğini öğrenmekten üzüldük. Bu başlığı atarken kesinlikle yolsuzluklarla Çankırılıları ilişkilendirmek gibi bir düşüncemiz olmadı. Çankırı halkına saygısızlık etmemiz söz konusu olamaz. İlk kez karşılaştığımız bir rant aktarma yöntemini vurgulamak için çarpıcı bir etki yaratması açısından bu başlığı düşündük. Böyle bir hassasiyet yaratabileceği aklımızın ucundan bile geçmedi. Çankırılı vatandaşlarımızı kırmış olduğumuz için üzgünüz. "

okur@milliyet.com.tr
dsazak@milliyet.com.tr

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: Gent- Belgium
Status: Aktif Değil
Points: 248
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.08.2006 Saat 13:34

Çankırılılar artık topluluk olmaktan çıkmış ve toplum olma özelliğini kazanmıştır.

Milliyet gazetesinde yeralan Çankırı modeli başlıklı habere tepki gösteren tüm Çankırı'lı hemşehrilerime, resmi ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim.

Yüreklerimiz tek yürek. Amacımız Çankırı'nın hakettiği yere gelebilmesi içindir.

Şimdi yapacağımız bir şey daha var.

Milliyet gazetesini bu 'üzgünüz' ibaresi ile çankırı modeli başlığını tekzip etmiş oldu.

Bize düşen bir centilmenlik ve Çankırı yarenine yakışır tavırla durumun tekrar normale döndüğünü ciddi basın organına verilecek bir anlayışla  Sayın Sedat Ergin ve Derya Sazak Bey'e teşekkürlerimizi bildirmek olmalıdır.

 

Sayın Sazak
Bundan bir kaç gün öncesinde gazetemiz( okuduğum için) Milliyette yer alan Çankırı usulü başlıklı yazı da Çankırımızın adının böylr bir yolsuzlukla anılması rencide etmişti.
 
Bu nedenle gösterdiğimiz haklı tepkiyi sizlerde olumlu bir yaklaşımla Çankırı adının kullanılması konusunda köşenizde gösterdiğiniz hassasiyete teşekkür ederiz.
Çankırı'mıza bu vesile ile bir ziyarette bulunup hem 25 ağustosta başlayacak festivali, hemde dünyanın sekizinci harikası olmaya aday tuz mağaramızı görmeye ne dersiniz ?
 
Belçika'dan sıcak selam ve saygılar
 
Recep Cırık
Çankırı Sevdalısı

 

Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.08.2006 Saat 21:29

BELEDİYE BAŞKANI DİNÇ: “ÇANKIRI İSMİNİN YOLSUZLUKLA ÖZDEŞLEŞTİRİLMESİNDEN RAHATSIZLIK DUYUYORUM”

 

Özel İdare Müdürlüğü tarafından Ilgaz Yıldıztepe de yaptırılan tesisin ihaleye verilişi ve sonrasında gelişen olaylarla ilgili bir ulusal gazetede yer alan haber gerek sunuş biçimi, gerekse soruşturması devam eden bir konunun art niyetli biçimde ifşa edilmesinden en önemlisi de Çankırı isminin yolsuzlukla özdeşleştirilmesinden büyük bir rahatsızlık duyduğumu belirtmek istiyorum.

 

Haber içeriğinde her ne kadar ismi geçmese de sipariş olarak hazırlatıldığı belli olan bu haber İl Özel İdare Müdürlüğünden idari anlamda sorumlu olan Valimiz Sayın Ali Haydar Öner’i bazı çevrelerin yıpratmaya çalıştığını da açıkça ortaya koymaktadır.

 

Göreve başladığı günden itibaren Çankırı’nın makus talihini yenmek adına engin tecrübesi ve bilgi birikimi ile Çankırı’mıza yeni ufuklar açan, turizm sayesinde Çankırı’yı bir dünya kenti yapmayı amaçlayan Sayın Valimizin, şu ana kadarki icraatlarında her zaman toplumun çıkarlarını, devletin menfeatini ön planda tutan uygulamalarını görmekten bir vatandaş olarak gurur duymaktayım.

 

Çankırı bu dönemde kalkınma ve gelişme adına bir şans yakalamıştır. Fakültelerin kazandırılması, duble yol çalışmalarının hızlandırılması ve turizm gibi konularda ciddi mesafe kat etmiştir. Çankırı’daki bu gelişme ve hizmetleri hazmedemeyen bazı gafiller, bireysel çıkarları için Çankırı’ya ne kadar zarar verdiklerini göremeyecek kadar da cehalet içindedirler.

 

Ancak bizler, aklıselim, bu memleketi seven insanlarla birlikte Valimiz Sayın Ali Haydar Öner’in hizmet aşkı ve çalışma şevkini kimsenin kırmasına izin vermeyeceğiz. Böylesi talihsiz ve art niyet kokan bir haberin yayınlanmasından sonra Çankırı’da kamuoyunun Sayın Valimizi sahiplenmesi yukarıda ifade etmeye çalıştığımız hizmet anlayışının bir sonucudur.

 

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukukun kuralları herkes için işlemektedir

 

                                                                                   

 

 İrfan DİNÇ                                                                                             BELEDİYE BAŞKANI

Yukarı Dön
haruncanbaz Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge
Orta İlçe Habercisi

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Şehir: çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 120
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.08.2006 Saat 23:16

İl Genel Meclisi Başkanı Osman CANBAZ: “İl genel meclis üyelerimiz Çankırı halkının özgür iradesini temsil ettiklerinin bilincinde olup; daha müreffeh, daha şeffaf daha demokratik ve gelişmiş bir Çankırı için birlik ve beraberlik içinde çalışmaktadırlar.”

Çankırı İl genel Meclisi Başkanı Sayın Osman CANBAZ ile gündem ve çalışmaları hakkında kısa söyleşi.

Söyleşiyi yapan Harun CANBAZ

Sayın Osman CANBAZ 08/08/2006 tarihinde Milliyet gazetesinde çıkan yolsuzluk haberi ile ilgili genel değerlendirmelerinizi alabilir miyim?

Milliyet gazetesindeki haberi okudum ve çok üzüldüm. Her şeyden önce Çankırı ili yolsuzluklarla anılmayı hak eden bir il değil. Çünkü Çankırı insanı herkesçe kabul edilen üstün değerlere saygılı devletine, milletine ve kanunlara bağlıdır. Bu hem halkımız hem de bürokratlarımız için geçerlidir.

Siz bu olayı nasıl sınıflandırıyorsunuz? Yani bu sizce;

a) siyasi bir olaydır

b) adli bir olaydır

c) idari (bürokratik) bir olaydır

d) organize bir çalışmadır.

Olayın Bakanlık müfettişlerince soruşturulmakta olması ve medyada yer alması nedeni ile herhangi bir sınıflandırma yapabilmem mümkün değildir. Soruşturma sonucuna göre yetkili mercilerin gereğini yapacağı inancındayım.

Meclis üyelerinin il özel idaresini doğrudan ilgilendiren ticari işlere bu derece girmelerini doğru buluyor musunuz?

Bu tür konuları şahısların doğru veya yanlış bulmalarına göre değerlendirmenin her zaman sağlıklı sonucu vermeyeceğini düşünmekteyim. Esas olan kanun ve yönetmeliklerdir. İl genel meclis üyelerinin görev, yetki, sorumluluk ve yükümlülükleri 5302 sayılı yasa ile belirlenmiştir. Adı geçen kanunda yeterli sınırlamalar mevcuttur.

Sayın Canbaz, bu haberde konu olan olay ile ilgili söz konusu üye ve/veya bürokratlar üzerinde bir yaptırımınız olacak mı?

Konu ile ilgili soruşturma devam etmektedir. Eğer herhangi bir suç ve suçlu var ise konunun yargıya intikal edeceğini düşünmekteyim. Kaldı ki 5302 sayılı yasa incelendiğinde bu olayla ilgili olarak meclis üyesi ve bürokratlar hakkında herhangi bir yaptırımda bulunma yetkisinin söz konusu olmadığı anlaşılacaktır.

Böylesi olayların tekrarlanmaması için bir çalışmanız olacak mı? (İç denetimin güçlenmesi, üyelerin ticari işlere iştirakinde sınırlama kararı gibi )

İl genel meclisi denetim görevini 5302 sayılı yasanın 17. maddesinin gereği olarak kendi içinden ocak ayında seçtiği denetim komisyonu marifeti ile yerine getirir. Denetim komisyonu raporunu şubat ayında tamamlayarak meclise ve kamuoyuna sunmaktadır. İl genel meclisinin kendi üyeleri ile ilgili ticari işlerini sınırlama kararı alma yetkisi yoktur. Bununla alakalı sınırlama kanunda vardır.

Çankırı’da siyasi parti il başkanlıkları genel olarak arzulanan ölçüde aktif değiller. Belki tembellik olarak isimlendirebiliriz bu durumu. Ama bu olay üzerine bir çok parti il başkanlığı demeçler yayınladılar. Bizim okuduğumuz AKP, ANAP, DYP, MHP görüşleri var bunları ayrı ayrı değerlendirdiğiniz de partilerin olaya yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

Çankırı da siyasi partilerin il başkanlarının aktif olmadıkları görüşünüze katılmam mümkün değil. Hele hele siyasi tembellikle suçlanmaları kesinlikle kabul edilebilir bir hüküm değil. Bir toplumda halkın siyasete eğilimi ve yaklaşımı ile partilerin temsilcileri olan il başkanlarının yaklaşımı arasında doğrudan paralellik vardır. Bu konu bunun en güzel örneğini oluşturmaktadır. Eğer ki Partilerin il başkanları pasif ve tembel olsalardı yukarıda bahsettiğiniz görüşlerini kamuoyu ile paylaşmazlar; açıklamalarda bulunmazlardı.

Siyasi parti il başkanlarımız kamuoyunun beklentileri doğrultusunda toplumun menfaatlerini korumaya yönelik olumlu açıklamalarda bulunmuşlardır.

II. Bölüm : Meclis Genel konular

İl genel meclisinin görev ve sorumluluklarını yerine getirmede diğer şehirlerle kıyasladığımızda durumunuzu nasıl görüyorsunuz?

İl genel meclisimiz yetki ve sorumluluklarının bilincinde olarak görevlerini iktidar ve muhalefeti ile uyumlu bir şekilde yerine getirme çabası içerisindedir. Çalışmalarında siyasi ayrımcılık yapmadan şeffaf ve demokratik olarak toplumun tamamının menfaatlerini gözeterek kararlar almaktadır. İl genel meclis üyelerimiz Çankırı halkının özgür iradesini
temsil ettiklerinin bilincinde olup; daha müreffeh, daha şeffaf daha demokratik ve gelişmiş bir Çankırı için birlik ve beraberlik içinde çalışmaktadırlar.

İl genel meclisimiz toplumdan ve sivil toplum örgütlerinden gelen, görev alanı içerisine giren talep ve önerileri hassasiyetle değerlendirmekte ve gereğini ifa etmeye çalışmaktadır. Başka illerin Meclis başkanları ile sürekli diyalog halindeyiz. Onların meclislerinin çalışmaları hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Bizim yaptığımız çalışmalar hakkında onları bilgilendiriyoruz. Meclislerin çalışmaları ile o ilin İl Özel İdaresinin bütçesi arasında doğrudan bir paralellik var. Bütçesi çok; asgari işlerini tamamlamış il özel idareleri ile asgari altyapılarını tamamlayamamış bütçesi sınırlı İl özel idareler arasında yapılması düşünülenler açısından tabii ki fark olabilir. Bu normaldir. Meclisin işleyiş ve çalışması olaylara yaklaşımı açısından ön sıralarda olduğumuzdan eminim.

Peki kanunların verdiği sorumlulukları yerine getirme açısından Meclisinizin işleyişini nasıl buluyorsunuz?

Meclis çalışmalarında katılımcılığa, şeffaflığa, demokrasiye ve çok sesliliğe önem vermekteyiz. Meclis gündemlerini oluşturmadan önce her meclis üyemizden gelecek toplantıda görüşülmesini istediği konuları yazılı bir form ile Meclis başkanlığına iletmelerini sağlayarak, Aylık toplantılarımızın her birleşiminde dilek ve temennilerle ilgili gündem maddesi oluşturarak, toplantılarımızın tamamını gizli oturum yapmadan, basına ve halka açık tutarak şeffaflığı, demokrasiyi, çok sesliliği ve katılımcılığı sağladık. Bunun sonucunda Çankırı il genel meclisinde alınan kararların tamamı iktidar ve muhalefete mensup üyelerin oy birliği ile alınmış bulunmaktadır.

Çankırı’nın menfaatlerini korumada ortak aklın gereğini yerine getirerek hayırlı işlere vesile olduğumuza inanmaktayım.

Seçildiğiniz günden itibaren bir kısa değerlendirme yapar mısınız? Başarılı icraatlarınız, (istediğiniz halde) yapamadıklarınız, projelendirdikleriniz hakkında kısa kısa değerlendirme yapar mısınız?

Bir kere kamuoyunun şunu iyi bilmesi gerekir. İl genel meclisi icra organı değil, İl özel idaresinin karar organıdır. Bir işin yapılmasına karar veren olmak ayrı işi yapan olmak ayrı bir şeydir. Bir işin yapılmasına karar vermenin zamanı ve süreçleri vardır. İl Genel Meclisi aklına gelen her alan ve işle ilgili karar alma yetkisine sahip değildir. Hangi konuları gündemine alıp karar verebileceği kanunla belirlenmiştir. Bu söylediklerim İl Genel Meclisinin işlerin yapılmasında hiçbir fonksiyonu yoktur anlamına gelmez.

Biz İl Genel Meclisi olarak 2005 yılında programladığımız eğitim, sağlık, kültür, spor, yol, su, kanalizasyon vb projeli işlerin tamamlandığını ve halkımızın bu hizmetlerden faydalandığını gördüğümüzde kendimizi başarılı addediyoruz.

Meclis üyelerimizle ve bağlı (bürokratik) yönetim birimleriyle uyumlu çalışabiliyor musunuz?

İlimizdeki bürokratlar Sayın Valimize bağlıdır. O kurumları ve kuruluşları yöneten ve yönlendiren Sayın valimizdir. Biz bütün İ.G.M üyeleri ve daire amirleri ile karşılıklı saygı, sevgi ve iyi niyet kuralları çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlimizin gelişmesine ve kalkınmasına en iyi katkıyı bu şekilde verebileceğimize inancımız sonsuzdur.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği neden hala vekil düzeyinde temsil ediliyor. Oysaki bu kadroya kanun önemli sorumluluklar yüklüyor. Çankırı’da yatırımların ve yatırım kurumlarının ahenkli bir şekilde yönetilmesi için nasıl bir yapılanmaya ihtiyacınız olduğu konusunda bir kanaate sahip misiniz?

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği İ.G.M ile doğrudan bağlantılı ve önemli bir kurum. İl Genel Meclisi ve Başkanının buraya yapılacak atama ile ilgili yetkisi bulunmamaktadır. Siyasi sorumluluğumuzun da gereğini yerine getirmek için meclis üyelerimizle birlikte çalışmaktayız.

Çankırı’da bütün kurumlar uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedirler. Bunun aksini iddia etmek yanlıştır. Çalışanların azmini ve isteğini kırar. Bu da Çankırı’ya zarar verir. Eğer varsa bazı eksiklikler kurumlardan değil kişilerden kaynaklanan sorunlardır. Eğer sorulan İl Özel İdaresinin yeniden yapılanması-Norm Kadro- çalışmaları ise o ayrı bir konudur. Norm kadro çalışmaları ile ilgili kurumlar çalışmalarını tamamlayıp meclisimize havale etmişlerdir. Meclisimizde konuyu ilgili komisyona havale etmiş bulunmaktadır. Komisyonumuz inceleme ve çalışmasını tamamlayıp hazırlayacağı raporunu meclisimize sunacaktır. Rapor meclisimizce görüşüldükten sonra oylanacaktır.Düzenleyen ahmetgulsen - 15.08.2006 Saat 20:51
TÜRK OLMAK ONURDUR ÇANKIRI'LI OLMAK GURURDUR ORTA'LI OLMAK ONURDUR
Yukarı Dön
e.yesildal Açılır Kutu Gör
Okur
Okur


Kayıt Tarihi: 26.02.2006
Status: Aktif Değil
Points: 20
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.08.2006 Saat 22:51

     İdare Hukuku Statüter bir Hukuk dalıdır.Bu nedenle İdare Hukuksal anlamdaki yanlışından her an dönebilir; İdari işlemi geri alabilir.

  Hukuka aykırı bir işlemi geri almak işlemi yapan idari makamın yetkisinde olduğu gibi aynı zamanda görevidir de...

      Bu husus bütün modern ve uygar devletlerin -demokratik hukuk devletinin-yasalarında yer almaktadır.

      Hukuka aykırı bir işlemi geri almamak görevi ihmal suçunun unsurlarını oluşturabileceği gibi GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇUNUN unsurlarını da oluşturabilir.

   İhaleye girme yeterliliği yada sakıncası bulunan bir şahsa bir idari birim tarafından 'her nasılsa' ihalenin yapılmış olması halinde;bu durumu öğrenen idari birim yetkilisinin derhal ve RE'SEN ihaleyi fesh etmesi gerekir.

   Bunun Yapılmamış olması İdarenin Hukuka aykırı bir işleme geçerlilik kazandırması sonucunu doğurur ki bu kabul edilemez.

   HUKUK SİSTEMİ KURNAZLATRA PRİM TANIMAMALIDIR; TANIYAMAZ...

Somut olayımızda İhaleye girmesinde yasal sakınca bulunan bir Şahsa ihalenin yapılmış olmasının anlaşılması karşısında İhaleyi yapan makamın İHALEYİ DERHAL FESH ETMESİ gerekir.

     İHALENİN USULSÜZ OLDUĞUNU öğrenen İdari birim amirinin İhaleyi Feshetmemesi GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇUNU OLUŞTURUR. İHALE DERHAL FESH EDİLMELİDİR.

    İDARİ BİRMİN GÖREVİNİ YAPMAMASI HALİNDE İDARİ YARGI YOLU ile İDARİ İŞLEMİN GERİ ALINMASI sağlanabilir.

      20 yıllık hukukçu olmanın ötesinde öz be öz bir Çankırı Çocuğu olarak Yetkilileri göreve davet ediyorum.

      Ve Çankırı adının yolsuzlukla anılmasına vesile olanları şiddetle kınıyorum.

      Siyaseti ülke ve millet için değil de kendi çıkarları için yapanları; Ticaret için siyaset yapan Tüccar zihniyetli siyasetçileri gördükçe TEMİZ SİYASET YAPMAYA ÇALIŞANLAR için;üzülüyorum.

     Ve Çankırı Halkına diyorum ki insanları seçerken dürüst ve onurlu olmasına mutlaka ama MUTLAKA ÖZEN GÖSTERİN...

PARTİSİ ÖNEMLİ DEĞİL.....

ÖNCE AHLAK; ÖNCE DÜRÜSTLÜK

sevgi ve saygılarımla;

Av.Ertuğrul H.YEŞİLDAL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.08.2006 Saat 23:15

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

ÇANKIRI İL BAŞKANI SAYIN MUSTAFA SELCİ ve

YÖNETİM KURULU ÜYESİ AV.ERKAN KÖROĞLU' u

ve de bilumum "savunucular"ın

DİKKATLERİNE..!                                         

 

     İL ÖZEL İDARESİ KANUNU

       Kanun Numarası       : 5302

          Kabul Tarihi                       : 22/2/2005

          Yayımlandığı R.Gazete     : Tarih: 4/3/2005 Sayı : 25745

          Yayımlandığı Düstur         : Tertip : 5  Cilt : 44  Sayfa:

 

İKİNCİ KISIM

 İl Özel İdaresinin Organları

BİRİNCİ BÖLÜM

İl Genel Meclisi

 

Başkan ve meclis üyelerinin görüşmelere katılamayacağı durumlar

              Madde 19- İl genel meclisi başkanı ve üyeleri, münhasıran kendileriyle veya ikinci derece dahil kan, kayın hısımları ve evlatlıkları ile ilgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılamazlar.

              Meclis üyelerinin yükümlülükleri

              Madde 20- İl genel meclisi üyeleri, görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle il özel idaresi ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz.

 

 

Meraklısına: 

T.C. ANAYASASI

VII. Düşünce ve kanaat hürriyeti

 

MADDE 25 . – Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.

Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

 

VIII. Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti

 

MADDE 26 . – Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.Düzenleyen i.zencirci - 17.08.2006 Saat 23:26
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 18.04.2006
Status: Aktif Değil
Points: 197
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.08.2006 Saat 23:43

Yukarıda yayınlanan yorumlardan sonra Çankırımızı haksız yere ülkemizin gündemine yerleştiren ihalenin baştanberi yasadışı olduğu aşağı yukarı netleşmiş oldu.Bu durumdan sonra insanın aklına yasalar bu kadar açık bir şekilde çiğnenebilirmi diye bir soru hemen geliyor, bu açık ihlali hiç bir meclis üyesinin veya bürokratın görememesi gerçekten çok garipsenecek bir durum,acaba il özel idaresinin daha önce yaptığı ihalelerdede 5302 sayılı yasaya aykırı bir durum varmı?Kiralama  dışında yapılan ihalelerde K.İ.K (Kamu ihale kurumu) yeterli denetim yapabildimi  bilemiyoruz. Teftişten sonra başka süprizler çıkarmı ?inşaallah koktuğumuz gibi olmaz.

Ali TAŞ
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: Gent- Belgium
Status: Aktif Değil
Points: 248
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.08.2006 Saat 00:42

Bir Çankırı'lı olarak bu konuda sayın Ertuğrul Yeşildal'ın mesleği gereği bizi aydınlattı. Sayın Zencirci 5302 no'lu yasanın maddelerini de sitemize aktardı.

Çankırı'mıza yapılan haksızlığı nasıl savunmuşsak, bu ihale konusunda bilinmeden yapılan yanlışlıklar varsa gerekli makamların hemen harekete geçmesini bekliyoruz.

Güzelliklere ve başarılara imza atabilmek için engelleri aşma yolunda gayret gösteren yetkililere, elini taşın altına koyabilenlere teşekkür ederiz.

Adalete olan güvenimiz hiç sarsılmayacaktır.

 

 

 

 

Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.08.2006 Saat 16:02

Konuyla ilgili iki haber alıntısı,

Orjinalini yazan: batuhan6945 batuhan6945 Yazdı:

Yaylatepe köyü sakinlerinin istek ve temennilerinin ardından ....

Yapılacak olan yeni konutların eskisinden daha iyi olacağını ifade eden Bakan Aksu, “Biliyorsunuz ki hükümetimiz 2005 yılında bir proje başlattı. Bu proje KÖYDES projesidir. Bu proje kapsamında bizler köy yol ve kanalizasyonlarını yaparken diğer taraftan Orman Bakanlığımızda orman köylerine aynı desteği veriyor. Her iki bakanlığımız bu kapsam içerisinde sizlerin yaralarını en kısa zamanda saracaktır.”dedi. http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=862

Milliyetin haberi,

Orjinalini yazan: milliyet gaztesi milliyet gaztesi Yazdı:

Milliyet Gazetesi 08/08/2006 tarihli nüsha- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun talimatıyla kente giderek yaklaşık bir ay boyunca bakanlığa bağlı kurumlarda inceleme yapan müfettişler, İl Özel İdaresi'ni denetlerken ilginç bir olayı ortaya çıkardı. Müfettişlerin belirlemelerine göre, Ilgaz Dağı çevresinde, yeni turizm bölgesi olarak açılan Kadınçayırı bölgesindeki Orman İşletmeleri'ne ait bir tesisi üç yıl önce alarak restore eden İl Özel İdaresi, tesisin işletilmesi için de geçen yıl ihale açtı.

Tam bir hafta sonra
Sadece iki firmanın katıldığı ihaleyi, halen AKP'den il genel meclisi üyesi olan Ilgazlı Mehmet Öztürk'ün üç ortağı arasında yer aldığı Yıldıztepe adlı firma kazandı. Firma, 7 yıllık işletim hakkı için, yıllık kira bedeli 19 bin 570 YTL'den açılan ihaleyi 40 bin 500 YTL ile aldı. 3 Mart 2005'te firma ile İl Özel İdaresi arasında sözleşme yapıldı.

Ancak İl Özel İdaresi, bir hafta sonra, 10 Mart 2005'te tesise kat artırımı inşaatı yapılması kararını aldı. İki katlı olan tesise 1.5 kat daha çıkıldı. Böylece 10 odalı olan tesis bir anda 21 odalı hale getirildi. İl Özel İdaresi bu inşaat için Köylere Hizmet Götürme Birliği bütçesinden 700 bin YTL harcadı…..

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 18.04.2006
Status: Aktif Değil
Points: 197
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.08.2006 Saat 16:58
Bu talihsiz olay gündeme gelmesinden sonra özellikle mahalli gazeteleri takip ediyorum, yolsuzluk skandalına karşı önce ilgisiz davrandılar daha sonra tepkiler çoğalınca gelen tepkileri yayınlamaya başladılar tepkiler değerlendirildiğinde 2 farklı gurup dikkat çekiyor bunlardan bir gurup bu soruşturma sonucunda kendilerinin de zarar göreceğini düşünenler olayın hukuki boyutuna değinmeden vali beyi ve çankırıyı öne çıkararak teftiş yapan müfettişlerin vali beye ve çankırımıza garezleri ve husumeti olduğunu vurgulayarak bu işten çankırımız ve yıldız tepe projesinin zarar göreceğini durmadan işliyorlar. bu demeçleri iyice süzdüğünüzde bunların gayelerinin ne vali beyi savunmak ne de çankırıyı savunmak olduğunu hemen anlarsınız. Bu guruba şunu demek istiyorum eğer bu projenin gayesi birilerinin cebini haram para ile doldurmaksa bu projeye hemen son verilsinde tüyü bitmedik yetimlerin hakkı haramzadelere gitmesin.Yok eğer bu proje Çankırımızın menfaatine ise bırakın devletin müfettişleri iyiyi kötüyü ayırsın o zaman bu proje başarı ile yürür ve çankırımız bu proje ile kalkınır.Şu husus unutulmasınki yolsuzluğun olduğu yerde ne kalkınma olur nede ilerleme, sadece kaos skandal ve huzursuzluk olur, müsaade edinde Çankırımız diğer iller gibi sağlam ,uygun ve sağlıklı bir zeminde kalkınsın.Milliyet gazetesine yolsuzluğun adını Çankırı koyduğu için en büyük tepkileri yolsuzluğa karşı olan kalemler koydu bu böyle bilinsin.Mahalli basında yolsuzluk olayına tepki veren 2.gurup hayatlarını ,varlıklarını Valilere ve Yerel yöneticilere dayayan guruplardır. bunlar için valilerin isimleri ve şu bu olduğu hiç önemli değildir bunlara göre valiler hep haklıdır hep iyidir hiç yanılmazlar bu tip insanlardan memleketin kalkınması için hiç bir öneri veya teklif gelmez, bunlar hemen siyasi iktidarın,belediye başkanının ve de valinin etrafına kolayca yerleşirler bu tür asalaklara fırsat verilirse ne çankırımız fayda görür nede yerel yöneticilerimiz.Bu olaylardan çıkarılan en önemli ders bence yerel yazılı basının ekonomik yönden yerel idarecilere ne kadar bağımlı olduğudur bu konuda internet sitelerinin daha özgür olduğu birkere daha isbatlanmış oldu.
Ali TAŞ
Yukarı Dön
angutkusu Açılır Kutu Gör
Okur
Okur


Kayıt Tarihi: 13.05.2006
Şehir: İstanbul
Status: Aktif Değil
Points: 10
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.08.2006 Saat 23:03

Yazı yazmak ,bildiklerini okuyanlarla paylaşmak için vaktini ,emeğini, belki birkişiyi kurtarırım heyecanını esirgemeyen, duygularını satırlara döken sayın hemşehrilerimize çok şey borçlu olduğumuzu düşünüyorum.Anadolu insanının ister seçilmiş, ister atanmış olsun "PADİŞAHIM ÇOK YAŞA" SENDROMUNU BİR YAŞAM FELSEFESİ OLARAK ALGILAMASI HEP KANIMA DOKUNMUŞTUR.Benim de yönetenlerin ulufesine ihtiyacım olsaydı nasıl düşünürdüm bilemiyorum.YÖNETİCİLERİMİZE GEREKEN SAYGIYLA YAKLAŞMAK, BU GÖREVLERİ YAPMAK İÇİN ÖNE ÇIKAN ARKADAŞLARA ÖNEMLİ İNSAN OLDUKLARINI HATIRLATMAK İÇİN ELBETTE İLTİFAT ETMELİ MAKAMLARINA HAKETTİKLERİ SEVGİYİ GÖSTERMELİYİZ.Ancak fotoğraftaki görüntü şöyle değilmidir? Yönetilen, hep ceketi ilikli, İki büklüm ,yalandan tebessümü borç bilen figüranı oynamazmı? Niçin? yöneten karşısında sevgiyi saygıya bezeyerek adam gibi bir duruş sergileyemiyoruz?Kul olmanın bize getirdiği götürdüğünden fazla değilmidir? Hadi biz yönetilenler; böyle gelmişiz böyle gideriz tevekkülündeyiz...Ya atanmış ve seçilmişler? Niçin bizleri dik ve vakur olmaya özendirmiyorlar?Çok mu önemli ve hoştur,ikibüklüm ceketi ilikli vatandaşın sahte duyguları? Öylesine...  kimseyi anımsatmadan yazılan satırlar bunlar.....SAYGI VE SEVGİLERİMLEDüzenleyen ahmetgulsen - 18.08.2006 Saat 23:29
Ekrem Koç
Reklamcı-Grafiker
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.08.2006 Saat 09:46

21/08/2006 tarihli Milliyet
Ombudsman'ın Çankırı Valisi Ali haydar Öner Açıklamasına Yorumu

Çankırı Valisi'nin açıklaması

DERYA SAZAK


Milliyet'te 8 Ağustos'ta çıkan 'Yolsuzlukta Çankırı modeli' başlıklı habere ilişkin Çankırı Valisi Ali Haydar Öner bir açıklama gönderdi.
Tolga Şardan'ın haberinde müfettişlerin Ilgaz Dağı'ndaki turistik tesislere ihale yapıldıktan sonra İl Özel İdaresi'nce ödenek aktarılmasının usulsüz bulunarak soruşturulduğu bildiriliyordu. Vali Öner, haberde 'yargısız infaz' yapıldığını savunarak, idarenin haklarının güvence altına alındığını savunuyor. Vali'ye göre 1/4'ü idareye ayrılan eklentilerdeki harcamalar bu mantıkla yapılmış!

Ombudsman'ın notu
İçişleri Bakanlığı'nın incelemesi bitince 'kimin haklı olduğu' anlaşılacak. Bekleyelim, görelim.


okur@milliyet.com.tr
dsazak@milliyet.com.tr

Tel: 0212 505 62 03
Faks: 0212 505 68 09
Doğan Medya Center, Bağcılar 34204 İstanbulAhmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.08.2006 Saat 22:03
08/08/2006 14/08/2006 Siyasiler Konuştu Uzmanların  Görüşü ve üyelerimizin yorumları

Milliyet Yolsuzluk Haberini "Yolsuzlukta Çankırı modeli'" başlığı ile yayınladı

Çankırı Araştırmaları Topluluğu Milliyet Gazetesine karşı kampanya yürüttü; "Yolsuzlukla mücadelede yanınızdayız ama Çankırı adının bu şekilde kullanılmasına itirazımız var" dedi. Milliyet tepkiye olumlu yaklaştı ve genel yayın Yönetmeni Sedat ERGİN; "Çankırılı vatandaşlarımızı kırmış olduğumuz için üzgünüz." mesajı yayınladı. detay
Milliyet Okur Temsilcisi

Çankırı için yanlış bir yargı Cansaati.Org tarafından düzeltildi ancak "Yolsuzluk" halen cevap bekleyen bir konudur.
21/08/2006 Sayın Vali Öner'in Açıklaması Okur Tesilcisinde yayınladı. Ombudsman'ın yorumu için tıklayınız Milliyet Okur Temsilcisi

Çankırı Valiliği Yıldıztepe Yolsuzluğu hakkında cevap yayınladı
Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç'in Açıklaması


İl Başkanlarının açıklamaları

İl Genel Meclisi Başkanı
Osman CANBAZ gündeme
dair Cansaati.Org'a mülakat verdi
Okuyunuz
Hukukcu Görüşü
Avukat
Ertuğrul YEŞİLDAL
Tıklayınız
         yorumlar için tıklayın

Soruyoruz
Konuşuldu yazıldı ama taraflardan net bir açıklama henüz gelmedi, yetkililerden ve siyasi iradeden gereğinin yapılması konusunda bir talimat yayınlanmadı
(yada bize ulaşmadı).

Bu aşamada soruyoruz, Mülki ve Siyasi idare ne yapmayı planlıyor?

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.09.2006 Saat 15:56

26 Eylül 2006 tarihli Milliyet. com.tr ;

Alıntı

Çankırı'daki yolsuzluğa soruşturma

TOLGA ŞARDAN Ankara

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Çankırı İl Özel İdaresi'ne ait tesisin işletilmesine ilişkin ihalede belirlenen usulsüzlük üzerine, iddiaya adı karışan devlet görevlileri hakkında soruşturma izni verdi. Aksu, Milliyet'in "Yolsuzlukta Çankırı Modeli" başlığıyla duyurduğu skandalda, dosyanın adli soruşturma açılması için savcılığa gönderilmesini sağladı. Müfettiş raporuna göre, Çankırı İl Özel İdaresi, Orman İşletmeleri'ne ait tesisi 3 yıl önce alarak restore etti ve tesisin işletilmesi için geçen yıl ihale açtı. İki firmanın katıldığı ihaleyi, AKP'li İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Öztürk kazandı ve 3 Mart 2005'te sözleşme imzalandı.

Devlet zarara uğratıldı
Özel İdare, sözleşmeden bir hafta sonra tesisi genişletme kararı aldı. Ancak devletten sağlanan 700 bin YTL'lik kaynakla genişletilen tesis için yeni ihale yapılmadı ve şartlar aynen devam ettirilerek devlet zarara uğratıldı. Öztürk'ün şirketi daha sonra bir başka firma tarafından satın alındı.
Başta Çankırı Valisi Ali Haydar Öner ile İl Özel İdaresi yetkililerinin de aralarında bulunduğu devlet görevlileri hakkında savcılıkça "devleti zarara uğrattıkları" gerekçesiyle adli soruşturma başlatılacak.İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.09.2006 Saat 16:42

 

Aşağıda ki sorulara cevap verebilecek "Yürekli" bürokrat, İl Genel Meclisi Üyesi, Yerel basın köşe yazarı veya ilgili Çankırılı aranıyor.

SORULAR:

1-Türkiye genelinde yolsuz ve susuz köy kalmamasının hedeflendiği "Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi" (KÖYDES), bütçesinden 700.000.- YTL nin bu binaya harcanması yasal mı?

2- İL ÖZEL İDARESİ KANUNUNUN 20. MADDESİNE RAĞMEN; SÖZ KONUSU İHALE İL GENEL MECLİSİ ÜYESİNE NASIL VERİLİYOR ?

3-Söz konusu yeri alan 3. Şahıslar burayı veya meclis üyesinin şirketini kaç paraya aldılar?

4-Bir kaç yüz milyon euro yatırım yapacağı söylenen yabancı yatırımcılardan fazla komisyon almak için alt yapı mı hazırlanıyor? 

 

 

Meraklısına İl Özel İdaresi Kanunu madde:19 ve madde:20 aşağıda

             Başkan ve meclis üyelerinin görüşmelere katılamayacağı durumlar

           Madde 19- İl genel meclisi başkanı ve üyeleri, münhasıran kendileriyle veya ikinci derece dahil kan, kayın hısımları ve evlatlıkları ile ilgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılamazlar.

              Meclis üyelerinin yükümlülükleri

              Madde 20- İl genel meclisi üyeleri, görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle il özel idaresi ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz.

 

 Düzenleyen i.zencirci - 27.09.2006 Saat 05:37
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 18.04.2006
Status: Aktif Değil
Points: 197
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.09.2006 Saat 20:01

İçişleri bakanımızı kutluyorum bir Çankırılı olarak, nihayet alnımıza leke sürüp ülkeye bizi rezil edenler yüce adaletin önüne çıkarılacak.Bir kutlamada Hükümetimize bu rezilliğin üzerine yatmayarak suçluları adaletin önüne çıkardıkları için, bu işi AKP içine sızan menfaatciler değilde hükümete ihale etmek isteyenler iyi bir cevap aldılar, onlar için süpriz olabilir ama benim için hiç süpriz olmadı işin bu şekilde yol alacağını tahmin etmiştim.

Mahalli basında köşe yazarlığı yapan eğitim kökenli bir yazarımız daha 5 gün önce yazdığı bir yazıda işi öyle bir sulandırmış ki hayret edersiniz bu zata göre bütün suç bu işi ortaya çıkaranlarda ihaleye fesat karıştıranlar masum ve tek amaçları Çankırımıza hizmet etmek, okuyunca pes hocam dedim, aklıma birşey geldi  bu işi kotaranlar acaba hocamızın talebesi falan olmasın? 

Ali TAŞ
Yukarı Dön
özcan çalışkan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05.02.2007
Şehir: POLATLI ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 4
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.02.2007 Saat 21:42

ÇANKIRI İLİ YETİŞTİRDİĞİ VATAN EVLADIYLA HER ZAMAN GURUR VE ENGİN KIVANÇ DUYMUŞTUR HİÇ BİR ZAMAN ÇANKIRILI OLARAK DAİMA BAŞIM DİK ALNIM AÇIK OLARAK MAHCUP OLMADIM BU BENİM DAVRANIŞIM OLDUĞU KADAR DİĞER TÜM ÇANKIRILI VATANDAŞLARIM İÇİNDE AYNI DUYGULARI PAYLAŞTIĞIMI MEMNUNİYETLE İFADE ETME İSTİYORUM BENİM ÇANKIRILI VATANDAŞIM TÜRKİYEDE VATAN İÇİN ŞEHİT LİSTESİNDE 1NCİ ÇANKIRILI DEVLET BÜYÜKLERİ DAİMA ONURLU GÖREVLERDE GÖREV YAPMIŞTIR BEN BANADA HAK VERECEĞİNİZİ TAHMİN EDİYORUM HER YERDE HER ZAMAN TÜM PLATFORMLARDA ÇANKIRI İSMİNİN BAŞARILI ÇALIŞKAN DEVLETİNE BAĞLI ÜST SEVİLERDE İSMİMİZİN DUYULMASINDAN GURUR DUYARIM SÖZÜN ÖZÜ DEĞERLİ ÇANKIRILI BÜYÜKLERİM LÜTFEN ÇANKIRI ADINI MAHCUP OLACAK KONUMLARA TAŞIMAYALIM GEREKİRSE BİZLERE NE GÖREV DÜŞERSE BİZLER HAZIRIZ BEN ÇANKIRILI BİR ASKER OLARAK ÇANKIRI VE ÇANKIRI İNSANINA HİÇ BİR ZAMAN KÖTÜ ÖRNEK OLMAK İSTEMİYORUM SAYGI DEĞER YETKİLİLER SESİMİ BURADAN DUYMANIZI ÖNEMLE ARZ EDİYORUM   SAYGILARIMLA ÖZCAN ÇALIŞKAN

ÖZCAN ÇALIŞKAN
Yukarı Dön
DavutS Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 10.04.2006
Status: Aktif Değil
Points: 35
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.04.2007 Saat 08:22
Lütfen kendi şahsi, siyasi, polilik menfeat ve çıkarlarınız/çıkarlarımız  için Çankırıyı alet etmeyelim..
 
Mülliyet Gazetesi ve yayınları/yalan haberleri artık kitap haline gelmiş durumdadır. Özellikle bu konuyu dikkate alıp yorum yazalım. Onlarda Siz POAŞ vs haberi hiç gördünüz mü?
 
Yanlışlıkların sürekli takipcisi olalım ama vurmadan önce bir dinleyelim...
 
Saygılar
Geçen Gün Ömürdendir Ömrümüzü Boş Şeylerle Geçirmeyelim
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.04.2007 Saat 13:15
Sayın Avukat Bey, Çansaatindeki yeni göreviniz hayırlı olsun. 
İç İşleri Bakanının izni ile açılan bir soruşturmanın sonucunu beklemenizi, Ankara Hukuk'tan atılmış birisi olarak tavsiye ederim.
Saygılar bizden...
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
DavutS Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 10.04.2006
Status: Aktif Değil
Points: 35
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.04.2007 Saat 15:09
Orjinalini yazan: i.zencirci i.zencirci Yazdı:

Sayın Avukat Bey, Çansaatindeki yeni göreviniz hayırlı olsun. 
İç İşleri Bakanının izni ile açılan bir soruşturmanın sonucunu beklemenizi, Ankara Hukuk'tan atılmış birisi olarak tavsiye ederim.
Saygılar bizden...
 
İbrahim Bey
 
okuldan mezun birisi olarak bende tavsiyenize iştirak ediyorum, sonuç beklenilsin diyorum...
 
PS:Ha birde, Soruşturma sonucu ve dahi yargı kararları mutlak adalet anlamına gelmezler , bunu tüm hukukcular bilir, hiç bir insanımızın  adli hatalara maruz kalmamasını dilerim
 
Saygılar


Düzenleyen DavutS - 04.04.2007 Saat 15:29
Geçen Gün Ömürdendir Ömrümüzü Boş Şeylerle Geçirmeyelim
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.08.2007 Saat 10:40
Vali Vekili Hakan Kübalı'ya Açık Teşekkür...
 
Çok şükür Çankırı'da "Akil" devlet adamlarıda varmış.
 
Ulusal Basın'da Çankırı'nın adının "YOLSUZLUKLA" duyulmasına sebeb olan ve İç İşleri Bakanlığınca soruşturma açılan, Yıldıztepe ihalesini İl Genel Meclisi Üyesine verenler "Akil" devlet adamının davranışından ders almışlardır umarım...
 
Ne demişdi? Sayın bir büyüğümüz:
"Marifet İltifata Tabidir"
Doğru söze nedenir?
 
 
Alıntı İl Encümenin En Gergin Toplantısı

VALİLİĞİN 5302 SAYILI İL ÖZEL İDARESİ KANUNUNUN 20.MADDESİNİ İŞLETMEK İSTEMESİ İL ENCÜMENİNİN SİYASİ ÜYELERİ TARAFINDAN SERT TEPKİYLE KARŞILANDI SİYASİLER TOPLANTIYI TERK ETTİ.

 
Her hafta Perşembe günü saat 11 .00’de rutin olarak yapılmakta olan Valiliğin Il Encümeni toplantısının bu haftaki bölümü siyasi üyelerin sert tepkisine neden oldu. Vali Vekili Hakan Kübalı başkanlığında yapılan toplantı da eski hali fabrikası şu anda Il Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz tarafından ekmek fabrikası olarak kiralanan Ozel Idare mülkünün kira artışı konusu gündeme geldi. Gündem maddesi görüşülürken Başkan Kübalı 5302 Sayılı Il Ozel idare Yasası’nın 20. maddesine dikkat çekerek, “Bu madde Il Genel Meclisi Uyelerinin Ozel idare le ilgili işlerle doğrudan veya dolaylı komisyonculuk ve taahhüt işlerine giremeyeceğine vurgu yapıyor. Bizim kira artışı yapmamız uygun değil. Çünkü Sn.Meclis Başkanı burada faaliyette bulunan ekmek fabrikasının ortağı durumundadır. Bizlerin kira artışına karar vermemiz kanuna aykırıdır. Yapılacak iş kira sözleşmesinin feshidir. Çünkü bir il genel meclisi üyesi özel idare mülkünün kiracısı durumunda gözükmektedir. Bu durumda kira artışına gitmemiz artışın az yapıldığı şeklinde tartışmaları gündeme getirebilir. Zaten kanunun da ruhuna aykırı” sözleri il genel meclisi, üyeleri içinden seçilen encümenin siyasi üyeleri Şerafettin Kılavuz, Isa Akbaş, Mehmet Şahin, Mustafa Yeni ve Mustafa Cinnet tarafından sert tepkiyle karşılandı. Siyasi üyeler tek tek toplantıyı terk etmeye başladılar. Daha sonra bir üye, “Arkadaşlar yanlış yapıyoruz. Toplantıyı terk etmemiz uygun değil. Toplantıya devam etmeliyiz” diyerek dışarı çıkan diğer arkadaşlarını çağırdı. Siyasi üyeler tekrar toplantı odasına gelerek tartışmaya devam ettiler. Vali Vekili Hakan Kübalı, 5302 Sayılı Kanunun 20.maddesinin açık olduğunu ve bunun dışında alınacak bu kararın uygun olmayacağını ısrarla anlatmasına rağmen encümen, kira artışına karar verilmemesine ve hukuki durumunun incelenmesi yönünde karar aldı. Kaynak:YENİ GUN

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Karaman Bey Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 19.09.2006
Status: Aktif Değil
Points: 136
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.08.2007 Saat 00:54
Hala değişen bir şey yok böylesine derin bir gündeme bir açıklık getirilememiş ve Yıldıztepe ihalesi olarak başlanan proje acaba birilerinin hesabına uymadığından yada ayakbastı parası az geldiğinden mi gündem bertaraf edilerek unutulmaya çalışılmıştır. Ki unutulduğunu Çankırı halkı seçimlerde ortaya koyarak, amacın üzüm yemek değil bağcı dövmek olduğunu anlayamamıştır. Ne diyelim...
Tüm bu olanlar karşısında "Sussam gönül razı değil, söylesem tesir etmiyor"

Yukarı Dön
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Kayıt Tarihi: 25.01.2006
Status: Aktif Değil
Points: 480
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.08.2007 Saat 11:37

 

 Başkan ve meclis üyelerinin görüşmelere katılamayacağı durumlar

           Madde 19- İl genel meclisi başkanı ve üyeleri, münhasıran kendileriyle veya ikinci derece dahil kan, kayın hısımları ve evlatlıkları ile ilgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılamazlar.

              Meclis üyelerinin yükümlülükleri

              Madde 20- İl genel meclisi üyeleri, görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle il özel idaresi ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz.

                Kanun açık ve net Vali Yardımcımızın konuya ilişkin kararı  doğru ve yerindedir.

                Kimse yasaların üzerinde hak ve salahiyete haiz değildir .Encümen üyelerimizin bu tutum ve davranışları,yersiz ve yanlıştır.

               Çevreci Kadir Yavuz

  

               

 

Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.06.2008 Saat 15:07
Alıntı
Çankırı'da ''steteskop'' Operasyonu
Çankırı'da düzenlenen ve ''Steteskop'' adı verilen operasyonda, başta Çankırı Devlet Hastanesi olmak üzere ildeki çeşitli kurumların açtığı ihalelere fesat karıştırdığı iddiasıyla 9 kişi gözaltına alındı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Çankırı Devlet Hastanesindeki bazı ihalelere fesat karıştırıldığı iddiaları üzerine inceleme yapan Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporlar doğrultusunda Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Savcılık, soruşturma kapsamında yaklaşık 6 aydan bu yana ildeki çeşitli ihaleleri incelemeye aldı.

Yapılan çalışma sonrası ihalelere fesat karıştırdığı iddiasıyla aralarında AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin B, Çankırı Devlet Hastanesi Müdür Yardımcısı Şahin Ö, Çankırı Belediyesinin eski özel kalem müdürü Mesut A. ve İl Genel Meclisi Üyesi Mahmut Ö'nün de bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.
Gözaltına alınanların sorgularının devam ettiği ve soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü kaydettiler.
AA

 
Merak edene not:
Yukarıda, Memleket Haber'den alıntı yapılan haberde, aylarca işlediğimiz "İl Genel Meclisine Düşen Görev..!" başlıklı konumuzda bir isim çakışıyor.  
 
Gözaltına alınanların sorgularının devam ettiği ve soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğü dikkate alınarak "şimdilik kaydı" ile yorum yapmıyoruz.
 
"FİKRİ TAKİP" her zaman devam edecek...
 
"Suskunluğumuz Yaran KÜltürümüzden Gelen Kuru Nezaketimizdendir."
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek