2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Metin YILMAZ
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Halk Müziği Sanatçımız Kemal Koldaş
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumHalk Müziği Sanatçımız Kemal Koldaş

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Halk Müziği Sanatçımız Kemal Koldaş
    Gönderim Zamanı: 27.05.2011 Saat 01:26

Türk Halk Müziği sanatçısı hemşerimiz Kemal Koldaş’ın bir dönem ismi çokça anılırdı, emekli olduktan sonra neredeyse bu ismi duymaz olduk.

Kemal Koldaş, 1935 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra baba mesleği olan marangozluğa başladı. Bu sırada Türk sanat müziğine ilgi duyarak amatör çalışmalarda bulundu. 1955'te tamamladığı askerliğinin ardından 1960 yılında İstanbul Radyosu sınavına giren Koldaş, koro sanatçısı oldu; 1962'de kadrolu ses sanatçısı olarak solo programlara başladı. 1965'te İstanbul Belediye Konservatuarı’na başlayan Kemal Koldaş, bu dönemde derlemelere ağırlık vererek Konya ve Domaniç'ten birçok türkü derledi. Ayrıca kendine ait besteleri de vardır. Kemal Koldaş’ın derlediği ve notaya aldığı türkülerden bazıları:

Altın yüzük yeşil kaş, Bir seher uğradım göl kenarına, Çıkma dışarılara da gün vurur seni, Elif gızının da mendiline mestine, Ermeneğin keklikleri ötüyor, Gezdim Karaman'ı gördüm Konya'yı, Sabahınan esen seher yeli mi, Şu Sille'nin Sokakları, Tosun at yorulur da gönül yorulmaz.

Sanatçımızın Türkiye radyolarında okuduğu en sevilen türküleri:

Bülbülden bir nida geldi, Eğmeli yar eğmeli, Limo, Aslan Mustafam, Sille, Gitme bülbül, Durnam gelir kona kalka, İzmir'in içinde al yeşil bayır, İzzet'i çağırın, Bahçede erik dalı, Şerife Hanım, Derdim çoktur hangisine yanayım, Elif kızın mendiline mestine.

- Yurttan Sesler Korosu -

1985'te emekli olan sanatçı, İstanbul'da yaşamaktadır.

Kemal Koldaş’tan türkü dinlemek için:

http://www.turkuindir.net/11488/Kemal-Kolda%C5%9F--%C4%B0zzet%27i%C3%87a%C4%9F%C4%B1r%C4%B1n

Düzenleyen Metin YILMAZ - 28.05.2011 Saat 03:14
Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ONsekiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.05.2011 Saat 11:59
İstanbulda'ki adresini verebilirmisiniz?
Barbaros Duman
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.05.2011 Saat 03:07

Düzenleyen Metin YILMAZ - 28.05.2011 Saat 03:13
Yukarı Dön
Bayram Akyul Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Bayram Akyul Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.07.2011 Saat 11:29
http://bedavadinle.tk/Kemal-Koldas-Kahvenin-Onunden-Gelir-Gecersin-32726-turkusu.html

Kemal Koldaş türküleri var
-Karamürselli-
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.07.2011 Saat 01:29

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.07.2011 Saat 23:44
Kemal Koldaş

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.11.2011 Saat 03:10
Hemşerimiz Kemal Koldaş'ın ELMALARIN YONGASI adlı albümü
TRT Arşiv Serisinden yayınlandı.

Albümde 19 türkü yer alıyor

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.11.2011 Saat 02:48
   Albümdeki Eserler
  1. Çifte Çıkar Martinimin Dumanı
  2. Yaylalar İçinde Erzurum Yayla
  3. Posta Yollarını Dolanıyorum
  4. Top Yatağın Önü Gayfe
  5. Ardıçtandır Kuyuların Kovası
  6. Mezar Arasında Harman Olur mu
  7. Ayağına Geymiş Sedef Nalini
  8. Elmaların Yongası
  9. Gesi Bağlarında Dolanıyorum
  10. Meşeden Gel a Sürmelim Meşeden
  11. Evlerinin Önü Çevirme Çardağı
  12. Kahvenin Önünden Gelir Geçersin
  13. Karanfil Ocak Ocak
  14. Gidin Bulutlar Gidin
  15. Sana Öğreteyim Dağdan Aşmayı
  16. Dağ Başında Kestane
  17. Serenler Serenler Yüksek de Serenler
  18. Haydan Olur Huydan Olur (Bahçe Duvarını Aştım)
  19. İner Gelir Şu Dağların Dumanı
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.04.2012 Saat 16:11
Kemal Koldaş'ı her zaman çok severek dinledim. Radyo da programı olduğu zaman hiç kaçırmamaya özen gösterirdim. Onun sesinden pek çok konya Türkülerini mutlulukla dinledim.
Özellikle Bolu/Göynük Türüsü olan 'Melek hanım' türküsü adeta onunla özdeşleşti. Zaten günümüzde okuyanda yok..Kendisini imkanlar içinde sıkça dinlemeyi arzu ederim,ancak emeklilikte maalesef program şansının olmadığını da biliyorum.
Bu sayfayı açarak biraz osun dinleme imkanı verenlere teşekkür ederim..

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek