2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ahmet GÜLŞEN
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Nedir Çankırı için Kastamonu'nun önemi?
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumNedir Çankırı için Kastamonu'nun önemi?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Nedir Çankırı için Kastamonu'nun önemi?
    Gönderim Zamanı: 28.04.2011 Saat 23:01

Siyaset netice alma sanatıdır.

Dün Başbakan Erdoğan Feshane Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Kastamonulular Gecesi'ne katıldı. Seçim arefesinde tekrar iktidar olması şansı kuvvetle muhtemel Başbakanın Kastamonulular Gecesine katılması konuya ne yönden bakarsanız bakın o şehir için muazzam kazançtır, şehrin sahipleri için zaferdir.

Çankırı Araştırmaları Sitesinde tüm adaylara mesafeli yaklaşırken iktidar partisinin bir seçim çalışmalarından bahsetmek tezat gibi görünebilir. Ancak bu vakayı biraz daha analitik incelediğimizde önemli sonuçların çıktığını ve Çankırı’nın bu oluşan durumdaki konumunu rahatça göreceksiniz.

Nedir Çankırı için Kastamonu’nun önemi?

Henüz Çankırı ve Kastamonu’da üniversitelerin kurulmadığı dönemlerdi. Sayın Zencirci hatırlayacak ve tasdikleyeceklerdir. Kendileri Çankırı’da Üniversite kurma komitesinin toplantısına katılmak üzere Çankırı’ya gideceği zaman birlikte bir metin hazırlamıştık ve sayın Zencirci de orada sunmuştu. Biz metnimizde şunu dile getirmiştik; Çankırı eğer bir üniversite istiyor veya bir kamu yatırımı çekmek istiyorsa mutlaka ama mutlaka en önemli rakibi Kastamonu’ya karşı +1 öne geçmelidir. Nedir bu artı bir; belki alt yapı belki Meclis çalışması belki STK çalışması, vs. Son yıllarda bu yöndeki formülasyonun ne kadar doğru olduğu biraz mevzuat takip eden ve işdünyasının içinde olanlar tarafından takdir edilecektir. DPT artık kalkınma planlamalarını okulda öğrendiğimiz 7 bölge esasına göre değil, 3-5 şehri bir araya getirerek oluşturulmuş küçük bölümler üzerine kurgulamaktadır. Bizim içinde olduğumuz Çankırı, Kastamonu, Sinop da TR82 kodlamasıyla anılmaktadır. Bunu biraz daha detaylı okumak gerekirse şunu söyleyebiliriz; Kastamonu’ya bir yatırım yapılacaksa biz de isteriz olmayacak. Üniversite zaten ‘her şehre bir üniversite’ kararının zorunlu bir neticesiydi. Sayın Teziç’le olan küçük meydan savaşımız asgari fakülte şartının biran önce yerine getirilmesini sağladı ve bunun için Çankırı önceki seçimlerden evvel üniversitesine kavuştu, aslında bir başarı değildi. Fakat şimdi atak sırası Kastamonu’da havaalanını kaptı, hatta Ilgaz’ı kaptı.

Sayın Başbakan dünkü konuşmasında Kastamonulu’lara çok güzel seslendi. Konuşması o ilin değerlerine vurgu yaparak geçti. Acaba Başbakan Çankırı’ya gelse konuşma metnini kim hazırlayacak. Hazırlansa ne derece Çankırı’yı yansıtabilecek. Bu apayrı bir sorun, bir kenara bırakmak en doğrusu. Konuşmaya dönelim, Başbakan Uzunyazı Havaalanı sözü verdi.  Hepsinden öte “Ilgaz Tüneli ile ilgili çalışmalarımız proje safhasında, 2012 yılı içerisinde yapımına başlamayı hedefliyoruz” dedi. İşte bu sırada alkış tufanı koptu. Tufan koptu çünkü Kastamonulu’lar Ilgaz’ı o kadar benimsemiş durumdalar ki “Çankırı- Ilgaz” yerine “Kastamonu-Ilgaz” ikilisini tüm ülkeye kabul ettirdiler.

Dernekler Federasyonları strateji kurumları olmalıydı

Sözü fazla uzatmadan özetle şunu belirtmek istiyorum, Kastamonu dernekleri, federasyonları, akil adamları çalışıyor. Siyaset netice alma sanatıdır. Bu hakikatten meseleye baktığımızda ideolojik yaklaşımlarımız bir kenara ama iktidarın ilgisini Çankırı’ya çekebilmek de bir strateji kurmayı gerektiriyor. Çankırı dernekler federasyonları Ankara ve İstanbul’da seçim dönemlerinde ne yaptığı anlaşılmaz politikalar uyguladılar. Taraflı tarafsız, siyasetin içinden dışından kimse bir anlam veremedi. Bunun tabii bir neticesi olarak federatif yapılarımız şimdi eli boş, semeresiz bir boşluktalar. Fedarasyonların hali böyle olunca üzüm salkımı gibi bağlı olan diğer dernekler de amaçsız veya kendi çaplarında kendi belirleyecekleri misyonlarla hareket etmektedirler. Bu halde kuvvet doğmamakta, cazibe merkezi oluşmamaktadır. Erdoğan, “Tarihiyle, tabii güzellikleriyle Kastamonu inşallah sadece Türkiye’de değil, dünyada hak ettiği konuma yükselecek. Ben diyorum ki, istikrar sürsün, Türkiye büyüsün, istikrar sürsün Kastamonu büyüsün, istikrar sürsün İstanbul büyüsün.” diyor. Başbakanın ağzından çıkan bu söz Kastamonu’nun Kastamonulu’nun devlet katındaki değerini yükselttiği gibi devlet içinde kendine yer bulduğunu da göstermektedir.  Devlet katında o şehrin bu ilgiyi uyandırması STK’larının stratejisi doğru kurulmuş kararları ve eylemleri neticesinde oluşmuştur, bu inkar edilemez.

Bir Seçimi daha kaybettik.

Kimse buradan bir partinin seçimi kazanması konusunda temennide bulunduğumu veya propaganda yaptığımı çıkartmasın. Çankırı’nın iktidara oy vereceğini zaten biliyoruz. İstatistikler ve halkımızın temayülü hep bu yönde olmuştur. Ancak biz bu seçimde de kuru kuruya iktidara oy vermiş olacağız. İşte kayıp noktamız burasıdır. İyi organize olamamış sivil toplum kuruluşlarımız, strateji kurmamış çatı derneklerimiz bir an önce kendilerini toplamalı ve geç kalmadan yeniden masaya oturmalılardır.

Gelecek günler için “Kastamonu’ya karşı +1” formülü gereği yeni adımlar atılmalıdır. Yukarıda belirttiğim üzere federasyonlar stratejilerini kurmalı ve adım adım gerçekleştirmelidirler.  Bazı somut kararları hükümet planlarına aldırmalı, icracı bakanlıklarda yatırım listelerine aldırmalıdırlar.

Benden ilk somut çalışma önerisi;

KUZKA Projelerinde Biz Önde Olalım

KUZKA Nisan Ayı Yönetim Kurulu Toplantısında Proje Teklif Çağrısı’na çıkılması ve Başvuru Rehberlerinin hazırlanması konusunda gerekli çalışmaların yapılmasına karar verilmiştir. Bilindiği üzere teklif çağrısına çıkıldıktan sonra çok kısa bir süre kalmaktadır. Çankırı tüm ilgililer ile Valilik, Üniversite, STK’lar, iş dünyası bir araya gelip Kuzka hibelerinden en etkin nasıl faydalanırız neler yapmalıyız yönünde çalışmalıdır. En azından bu hibe konusunda pastayı Kastamonu’ya kaptırmadan yatırımı Çankırı'ya çekmeliyiz.

Not: Milletvekili adayları da gündemlerine ulusal basının manşet konuları yerine bu konuları alırlarsa belki ilimiz için daha etkin adımlar atılır.

Tarihte her hareket, hep bir kişinin ayağa kalkması ile başlar. [ Sezai Karakoç ]

Düzenleyen ahmetgulsen - 28.04.2011 Saat 23:24
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
iseymenoğlu Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı iseymenoğlu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.04.2011 Saat 01:44
Bugün ki iktidarın başı bakalım Çankırı adına neler sıralayacak.Gerçi bizim dağınık  halimizle güç olamayışımızın gölgesinde bize vereceği çok fazla bir şey yok.Birileri kafasına koymuşlar;((çılgınmı çılgın bir proje))diye millete anlatılmaya çalışılan bir hedef belirlemişler.Olmasa bile seçim öncesi insanlar hayalleriyle bile mutlu olup, geleceğin hangi süprizlerle dolu olacağını henüz anlıyamadan,kişisel ekonomilerinin düzeleceği avutmalarıyla belkide teselli bulacaklardır.Biz ise elimizdeki değerlerin kar gibi eriyip gitmesine seyirci kalarak,leylek ve lak lak misali kazancı olmayan işletmenin payesiyle cep delik cepken delik misali oyalanıp duracağız.Allah korusun bu gidişle bakarsınız azalan nüfus sayesinde  Kastomonun bir büyük ilçesi falan olmayalım.Ağlayanı olmayan ,kendi kaderine terkedilmişliğini yaşayan bu il adına yüksek düzeyde çok ciddi boyutlarda toplumsal eylem planları hazırlıyarak,proje ve plan çalışmalarıyla hükümetlerin kafalarını şişirerek kendimize alan açmak zorunluluğumuz vardır.Öncelikle kaliteli siyaset;kaliteli adaylarla ve en önemliside kritik alanlarda yer almakla olacağı kesindir.Şöyle bir düşünelim bugün Amasya ili tarihsel bir dokuya sahiptir.TRT nin başındaki şahsiyet te o ilin tanıtımına öncelikle görsellik alanında bir çok kanallarında göstererek katkı sağlamakta ve o yöreli oluşunun vefasını gönülden yerine getirmektedir.Bizde ise ayağımıza kadar gelinen bir başka özel tv nin düzenlediği tanıtım amaçlı (diyar diyar) proğramının içerisini bile cahil ,aslı astarı olmayan.oyalamacalarla doldurarak,aklı ve ufku geniş olmayanlara tv nin mikrofonlarını uzatarak((iki garu aldum üçüncüsününüde alacağum)diyenlerle hazırlanan boş ,amaçsız kardan daha çok zarar veren bir yapı ile farkında olmadan zarar verilmektedir.O şehirde yaşayıp kent konseyinde görevli olanların himayesinde yapılan bir proğramı bile adam gibi beceremiyorsak vay halimize.Gün pençe ile söküp almak devridir, söz değil eylem günüdür,mevcut siyasi iradeyi sahaya ,mecraya çekip bizzat hayata geçecek hedeflerin icraata dönüştüğü gündür.Esas olan değer ÇANKIRI nında ÇILGINLIĞA ihtiyacı olduğu,YILGINLIĞIN olmadığı bir gelece doğru ışık hızı ile sürüklemekle mümkün olacağıdır.Ses verirse olur neden olmasın ki.

Düzenleyen Ayborahan - 29.04.2011 Saat 01:46
İbrahim SEYMENOĞLU
Yukarı Dön
Ercan Seker Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ercan Seker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.04.2011 Saat 02:05

Ahmet bey, önemli bir konuya gündem getirmişsiniz. STK ve siyasilerden önce benim yıllardır dillendirdim bir düşüncemi bu vesileyle sizlerle paylaşmak istiyorum.

Başbakanın Kastamonu havaalanı yeniden faaliyet geçirme arzusunu doğru bulmuyorum. Sonuçta Kastamonu havaalanı işletilemediği için ineklerin otladığı atıl bir alan haline gelmişti.

Artık KUZKA ile birlikte ilgili projeler bölgesel düşünülüyorsa Ilgaz ilçesinde bir bölgeye yeni bir havaalanı yapılması gerekir. Ilgaz’a yapılacak bir havaalanı Ilgaz tünelinin açılmasıyla birlikte Kastamonu, Tosya, Çankırı hatta ve hatta Karabük ilinin bile kullanabildiği ortak bir havaalanı durumuna gelir. Kurşunluya yapılan fabrikanın büyüklüğünün yeni nüfus göçünü de beraberinde getireceğini varsaydığımızda Çankırı’da ki siyasiler ve STK örgütlerinin öncelikle Kastamonu havaalanın tamamen kapatılarak bölgesel bir havaalanı kurulması için mücadele etmesini öneriyorum.

Ben strateji belirlenecekse ilk olarak bölgesel bir Ilgaz Havaalanı kurulması fikrini ortaya atıyorum.

İsminide Ilgaz İstiklalyolu Havalaanı yada Ilgaz İstiklal Havaalanı vererek bizlerin bağımsız ve özgürce yaşaması için canları ve malları pahasına cepheye mermi taşıyan ecdadımızın istiklal mücadelesine verdiği katkıya vurgu yapılmışoluruz.

Düzenleyen Ercan Seker - 29.04.2011 Saat 02:14
Ercan Şeker
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.04.2011 Saat 22:30
Bakın çalışınca birşeyler oluyor Erzincan'lılar projeyi yapmış parayı kapmışlar ve Yamaç Paraşütü kupası organize edecekler.

Alıntı Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Yamaç Paraşütü Dünya Kupası (Pro World Cup Tour-Turkey/Erzincan) başlıklı proje başarılı bulunmuş, 27 Nisan 2011 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında onaylanarak, 75.000 TL’lik Ajans desteğini almaya hak kazanmıştır.

Düzenleyen ahmetgulsen - 29.04.2011 Saat 22:31
Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Necati Ülker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.05.2011 Saat 13:13

Doğru öngörülerle, sıkı bir birlik beraberliklerle, geleceğimizi planlayabiliriz. Sorunların altında daha çok ezilmeden, yukarıdaki önerilerini de dikkate alarak, böylece iş işten geçmeden zaman kaybına fırsat vermemeliyiz.

Düzenleyen ahmetgulsen - 02.05.2011 Saat 13:52
Necati Ülker
Yukarı Dön
Av.Şükrü Y.KAYA Açılır Kutu Gör
Kurum Temsilcisi
Kurum Temsilcisi
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Av.Şükrü Y.KAYA Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.06.2011 Saat 23:22
Değerli gönül dostları gün bu gündür yarın geç olabilir. Hep birlikte düşünüp üretmeliyiz.
Etkili ve yetkili mercide bulunanlar bir an önce harekete geçmek durumundadiırlar..
Bu bağlamda, her bireyin yanı sıra  STK'ların da üzerine büyük sorumluluklar düşmektedir.
"İdealimiz, temiz toplum şeffaf yönetim"
Av.Şükrü YARIMKAYA
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.10.2011 Saat 14:32
Kıymetli ve tembel Çankırılılar (kendim dahil)

aşağıda sizlere 04/10/2011 tarihli Bizim Çankırı Gazetesinden bir haber kupürünü ve  28/04/2011 tarihli benim seçim öncesi yazdığım bir çağrıyı tekrar dile getireceğim.

Alıntı ben demiştim;
28/04/2011

Benden ilk somut çalışma önerisi;
http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=3545&title=nedir-ankr-iin-kastamonunun-nemi

KUZKA Projelerinde Biz Önde Olalım

KUZKA Nisan Ayı Yönetim Kurulu Toplantısında Proje Teklif Çağrısı’na çıkılması ve Başvuru Rehberlerinin hazırlanması konusunda gerekli çalışmaların yapılmasına karar verilmiştir. Bilindiği üzere teklif çağrısına çıkıldıktan sonra çok kısa bir süre kalmaktadır. Çankırı tüm ilgililer ile Valilik, Üniversite, STK’lar, iş dünyası bir araya gelip Kuzka hibelerinden en etkin nasıl faydalanırız neler yapmalıyız yönünde çalışmalıdır. En azından bu hibe konusunda pastayı Kastamonu’ya kaptırmadan yatırımı Çankırı'ya çekmeliyiz.

Not: Milletvekili adayları da gündemlerine ulusal basının manşet konuları yerine bu konuları alırlarsa belki ilimiz için daha etkin adımlar atılır.

Tarihte her hareket, hep bir kişinin ayağa kalkması ile başlar. [ Sezai Karakoç ]

Şimdi Bizim Çankırı Gazetesindeki haber metnine ve sayın Valimizin ifadelerine bakalım;

Alıntı

İlimiz Valiliği, OKAB ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile Proje Planlama ve Proje Döngüsü Yönetimi Eğitim Semineri verildi. 

açılışına katılan Valimiz Vahdetin Özcan “Bu çalışmayı yapmamızın amacı Çankırı’nın içinde bulunduğu durumdur. Bir felaket telalığı yapmak istemiyorum. KUZKA çalışmalarından aldığım bilgilere göre de sizlere sathi bir vereyim. Bizde KUZKA’nın ilk değerlendirmesinden geçen global rakamlara göre geçen proje sayımız % 10. Yani %90’ının Sinop ve Kastamonu illeri paylaşmıştır. Bu çok kötü bir durum.” dedi.

KUZKA’nın Çankırı’da yapılan toplantılarına çok güzel katılım olduğunu, yetkililer tarafından bilgi edindiğini söyleyen Vali Özcan, bu katılımın yetkilileri yanılttığının kendisine söylenmesi üzerine “Bunda yanılacak bir şey yok. Ben bu tabloyu 1 aydır buradayım, kestirmiştim. Yani bize adaletsiz davranıldığını iddia etmiyorum. Biz kendimiz olgun projeler sunamamışızdır. Tabi bunda şubeler ve merkezinde etkisi vardır. Ama biz iki tane arkadaşımız oraya giderek KOBİ değerlendirme kurulu üyeliği yapacak, diğer arkadaşımızda Turizm ve altyapı değerlendirme kurulu üyeliği yapacak. İnşallah orada sınıfı geçmiş projelerimizin o ilandaki şartları sağlayarak desteklenmesini sağlayabiliriz. O konuda arkadaşlarımıza güveniyoruz” dedi.

Evet, Çankırı'nın kurumlarında, iş dunyası veya sosyal STK'larında muazzam bir atalet sözkonusu. Artık eğlence ve festivaller, yeme içme ve yaren gösterilerinden başımızı kaldırıp kalkınma için neler yapılabileceği konusuna odaklanmamız gerekmektedir. Biz duyarlı bir Çankırılı olarak ve birazda mesleğimiz Mali Müşavirliğin verdiği hassasiyetle konu hakkında sürekli çağrılarda bulunmaktayız. Bu süreçte ticaret odası, borsa, esnaf odası, iş derneklerinin, Çankırı köy, kent vs derneklerinin artık biraz kabuk değiştirmeleri zamanı gelmiştir.

Burada şu tespiti de sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçenlerde sayın Cumhurbaşkanı GÜL Almanya'ya gitmişti. Buradaki bir demeci dikkatimi çekti. Özetle dedi ki, eskiden bizler Avrupa'ya intibak için kültür politikalarımızı, sosyal politikalarımızı yaparak dikkat çekeceğimize inanıyorduk. Oysaki şimdi bizim ekonomideki canlanmamız onların dikkatlerini daha çok çekiyor ve bizi kendilerine daha yaklaşmış görüyorlar diyor. Özetle belirttiği; eğer bizim ekonomimiz sağlam olursa Avrupa ile işbirliği yapmak ve onların bizi kabullenmeleri daha kolay oluyor. Şimdi bunu Çankırı'ya uyarlarsak işgücü nitelikli, üniversitesi kaliteli, sanayisi kuvvetli, sivil toplum kuruluşları uyumlu ve duyarlı olursa ülkenin ve dünyanın neresinde olursa olsun memleketimin insanının başı dik olacak, ahi yaren kültürünü doğru ve gereği gibi temsil edecek, göç etmek zorunda kalmayacak yüz yıllık, iki yüz yıllık, üç yüz yıllık kadim aileler yaşıyor olacak. İşte o zaman kültürde bozulma olmaz, ticarette bozulma olmaz, şehirde ahenksiz yapılaşma olmaz.

Su üzerine yazılan şu cümleler umarız ki muhataplarına ulaşır. 

Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
senol2985 Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı senol2985 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.10.2011 Saat 17:01
beyler ne kalkınmasından bahsediyorsunuz ütopyada yaşamayın seramik fabrikası açıldı 3000 kişi lazım imiş adam yoklugundan dogudan insan getirilecekmiş  yarın öbürgün kalkınma adına dogudan ve civar illerden bizden olmayan insanlar doluşursa dahamı mutlu olunacak. onları asimile edeceginizimi sanıyorsunuz insan  memleketine geldiginde ayrı bir haz duyuyor herkesin çankırılı oldugunu ve kendinide özel bir aile ortamında gibi görüyor.bırakın böyle kalsın  emekliler ve geride kalanlar yeterli kalkınma sadece 3- 5 bina veya belediyenin biraz daha fazla kazancı deildir veya tüm çankırılıların hep birlikte memleketinde olması olmayacak rüyalarda yaşamayın dogal yoldan kalkınma olsun yani ufak ufak kobilerle

Yönetici notu: İmlalara dikkat edelim, büyük küçük harf vs önemlidir. Ayrıca meramınız tam anlaşılmıyor. Baş ve son birbiri ile bağlantısız. Herkesin Çankırı'ya gelmesi iddiası nerede var ki bunu itiraz olarak ifade ediyorsunuz. Yazınızı gözden geçiriniz.
Şenol
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek