2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - YOK Bşk.TEZİÇ ve Bşk.Yrd. EŞME’ye uyarı!
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumYOK Bşk.TEZİÇ ve Bşk.Yrd. EŞME’ye uyarı!

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: YOK Bşk.TEZİÇ ve Bşk.Yrd. EŞME’ye uyarı!
    Gönderim Zamanı: 26.12.2005 Saat 08:42

HAYALLERİMİZLE OYNAMAYIN..!

alıntı:

"Fakülteler Kapıya geldi"
Cumartesi ve Pazar günü ilimizde incelemelerde bulunan
YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa EŞME samimiyetiyle açıkladı:
Çankırı’ya Güzel Sanatlar ve Teknoloji Fakülteleri kurulacak
Bizim Çankırı

Yerel Basından...

"HOŞ GELMİŞLER SEFALAR GETİRMİŞLER"...
KAPIYA GELMESELER HABERİMİZ OLMAYACAKTI.

Daha önce de YOK Başkanı da gelip, gitmişlerdi ve sözler vermişti, Çankırı'nın üniversiteyi hak ettiğini söylemişlerdi. Biz Çankırılılar'ın hafızasının eksik olduğunu düşünüyorlar her halde, Bşk ile Bşk.Yrd. fakülte adlarını da devamlı değiştiriyorlar. Bundan sonra gelecek memurda görün bakın başka fakülte ismi zikredecek.
Bu gelip gitmelerden ve havada kalan sözlerden sonra, kusura bakmasınlar bende aşağıda ki gibi bir kanaat oluşmaya başladı;
Bu gelip gidenlerin derdi, hafta sonları tatillerini bedavaya getirmek. Kışın Kayak,Ski yapmaya, yazın yaylada yaylamaya geliyorlar. Baksanıza,eşleri hanımefendi ile beraber(haberde çocukların ve akrabaların olup olmadığı belirtilmemiş) yemişler, içmişler(afiyet olsun,"takım yemeğimiz" nasıldı?) gezmişler, üstüne de "diş kirası" olarak hediyelerini almışlar.
Bizde bu misafirperverlik varken,daha çok YOK BŞK.,BŞK.YRD., memuru, odacısı gelir gider. Ağzımıza bir parmak bal çalarlar, on sene daha avunuruz.
Bundan sonra YOK dan gelecek kişileri Çankırı ya sokmayalım. Çankırılılar uyandı diye belki akıllarını başlarına alırlar.

Bu "NAZLI BEYLER" bilsin ki;

Artık boş laflara karnımız tok. Devletine her zaman alınterini,emeğini,malını, canını vermiş bir şehrin kaderi ile "sessiz, efendi" insanları ile bu kadar dalga geçilmez.Bu kadar aptal yerine konulmaz. Sabrın da bir sınırı var. Sabır sabır buraya kadar. Çankırılı'ya yakışmadığını bildiğimizden dilimizin ucuna geleni söylemiyoruz, yutkunuyoruz. Ama bu demek değil ki bundan sonrada susacağız.
YETER ARTIK... Lütfen Hayallerimizle oynamayın...
İ.Z.

Karikatür Metin Yılmaz

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.12.2005 Saat 09:07
YORUMSUZ (FİKRİ TAKİP)                         Teziç'in Çankırı şaşkınlığı.(Basından)

23.05.2005 tarihinde Çansaatinden

alıntı:

MUHİTTİN DEMİRÖZ
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Çankırı Valisi Ali Haydar Öner’in davetlisi olarak iki gününü Çankırı’da kendi ifadesine göre dinlenerek ve gözlemleyerek değerlendirdi. Tuz Mağarası’nı, Koca Meşe’yi, Ilgaz Dağı-Yıldıztepe’yi, Çerkeş’teki tarihi ve turistik yerleri gezen Teziç’in sempatik ve samimi tavırları dikkat çekti. Bir yöreye orası hakkında bilgi edinmek ve görüş alışverişinde bulunmak için gittiğini, Çankırı’yı ve Çankırılılar’ı üniversite için istekli ve hazır bulduğunu vurgulayan Teziç, “Yörede büyük bir istek ve heyecan var. Buraya gözlemleme ve görüş alışverişi için geldim. Neler olmalı? Nasıl olmalı? Bunları görüp, görüş alışverişinde bulunacağım. Olabileceklerin sağlam bir temele oturması lazım. Gelecekte oluşturulacak yapılanma da, hepimizin gönlünde yatan nihai hedef üniversiteye ulaşmak için mesafe almak ve ilerlemek için bugünden temeli sağlam atmalıyız. Üniversiteye dönüşürken aksamaya neden olabilecek sorunlar baştan giderilmelidir. Bunları yerinde görebilmek, gözlemleyebilmek ve kararımızı ona göre vermek için geldim. Yasa çıkararak üniversite kurmak mümkündür. Temel sağlam olmazsa o yasa olarak kalır. Hayatiyet ve canlılık kazanamaz” dedi.
Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çankırı Meslek Yüksekokulu’nun 1 nolu kampusunda öğrencilerle sohbet eden Teziç, iki saati aşkın bir süre burada kaldı. Çankırı ziyaretini “İyi ki gelmişim” şeklinde özetleyen Teziç, “Yeni üniversiteler kurulduğunda en büyük sıkıntımız akademik personel ihtiyacı olacak. Bu sorunun çözümü için sizlerden destek istiyorum” dedi. Eğitimde tasarrufun olamayacağına vurgu yapan Teziç, “Çankırı Üniversite için her türlü baskıyı yapıyor. Her şeyi derinlemesine düşünmem konusunda olumlu baskı geçiriyorum. Ben de bu sorumluluk anlayışı içinde düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya geldim. Üniversiteler için, eğitim için tasarruf olmaz. Üniversitelerde şu anda kadro sorunu var. Sizlerinde bu konu da desteğini istiyorum” dedi.

Alıntı Teziç'in Çankırı şaşkınlığı 

(İHA, 21 Mayıs 2005)

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, 2 günlüğüne geldiği Çankırı’dan çok memnun kaldığını belirtti. İlk gün valilik, belediye, yüksek okul öğrencilerini ziyaret ve Çankırı’nın meşhur tuz mağarasını gördükten sonra, bugün de Ilgaz İlçesi’ne bağlı Yıldız Tepe’yi gezen Teziç, "Çankırı’ya gelmeden önce bu kent hakkında bazı önyargılarım vardı. Meğer bu önyargıların hepsi boşmuş. Samimiyetimle söylüyorum daha önceden gelmediğime pişman kaldım. Çankırı’nın birçok güzellikleri var. Bunlardan biriside yıldız tepe. Bu güzelliğe sahip çıkın ve sakın onu yıpratmayın" dedi.Çankırı’ya hayran kalan Teziç, ilk fırsatta tekrar geleceğini söyledikten sonra, Kurşunlu İlçesi’ndeki çavundur kaplıcalarını görmeye gitti.

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.12.2005 Saat 09:08
3 ŞUBAT 2006
ÇANKIRI İÇİN MİLAT..!

Sayın Çankırı Valisi Ali Haydar Öner'in Üniversite Hakkındaki beyanatı.(Basından)

alıntı:
Üniversite konusunda konuşan Öner, Birlik ve beraberlik içerisin­de düzenlediğimiz bir platformla çalışma içerisindeyiz. Cumhurbaşkanı ziya­ret ettik, YÖK üzerine ağırlıklı olacağını söyledi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Teziç Çankırı'yı ziyaret etti. Yakın bir günde YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme'yi ağırladık. Yüksek tahsildeki yapılaşmayı görüştük. YÖK'ün 3 Şu­bat'ta yapacağı toplantı da Çankırı için İktisadi İlimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Teknoloji Fakültesi kararının çıkacağı, iki başkanla olan münasebetimizle 21 üyenin bizimle birlikte olduğunun teminatını aldık.
Ayrıca, Çerkeş ve Ilgaz İlçelerimizde birer meslek Yüksekokulu kurul­ması yine 2006 yılında karara bağlanacak.
Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi, Meslek Örgüt­leri ile işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Kurulacak Üniversiteler arasın­da 2. 10 il arasında yer alacağız.
Kenbağ mevkiinde bulunan Orman arazisini sembolük bir fiyatla Özel İdare olarak aldık. 3 Fakülte kurulacak diyoruz. Onlara verecek yerimiz yok. Üniversitenin getirisi esnafa yansıyacak. Lütfen herkes üzerine dü­şeni yapsın.

Sayın Valimizin yukarıda müjdelediği 3 ŞUBAT 2006 tarihinde toplanacak YOK'un alacağı kararı büyük bir umutla bekliyorum.

Haberden öğrendiğimize göre Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ DA, "YÖK üzerine ağırlıklı olacağını söylemiş"
Valimizin belirttiği gibi 2 Başkan 21 üyesi ile oybirliği ile YOK'un alacağı karara kadar tüm söylediklerimi geri alıyorum.

3 ŞUBAT 2006 tarihinde, SÖZ VERDİKLERİ gibi, İktisadi İlimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Teknoloji Fakültesi kararlarını aldıklarında kendilerinden özür dileyeceğim. Çansaatinde Çankırı'ya heykellerinin dikilmesi için kampanya başlatacağım.

Amma velakin 3 ŞUBAT 2006 da bu üç fakültenin kararı çıkmazsa (mücbir sebep dışında hiç bir mazeret kabul değil) her iki cihanda iki elim yakalarında olacaktır.

Bu gücü "ÇANKIRI MÜSTAHDEMLİ?İNDEN" almaktayım. Başkaca herhangi bir sıfatım yoktur. Meraklısına duyurulur.

Sayın Valimizin dediği gibi lütfen herkes üzerine düşeni yapsın..!

Saygılar bizden...

Çankırı Müstahdemi
İbrahim Zencirci

Düzenleyen i.zencirci - 26.12.2005 Saat 09:45
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.12.2005 Saat 11:57
15 ilde açılacak üniversite konusunda Çankırı'nın tansiyonunun düşürülmesi adına 10 yıldır gündemlerinde bekletilen ve yukarıda sözü edilen fakültelerin açılış kararını çıkaracaklarını tahmin etmekteyim. Gelecek seçimlerde de yine meydanlarda üniversite konusunun seçim malzemesi yapılması da kaçınılmaz olacaktır diye düşünmekteyim.
Yukarı Dön
ALİ YILDIRIM Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.12.2005 Saat 14:17

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme' nin açıklaması

Hükümet 15 ile üniversiteyi kabul etti

Tarih : 14:23:28 | 09.12.2005
Hükümet, YÖK'ün itirazına rağmen 15 ilde yeni üniversite kurulmasına ilişkin tasarıyı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçirirken, kadro artırımını da ihmal etmedi.

Böylece yeni üniversitelere halen varolan 2300 kadro ile birlikte toplam 23 bin kadro tahsis edildi. CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, hükümetin seçim sinyalleri vermeye başladığına dikkati çekti.

CHP, AKP milletvekilleri gibi seçim çevrelerini memnun edecek tasarıyı desteklerken, komisyonda sadece CHP İstanbul Milletvekili Birgen Keleş, ilçe kurulması gibi üniversite kurulurken iktidar ve muhalefetin yanyana geldiğini, imkanlar dikkate alınmadan kurulan bu tür yapıların olumlu sonuç vermeyeceğini dile getirdi. Keleş, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e de "YÖK'ün yetkilerni gaspediyorsunuz" dedi.

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme de "Üniversite için bina yetmez. Çocuklarınızın okumasına gönlünüzün razı olduğu koşullarda üniversite açmak gerekir. YÖK hasım değil, vatana sevdalı insanlar. Üniversitelerin gelişmesini istiyor ama bize kaynak lazım" diye konuştu.

Komisyonda kabul edilen tasarı Genel Kurul'da da delinmeden geçerse, Kırşehir, Kastamonu, Düzce, Burdur, Uşak, Rize, Tekirdağ, Erzincan, Aksaray, Giresun, Çorum, Yozgat, Adıyaman, Ordu ve Amasya'da yeni üniversiteler kurulacak. Böylece Karadenizli başbakan döneminde Karadeniz sahilinde Samsun'dan Rize'ye kadar sahil boyunca 5 ilin de üniversitesi olacak.

www.olayhaber.com

Yukarı Dön
Fatih Bayram Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.12.2005 Saat 08:28

Çankırımızın hak ettiği üniversiteye kavuşacağı günler yaklaşmıştır.

Ben Isparta'da okurken öğrenciler Burdur için " köy" derlerdi...!

"Köy" üniversiteye kavuşurken,Çankırıma fakülte açmak için YÖK nazlanıyorsa ben HİÇBİRŞEY diyemiyorum..!

Yukarı Dön
kanibey Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.12.2005 Saat 10:56
10 il daha üniversite istiyor

15 ile yeni üniversite kurulmasıyla ilgili kanun Meclis Genel Kurulu’ndan geçerken 10 il daha üniversite istiyor.

MEB, YÖK’e başvurarak 10 ilde daha üniversite kurulması için görüşünü sorarken, bu üniversitelerin kurulmasının da 2007’de gündeme gelmesi bekleniyor. YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yazısına henüz cevap vermezken cevabının ‘olumsuz’ olması bekleniyor. YÖK Kanunu gereği bir ile üniversite kurulabilmesi için YÖK’ün görüşünün alınması gerekiyor, ancak bu görüşün ‘olumlu’ olma zorunluluğu bulunmuyor. Üniversite isteyen 10 il ise şunlar: Karabük, Karaman, Ağrı, Sinop, Siirt, Nevşehir, Kilis, Çankırı, Artvin ve Bilecik. İbrahim Asalıoğlu, Ankara

31.12.2005 10 il daha üniversite istiyor

ZAMAN GAZETESİ 

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.02.2006 Saat 12:55

FİKRİ TAKİP

TARİH: 3 ŞUBAT 2006

Bu gün YOK Yönetim Kurulu'nun Çankırı da kurulacak fakültelerle ile aldığı kararın ne olduğunu merak ediyoruz. 

Özellikle YOK çalışanı arkadaşlardan bizi bilgilendirmelerini rica ederiz.

Saygılar...

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.02.2006 Saat 13:27

FİKRİ TAKİP'E DEVAM..!

YÖK Başkan Yardımcısı EŞME;  

VERDİĞİ SON SÖZÜ TUTMADI..!

Önemli bir resmi kaynaktan edindiğim bilgiye göre; 3 ŞUBAT 2006 da toplanan YOK yönetim kurulu "gündemlerinin yoğunluğu" nedeniyle SÖZ VERDİKLERİ bu tarihde,Çankırı'ya kurulacak Fakülteler hakkında karar alamamışlardır. Üniversite konusunda yıllardır "avutulan" Biz Çankırılılar bunlara alıştık. Ama artık hayallerimizle kimse oynayamayacak.

Gelecek ilk yönetim kurulu toplantısında yine "gündem yoğunluğu" nedeniyle Çankırı'ya kurulacak fakülteler görüşülemezse, "VERDİKLERİ SÖZ" anlayacakları dille, "usuletle ve de suhuletle" YOK Başkan ve Başkan Yrd.na hatırlatılacağını arz ederim.

Saygılar bizden...

Meraklısına Not:

Suhulet:1.Kolaylık 2.Yumuşaklık,naziklik 3.Uygun ortam.         

alıntı:

Üniversite konusunda konuşan Öner, Birlik ve beraberlik içerisin­de düzenlediğimiz bir platformla çalışma içerisindeyiz. Cumhurbaşkanı ziya­ret ettik, YÖK üzerine ağırlıklı olacağını söyledi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Teziç Çankırı'yı ziyaret etti. Yakın bir günde YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme'yi ağırladık. Yüksek tahsildeki yapılaşmayı görüştük. YÖK'ün 3 Şu­bat'ta yapacağı toplantı da Çankırı için İktisadi İlimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Teknoloji Fakültesi kararının çıkacağı, iki başkanla olan münasebetimizle 21 üyenin bizimle birlikte olduğunun teminatını aldık.
Ayrıca, Çerkeş ve Ilgaz İlçelerimizde birer meslek Yüksekokulu kurul­ması yine 2006 yılında karara bağlanacak.
Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi, Meslek Örgüt­leri ile işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Kurulacak Üniversiteler arasın­da 2. 10 il arasında yer alacağız.
Kenbağ mevkiinde bulunan Orman arazisini sembolük bir fiyatla Özel İdare olarak aldık. 3 Fakülte kurulacak diyoruz. Onlara verecek yerimiz yok. Üniversitenin getirisi esnafa yansıyacak. Lütfen herkes üzerine dü­şeni yapsın.

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
kanibey Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.02.2006 Saat 15:24

Sayın Zincirci,

Konuyla ilgili bugün (6 Şubat 2006) www.haber18.com sitesinin son haberinin konuyla ilgili bölümünü buraya alıyorum, altına da kendi düşüncemi yazıyorum.Fikri takipiniz için teşekkür ederim. Saygılarımla.

"İl Genel meclisine gelerek bilgilendirmede bulunan milletvekilleri
Hem halka seslendi, Bürokrasiye ise açıkça çalışmanın yolunu gösterdi."

Son konuşmayı yapan Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR,

"Üniversite konusunda girişimlerimiz oldu. Burada Vali beyin beyanına göre söylüyorum. Çankırı’ya Hacettepe Üniversitesine bağlı 2 tane fakülte YÖK’ün kararı ile kurulacak. Biz bu konuyu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali beyle görüştük ve kendisi 20 gün içinde Bakanlar Kurulu kararı çıkarabileceğini belirtti ve ‘Bu fakülteleri hayata geçiririz ve hatta bu sene öğrenci de alırız.’dedi. Şimdi inşallah YÖK’ün Şubat ayı içerisindeki toplantısında bunu bekliyoruz."

3 Şubat geçti gitti, şimdi de şubat ayı içerisinde YÖK'ün toplantılarını bekleyeceğiz.Ya sabır. Ben de sizin gibi YÖK'teki YÖKçü arkadaşlardan bu konudaki haberleri bekliyorum.

Ankara Üniversitesinden demekki umut kesilmiş, işi Hacettepe Üniversitesine havale etmişler. AÜ'den AÜ. Çankırı Meslek Yüksek Okuluna gelen AÜ. rektörünün ve üst düzey yöneticilerinin de tıpkı YÖKçüler gibi Çankırı'yı ne kadar çok sevdiklerini, yeni yapılanmalar için çalıştıklarını kaç defa duyduk, okuduk, dinledik.Eğer  15 üniversite açılması kararından sonra  artık açılması elzem olan Çankırı Üniversitesinin alt yapısını oluşturacak yeni fakültelerin açılması Hacettepe Üniversitesine nasip olursa yüksek öğrenim konusunda kendisine bağlı olan ilimize bugüne kadar doğru dürüst bir yatırım yapmayan, bizi yıllardır bir tanecik meslek yüksek okuluyla uyutan AÜ. yetkilileri acaba birazcık olsun utanırlar mı? Veya bunu Çankırılılara nasıl açıklarlar?Yine arada bir göstermelik olarak Çankırı Meslek Yüksek Okuluna  geldiklerinde halkın yüzüne nasıl bakarlar? Anakara Üniversitesi yetkilileri bu utancı taşımamak için bir an önce YÖK'teki güçlerini kullanarak Çankırı'da yeni fakülte açılması işini üzerlerine alarak hızlanmasını sağlamalıdırlar.Bu Ankara Üniversitesinin Çankırılılara geç kalmış bir gönül borcudur. Ankara Üniversitesi yetkililerinin Çankırı'ya karşı takındıkları bu tavra bir açıklama getirmeleri gerekiyor.Onlar bunun gereğini yapmıyorlarsa Çankırının ileri gelenleri bunu AÜ. yetkililerinden sormalıdırlar.Çok ilginç bir durumla karşı karşıyayız.Sanki bu konuda Çankırı ortada kalmış gibi.Hiçbir üniversite buna yanaşmıyor da o üniversiteye bu üniversiteye yalvarır hale gelmiş gibiyiz sanki. Hacettepe Üniversitesi de şüphesiz çok iyi üniversitelerimizden biri ama olay sosyal ve manevi bir sorumsuzluk örneğine dönüşmek üzere gibi.

Elbette Çankırılı için yeni fakülteler açılsın da hangi üniversiteye bağlı olarak açılsın önemli değil.Ama köklü üniversitelere bağlı olarak açılması temellerin sağlamlığı için önemlidir.İnşallah Çankırıdaki yüksek öğretim kurumları yeni açılan Kastamonu veya Çorum Hitit(?) Üniversitesine bağlanmaz.Büyük ve köklü üniversiteler bu işi üstlerinden atıp kurtulmaya çalışmazlar.

Açılacak yeni fakültelerin hangileri olacağı ve sayısı konusunda da kafa karışıklığının olduğu görülüyor.Bugüne kadar çıkan haberlere göre Çankırı'da çok sayıda fakülte açılacağı havası oluşturuluyor.Haberlere göre Çankırı'da Eğitim Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel sanatlar Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi ve bugüne kadar hiçbir üniversitemizde olmayan Teknoloji Fakültesinden(?) bahsediyorlar. Halbuki topu topu iki fakülte kurulacak ama daha hangi fakültelerin kurulacağı konusu bile muallakta.Bilmiyorum galiba kafası karışıklar memeleketinde yaşıyoruz.

Bu konuda daha yazılacak ok şey var ama hadi şu cüce şubatı da bitirelim bakalım ak mı kara mı? görürüz. Ya sabır.

Osman ÇİĞDEM
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.02.2006 Saat 08:40

Y O R U M S U Z ..!

YORUMSUZ..!

Düzenleyen i.zencirci - 08.02.2006 Saat 10:45
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
tozvar Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.02.2006 Saat 09:43

Sitenizdeki Çankırıya açılması planlanan fakülteler ile ilgili 3 şubat tarihinde yapılacak yök genel kurulunda karar alınacak, haberine istinaden BİLGİ EDİNME YASASI çerçvesinde yök e sorduğum sorunun cevabını yorumsuz olarak ORİJİNAL METNİ ile aktarıyorum.

Selam ve Sevgilerimle

Tuncer Özvar

Konu:  

Cankirida Fakulte

Gönderen:  

Canan Ünvan <canan.unvan@yok.gov.tr>

Tarih:  

10 Şubat 2006, Cuma, 9:10 am

Alıcı:  

erler@erlerkumas.com.tr

Öncelik:  

Normal

Seçenekler:  

Tüm Başlıkları Göster |  < = =text/> Yazdırılabilir Şekilde Göster

Bilgi Edinme Biriminin 450 Sayili Gonderisi

Sayin Özvar,

Çankırı'da Üniversite kurulacak olması nedeniyle yeni

fakülte kurulması gündemde bulunmamaktadır.

Bunu dosya olarak indir

Düzenleyen tozvar - 23.02.2006 Saat 13:30
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.02.2006 Saat 11:05

"YALANCI KİM ?"

Sayın Tuncer Özvar'ın bilgilendirme yasası gereğince YOK'tan aldığı cevapla bazı makamlar, bazı kişiler "YALANCI" durumuna mı düşüyorlar ?

Fakülte konusunda YOK başkan ve yardımcısının sözlerini referans olarak alan;

1-Sayın Vali'miz, 3 Şubat 2006 da YOK Yönetim kurulunun Çankırı'ya açılacak fakülteleri görüşeceklerini, Misafir ettiği YOK Bşk. Yrd. na dayanarak, basın aracılığı ile bizlere duyurmuştu. (Basın duyurusu yukarıda) 

2-Sayın Milletvekilimiz Hikmet Özdemir' de İl Genel Meclisi toplantısında Gazi Üniversitesinin Çankırı da açacağı fakülteler hakkındaki sözleri yine basın aracılığı ile duyurulmuştu.(Kanibey'in eklediği basın duyurusu yukarıda) 

Son gelişmeler açıkca gösteriyor ki..!

Ve benim nacizene kanaatim o dur ki, Sayın Valimiz ve Sayın Milletvekilimiz ile YOK arasında bir iletişim eksikliği var.(terbiyem müsade etmediği için kibarca iletişim eksikliği diyorum.) 

En önemlisi; YOK'ün "nazlı beyleri" biz Çankırılılar'ın hayalleri ile oynamaya devam ederken. T.C. Valisini ve T.C. Milletvekilini de vatandaşına karşı "zor" durumda bırakıyor.

YOK bu son cevabı ile hem Valimizi hem de Milletvekilimizi "yalancı" durumuna düşürmeye hakkı yok.  

Bu yapılan "saygısızlığın" hesabının nasıl görüleceğini merakla beklemekteyiz.  

Sayın Valimiz ve Sayın Milletvekilimiz YOK'un bu son cevabı ile töhmet altında kalmışlardır. Bundan kurtulmaları için çok acele açıklama bekliyoruz.

Saygılar bizden... 

Meraklısına Not:

TÖHMET:

1. Birine yüklenen, işlenildiği sanılan fakat henüz aydınlanmamış olan suç, suçlama.

2.Kabahatli.

Düzenleyen i.zencirci - 15.02.2006 Saat 09:32
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.02.2006 Saat 08:58

YÖK’e Dair Cevap Beklemediğim Sorular

YÖK‘ün yaptığı siyaset ve ticarettir.

Yukarıda sayın Zencirci'nin takip ettiği süreci okuyup değerlendirdiğimizde YÖK’ün davranış bozukluğunu açıkça görüyoruz.. YÖK yerel yönetimlere ayrı konuşuyor, vekillere ayrı konuşuyor, kanuni hakkını kullanarak bilgi isteyen sade vatandaşa ayrı konuşuyor. Peki bu patolojik durumun tahlili nedir?

Dün yine Teziç başörtüsü konusunda hiç üzerine vazife olmadığı halde ülke geleneklerine ve hassasiyetlerine aykırı garip açıklamalarda bulunmuştur. Başörtüsü ayrı bir konu ancak merak ettiğimiz, rejim müdafaası adıyla yürüttükleri bu (kutsal!) savaşta Çankırı insanının yeri nedir?

YÖK Cumhuriyet idaremizin, rejim savunuculuğunun ardına sığınarak makyavelist bir siyaset uyguluyor ve açık bir ticaret yapıyor. Satışlarına konu ise fakir memleketin umutlarıdır, idealleridir. Kendi menfaatleri için saltanatlarını hükümran etme çabasında olan YÖK, hem başörtüsünü tercih eden insanların hem de memleketine kalkınma ve gelişmenin lokomotifi olması için üniversite isteyen insanların hayatlarını basit bir metaa haline getirmiştir.

YÖK’ün görevi Çankırı’ya üniversite kurulması için teknik inceleme yapıp sunmak,  hükümetin görevi ise karar vermektir. Biz böyle biliriz . Ancak sayın Teziç ve arkadaşları teknik görevlerini bir tarafa bırakıp kurulup kurulmaması konusunu kendi politikalarına malzeme etmektedirler. Halka ve yöneticilere ayrı ayrı konuşmanın yada fakülte için ‘ha kurduk ha kuracağız’ demek suretiyle resmi hiçbir adım atmadan oyalamanın kendilerine ne kazancı vardır merak ediyorum.

Hazır sorular yöneltmişken iki sorum daha olacak;

1-     Sayın Teziç ve arkadaşlarını bu yıl kış bitmeden kayak merkezinde mi ağırlasak yoksa yazı bekleyip yaylaya mı çıkartsak? İlimiz bütçesi için hangisi daha kârlı olur?

2-     Biz memleket menfaatlerinden feragat ederek üniversite ve fakültelerden vazgeçsek sayın Teziç ve arkadaşları da makyavelist davranmayı bir tarafa bırakıp ülkeyi kaosa sürüklemekten vazgeçer mi?

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Fatih Bayram Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.02.2006 Saat 07:15
Ahmet abi,bence makyavelistlikten çok jakoben bir zihniyettir bu...
Yukarı Dön
kanibey Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.02.2006 Saat 10:59

YÖK ve yöneticilerinin derdi eğitim, eğitimin geliştirilmesi, yeni yüksek öğretim kurumları açmak (Yeni açılmak istenen üniversitelere birtakım bahanelerle karşı çıkmaları), Bilim alanında neler yapabiliriz mi? Yoksa bulundukları mevkileri başka amaçlar için mi kullanıyorlar? Çankırı'ya fakülte açma sözü(?) verenler bakın nelerle de uğraşıtorlar.Yorumu size bırakıyorum.Aşağıdaki haberi okuyunuz.

YÖK Başkan Vekili İsa Eşme’den siyasî mesajlar

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili İsa Eşme, AK Parti hükümetinin seçmenlerin büyük çoğunluğunun duyarlı olduğu laiklik konusunda “hatalar yapmaya başladığını” savundu.

Reuters’a konuşan İsa Eşme, AK Parti hükümetine, verdiği siyasi mesajlarla eleştirilerde bulundu. Eşme, “laikliğin elden gideceği yolunda bir kaygıları bulunmadığını” söyleyerek, “Ama böyle bir kaygımız yok diye de elimiz kolumuz bağlı duramayız. Laik düşünceyi tehlikeye atabilecek her şeyi kamuoyuna duyurmak durumundayız.” dedi. Laiklik konusunda halka güvendiklerini ifade eden Eşme, iktidara hiç güvenmediklerini belirtti. AK Parti’nin son dönemde toplumun duyarlı olduğu laiklik konusunda hatalar yapmaya başladığını iddia eden İsa Eşme, Türk halkının AK Parti’ye laik düzeni değiştirmesi için değil ekonomiyi düzeltmesi için oy verdiğini ileri sürdü. Eşme, halkın genellikle dindar olduğunu, ancak buna karşılık laikliğe de sahip çıktığını savundu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye için bir dönüm noktası olacağını öne süren YÖK Başkan Vekili, kaygılarını şu şekilde dile getirdi: “İktidardakiler İslami bir rejimi yerleştirecekleri konusunda yemin etmiş kişilerdir. O nedenle biz buna biraz kaygıyla bakıyoruz. Demokratik yöntemle gelmişlerdir; ama oy kullanan 100 kişiden 34’ünün, tüm seçmenlerin de ancak yüzde 25’inin oyunu almışlardır. Türkiye’deki seçim sistemi onları iktidar yapmıştır

Eşme, AİHM kararının ardından kendileri açısından türban sorununun tamamen bittiğini vurguladı. Eşme, YÖK’ün üniversiteler üzerindeki “müdahaleci” yapısı konusundaki eleştirilere de itiraz etmediğini belirterek, “YÖK bugünkü yapısıyla bana göre de çok müdahaleci. YÖK yapısı altında çok fazla merkeziyetçilik var ve bu da dinamizmin azalmasına neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Eşme, Türkiye’deki üniversitelerin bilimsel araştırmalardan uzak oldukları ve dünya sıralamalarına giremedikleri yolundaki eleştirilerin hatırlatılması üzerine de, en çok araştırmacının bulunduğu ABD’de araştırma için kişi başına 900 dolar harcanırken Türkiye’de yalnızca 75 cent harcandığına dikkat çekti. Eşme, AK Parti hükümetinin 2003 yılında araştırmaya ayrılan 110 trilyon liralık paya el koyduğunu iddia etti.

Reuters, Ankara   Zaman

Osman ÇİĞDEM
Yukarı Dön
mustafa Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.03.2006 Saat 01:13

Diğer yeni üniversite edinen illere bakarak,ÇANKIRI gerçekten'de daha önemli bir şehir olarak kalıyor diğerlerinin yanında ama bir türlü hak ettiğimiz şeyleri kişi ve kurumlardan (YÖK) alamıyoruz.  Yada gerçekten alacağız ama su an 25 yaş sınırı'nın üzerindeki abilerimiz göremeyecekler herhalde. Dileğimiz herşeyin zamanında uygulanmasıdır. Söylenilenlerin arkasındayız her zaman, hak ettik ve alacağız,

TEZİÇ'li veya TEZİÇ'siz...

ÇANKIRILIYIM BEN...
Yukarı Dön
Bekir Yılmaz Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.03.2006 Saat 06:35
YÖK Başkan Vekili Sayın Prof. Dr. İsa EŞME "YÖK hasım değil, vatana sevdalı insanlar" demiş. Kim ne derse desin, biz kırk tilkiyiz, birbirimizi biliriz. Bu kadar fakülte olduktan sonra üniversite olmaya ne kaldı ki, umutları söndürüp dururlar!.. Tekrar ediyorum; Çankırı Ankara'nın bir mahallesi niteliğindedir. Sudan bahaneler uydurulmasın.   
Yukarı Dön
bozkurt_18 Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.02.2007 Saat 11:00

Bugun gazetelere bakarken dicle üniversitesınde 2 fakültenin daha açıldıgı haberini okudum.Hayırlı olsun.

Bu iş bu kadar kolayda yıllardan beri işçisi, memuru, esnafı, sıyasetçisi, valisi ne uğraşıp duruyorlar neden ter döküyorlar bir üniversite kurabilmek için.

Kurulan yerin adı diyarbakır,urfa,muş vs olunca problem yokta çankırı olunca neden kırk dereden su getiriyorlar.

Acaba diyorum çok şehit verdiğimizden mi,devlete karşı hep boynumuz eğri oldugundan mı,bayrağımıza sonsuz bır saygımız oldugundan mı, vatanımızı karşılıksız sevdiğimizden mi.  
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.02.2007 Saat 11:37
YORUMSUZ

Erdoğan: "YÖK bilimi engelliyor"

Alıntı
 Gündem
Erdoğan: YÖK bilimi engelliyor

Sefa ÖZKAYA / İSTANBUL

Erdoğan:%20YÖK%20bilimi%20engelliyorBaşbakan Tayyip Erdoğan, yeni kurulacak 10 üniversite için başvuru yapmalarına rağmen YÖK’ten hálá bir cevap gelmemesini eleştirerek, "Bilime engel, sınır olur mu?" dedi.

Crown Plaza Otel’de düzenlenen Deniz Ticaret Odası (DTO) Genişletilmiş Olağan Meclis toplantısına katılan Erdoğan konuşmasında "İçindeki dert" olarak belirttiği YÖK’e şu sert eleştirilerde bulundu: "Bizim iktidarımızda Bakanlar Kurulu’nda bir tek fakülte talebi dahi bekletilmeden tereddütsüz geçirilmiştir. Bilime engel, sınır olur mu? Ülkemizde öyle bir YÖK anlayışı var ki bu YÖK anlayışı bilime sınır getiriyor. Ben hiç konuşmak istemiyorum ama Erol bey (Yücel) açtı diye konuşuyorum. Dertliyim çünkü? Diyor ki, ’Tıp fakültelerini açamayız’ neden açamayacağız ya? Açacaksın. Senin görevin bu. Benim ülkemde bugün doktor ihtiyacı var mı? Var. Varsa bunu kim yetiştirecek? Sen yetiştireceksin arkadaş, sen. Hükümet olarak ben yetiştiremeyeceğim. Benim görevim, sana imkanı ve zemini hazırlamak. Ama yetiştirmeye gelince sen yetiştireceksin. Öğretim üyesini kim yetiştirecek? Ben mi yetiştireceğim? Sen yetiştireceksin kardeşim. Kuracaksın jürilerini yetiştireceksin. Ama sen insanların beyinlerini okumaya kalkarsan, bu ülkede öğretim üyesi çıkmaz."

22 Şubat 2007
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.05.2008 Saat 21:35
Bugünkü Hurriyet gazetesinden alıntı;
Alıntı

Üniversitesiz il kalmadı

22 Mayıs 2008
ANKA
9 devlet üniversitesi ile 2 vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Üniversitesi olmayan 9 il ile İstanbul’da 2 vakıf üniversitesi kurulmasını öngören kanun tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda iki günlük mesainin ardından kabul edildi. Kanun,Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova’da üniversite kurulmasını öngörüyor. 9 ile daha üniversite kurulması ile halen 85 olan üniversite sayısı 94 olacak.

Yorum:

Demekki sayın TEZİÇ'i boşuna üzmüşüz. Biraz daha sabretseydik hiç çabalamadan zaten üniversitemiz olacaktı.

Düzenleyen ahmetgulsen - 22.05.2008 Saat 21:38
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek