2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ahmet GÜLŞEN
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Araştırma Merkezi Yönetimine Tavsiyeler
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumAraştırma Merkezi Yönetimine Tavsiyeler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Araştırma Merkezi Yönetimine Tavsiyeler
    Gönderim Zamanı: 07.10.2009 Saat 06:40

Belediye Çankırı Araştırmaları Merkezinin Yeni Yönetimine Tavsiyelerimiz

4 Ekim tarihinde Çankırı’da çok verimli bir toplantıya katıldım. Konu siyaset değildi, para hiç değildi, futbol kluplerinin adı bile geçmedi. Amaç düşünen Çankırı’nın inşası için oluşturulan kurumun çalışmasının yolunu açmaktı. Bu haliyle benim gözümde Çankırı artık liseden üniversite geçmiş bir gençtir. Artık bu Şehir okuyan, düşünen ve geleceğini planlayan şehir olma aşamasındadır. Yeter ki araştıralım, fikir üretelim.  

Çankırı Belediyesi Çankırı Araştırmaları Merkezi yeni yönetimini seçerek ikinci dönemine 04/10/2009 tarihinde başladı. 7 kişiden oluşan yönetim kurulu üyeleri; Sadık Softa, Doç. Dr. Mehmet Beşirli (Tarih) , Yrd. Doç. Dr. Nesime Ceyhan (Türk Dili Ve Edebiyatı) , Yrd. Doç. Dr. Hakkı Kalaycı (sosyoloji) , İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, Edebiyat Öğretmeni İbrahim Akyol, Tarih Eğitimcisi Erhan Metin olmuştur. Yönetim Kurulu başkanı ise Sadık SOFTA olarak seçilmiştir.

Çankırı Araştırmaları Merkezinin yeni yönetimi belirleme toplantısı, Ağustos 2005 de ilk toplantıda davet edilen kişilerin tekrar davet edilmesiyle oluşturulan genel kurul üyelerinin kendi  içlerinden kuruduğu divanın teşekkülü ile başladı. Eski yönetimin icraatlerinin sayın Yüksel Aslan tarafından sunumu sonrası usul ve tüzük tartışmaları ile devam etti. Nihayetinde yukarıda isimleri verilen yönetim kurulu seçilerek görevlerine başlamıştır. Çankırı için hayırlı olmasını diliyor ve gelecek için çalışma metodolojisi açısından bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

Çankırı Belediyesi Çankırı Araştırmaları Merkezi Ağustos  2005 tarihinde kuruluşu 2002 olan Çankırı Araştırmaları Sitesi’nin [Cansaati.Org] o dönem yeni belediye kültür müdürü olarak atanan sayın Yüksel Arslan’a verdiği destek  ile ülke çapında Çankırı için düşünen insanlarla iletişim kurulmuş ve tek tek davet edilmiştir. Bu toplantıdan ise ismi “Çankırı Araştırmaları Merkezi” şeklinde koyulması tavsiye edilerek bir kurumun teşkili yönünde kararlar çıkmıştır.

Sayın Yüksel Aslan dönemlerinde arkadaşlarıyla birlikte yaptıkları çalışmaları sitemizdeki köşesinde detaylı olarak aktaracaktır ancak ben geçmişi bir tarafa bırakarak gelecek için bazı noktalara değinmek istiyorum.

1-      Tüzük yenilenmelidir  Yönetim kurulu ilk olarak detaylı bir tüzük çalışmasını tamamlamalıdır. Tüzükte yer alan; Belediyenin atayacağı 2 kişiden birini, eski yönetimin atayacağı 2 kişiden birini alarak bu kadroları üniversitenin kontenjanına ayırmalıdır. Ayrıca daha bağımsız daha özgür çalışma ortamını nasıl yakalayacağı yönünde bir yazım tekniği yakalamalıdır.

2-      Yönetim kurulu başkanı belediyenin bir personeli olmamalıdır. Eski dönemde Merkezin başkanı aynı zamanda belediyenin de kültür müdürü idi. Oysaki Merkez, Başkanlığın bir dairesi gibi davranmaması için en azından Yön. Kurulu Başkanının belediye personeli olmaması gerekmektedir.

3-      Yeni yönetim kurulu ikinci iş olarak genel kurul üyelerini netleştirmeli ve isimleri oluşturulacak bir kütükte yer almalıdır. Örneğin bu toplantı için davet 2005 yılındaki kayıtlı epostalara yapılan birer yazı ile yapılmış olup, kime ulaşıldığı kime ulaşılamadığı tam tespit edilememiştir. Daha sağlıklı bir kayıt sistemi ile genel kurul üyeleri ile sürekli iletişim sağlanabilmelidir. Genel kurul birkaç yılda bir yönetim seçmek yerine Merkezin çalışmalarına sürekli tavsiyede bulunabilecek bir konumda tutulmalıdır.

4-      Bu toplantıda gördüğüm bir algılama sorunu Merkezin görev ve çalışma alanının tam bilinmediği yönündedir. Bazı akademisyenler buranın içinde tarihi belgeler olduğu için değerli olduğunu, bunun için sahiplenilmesi gerektiğini vurguladılar. Kimi zaman bazı üyelerden çeyiz sandığı benzemesi dillendirildi. Oysaki Çankırı Araştırmaları Merkezi ne şuanki haliyle ne de gelecek için, ne birinin çeyiz sandığıdır ne de birlerinin terekesidir. Bu Merkez, geçen dönem için tarih araştırmalarına ağırlık vermiş olabilir ancak önümüzdeki dönemlerde bu diğer disiplinlerde de yapılacak araştırmalarla Çankırı’nın gelecek 10’lu 50’li yıllarının ayrı ayrı gelişme stratejilerini oluşturacak bir kurumdur.

5-      Dergi çalışması aynı hızda ilerlemeli ve internete taşınmalıdır. Merkez gerek görüp bir site açabilir ancak kurumlara ait siteler yönetim değiştiğinde bir gecede “delete” edilirler. Bakın bir önceki belediye başkanının dönemine ait siteden bir satır veri bugünkü siteye taşınmış mıdır? Bu düşünülerek yeni sitenin oluşumunda basiretli adımlar atılmalıdır.

6-      Merkez’de akademisyen ağırlığı bilimsel çalışmalar için bir fırsattır. Ancak akademisyenlerin çalışma metodu ağır ve özellikle kitap esaslıdır. Mükemmelliyetçi oldukları için sonuca ulaşmakta zorlanırlar. Bunun için yönetim kurulu, çalışmaları kısa sürede sonuç alınan faaliyetlere dönüştürmelidir. Popüler araştırmalara öncelik verilmeli, yerel yöneticilerin kısa dönemli kararlarına veri olacak araştırmaları da yapabilmelidir.

7-      Merkez kendisine ayrılan bütçe ile yada oluşturulacak yeni kaynaklarla finanse edilmek suretiyle yarışmalar tertip etmelidir. Burada amaç genç ihtiyar tüm gönüllü insanların bir şeyler üretmesine vesile olmaktır. Örnek olarak daha önce Cansaati.org  & Belediye işbirliği ile yaptığımız fotoğraf yarışması gibi. Çankırı’nın görmediğimiz yüzünü farklı mekanlarda farklı gözlerle gördük, insanımızı sahaya indirdik aramaya ittik. Benzeri yapılabilir, geleneksel hale gelecek şekilde bizim sitede yaptığımız gibi soruları buradaki veya diğer yetkin arkadaşlardan oluşacak bir ekiple hazırlanarak Çankırı Kültürü Bilgi Yarışmaları tertip edebiliriz. Bu madde uygulamaya değer görülürse biz daha sonra yönetim kuruluna örneklemeler konusunda yardım ederiz.

8-      Merkez Enformasyon Pazarlama Ekibi Kurulmalıdır. Yukarıda araştırmacıların çalışma usulünün yavaş ve kitap odaklı olmasından bahsetmiştim. Şimdi Merkez içinde bir ekip oluşturulmalıdır. Valilik veya diğer kaynaklardan da desteklenebilir. Bu ekip öncelikle medyayı takip edecek ve onlara Çankırı materyali temin  edecek. Biz bunu daha önce çok yaptık bölgeleri gezen programlara Çankırı’ya da gelin diye mailler attık ilgilerini çektik. İnternet portallerine bilgiler gönderdik, vs.  Enformasyon ekibi hangi gazetede, hangi tv de nasıl bir program var, buna Çankırı nasıl konu edilir diye düşünecek ve ilgi çeken bilgiler göndererek onların dikkatini Çankırı’ya teksif edecek. Turizm şirketlerine gezi listelerine alabilecekleri doğa, tarih, inanç turizm açısından veriler sunacak. Fındık tanıtım grubu gibi Eldivan kiraz, Kızılırmak kavun vs tanıtım konusunda propaganda planlaması yapılır üreticilerin finansmanıyla tanıtım gerçekleştirilir. Detaylara girilir.

9-      Merkez, Kurumlar Üstü Stratejik Planlama ve Danışma Görevi Üstlenmelidir. Yerel yönetimlerin kendilerini sınırlayan mevzuat gereği  sadece sorumluluk alanlarında planlama yapmaları ve kurumlar arası kopukluk nedeniyle bütünsel olarak planlama yapamamaları bir gerçektir. Merkez şehrin panaromasından bir değerlendirme yaparak ilgili kurumlara belli hedef yönünde stratejik önerilerde bulunacak. Şimdi sadece iki örnekle yetiniyorum. İlk örnek Merkez mevcut adliye binasının Valilik için makam bölümü olmasının şehrin tarihi dokusunu korumak adına ve köklü bir şehir olduğunu ifade etmek için gerekli olduğunu öne sürecek ve bunu ilgili taraflara rapor/teklif olarak sunacak. İkinci örnek şuanki tren istasyonuna ait şehrin içinde kalan yeşil alan halka açık park haleni getirilmesi ve içindeki cumhuriyet dönemine ait yapılar sosyal alanlara tahsis edilerek güzelleştirilmelidir. Yine öneri bu işi gerçekleştirecek taraflara rapor/teklif edilmelidir. Daha çok örnekler üretilebilir.

Çankırı Araştırmaları Sitesi olarak Çankırı Belediyesi Çankırı Araştırmaları sitesine tavsiyemiz; yönetim kurulu, Türkiye’de ilk örneği olmayan bir kurumun başında olduklarını bilmeli ve “kimse karışmasın biz aramızda yaparız” zihniyetinden uzak katılımcı bir anlayışla çalışmalıdır.

En kısa zamanda genel kurul netleşmeli ve Türkiye hatta dünya genelinde Çankırı’ya gönül vermiş duyarlı ve düşünen Çankırı’lılar Merkezin birer kültür temsilcisi gibi kullanılmalıdır. Biz buna Cansaati.Org da Çankırı Araştırmaları Topluluğu diyoruz ve dünya genelinde üyelerimizle her zaman temsile ve katılıma hazır olduğumuzu beyan ediyoruz. Siz?

Düzenleyen ahmetgulsen - 17.10.2009 Saat 15:18
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
b_ayhan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı b_ayhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.10.2009 Saat 09:21
Amaç üzüm yemek bağcıyı dövmek asla değil. Güzel, kabul edilsebilir yaklaşım ve önerileriniz var. Uzunca düşünüp gündeme taşımanız ayrı bir özveri. Geleceğe yönelik önerilerinizin ve mevcut tespitlerinizin çoğu yerinde ve olması gerekenlerdir. Bunların arasında bir kaç tanesinin iyi niyetli teklifler olduğu kesin fakat uygulamada sıkıntılar yaratabillecek özellikte görüyorum. Sadece bir tanesi hakkında çekincelerimi ve öenrimi açıklamak istiyorum. ''Genel kurul birkaç yılda bir yönetim seçmek yerine Merkezin çalışmalarına sürekli tavsiyede bulunabilecek bir konumda tutulmalıdır. Genel kurulun kimlerden oluşacağı kıstası getirilmedikçe, genel kurul oylama mekanizmasından öte geçemez. Genel kurul ile birlikte ONUR KURULU ve DENETİM KURULU oluşturulması fayda sağlayacaktır. Bunlar dışında Yönetimde görev almayan ve genel kurulda oy hakkına sahip ve onur kurulundan belirlenecek sayıda üyenin yönetim toplantılarına katılması  yönünde düzenleme yapılması fayda sağlayacaktır. Böylece genel kurulun tavsiye mekanizması da işlemiş olacaktır. Genel Kurulun kimlerden oluşacağı ve yeni üyeler için kıstasların konması olmazsa olmazlar arasındadır. Aksi halde her önüne gelen genel kurula gelecek ve çoğunluğu sağlayan at koşturacaktır.Genel Kurulun kaç yılda bir toplanacağı ve görevleri için bir tüzük hazırlanmalı, tartışmaya açılmalıdır. Yönetim kurulunun veya genel kurul üyelerinin teklifleri üzerine üye kabul etme , onur kurulu üyesi belirleme görevi Genel Kurulun tasarrufuna verilmelive yönetimi seçme görevi asla genel kurulun elinden alınmamalıdır. Şimdilik bu kadarla görüşlerimi belirtirken diğer konularda da arkadaşların önerilerini bekleyip hep birlikte daha sağlıklı bir katkı yapacağımıza inanıyorum.
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Necati Ülker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.10.2009 Saat 14:02

yukarıda; Belediye Çankırı araştırmaları Merkezinin yeni yönetimine tavsiyelerimiz Başlığı ile ilimiz Çankırı için harika konuları dile getiren

Sayın Ahmet GÜLŞEN’İ yürekten kutluyorum.

Ayrıca Saygı değer ustad Sayın Bahattin AYHAN beyin düşünceleri de yerindedir.

İnanıyorum ki bu yazılanları ve de yazılacakları, dikkate alarak değerlendireceklerdir.

Çankırı Belediyesi Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi Yeni Yönetimi seçmiştir.

Seçilenleri 04.10.2009 Pazar günü yapılan platformun katılımcısı olarak yakinen tanıma imkânım oldu, her şey açık seçik tartışılarak, bundan önceki yönetime teşekkürler edilerek, eski yönetimin bıraktığı yerden nasıl daha ileriye götürülebilinir,

İlimiz Çankırı’ya ve gelecek kuşaklara nasıl bir miras bırakılabilinir,   Elde edilen, Araştırma merkezine kazandırılan, otuz bin belgenin detayları Çankırı insanına ve Çankırı ilimizin tanıtımına nasıl katkılar yapılabilinir noktasında genelde bileşilmiştir.

Yönetime seçilen değerli üyelerle bir Çankırılı olarak gurur duymaktayım.

Yönetim kurulu başkanlığına getirilen araştırmacı yazar

Sayın Sadık SOFTA şahsında yeni yönetim kurulu üyelerini kutluyorum.

Kendilerine çalışmalarında başarılar diliyorum değerli araştırmacı yazar üstatlarımızın önerilerini değerlendireceklerini umut ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle

Necati ÜLKER ANKARA

Düzenleyen Necati Ülker - 07.10.2009 Saat 14:04
Necati Ülker
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.10.2009 Saat 19:22
Çankırı Belediyesi Çankırı Araştırmaları Merkezine Yeni Dönem (1 nolu) Somut Önerilerimiz ve İşbirliği Tekliflerimiz

Araştırma Merkezi için yukarıda özenle hazırladığımız tavsiyelerin her birini bu şehir için önemli olduğu için sunduk. Tavsiyeleri sıralarken de haydi siz yapın biz seyredelim demedik tabii ki. Şimdi bir işbirliği içinde bir faaliyet tavsiye edeceğim. Tavsiyem WEB BİLGİ YARIŞMASI’dır.

Fikir: İnternet tabanlı Çankırı Kültürü Bilgi Yarışması

Gerekçe: İnsanlarımızın kitap okumaktan ziyade internet üzerinde daha çok vakit geçirdiği bir gerçektir. Web tabanlı yarışmalar da çok cazip olmanın yanında eğitici ve öğretici bir fonksiyon yürütmektedir. Milliyet, Hürriyet gibi gazeteler web portallerinde bunu etkin bir şekilde kullanmaktadırlar.

Usül: Merkez öğretmen ve eğitimci kişilerden görevlendirilecek bir ekiple sorular hazırlanmalıdır. Sorular, Merkezin yayınladığı dergi ve kitaplardan hazırlanmalıdır. Çankırı’nın gerçek kültürü yapısını yansıtmalı ve bunu insanımıza öğretmeyi hedeflemelidir. Ödül takdir edilecek yarışma daha çok puan için daha çok soru çözümünü ve bunun için daha çok kitap ve dergiyi yeniden okumayı teşvik edeceği için kültür seviyesinde bir artış kaydedecektir.

Faaliyetin İcrası:

Çankırı Valiliği & Çankırı Belediyesi & Çankırı Araştırmaları Sitesi [Cansaati.Org] İşbirliğinde Çankırı Kültürü Bilgi Yarışması

1-                          Araştırma Merkezi, Belediye ve Valiliğin ilgili müdürlüklerini işbirliğine dahil ederek bir komisyon oluşturmalı,

2-                          Komisyon Soruları hazırlamalı ve sisteme girmeli,

3-                          Belediye ve Valilik bütçesinden ödüller takdir edilmeli,

4-                Cansaati.Org konunun internet vasıtasıyla duyurulmasını, yarışmanın teknik altyapısını hazır etmeli,

4-                          Süre belirlenmeli ve ulusal basın davet edilerek ödül töreni düzenlenmelidir.

Çankırı için gerçekten bir şeyler yapmak isteyen yöneticilerimize [Cansaati.Org] Çankırı Araştırmaları Topluluğu olarak her zaman yardıma hazırız.

Örnek Yarışmayı Başlat

Bu önerimizi destekliyorsanız yorumlarınızla katkıda bulunun.

Düzenleyen ahmetgulsen - 17.10.2009 Saat 20:10
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Şeref IŞIK Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Şeref IŞIK Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.10.2009 Saat 08:45
Ahmet GÜLŞEN bey, elbette tüm Çankırılılar önerilerinizi destekleyecektir.Ama burda dikkati çeken başka bir olay daha var.Önceleri Yüksel ARSLAN beyin başkanlığındaki araştırma merkezi  Çankırı ile ilgili tarihi bilgi ve belgeleri kitaplaştırarak bu site aracılığı ile insanlarımıza duyuruyor idi.Benim şahsi tespitim olarak söylüyorum.Son zamanlarda ya bu belgelerin çevirisinde biraz azalma oldu,yada araştırma merkezi yoğun ilgiden olsa gerek taleplere yeterince cevap verilememe endişesi ile yeni bilgi ve belgeleri bu sütunlarda pek açıklama gereği duymuyor.Ben bunu kendi yaşadığım bir iki örnekten uyarlıyarak söylüyorum.Dediğim gibi kitap talebimiz önceden hemen karşılanırken sonraları biraz yavaşlama oldu.
Yukarı Dön
ONsekiz Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ONsekiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.09.2011 Saat 19:06
Bu önerilere cevap vermemek böyle bir merkezin kağıt üzerinde kaldığını gösterir bana göre.
Barbaros Duman
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek