2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Somut Olmayan Kültürel Miras: Yâran Kültürü
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumSomut Olmayan Kültürel Miras: Yâran Kültürü

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Somut Olmayan Kültürel Miras: Yâran Kültürü
    Gönderim Zamanı: 26.02.2009 Saat 14:22

“YÂRAN KÜLTÜRÜ KORUMA EYLEM PLANI” ÇALIŞTAYI

27 Şubat 2009 / I. Gün

Çankırı

09.30 – 10.00             Açılış Programı

10.00 – 10.30              Somut Olmayan Kültürel Miras/SOKÜM Çalışmaları ve Temsili Liste İçin Dosya Hazırlık Süreci Sunumu (Solmaz KARABAŞA/Kültür ve Turizm Bakanlığı AEGM Şube Müdürü)

10.45 – 11.00              Çay-Kahve Arası

11.00 – 12.00              I.Oturum

Yâran Kültürünün Günümüzdeki Durumu ve Sorunları

Moderatör: Prof.Dr. Özkul ÇOBANOĞLU

Akşehir/ Hikmet KARAÇOBAN

Kula/Hüseyin ŞAHİN

Sandıklı/Ekrem ÇAVUŞ

Simav/Mehmet YAVUZ

Çankırı/Orhan ÖZKAN

12.00 – 13.30              Öğle Yemeği

13.30 – 15.45              II.Oturum

Yâran Kültürü Koruma Eylem Planı Çalışması

Moderatör: Prof.Dr. Tülay UĞUZMAN Başkent Ü.

15.45 – 16.00              Çay-Kahve Arası

16.00 – 17.00              III.Oturum

Yâran Kültürü Koruma Eylem Planı Çalışması

Moderatör: Prof.Dr. Tülay UĞUZMAN Başkent Ü.

17.00 – 18.00              Eylem Planı Sunumu ve Oylanması

18.00 – 19.30              Serbest Zaman

19:30 – 24:00              Yâran Gösterisi (Yâran Kültürünü Yaşatma Derneği’nce Çankırı Valiliği Yâran Evinde Gerçekleştirilecektir)

28 Şubat 2009 / 2. Gün

Çankırı

Yaren Kültürü ile ilgili Video Çekimi ve Derlemelerin Yapılması

--------------

27 Şubat 2009

İlimizde bütün canlılığıyla yaşanan ve Çankırı ile ülkemizin yanı sıra insanlığın ortak kültür mirası olduğuna inanılan Yâran Kültürü’nün UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Mirasın Temsili Listesi’ne alınması amacıyla 2008 Yılında Bakanlığımız nezdinde girişimde bulunulmuştur.

Konuyla ilgili olarak yoğun bir çalışma dönemine girilmekte olup ilimiz genelinde Yâran Kültürüyle ilgili tarafların yanı sıra Bakanlığımız yetkilileri, akademisyen ve araştırmacılar ile ülke genelinde Yâran Geleneğini yaşatan yörelerden temsilcilerin katılımıyla 27-28 Şubat 2009 tarihlerinde Yâran Kültürü Koruma Eylem Planı” konulu bir çalıştay yapılması kararlaştırılmıştır.

İki bölüm halinde gerçekleştirilecek etkinliğin birinci bölümünde Bakanlığımız Somut Olmayan Kültürel Miras Yönetimi Şubesince çalıştayın gerçekleştirilme amacına dönük kısaca SOKÜM çalışmaları ve dosya hazırlık süreçlerini içeren bir sunum gerçekleştirilecek, ikinci bölümde ise  Prof.Dr.Tülay UĞUZMAN’ın yönetiminde Koruma Eylem Planının oluşturulmasına yönelik çalışma yapılacaktır.

Eylem planının oluşturulmasında ilgili kurum, kuruluş temsilcileri ile bizzat unsurun taşıyıcısı kişiler, unsurun korunmasına dönük yapılması gerekenleri, kendi yapacakları işler ile birlikte bildirecektir. Sekretarya bütün fikirleri eylem planına yazacaktır.

Bakanlığımız ve Valiliğimizce de desteklenmekte olan ve ev sahipliğini konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarının üstlendiği etkinlik 27 Şubat 2009 Cuma günü 09.30 da Çankırı Büyük Otelde başlayacaktır.

Düzenleyen haberci - 26.02.2009 Saat 14:24
Cansaati.Org
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.02.2009 Saat 01:28
Bu semineri internet ortamından takip etmeyi isterdik.
Verimli olması dileğiyle başarılar dileriz.

Yukarı Dön
Erhan METİN Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge
Tarihçi

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.02.2009 Saat 21:21
Yerinde, zamanında ve ehemmiyetine paralel olarak düşünülmüş bir program, programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.  Bilim dünyası adına ve Çankırı için güzel şeylerin ortaya çıkacağını ümit ediyorum muhabbetle  

Düzenleyen Erhan METİN - 28.02.2009 Saat 22:07
"Söz Ola kese savaşı, Söz ola Kestire Başı. Söz Ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz." (Yunus Emre)
Yukarı Dön
mkktatar Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.03.2009 Saat 11:31

“YARAN KÜLTÜRÜ KORUMA EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI”

27-28 Şubat 2009/Çankırı

Yâran Kültürü’nün Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras/SOKÜM listesine alınarak uluslar arası platforma taşınması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen

“YARAN KÜLTÜRÜ KORUMA EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI” 27-28 Şubat 2009 tarihlerinde Çankırı Büyük Otelde yapılmıştır.

Ev sahipliğini Yâran Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet BAŞBUĞ ile Ahi Yâran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet ABSARILIOĞLU’nun üstlendiği etkinliğe Çankırı Vali Vekili Haldun AKSALMAN, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut EVKURAN, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tülay UĞUZMAN, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Özkul ÇOBANOĞLU, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ramazan YELKEN ve Doç Dr. Mustafa DEMİRCİ, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Sanatçı Öğr.Gör. Süleyman ŞENEL, Bakanlığımız Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Satılmış BOSTANCI ve A.İhsan GÜLSER, Bakanlığımız Halk Kültürü Uzmanları, İl Kültür ve Turizm Müdürü M.Kemal KARATATAR, Çankırı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yüksel ARSLAN, Edebiyat Öğretmeni İbrahim AKYOL, Karatekin Ü. Öğr.Elemanı Kadir ÇAYIR  ile Kütahya Simav, Afyonkarahisar Sandıklı, Konya Akşehir yöreleri Yâran Geleneği temsilcileri ile il merkezi ve ilçelerimizden kalabalık bir Yâran topluluğu katılmıştır.

Unesco SOKÜM İhtisas Komisyonu Üyesi Ankara Ü. DTCF Halkbilim Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Muhtar KUTLU’nun gözlemci olarak katıldığı etkinliğin birinci gününde eylem planı üzerinde çalışmalar sürdürülmüştür.

Akşam saatlerine kadar süren çalışmalar sonucu oluşan plan katılımcıların oybirliğiyle kabul edilmiştir.

Yâran Kültürünü Yaşatma Derneği tarafından Valiliğimiz Yâran Evi’nde misafir edilen katılımcılar geç saatlere kadar ocakta Çankırı Yâran Geleneğini yaşamışlar, yorgun ama mutlu bir şekilde otele dönmüşlerdir.

İkinci gün misafirlerimiz için çevre gezisi düzenlenmiştir.

Eylem Planında karara bağlanan konu başlıkları maddeler halinde aşağıya çıkartılmıştır.

1.      Bilimsel etkinlikler yapılmalı ve sonuçları yayımlanmalıdır

2.      Yerelde, Her Teşkilat Kendi Temel Esaslarını Belirlemeli, Bütün Yaren Meclislerinin Katıldığı bir üst kurul/ Federasyon oluşturulmalıdır

3.      Yaran Geleneği, Uygulamalı Halkbilim alanında ele alınmalı, Animasyon olarak değerlendirilmelidir,

4.      Uluslararası boyutunun çalışılması için bir komisyon oluşturulmalıdır

5.      Geleneğin Sürdüğü Yerlerde Yaren Evleri Tahsisi Yapılmalı, Geleneğin sürdürülmesi için gerekli araç-gereç ve diğer ekipman desteği sağlanmalıdır,

6.      Yarenlik ile ilgili Uluslararası çalışmalar yapmak üzere enstitü, Yaren Araştırmaları Enstitüsü Kurulmalı,

7.      İlgili İllerde bulunan Üniversitelerde Halkbilim bölümü açılmalı ve konuyla ilgili bilimsel çalışmalar yapılmalıdır.

8.      Gençlere yönelik geleneklerimize özendirilmesi amacıyla projeler geliştirilmelidir,

9.      Geleneğin Yaşadığı İllerde Okullarda eğitici kulüpler oluşturulmalıdır,

10.  Yâran Geleneğinin Bölgesel Repertuarı ve çalgıları ve müzisyenleri tespit edilmeli ve korumaya alınmalı, Yaran müziği ve oyunları konusunda eğiticilerin eğitimi ve sertifikalandırılması, Yaran müziği ve oyunları konusunda kurslar açılmalıdır

11.  Yâran ve benzeri gelenekler konusunda alan araştırmaları yapılmalıdır

12.  Her yıl geleneğin yaşadığı bir başka ilde Türkiye Yâranları Buluşması (toplantı) yapılmalıdır,

13.  Bibliyografya, katalog, cd, vb. gibi tanıtıcı yayın çalışmaları yapılmalıdır,

14.  Ulusal düzeyde Yâran müzikleri ve oyunları festivali gerçekleştirilmelidir

Not: Çalıştay Fotoğraflarına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

Düzenleyen mkktatar - 04.03.2009 Saat 11:41
Mustafa Kemal KARATATAR
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.03.2009 Saat 14:21
Sayın M.Kemal KARATATAR Müdürüm Bir Çankırılı olmaktan gurur duyarak, ve bir YÂRAN sevdalısı olarak, YÂRAN ÇALIŞTAYINDA yanınzda yer almaktan son derce mutlu oldum. bu sevdiğim kültüre bir şeyler kazandırılacağını ümit ettiğim, gelecek nesile katkılar sağlayacağını bildiğim, harika çalışma inşallah istediğimiz düzeyde gelişme gösterecektir.sizlerin gayretleri ile Bir Çankırı Misafirperverliğiyle hizmette kusur etmeyerek, konuklarımızı mutlu gönderdiniz, Çankırımız için harika bir başarılı tanıtım gerçekleştirdiniz, sizin Şahsınızda emeği geçen herkesi ayrı,ayrı yürekten kutlar Başarılarınızın Devamını dilerim. Necati ÜLKER karatekin YÂRAN kültürü yaşatma Derneği Başkanı ANKARA

Düzenleyen Necati Ülker - 04.03.2009 Saat 14:22
Necati Ülker
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek