2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - BELEDİYE MECLİSİ KARARLARI "DEVLET SIRRI"MI?
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumBELEDİYE MECLİSİ KARARLARI "DEVLET SIRRI"MI?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Semih Değim Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: BELEDİYE MECLİSİ KARARLARI "DEVLET SIRRI"MI?
    Gönderim Zamanı: 27.01.2009 Saat 15:49

Belediye Meclisi Kararları "Devlet Sırrı" Olabilir mi?

Sayın Zencirci , "İl Genel Meclisi Kararlarının" yayınlanmamasını eleştiri konusu yapmış ve Denizli'den örnekseme yapmak suretiyle konuyu kamunun bilgisine sunmuştu. Yazı etkisini göstermiş ve İl Genel Meclisi kararları internet sitelerinden takip edilebilir hale geldi.

İl Genel Meclisi kararlarını artık www.cankiri.gov.tr adresinden takip etmek mümkün hale geldi.

Belediyelerin web sitelerine girdiğinizde -büyük çoğunlukla- Belediye Meclisi kararlarını görmek mümkün.

Özellikle aynı partiden iki belediyenin uygulamalarını örnekleriyle birlikte gözler önüne sereceğim. Bilahare özellikleri bize benzeyen bir belediyeyi kısaca ele alacağım.

Birincisi; Üsküdar Belediyesi

Web sitesine girdiğinizde ; oturduğunuz yerden bir çok bilgiye anında ulaşmak mümkün hale getirilmiş.

- Zemin durumuna ait bilgileri görebilmek için sadece pafta-ada-parsel bilgilerini girmeniz yeterli.

- Aynı şekilde herhangi bir taşınmazın imar durumunu görmek isterseniz, aynı bilgileri girdiğinizde, oturduğunuz yerden görebiliyorsunuz.

- Şikayetiniz mi mevcut? Çözümü gayet basitleştirilmiş. İstenilen bilgileri ve şikayet konusunu giriyorsunuz. Buradan şikayet ile ilgili yapılan tüm işlemleri ve sonucunu takip edebiliyorsunuz.

- Elbette meclis kararlarını ayrıntılı olarak görmek de mümkün.

- Kalem kalem bütçe gelir ve giderlerini bile görebiliyorsunuz.

- İhaleler laf olsun diye konulmamış. (Bir de buna bakınız.)

- Bilgisayar özürlüler için Telefon Belediyeciliği" konulmuş ve 444'lü numaradan ÇTV ve Emlak Vergisi borcunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Keçirören Belediyesi

- Gerek yolsuzlukların ve gerekse adam kayırmacılığın en fazla etkin olduğu alanı,şeffaf hale getirmediğiniz takdirde şaibeden kurtulmanız mümkün değildir. Evet, imardan bahsettiğimi anladınız. Burada göze çarpan bir yeniliği görüyorsunuz. e-imar yazan yere tıklarsanız, görsel olarak imar çaplarını harita üzerinden görmek mümkün.

- Yine aynı şekilde e-belediyecilik ile şeffaflık sağlanmaya çalışılmış.Stratejik ve performans planı vatandaşın incelemesine sunularak karşılaştırma yapabilmesi sağlanmıştır.

-Bu arada bilmeyenler için ifade edelim.- Stratejik planlar çok önemlidir ve yapılması mecburidir. Çankırı Belediyesi'nin 2006 yılında yapılan bir stratejik planı mevcut.(Buradan indirebilirsiniz.)  Maalesef her şey sadece kağıt üzerinde kalmış. Bu husus üzerindeki değerlendirmeler, bir çok yazı konusu olabilecek ölçüde geniş.

Diyebilirsiniz ki, bunları vermeden de hizmet yapılamaz mı? Aksini iddia eden yok efendim. Ancak yönetişim kavramının egemen olduğu dünyada saydamlık ve katılımcılığı şiar edinmek zorunda olduğunuzu da bilmelisiniz. Üstelik bunları sadece getireceğiniz bir -sanatçıya yapacağınız- masraf tutarı karşılığında gerçekleştirebilirsiniz. (Sanatsal etkinliklerin karşısında olmadığımı da belirteyim.)

Bir çok yönleri ile, yapısı bize benzeyen Beypazarı ilçesine göz attığımızda; ihalelerin,meclis kararlarının ve yapılan harcamaların kamuoyuna açıklandığını görüyoruz. Beypazarı Belediyesi , sadece bir dönemde turist sayısını %1000 civarında artırmak suretiyle örnek bir belediyecilik anlayışı vermiş bulunmaktadır.

Peki bizdeki bu şayialar neyin nesi diyecek olursanız, bu soruyu artık sormanın zamanı da gelmiş demektir.

"Dürüst olmak kadar, dürüst görünmek de önemlidir." Bunun yolu ise, saydam olmaktan geçer. İçiniz ve dışınız bir ise, güven telkin edersiniz.

Şimdi soruyorum: İçiniz temiz olabilir belki... Ama bildiğimiz bir şey var ise, o da içinizi göremediğimizdir. Kapalı kapılar ardında belki hayra da iş yapabilirsiniz. Ama bunun yetmediğini bilmelisiniz.

Artık hiç bir şey eskisi olmayacak. Bunu bilesiniz. Biz de sizin içinizi, ne yapıp ne ettiğinizi bileceğiz.

Ne dersiniz?

Daha ne duruyorsunuz?

Hadi başlayalım.

Semih Değim

Bir insan köprü kurar,bin insan geçer.
Yukarı Dön
Semih Değim Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.01.2009 Saat 11:58

Yanlış hatırlamıyor isem; 1997 senesi idi. Üsküdar Belediyesi'nde bir işim vardı. Çok geniş bir salon içerisinde tahsis edilmiş olan sandalyelerde oturan insanlar gözüme çarpmıştı ilk anda.

Güleç yüzlü bir bayan salonun henüz ortalarına gelmiş iken, beni karşıladı:

- "Buyrun Beyefendi,size nasıl yardımcı olabilirim?" dedi.

Kısa bir an süren şaşkınlığımı üzerimden atarak "bir taşınmaz ile ilgili bazı bilgilere ihtiyacım bulunduğunu" ifade ettim.

Benden gerekli bilgileri alan bayan, bana sandalyelerden birisine "oturmamı" rica etti.

Ben de bunu bir emir(!) telakki ederek oturdum. Her Türk vatandaşının yaptığı gibi.

-"Hele bir bekleyelim,bakalım. Şimdi arkasından ne karın ağrısı çıkartacaklar,işi nasıl yokuşa sürükleyecekler?" diyerek kuruntulanmaya başladım.

Yanlış hatırlamıyor isem, 10 dakika sonra bayan elinde bir kısım evrakla geldi ve bana uzattı:

- "Buyrun Beyefendi, istediğiniz bilgilerin dökümü."

Başkaca yardımcı olabileceği bir husus olup olmadığını sordu.

"Bundan alası,Şam'da kayısı" diyemedim elbette.

Bizim insanımız böyledir. Aslında "Çok küçük şeylerdir." bunlar. Ama mutlu edersiniz insanlarımızı. Çok kolay mutlu olmayı bilen , becerebilen ve üstelik minnettarlık duyan insanlarız biz. "Kırk dereden kırk su getirtmeyiz."

Bruno Frappart'ın belleğimin sabit kısımlarına kayıt ettiğim bir sözünü belirtmek istiyorum:

"İdare, hasta ruhlu ve insanlıktan uzak bir varlıktır. Dostluk yoluyla varılabilecek çözümleri reddeder. Didişme konusunda o kadar aç gözlüdür ki,idare mahkemeleri işten başlarını alamazlar. Yargı yerleri kendisini haksız çıkardığında da, genellikle bu kararları uygulamaktan kaçar. .....Biraz daha cana yakın olamaz mı diye düşünmez bile,çünkü böyle bir ihtimal onu kahreder."

Lütfen, şu anda gidiniz ve görünüz: Örneğin; 1000 ölçekli bir uygulama imar planı isteyiniz. Yasalara göre yayınlanması zorunlu ve isteyen herkese verilebilen belgelerdir,imar planları. Çünkü kentin yasalarıdır. Herkes bu yasaları bilmek zorundadır. Bu nedenle de,herkese açıktır.

Size önce sorarlar:"Niye istiyorsunuz diye? " Üstüne bir de garip bakış fırlatırlar. Siz bile kendinizden şüphe duymaya başlarsınız.

Bizler aynı zamanda kibar milletizdir. "Sana ne kardeşim, cam silmek için kullanacağım" gibi bir karşılık da vermeyiz.

Bilahare sizden kadastroya gitmenizi ve oradan dijital kadastro çıktısını almanızı isterler. Çünkü kadastral planlar ile imar planlarının uyumunu sağlamak zorunda değillerdir! Bunu vatandaş bilecektir. Bu yükümlülük ona ait olduğu için, akılsız başın cezasını ayaklarının çekmesi gerekmektedir.

Vatandaş, kadastrodan istenilen dijital veriyi alır. Gelir belediyeye. İşi bitmemiştir. Bunun bir de karşılığı vardır. Olacaktır değil mi; "45 TL." Dediğin nedir ki canım. Kuzu kuzu ödemek zorundasınız. Özel bankalara bile gitseniz ; böyle bir bilgi ve belge isteseniz, bu kadar yüksek fiyatlar ile asla karşılaşmazsınız. Ama Belediye'de sizin bilgi ve belge alma hakkınız tanınmış olup, sağlama hakkınız kısıtlanmıştır. O kadarcık da olsun değil mi?

Bu arada yasalarda ve bütün araştırmalarıma rağmen hiç bir yerde bulamayacağımız bir kısım gerekçeler üretilir. "Konu mahkemelik olduğu için size evrak verilememektedir." Eeee artık anlı şanlı belediyemizin biraz da bu tür yasal(!) düzenlemeleri olsun değil mi?

İdareler, zoru kolaylaştırmak için üretilmiş örgütlerdir. Fakat kolayı zorlaştırmak gibi zor olan bir işi kendilerine vazife addederler.

İşte Belediye Meclisi kararları da böyledir. Bir Belediye Meclisi üyesi bana kararları temin edemediğinden dem vurmakta idi.

"Vay benim köse sakalım!"

Senin neyine gerek. Belediye'nin Karar (yasama) organının üyesinin hakkı olmayan bir şeyi istiyorsun. Hele bir orayı aşalım. Ondan sonra senin hakkını tartışırız.

Öyle değil mi efendim?

Semih Değim

Bir insan köprü kurar,bin insan geçer.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek