2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Çevre Sorunları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı’da Yabancılara Arsa Satışı
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırı’da Yabancılara Arsa Satışı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
 Rating: Topic Rating: 1 Oylar, Average 5,00  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı’da Yabancılara Arsa Satışı
    Gönderim Zamanı: 25.02.2006 Saat 12:27

T.C

ÇANKIRI  VALİLİĞİ

Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü

Sayı : B.07.4.DEF.O.18.06/ 1. 349

Konu. 1.~ 14./02/2006

Kadir YAVUZ Kırkevler Mah. Sosyal Konaklar No:58/3

CANKIRI

İlgi: 02/02/2006 tarihli elektronik posta iletiniz.

İlgi elektronik iletinizde istenilen bilgiler 4982 sayılı kanun hükümleri uyarınca aşağıda

bildirilmiştir.

I-Söz konusu iletinizin L maddesinde sorulan hususlarla ilgili Defterdarlığımızda bilgi bulunmadığından, bu hususların Maliye Bakanlığından (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) ayrıca sorulup öğrenilmesi gerekmektedir.                                           .

2-2000-2005 yılları arasında

- Merkez İlçede 368 adette 5.015.841,24 m2

- Atkaracalar İlçesinde 24 adette 258.239,84 m2

- Bayramören İlçesinde 8 adette 1.460,37 m2

- Çerkeş İlçesinde 21 adette 82.372,48 m2

- Eldivan İlçesinde 24 adette 33.657,55 m2

- IIgaz İlçeşinde 26 adette 24.038,63 m2

- Kızılırmak İlçesinde 242 adette 2.704.819,07 m2

- Korgun İlçesinde 32 adette 73.581,20 m2

- Kurşunlu İlçesinde 76 adette 210.756,42 m2

- Orta İlçesinde 42 adette 38.408,94 m2

- Şabanözü İlçesinde 2 adette 763,66 m2

- Yapraklı İlçesinde 18 adette 28.260,48 m2

Olmak üzere 883 adette toplam 8.472.199,88 m2 yüzölçümlü Hazine taşınmaz mallannın

satışı yapılmıştır. Tüm bu satışlar T.C. Vatandaşlarına yapılmış olup, İlimiz dahilinde yabancı uyruklu kişilere herhangi bir Hazine taşınmaz malının satışı yapılmamıştır.

. 3- Tüm bu Hazine taşınmaz mallarının satış bedellennin tutarı 5.620.502 YTL 15 YKR olup, satışı yapılan kişiler arasında çifte uyruklu vatandaşlarımızın bulunup bulunmadığı hususunda bir kayıt bulunmamaktadır. Bunun İdaremizce bilinmesi de mümkün değildir. Satışı yapılan söz konusu taşınmaz malların İli, İlçesi, Mahallesi, Köyü, ada ve parsel numaraları, yüzölçümü, cinsi, ihale bedeli ve satın alan kişileri belirtir 82 sayfadan ibaret liste ilişikte gönderilmiştir.

4-Satılan bu Hazine taşınmaz mallarından Defterdarlığımızca yeniden kamulaştırma yoluyla geri alınan taşınmaz olmamıştır. Diğer kuruluşlarca kamulaştırılan taşınmaz malların İdaremizce bilinmesi mümkün olmadığından, bu hususun ilgili İdarelerden öğrenilmesi gerekmek'1edir.

Bilgilerinizi  rica ederim.

Ek: 82 sayfa rapor

Defterdarlık Hizmet Binası, Atatürk Bulvarı 18 100 ÇANKIRI Telefon: (0376) 2129527 Faks: (0376) 2129528 .

e-Posta: mile cankiri@milliemill&gQy. tr

Sorularımın coğu yanıtsız kaldı.Bu soruların yanıtlarını İnternet sitemizdeki yazarlarımız ve sitemiz aracılığı ile ilgili birimlerden resmi yollarla almak için ne gerekiyorsa yapalım.

cankiridef@maliye.gov.tr

1.)        SATILAN  HAZİNE ARAZİLERİMİZ HAKKINDA

1.   Mili Emlak Genel Müdürlüğümüzce ülkemiz genelinde satılan  arazilerimizin toplam miktarı nedir ?

a.   Bu satılan arazilerin yabancılara satışının toplamı ne kadardır.Bunların T.C. vatandaşlarına satılan miktarı nedir.?

b.   Cifte uyruklu vatandaşlarımıza satılan miktar nedir.Bu cifte vatandaşlık hakkı kazanmış vatandaşlarımızın ikinci uyruğu nedir.İsimleri ve doğum yerleri.nüfusa kayıtlı olduğu iller nerelerdir.

c.   Bu arazilerin ne kadarını kişiler? Ne kadarını şirket,işletme, ticarethane vb. adlar altında alındı.?

d.   Yabancı yerli ( T.C ) kayıtlı şirket,işletme,ticarethane vb.lerinin aldığı miktar ve bunların isimleri nelerdir.( Yerli isimleri, yabancı isimleri,birleşme sonucu almış oldukları isimler) nelerdir.Şayet birleşme sonucu ikinci, üçüncü, isim almışlarsa bunlarında belirtilmesi

e.   Bu satılan arazilerin içerisinde, Orman,mera,cayır,( Akarsu,Göl,Gölet,vb) su havzaları yer altı ve yer üstü dahil,maden yatakları (kapalı açık) var mı,varsa satışın yapılması için hangi mevki ve makam onay verdi.

f.    Satılmayıp kiraya verilen yerlerin toplamı ne kadardır.Kiraya verilme nedeni nedir.Bunların T.C. vatandaşlarına verilen miktar nedir.Yabancılara verilen miktar nedir.Çifte vatandaşlık almış vatandaşlarımıza verilen miktar nedir.Bu insanlarımızın ikinci  uyruğu nedir.Kiraya verilen yerlerden arazi olarak yabancı şirketler varsa bunların isimleri kiralama nedenleri nedir.

2.   Çankırı ilimiz genelinde satılan  arazi miktarının toplam miktarı nedir. Bunların kazalarımıza kazalarımızın köylerine göre dağlımları nedir,merkez ve merkez köylerimize göre dağılımları nedir.? Soru birdeki a,b,c,d,e, f, de belirtilen sorular dahilinde cevaplandırılması

3.   İlimiz genelinde Satılan hazine arazileri ( Merkez,merkeze bağlı köyler,Kazalarımız merkezleri ve köylerine göre satılan hazine arazilerinin dağılımları Ada,parsel.mevki yer olarak kimlere satıldığı kaça satıldığı ve yüz ölçümlerinin belirtilmesi,çifte uyruklu vatandaşlarmız varsa ad ve isimleri doğum yerleri,ikinci üçüncü uyruğu nedir.

4.   Satılan bu hazine arazilerinden gerisin geri kamulaştırma yapılmış mıdır ? Yapıldıysa kamulaştırma nedeni nedir? kamulaştırılan miktar nedir,Ödenen metrekare  birim fiyatı nedir.Yer olarak merkez kaza köy olarak,ada parsel numaralarıyla bildirilmesi ?

5.   Bu kamulaştırılan araziler içerisinde ne kadarını Milli Emlak Müdürlüğümüz veya Hangi Kamu kurum ve kurumlarımız satmıştır.Satış değerleri ve miktarları ne kadardır.Kamulaştırılırken bu arazilere ne kadar ücret ödenmiştir.Kimlere ne kadar ücret  ödenmiştir.Kamulaştırma yapılan yerlerin sahipleri kimlerdir nekadar üçret ödemiştir devletimizce

Düzenleyen ahmetgulsen - 25.02.2006 Saat 13:51
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.03.2006 Saat 11:27

ÜLKEMİZ GENELİNDE YABANCILARA YAPILAN SATIŞLAR

19.07.2003 İLE 19.04.2005 TARİHLERİ ARASI

TAŞINMAZ SAYISI  13.031     KİŞİ SAYISI  15.482                                         .  

ARSA  / ARAZİ  SAYISI   2.505   ADET ALANI METREKARESİ 5.762.529

ARSA/ARAZİ  BİNALI MESKEN  ALANI   SAYI 671  ALANI 621.263 M. KARE

BAĞIMSIZ BÖLÜM SAYISI  9.852 ALANI METRE KARE OLARAK 1.475.614

TOPLAM  OLARAK ÜLKEMİZ GENELİNDE  SATILAN ALANI  7.859.406  

METRE KAREDİR.  19.04.2005  TARİHİNDEN GÜNÜMÜZE KADAR YAPILAN

YABANCILARA SATIŞLAR BİLİNMEMEKTEDİR. UMARIM ÇANKIRI MİLLET  VEKİLLERİMİZ  DE BU BİLGİLERİ BİZLERDEN ESİRGEMEZLER  İLGİLİ BİRİMLERDEN ALIP BİZLERE İLETİRLER 

Yukarıda yazmış olduğum bilgi ve belgeleri  C.H.P. Sinop Millet Vekili Engin ALTAYLI  dan istedim.Sağ olsun bunları detaylı olarak faksla bildirdi.Bu emek ve uğraşlarından dolayı Tüm Çevreciler, Çankırılılar adına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.Aynı duyarlığı ve fedakarlığı ilimiz Millet vekillerinden rica  ediyorum.  Saygılarımla 

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.04.2006 Saat 13:20

TÜM ÇANKIRI HALKI GÖZÜMÜZ AYDI MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜMÜZ BU SATIŞLARI GERÇEKLEŞTİRİRSE KESİNLİKLE TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ . İKİNCİLİK ZATEN BİZİM ŞANIMIZA YAKIŞMAZ BİRİNCİLİK DURURKEN İKİNÇİLİK NEYİMİZE ?

06.04.2006 TARİHLİ İLİMİZ BİZİM ÇANKIRI GAZETESİNDE İLANA ÇIKTI KALAN HAZİNE ARAZİLERİ DE SATILAÇAK ÇANKIRIMIZIN BİR KARIŞ KAMUYA AİT ARAZİSİ KALMAYAÇAK GALİBA ! KALIP DA NE OLAÇAK CANIM  FABRİKA YAPILMAZ ,EV YAPILMAZ ,İŞ YERİ KURULMAZ FAKİRİN BİR EKMEĞİ VARSA YARISI ALININCA NE OLACAK YEMEYİ VERSİN BUYRUN DOSLAR BUYRUN HALİL İPRAHİM SOFRASINA DAVETİM VAR BENİM ?

TÜRKİYE LİDERİYİZ HAYDİN YAREN AĞALAR DAVETİM VAR BENİM  BUYRUN CENAZE NAMAZINA  !!!! ????

Yukarı Dön
egitimci Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı egitimci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.04.2006 Saat 00:39
Kadir Bey,bir İngiliz, bir Alman gelse Çankırı'dan bir ev alsa ne olur? Örneğin Almanya'da sanıyorum 3 milyon Türk var, sonradan gittiler bu ülkeye. Almanya bundan zarar mı görüyor? İsrail'de olduğu gibi belli bir alanı, belli bir grup alıyorsa tedirgin olunmalıdır ama onun dışında tepkili davranmanın normal olmadığını düşünüyorum. Hatta keşke alsalar, Çankırı'ya da üç beş kişi gelse, yerleşse diyesi geliyor insanın, kültürel farklılıklar, toplumlara kültürel zenginlikler de katıyor. Toplumların gelişimine de katkı sağlıyor. Kaldı ki toprak almış gibi görünen yabancı uyrukluların çoğu da aslında Türk sanıyorum ya da çifte vatandaşlıkları var. Başka bir kuşkunuz mu var? Varsa verileri de paylaşmak isterim gerçekten.     
mehmet soycan
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.04.2006 Saat 11:10

SAYIN MEHMET SOYCAN   ( EĞİTİMSEN ÇANKIRI İL TEMSİLCİSİ )

Çankırı da yabancılara satış başlığı altında yazdığım yazıma vermiş olduğunuz cevabı çok masum hane ve iyi niyetli yazılmış bir görüş olarak değerlendiriyorum. Bu görüşlerinize de canı gönülden katılmayı o kadar arzu etmek isterdim ki ! . Fakat Milli Emlak Müdürlüğümüze vermiş olduğum bilgi edinme yasası gereği de bilgi istemem sonucu bana verilen cevaplarda sorduğum sorularım. Tatmin edici yanıtlanması veya bir üst makamdan bu sorularıma yanıt almam için adres göstermesidir. Konu hakkında benim art düşüncelere sahip olmama neden olmuştur.?

Bunları alt başlık halinde tekrar sıralayıp şüphe ve endişelerimi dillendireyim.?

Milli Emlak Müdürlüğümüzden satılan arazilerimizin içerisinde ormanlarımız, mera, çayır, su havzalarının olup olmadığı, açık kapalı maden yataklarımızın olup olmadığı vb.sorularıma yanıt vermemesi yönündeydi?

Satılan bu hazine arazilerimizin içerisinde yabancı uyruklu satışların olup olmadığı soruma yok diyerek cevap vermiştir.

Fakat ikinci üçüncü  vatandaşlık hakkı kazanmış olan vatandaşlarımıza satışın olup olmadığı soruma ise bilmiyoruz.? Yerli yabancı ortaklı şirket ticaret hane vb. adlar altında  satılan araziler olup olmadığı soruma ise bilmiyoruz.?

Bu sorularımın cevabını ise Milli Emlak Genel Müdürlüğünden istemem yönünde cevap verilmesi olmuştur? Çankırı Milli Emlak Müdürlüğümüz bir anlamda nereyi, neyi, nereleri sattığı yönünde bilgi sahibi değil olarak algılıyorum? Acaba ben mi yanlış değerlendiriyorum.? Takdir kamuoyuna aittir...!

Oysa cevaplanmayan sorular İlimiz, Ülkemiz,Ulusumuz ve de Ulusal güvenliğimiz ve de stratejimiz adına yanıtlanması gereli sorular olarak görüyorum.Bu sorular net olarak cevaplandırılabilseydi değerlendirme net kanaatlerimizin net oluşmasına neden olurdu?

ABD ve AB dünya üzerinde yayıla bilme. gayret ve çabaları, Ulusları böl parçala yönet, politikalarını yakinen görmekteyiz, yaşamaktayız hele son yıllarda Orta doğuda yaşanan olaylar! Türkiye nin  AB girmesi yönündeki girişimleri sonucu önümüze sürülen ön koşullar da hepimizce bilinmektedir.Bir kaç örnek vereyim.Dicle ve Fırat Sularının Uluslar arası bir yönetime bırakılması koşulu,İçimizde bölünme ve parçalanmaya yönelik azınlık hakları bir kısım yurttaşlarımızı  azınlık statüsüne almamız yönündeki girişimleri Uluslar arası kazanımlarımızı (Serv antlaşmaları gereği  dünya milletlerince onanıp kabul görmüş misakı  milli sınırlarımızı ) tekrar bozmaya yönelik girişim ve tutumları  son derece düşündürücüdür.?

Bu ve benzeri nedenlerden dolayı yabancılara satışı, yabancıların ülkemizden toprak satın alımına sıcak bakamıyorum. Bu girişimlerin altında bilinçli ve art düşünceli örgütlü bir gücün oyunları olduğu nu zannediyorum?

Dünya üzerinde teknolojik gelişmelerin, transferi, uygarlık ve medeniyetlerin birleşmesi dünya üzerindeki barışı beraberinde getireceği konusunda bende sizden yanayım bu görüşlerinize de bu anlamda katılırdım.

Yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı bunların art düşünceli bir hareket olarak değerlendiriyorum. Takdirini de kamuoyunu bırakıyorum. Saygılarımla

KADİR YAVUZ  ÇEVRECİ

Yukarı Dön
M.Çiftci Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı M.Çiftci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.04.2006 Saat 13:57
BU KONUDA KADİR BEYİN GÖRÜŞÜNE KATILIYORUM , DİĞER ARKADAŞIN GÖRÜŞÜ ŞANSIMCA YANLIŞTIR
M.ÇİFTCİ
Yukarı Dön
hako Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hako Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.04.2006 Saat 18:34
Yabancılara toprak satışı son derce tehlikeli ve yanlıştır.
Hakan DİNCEL
Yukarı Dön
fkocer Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı fkocer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.04.2006 Saat 04:08

Kadir Bey' in endişelerine katılıyorum. Çünkü görünen köy kılavuz istemez. Dünyanın birçok yerinde oynanmış bir oyunun ilk sahneleri (belki de orta aşamaları) sergileniyor.

Ancak bu satışlara yapılan tepkilerde biraz ılımlı olmak gerekmez mi? Diğer yorumcu arkadaşımızın dediği gibi bizler de yabancı ülkelerde mülk sahibi olabiliyoruz. Onların bizdeki satınalma işlemlerini tamamen engellemek yerine kontrollü bir satış olamaz mı?

Bir diğer konuda çifte vatandaşlığı olanlar. Bu kimselere yapılan satışları kötü niyetli olarak görmek haksızlık olur. Çankırı' da çok fazla gurbetçi olmasa da yine de bir miktar vardır. Bu vatandaşlarımız bulundukları ülkelerin vatandaşlığını kazanmış iseler (ki bu ülkemizin menfaatine) memleketinizden ev, tarla almayın demek ne derece doğru olur?

Saygılarımla..

Ferhat Kocer
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.04.2006 Saat 16:12

sayın Ferhat Koçer bey sizler sanırım beni yanlış anladınız.Ben İlimizin Türkiye genelinde ikinci gelmesini gerektireçek kadar al benisi olmadığını buna rağmen ülkemiz genelinde ikinci olması kuşku ve endişelerimi dile getirdim.

Milli Emlak müdürlüğümüze  bilgi edinme yasası gereği müracatım üzerine bana verilen cevapları yetersiz kaldı bence  ( Satılan arazilenin içerisinde mera,cayır,orman,su havzaları,açık kapalı maden yatakları,yerli,yabancı ortaklı şirket işyeri sahibleri varmı sorularım yanıtsız kalmıştır.İkinci uyruklu vatandaşlarmız varmı vb.sorularımda netlik bulamadım tatmin olmadım ) Bu bilgileri Milli Emlak genel Md. alabilirsiniz demesi benim kafamda soru işaretleri bıraktı ? Çankırı Milli Emlak Müdürülüğümüz e birileri şuraları sataçaksın diye talimatlar veriyorda o na göremi satıyor ? sorusu benim kafama yer etti ? İkinci vatandaşlık almış Çankırımızın insanlarına her zaman kapımız açık, sizler bizim baş tacımızsınız Çankırılı olupta hazine arazileri alanlar değil kastetdiğim.Kuşku duyduğum bu insanlar değildir.

Yabancı güçler çok masumhane taleblerinin altında çok ama çok büyük çıkar ve sitatejik noktaları elde etme gayret ve çabalarında olma arzu ve istekleridir.Bugün Misaki sınırlarımızı yeniden şekillendirme gayret ve cabası içerisinde olmalarıdır? Etle tırnak olup Ulusal Kurtuluş Savaşını birlikte verdiğimiz insanlarımızı azınlık olarak görülmesidir? AB girmek için öne sürülen ön koşulların içerisinde olması vb. nedenlerden dolayıdır.Bu isimleri bu şirketleri bizler bugünden bilmeliyiz?

Ülkemiz üzerinde emperyalist güçler yine oyunlar oynama gayret ve çabası içerisindeler ! Ben öyle algılıyorum.Yanlış mı düşünüyorum ?

Birkez daha ilimizin Millet Vekillerini bu yazımla, Halkımızı bilgilendirmeleri gerekliliğini öne çıkartıp. Göreve davet edeyim.Milli Emlak Genel Müdürlüğünden bu bilgileri alın bizlere bunları sunun bizlerde bunu görelim.Kuşku ve endişelerimizden kurtulalım.Şayet böylesi bir tuzak varsa da bugünden önlemlerimizi alalım.

Saygılarımla Kadir YAVUZ ÇEVRECİ 

Yukarı Dön
hako Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hako Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.04.2006 Saat 11:24

Yabancıların toprak alma talebinin gizli nedenleri ile ilgili bir arkadaşımdan gelen bir e-postayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu e-posta şöyle:

'' Tapu Kadastro Genel Müdürlüü Yabancı işler dairesinin 14 Temmuz 2004 tarihli yabancı gerçek kişilerin Türkiye enelinde toprak alımı ile ilgili düzenlediği rapora göre, 44.740 kişinin ülkemizden toprak aldığı ve bukişilere satılan toprağın metrekare cinsinden 2.734.083.920 metrekare olduğu (yüzölçümümüz 780.000 kilometrekare) bu ülkeler arasında Guatemala, Dominik Cum., Kuzey Kore, ElSalvador, Bareyn,Venezuella,Filipinler Sırbistan Karadağ, gibi ülkeler olduğu,bugüne kadar toplam 68 ülke vatandaşının ülkemizden toprak aldığı, 81 ilden 70' inde toprak alımı gerçekleştiği,en çok toprağıda %33'lük oranla Yunanlılar olsuğu belirtiliyor. Ayrrıca Yunanlıların aldığı toprakların İstanbul Fener Rum Patrikhanesi çevresinden aldıkları belirtiliyor. Sanırım Yunanlıların Fener Rum Patrikhanesi çevresinden toprak almalarının sebebi FENER' in maçına rahat gitmek için olduğunu hiç sanmıyorum. Vatikan gibi bir devlet kurmak istiyor olmasınlar?

Yine Metrekare cinsinden en fazla toprağın GAP bölgesinde satıldığı ve alanların Suriyeli ve Lübnanlılar olduğu anlatılıyor.Alınan toprakların su kaynakları, sınır boyları ve verimli aarazlerde yoğunlaştığı görülüyor.Temmuz 2003 ten beri yabancıların 1,9 milyar dolarlık alım yapmışlardır. Mustafa ÇINKI ADLI YAZARIN RANT LORDLARI adlı kitabında Türkiyenin  yabancı şirketlere 100.000 kilometrekare bir alanda maden arama ruhsatı verdiği yazılıyor. Bu Türk Halkının kendi vatanının 7'de birine yabancıların izni olmadan giremeyeceği anlamına gelir.

Osmanlı Devletide Tarihi eser arama bahanesi ile gelip amacı petrol bulmak olan yabancıların gayretleri ile parçalanmadı mı?

Araştırmacı Yazar Hulki CEVİZOĞLU'na göre Hatay için Fransızlarla imzalanan anlaşmasının gizli bir maddesi var. Bu madde anlaşma tarihinden 100 yıl sonra bölgede yeniden bir halkoylaması yapılmasını hükme bağlıyor.Halkoylaması 2039 da yapılacaktır.

Daha öncede 1984 ve 1986 yıllarında 2 kez toprak satışı ile ilgili kararlar alınmış ancak Anayasa Mahkemesi 'TOPRAĞIN DEVLETİN VAZGEÇİLMEZ TEMEL UNSURU OLDUĞU 'gerekçesi ile iptal edilmiştir.''

BİR AFRİKALI YERLİ ŞÖYLE DİYOR:  BEYAZLAR AFRİKAYA GELDİĞİNDE ONLARIN İNCİLLERİ BİZİM TOPRAKLARIMIZ VARDI. BİZE GÖZÜ KAPALI DUA ETMEYİ ÖĞRETTİLER. GÖZÜMÜZÜ AÇTIĞIMIZDA ONLARIN TOPRAKLARI BİZİM İNCİLLERİMİZ VARDI...

Hakan DİNCEL
Yukarı Dön
cengizhan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cengizhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.04.2006 Saat 12:40

Sayın Mehmet Soycan kardeşim ne mi olur.Sana kısaca söyleyeyim. Önce evleri bağları bahçeleri olur arkasından mahalleleri olur, devamında kendilerine ait ekonomileri olur. Bu ekonomide sen asla patron olmazsın ancak marabalık yaparsın değişik kültürden bahsediyorsun ama değişik dinden hiç bahsetmemektesin belki seni etkilemez ama iki göbek sonrası hıristiyan bir aile ferdin olur. belki iyi bir papazın dedesi diye zikredilirsin, Anadolunun Türkleştirilmesi müslümanlaştırılması nasıl olmuş ise senin soyunun devşirilmeside öyle olur. Nijerya lılar beyazlar için ne der biliyormusun "Onlar Afrikaya geldiklerinde ellerinde incilleri var dı  Bizimse topraklarımız. Bizlere gözlerimizi kapamamızı ve dua etmemizi söylediler. Gözlerimizi açtığımızda ise onların toprakları bizlerin ise incilleri vardı." herhalde bu  ne olur sorusuna cevap olmuştur. Bu ülke çok kültürlülük adına veya çok dinlilik adına kurtuluş savaşını yapmadı. Türklük ve müslümanlık adına şehitler diyarı oldu. Hiç değilse geçmişinizdeki şehitlerin şühedanın onurunu adına düşüncelerinizi yeniden gözden geçirin. Muğlanın Fethiye ilçesi Hisarönüne bir gidinizde Küçük Londra nasıl kurulmuş Türk Nüfus Nasıl azınlık haline gelmiş bir bakın olur mu.

cengizhan
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.04.2006 Saat 15:30

İLİMİZ VE ÜLKEMİZ GENELİNDE YAPILAN HAZİNE SATIŞLARI HK

MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜMÜZDEN İSTEMİŞ OLDUĞUM.BİLGİ EDİNME YASASI  GEREĞİ BANA VERİLEN BİLGİYİ YETERSİZ BULDUM.( SORMUŞ OLDUĞU SORULARIMIN TAMAMINA YANIT VERİLMEMİŞTİ, VERİLEN CEVAPTADA GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE MÜRACAT ETMEM YÖNÜNDE BİR ÖNERİ VARDI)

VALİLİĞİMİZ ARACILIĞI İLE MİLLİ EMLAK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN İSTENMESİ YÖNÜNDE ,TEKRAR BİLGİ EDİNME YASASI GEREĞİ MÜRACATTA BULUNDUM.

BU GİRİŞİMİ BAŞTA MİLETVEKİLLERİMİZİN YAPMASI ,SİYASİ ERKİMİZİN YAPMASINI ÇOK ARZU EDİYORDUM.BUROKRATİK ENGELLERİ AŞIP EN KISA ZAMANDA GERÇEKLEŞTİRMELERİNİ İSTEMİŞTİM AMA OLMADI KISMET YİNE BİZE NASİP OLDU CANLARI SAĞ OLSUN NE DİYELİM?

SONUÇLAR GELDİĞİNDE YİNE TÜM ÇANKIRILI HEMŞERİLERİMİZLE TÜM YURDUMUZUN İNSANLARI İLE PAYLAŞIRIM.SİTEMİZ ARTIK İLİMİZİN SINIRLARININ ÇOK AMA ÇOK ÖTESİNDE TÜM TÜRKİYE YE  HATTA TÜM DÜNYAYA HİTABEDER DURUMDADIR  ?  

SAYGILARIMLA     KADİRYAVUZ ÇEVRECİ

Düzenleyen kadiryavuz55 - 15.04.2006 Saat 17:11
Yukarı Dön
egitimci Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı egitimci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.04.2006 Saat 16:14

“Cengizhan Özdemir kardeşim” desem olur mu, olmaz, bu bana yakışmaz. Siz beni yanınızda çalışan personelinizle karıştırdınız sanırım. Bilgilerinize baktım 50 yaşındasınız, kamuda yönetici olduğunuzu söylüyorsunuz. Genç olsanız, tahsiliniz az olsa duygusal davranışınızı anlayışla karşılamakta tereddüt etmem. Gençtir doğaldır, cahildir doğaldır derim. Şimdi size yakışıyor mu alaycı, aşağılayıcı bir dille papaz babası olursun dedesi olursun falan demek. Ben de size Türkleştirme, Müslümanlaştırma, devşirme söylemi üzerinden sizin üslubunuza uygun bir dille harika bindirmeler yapabilirim, ama gerçekten bana yakışmaz. Tartışmaya da katkı sağlamaz.

Ulusunuzun kültürüne güveniniz yok, dininize güveniniz yok. Üç Hıristiyan geliyor, iki kuşakta koca bir kenti Hıristiyanlaştırıveriyor? Bu korkuyu kim, nasıl yerleştirdi bilinçaltımıza? Kendimizi Afrikalı ilkel bir kültürle  eş tutacak hale nasıl geldik? Cengizhan Bey yazınızı okurken en çok bunlar üzdü beni.

Bugüne kadar Çankırı’da yabancılara satılan toprak adedi ilçelerle birlikte 48’dir. Tek tek hepsi incelenmiştir. Edindiğim bilgiler yanlış değilse bunların hepsi Türk, Çankırılı. Başka ülkenin yurttaşı olmuş ya da çifte vatandaşlığı var.  Yani Çankırı açısından korkulacak bir şey yok. Yine de gözümden kaçan bir şey mi var, yanlış bilgilendirme mi var diye deşelemeye çalışıyorum.

Yazdığım yazı gayet açık, net, anlaşılır olmasına rağmen yapılan eleştirilerde söylemediğim şeyleri söylemişim gibi, düşünmediğim şeyleri benim düşüncemmiş gibi aktarılması da tuhaf bir tarz, demagojik bir yaklaşım. Yazdığım kısa yazının neresinde “dünya barışı, teknoloji transferi, medeniyetlerin birleşmesi” geçiyor. Bunların her biri için ayrı ayrı tartışabilir, görüşlerimizi açıklayabiliriz. (Yani sözü edilen yaklaşımı doğru bulmuyorum, hatta ben tek kültürlü bir dünyanın insanlığın sonunu getireceğine inanırım. Doğada var olan canlı türlerinden birinin bile yok edilmemesi, her canlı türünün ayrı ayrı özenle korunması; aynı şekilde küçük, büyük, dar bir alanda ya da yaygın her kültürün varlığını sürdürmesi gerektiğini düşünürüm. Doğanın da insanlığın da mirasını  gelecek kuşaklara aktarabilmeliyiz. Bu nedenle medeniyetlerin birleştirilmesini de istemem, silahlı çatışmasını da...) Söylemediğim şeylerle ilgili benim de böyle düşündüğüm yargısına varılmasını  tekzip ediyorum. (Kadir Beyin bana yanıtında geçiyor sözünü ettiğim ifade.)

Fethiye, Alanya, Didim  gibi yerlerdeki toprak, mülk satışları ve ardından oluşan ve haklı olarak eleştirdiğiniz yapı; beş yıldızlı otellerde kendi ülkemizde ikinci sınıf insan muamelesiyle karşılaşmak, hatta dışlanmak vatanını, kültürünü paylaştığı insanları seven herkes gibi benim de canımı çok acıtıyor. Kendi dinamiklerimizle bu durum için acilen önlem almalıyız. Ayrıca Ferhat Koçer Beyin söylediği çok önemli yabancılara toprak, mülk satışı yapılacaksa kontrollü olması kaçınılmaz.

Diğer yandan GAP dahilindeki bölgede, çok güvendiğim akademisyenlerin yazılarında geçtiği için yabancılara fazla toprak satışı, fazla toprak kiralaması olduğuna yıllarca inandım, yetinmedim yazılarımda kullandım, bu konuda uyanık olsunlar diye görüşlerimi her fırsatta dostlarımla paylaştım. Şimdi bunun dedikodudan ibaret olduğunu duymak da moralimi bozuyor. Elinde bilgi ve belgesi olan varsa lütfen söylesin. Yoksa yanlış bilgilendirme, bizi hep yanlış sonuçlara götürüyor. Yanlış teşhis yanlış tedaviye yol açıyor. Onun da yan etkileri ağır oluyor.   

Bu “48” kişinin arkasında herhangi bir olumsuzluk çıkmazsa -ki çıkmayacak- onların üzerine kurduğumuz bu tartışma  zaman ve enerji kaybından başka ne olabilir?

Kaldı ki bizi bu tartışmaya yönelten Kadir Beyin attığı başlıktır. Yayınladığı belge ve bilgiler kamu arazilerinin satış fazlalığı ile ilgilidir ki Çankırı için asıl tartışılması gereken konu budur. Ardında herhangi bir pislik var mı yok mu araştırılması gereken budur.

Bugün öğrendiğim bir konuyu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Herkesin bildiği gibi Fransa’da, Paris’te patronuyla, işçisiyle inşaat sektörü “Yukarıözlü” hemşehrilerimizin elindedir. Paris’teki Çankırılılar Derneği aralık ayında bir haftalığına hem Valimizi hem de Belediye Başkanımızı Paris’e davet etmiş. Her tür organizasyonu yapmış, önlemi almışlar. Yedi bin avro da koruma amaçlı özel güvenlik şirketi için para ayırmışlar. Bizden kimse katılmamış. Gerçekten dinlerken çok üzüldüm.   

mehmet soycan
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cengizhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.04.2006 Saat 14:11

Sn. Mehmet Soycan Kardeşim,

Uslubumuz sizi incitmiş, sizi üzmüş ise lütfen özrümü kabul ediniz. Amacım kesinlikle şahsınız ve memleket sevdanıza bir yargı bir eleştiri değildir. Yalnızca sizinde cevabi yazınızda belirttiğiniz duygu ve düşünceler doğrultusunda duyulan hassasiyetin bir yansımasıdır. Lütfen bunu bu şekilde değerlendiriniz. Çünkü Ülkemizi yönetenlerin bizlere yaşattıklar ve halende yaşatmakta oldukları psikolojinin açıga vurumudur. Sizinde kabullenmediğiniz gibi hiç bir Türk vatandaşının kabullenemeyeceği olaylar topluma dayatılmaktadır. Buradaki esas üzerinde durulması gereken konu Türkiye'deki toprak satışlarıdır. Çankırı sadece 81 ilden bir tanesi bizleri üzen bizleri bu konudaki hassasiyetlerimizi her vesile ile dışa vurmaya iten işte bu futursuzca ve ileride hangi sonuçları doğuracağı bu günden belli olmasına ve tarihte örnekleri yaşanmış olaylara rağmen bu gelişmelere zemin hazırlanmasıdır. Yoksa sizin şahsınız asla değildir ve olamazda. Makasat asla sizin şahsiyetiniz değildir. Bu ne yazıkki bir paranoya da değildir. Sadece dünyada hiçbir ülke yönetiminin yapmadığının stratejik ve dünya siyasetinde çok hassas çizgileri olan Türkiyede yapılmasıdır. Yazıda anlatmaya çalıştığım tablo istikbalde olabilecek manzaranın tasviridir ki elbetteki o tabloyu yapan veya orada kasdedilen asla siz değilsiniz. İlginize ve eleştirel cevabınıza tekrar teşekkür eder saygılar sunarım

cengizhan
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.07.2006 Saat 17:18

İLİMİZDEN YABANCILARA NE KADAR YER SATILDI ????

ÇANKIRIMIZIN  NERESİ VEYA  NERELERİ SATILDI !!!!!!

Çankırı’da yabancılara “Arsa Satışı “ başlığı altında yazdığım yazı; gelen yorumlar ortada benim ileri sürdüğüm bir takım korku ve endişelerim var. İnşallah ben bu korku ve endişelerimde yanılırım.

Ama yaptığım müracaatların yanıtsız kalması, gerekse de aşağıda sunacağım bilgi ve belgeler beni çok daha fazla karamsarlığa itmektedir?

Yabancılara yapılan satış hakkında henüz bilgi gelmedi? Geleceğini de sanmıyorum. Doğrusu ben umudumu kestim.

BUNU BAŞARA BİLİRSE İLİMİZ MİLLETVEKİLLERİ YAPABİLİR? ONLARINDA BU KONUDA DA BİZLERE YARDIMCI OLACAĞINA  BEN

İNANANAMIYORUM?  İNŞALLAH YARDIMCI OLURLAR DA BENİ UTANDIRIRLAR!

29.07.2006 Tarihli Cumhuriyet Gazetemizde OZAN YAZAR’IN bir haberi oldukça ilginçti? Söz konusu haberi aşağıda sunacağım?

LÜTFEN TEKRAR TEKRAR  OKUYUNUZ !!!!!!!

Haberin kaynağı, eski Tapu Kadastro genel Müdür Yardımcısı ORHAN ÖZKAYA dır.Anlatılanlar,ileri sürdüğü görüşler son derce düşündürücüdür.?

ÇANKIRIDA YABANCILARA SATIŞ YAPILDIMI YAPILMADI MI ???!!!!!

30 TEMMUS 2006 CUMHURİYET GAZETESİ KAYNAK

BİRİNCİ SAYFADA “ YABANCI İLGİSİ 2003’ TE ÇIKAN YASANIN ARDINDAN 7 BÖLGEDEN 70 İLDEN TAŞINMAZ ALDILAR” Başlığı altın da çıktı söz konusu yazıyı da aşağıda sunacağım. Yabancılara satış yapılmayan illerimiz arasında Çankırı yok. Oysa  Çankırı Milli Emlak Müdürlüğümüz  bana cevaben verdiği yazıda Çankırı’da yabancılara satış  yapılmamıştır, demesine rağmen Cumhuriyet gazetemizde çıkan habere göre ise de ilimizde yabancıları satış yapılmıştır.  

Çevreci Kadir Yavuz

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.09.2006 Saat 18:57
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.09.2006 Saat 22:35

ÜLKEMİZDEKİ YABANCILARA SATIŞ?

20.09.2006 tarihli çevre sorunları köşemdeki 26.08.2006 Tarihli Karatekin Gazetesindeki,( haberin, metnini de bulabilirsiniz )altta sunacağım  yazıya atıfta bulunarak yazdığımdan öncelikli olarak bu yazının tekrar  okunmasını özellikle rica ediyorum.?????  

Yabancılara yapılan satışlara sıkı takip yapılacakmış? Bunu Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü söylüyor? Peki  bunca yer satılasıya kadar sizler neredeydiniz?Hangi kurumunuz nerede ne kadar yeri kimlere sattığını sizler bilmiyor musunuz?

Bilgi işlem merkezlerinin yetersiz olduğunu söylüyor.Bilgi işlem merkezlerini revize edip merkezden oto kontrol sistemine gecileceğini söylüyor?Bir yıl içerisinde bitirilmesi bekleniyor? İllerde binde 5 lik arazi,arza satılması şeklindeki denetimi, oto kontrol (bilgi işlem merkezlerinden) sayesin de kontrol  altına alınacağı şeklinde  gazete beyanı var.Ortada!

Milli emlak Müdürlüklerince, satılan arazilerin miktarlarının bilinmediğini beyan eden açıklama?

Bu sisteme bir yıl içerisinde kavuşabilecekleri yönünde açıklaması mevcuttur.?”Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sayın Zeki Adlı’nın

Madem bir yıl sonra bu işleme gece çek, Neden bu sistem kuruluncaya  kadar yabancılara satış işlemlerini bir yıllığına neden askıya almıyor?Yabancılara satışı durdurmuyorlar? sayın yetkililerimiz?Siyasi erkimiz mevcut iktidar AKP?

“ Gerçi şahsi kanat ve düşüncem bir karış toprağın dahi satılmasına karşıyım.Hele böylesi bir keşme keş bir satış olursa?

Yabancılar satışa sivil toplum örgütlerinden,Askerden,Muhalif ,hatta ve hatta muhalif olmayan siyasilerde sesler çoğalınca akla ve mantığa sığmayan manevralarla,çözüm yerine çözümsüzlük üretmesini siyasi erkimizin  doğrusu anlayamıyorum?

Mevcut yasa ve tüzükler gereği bu satışlar devam ediyor.Söz gelişi bir yılın sorunda ülkemiz genelinde 20 ilimizde toplam yüzde beş değil de yüz de10 olarak yabancılar toprak satıldığını tespit edildiğini var sayalım.Bu toprakları gerisin gerimi kamulaştıracağız? Yok mıstır kardeş bizler kendi koymuş olduğumuz kotaları istemeyerek aşmışız gerisin geri verin mi diyeceksiniz? Alın paralarınızı verin topraklarımızı mı diyeceksiniz?

BUNA KARGALAR DA GÜLER? OLMAYACAK DUVAYA LÜFEN AMİN DEMEYİN? Takdir kamuoyuna aittir.Saygılarımla

Çevreci Kadir YAVUZ

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.12.2006 Saat 16:31

İlimiz genelinde 108 adet yabancılara satış yapılmış.Oysa bilgi edinmemdeki müracatımda Milli Emlak Müdürlüğümüz ilimiz genelinde yabancılara satış yapılmamıştır.

Demesine rağmen Ulusal Basınımızda Tercuman Gazetesi 05.01.2007 tarihli yayınınıda aşağıdaki haritada  göreceksiniz ilimizde  108 adet yerin satıldığını 106 sının Almanlara satıldığını.diğer iki gayri menkül veya arazi arsa her neyse,başka Milliyetlere  satıldığını göreceksiniz

Düzenleyen kadiryavuz55 - 09.01.2007 Saat 11:00
Yukarı Dön
sakalli Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sakalli Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.12.2006 Saat 16:41

Yapancıların hedeflediklerini yavaş yavaş yapmaya başladılar...

bunlardan biriside toprak alımı....

Kadir Bey'e de ayrıca katılıyorum....

Bize bilgilendirdigi icinde tesekkkür ediyorum...

Bu Topraklarda Bizde Varız
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.01.2007 Saat 15:23

İlimiz genelinde 108 adet yabancılara satış yapılmış.Oysa bilgi edinmemdeki müracatımda Milli Emlak Müdürlüğümüz ilimiz genelinde yabancılara satış yapılmamıştır.Demesine rağmen Ulusal Basınımızda Tercuman Gazetesi 05.01.2007 tarihli yayınınıda aşağıdaki lingi tıklandığında göreceksiniz ilimizde  108 adet yerin satıldığını 106 sının Almanlara satıldığını.diğer iki gayri menkül veya arazi arsa her neyse,başka Milliyetlere  satıldığını göreceksiniz

http://img165.imageshack.us/img165/3848/1662006yapyol002nt6. jpg

Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.01.2007 Saat 23:43

Çok şükür...

Çok şükür...

Çankırı İl Genel Meclisi UYANDI...!

Çansaati'nin Yazarı Kadir Yavuz'un dilinde tüy biterek, aylardan, yıllardan beri "sağır sultanlara" duyurmaya çalıştığı Çankırı da yabancılara toprak satışını, İl Genel Meclisi Üyeleri hele şükür duymuş ..!  

Çankırı da Alamana, İngilize 108 (yazı ile yüz sekiz) arazi satışı oluyor, ama meclis üyelerimiz yeni haberdar oldukları; "mülk satışı araştırmasına pek sıcak bakmıyorlarmış, meclis uygun görürseymiş ufak bir araştırma yaparak, tapu müdürüne soracaklarmış. Ayrıca bir araştırma komisyonu kuracaklarmış. Dikkate değer bir mevzuymuş ama fazla da abartılmaması gerekirmiş, konuyu basın abartıyormuş" (alıntı haber aşağıda)

İl Genel Meclisi Üyelerimize iki önerim var:

1- Osmanlı'nın son döneminde gazeteci Ali Kemal'in akibetini ve 1919 öncesinin işbirlikçilerini araştırmalarını nacizane tavsiye ederim.(arzu ederlerse bu konuda brifing verebiliriz)

2- Bu konularda yıllarca araştırmış, emek vermiş Kadir YAVUZ'u da iyice bir dinlesinler.

Merak ettim: Meclis Başkanı Sayın Sayın Osman CANBAZ 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde lütfen açıklarmısınız; Meclis üyesi Mehmet ÖZTÜRK  Yıldıztepeyi sattığından beri tüm meclis toplantılarında mazeretli veya izinli mi ?

Merak Edene: Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Madde:4982

Bilgi edinme hakkı
MADDE 4. — Herkes bilgi edinme hakkına sahiptir.

Başvuruların cevaplandırılması
MADDE 12. — Kurum ve kuruluşlar, bilgi edinme başvurularıyla ilgili cevaplarını yazılı olarak veya elektronik ortamda başvuru sahibine bildirirler. Başvurunun reddedilmesi hâlinde bu kararın gerekçesi ve buna karsı başvuru yolları belirtilir.

Saygılar bizden...

Alıntı Mülk satışı araştırmasına meclis sıcak bakmadı
08.01.2007
İl Genel Meclisi iki eksikle toplanarak Çankırı E tipi kapalı ceza evine yapılması planlanan çok amaçlı salonun tadilat ve tamiratı için valilik makamına yetki verdi.
İl Genel Meclisi iki eksikle toplanarak Çankırı E tipi kapalı ceza evine yapılması planlanan çok amaçlı salonun tadilat ve tamiratı için valilik makamına yetki verdi.

Mehmet Öztürk ve Isa Demirkapı'nın izinli sayıldığı yeni yılın üçüncü toplantısında;.............................................. ...................................

Gündemin bir diğer maddesi de:......................................................

Gündem dışı bir konuşma yapan Il genel meclisi başkanı Osman Canbaz, yazılı basında yer alan ve 'Türkiye toprakları karış karış satılıyor' haberlerine değinerek, "Basından takip ettiğim kadarıyla 4–5 ilimiz dışında bütün illerimizde yabancılara satış olmuş. İlimizde ise çoğunluğunu Alman ve İngiliz vatandaşlarının oluşturduğu 108 kişiye satış olmuş. Çok ilginç bir durum. Çankırı'dan 108 satış oluyor, bu beni düşündürdü. Eğer meclisimiz uygun görürse ufak bir araştırma yaparak tapu müdürlüğü ile görüşülüp aydınlatıcı bir bilgiye varılsın istiyorum. Ayrıca bir araştırma komisyonu kuralım. Bu konu dikkate değer bir mevzudur." Dedi.

Il genel meclis üyeleri, konunun fazla abartılmaması gerektiğini ama başkanın kendisinin bu konuyu araştırabileceği dile getirdi. Bir il genel meclis üyesi ise konuyu basının abarttığını ve farklı mercilere çektiğini dile getirdi.

(Kaynak:www.cankiripress.com)

Düzenleyen ahmetgulsen - 19.07.2011 Saat 10:41
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetgulsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.01.2007 Saat 21:16

Gizli Hazinemiz Nedir?

Kastamonu 3, Çorum 23, Amasya 6, Yozgat 35, Bolu 2, Karabük 1

Evet, Çankırı ile kıyaslayabileceğimiz içanadolu kentlerinden bazılarını sıraladım. Görülüyor ki Almanlar Çankırı’ya daha çok rağbet göstermiş; 106 kişi.

Peki bizim tozdan ve kırdan ibaret gördüğümüz, kaçtığımız Çankırı’da ne var ki, boş yere para vermeyecek Almanlar toprak satın alıyor. Görece daha avantajlı ve gelişmiş il Kocaeli’ne bile bu kadar rağbet göstermemişler(79 kişi).

Bizim göremediğimiz, bilmediğimiz bir hazinemiz mi var?

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cengizhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.01.2007 Saat 00:37

Evet her Çankırılı gibi benimde merakımı celbetti. Acaba Ilgaz dagından başka hiçbir turistik tanıtımı olmayan yıllardır göç veren hiç bir sanayi ve ticari gelişmeye açılamayan bolca işsiz genci ve bolca gurbetçisi olan ekilebilir arazileri her yıl katlanarak azalan hayvancilik veya kültür ziraati ve tarımı olmayan iç anadolu ve çevre illerde tanınmaya çalışan KAVUN undan başka iktisadi bir ürünü olmayan herhangi bir tatlısıyla kebabıyla elsanatı veya saglık turizmi bulunmayan yinede benim için Doğduğum büyüdüğüm ekmeğini yediğim suyunu içtiğim ve aziz bildiğim benim için bu nedenle çok anlam lı olan Çankırımda Almanın işi ne cevabı bende bulamadım. Ama cevabı bilenleri BİLİYORUM. Yabancıların MÜLK EDİNMELERİNİ saglayan İKTİDAR ve o iktidarın ÇANKIRI yı temsilen mecliste bulunan ve bu yasaya şevkle el kaldıran Milletvekillerimiz büyük bir ihtimalle cevabı onlar biliyor haydi hep beraber soralım Sn Prof. vekilimizden ilmi bir neden de isteyelim bakalım bu ilginin sebebi ne bir güneş beldesi olmayan suyu dahi içillemeyen gölleri kıyıları doğrudürüst yolları olmayan bu memlekette Bu Almanlar bizim Karatekin den buyana göremediğimişz neyi gördüler. TUZ un gelecegin enerjilerinin temel ham maddesi olacağını öğrenmiş olmasınlar sakın heyecanla cevaplarınızı bekliyoruz sayın vekillerimiz...Almancamız yok biz soramadık vekaleti de sizlere verdik bizim adımıza bi zahmet sorsanız

_Hello HANS hayırdır bu ne iş..?

cengizhan
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.01.2007 Saat 15:28

YALAN KUYRUKLU MU?

YALAN İSTATİSTİK Mİ?

3. YALAN NE?

Bizleri aydınlatmak mümkün mü?

Alıntı “Kimse tapumuzu elimizden alamaz”
10.01.2007
Özel idare genel sekreterliği binasında bulunan il genel meclis toplantı salonunun tadilatta olması nedeniyle bir aylığına geçici olarak Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde toplantılarını sürdüren il genel meclisi Ocak ayı birleşimlerini tamamladı.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan merkez il genel meclis üyesi Visali Kara, basında 108+2 adet yabancının toprak satın aldığı açıklaması çıktı. Tapu sicil ile yaptığım görüşmede basında çıkan rakamın yanlış olduğu, Çankırı’da bu sayının 20’yi bulmayacak kadar az olduğu ve bunların hepsinin Türk vatandaşı olduğu belirtildi açıklamasını yaptı.

Merkez il genel meclis üyesi T. Rüştü Özgür, “Meclisimiz hassas bir konuya açıklık getirdi, yabancıların mülk edinme yasasında bir değişiklik yapıldı. Bu yasa bugün için gerçekleşmese de yabancılar önümüzdeki günlerde Çankırı’da da mülk edinebilirler. Bu başka illerde gerçekleşmiş olsa bile şu ana kadar yabancılara Çankırı’da satış yapılmamıştır.” Dedi.

İl genel meclis başkanı Osman Canbaz, üç türlü yalan vardır. Sıra ile: yalan, kuyruklu yalan ve istatistiki yalanlar. Türkiye’de yabancıların 81 ilde aldığı toprakların listesindeki rakamları basının hangi yalan kategorisine koyduğunu bilmiyorum.

Vatan toprakları Türk milleti için kutsaldır. Meclis başkanı olarak tapu kadastro müdürlüğü ile bizzat görüştüm, bu konuyu takip ediyoruz, dünyanın birçok ülkesinde vatandaşların mülk edinme hakkı var. Biz malımızı satmadıktan sonra kimse tapumuzu elimizden alamaz, bu konuda ulusal basın kuyruklu yalan söylemiştir” dedi.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan merkez il genel meclis üyesi Visali Kara, basında 108+2 adet yabancının toprak satın aldığı açıklaması çıktı. Tapu sicil ile yaptığım görüşmede basında çıkan rakamın yanlış olduğu, Çankırı’da bu sayının 20’yi bulmayacak kadar az olduğu ve bunların hepsinin Türk vatandaşı olduğu belirtildi açıklamasını yaptı.

Merkez il genel meclis üyesi T. Rüştü Özgür, “Meclisimiz hassas bir konuya açıklık getirdi, yabancıların mülk edinme yasasında bir değişiklik yapıldı. Bu yasa bugün için gerçekleşmese de yabancılar önümüzdeki günlerde Çankırı’da da mülk edinebilirler. Bu başka illerde gerçekleşmiş olsa bile şu ana kadar yabancılara Çankırı’da satış yapılmamıştır.” Dedi.

İl genel meclis başkanı Osman Canbaz, üç türlü yalan vardır. Sıra ile: yalan, kuyruklu yalan ve istatistiki yalanlar. Türkiye’de yabancıların 81 ilde aldığı toprakların listesindeki rakamları basının hangi yalan kategorisine koyduğunu bilmiyorum.

Vatan toprakları Türk milleti için kutsaldır. Meclis başkanı olarak tapu kadastro müdürlüğü ile bizzat görüştüm, bu konuyu takip ediyoruz, dünyanın birçok ülkesinde vatandaşların mülk edinme hakkı var. Biz malımızı satmadıktan sonra kimse tapumuzu elimizden alamaz, bu konuda ulusal basın kuyruklu yalan söylemiştir” dedi.[/qute]

< =1.2 =text/>

Düzenleyen ahmetgulsen - 19.07.2011 Saat 10:43

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.01.2007 Saat 12:38

MİLLET VEKİLLERİMİZİ GÖREVE DAVET ?

( İlimiz genel olarak )Olmak üzere 883 adette toplam  "8.472.199,88 m2" yüzölçümlü Hazine taşınmaz mallanın satışı yapılmıştır. Tüm bu satışlar T.C. Vatandaşlarına yapılmış olup, İlimiz dahilin de yabancı uyruklu kişilere herhangi bir Hazine taşınmaz malının satışı yapılmamıştır.

Yukarda ki paragraf 02.02.2006 tarihli Milli Emlak Müdürlüğümüzce bilgi edinme başvuruma verilen cevaptır. tekrar müracaatım oldu. Müracaatım kabul görmedi.

( Konu ve konulara ilişkin detaylı bilgiyi ilimizdeki yabancılara satış başlığını taşıyan yazımda sitemizde de bulabilirsiniz)

5 OCAK 2007 tarihli Tercüman Gazetesi bir harita ve yazı-yorumla birlikte bir haber yayınlıyor. İlimiz genelinde 108 adet yabancılara satış yapılmış.106 sını Almanlar almış.2 sinin Milliyetini vermemiş?

Yukarıdaki örneklerde görüleceği üzere bilgi alma, bilgilendirilme sağlıklı olmamaktadır. Milli Emlak Müdürlüğümüz, gerekse Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz konu ve konulara yeterli tatmin edici cevaplar vermemektedir.

Bu bilgilerin hangisi yanlış, internette televizyonlarda birbirleriyle çelişkili konu ve konulara ilişkin dünya kadar belgeler gezmekte?

Bu tür bilgi ve belgeler zihinsel kirlilik yaratıp, insanlarımız arasında korku ve endişelere neden olmaktadır. Ülkemize, Milletimize, Devletimize, Cumhuriyetimize olan öz güveni sarsmaktadır.

Sayın Millet Vekillerimizden rica etsem acaba ilimizdeki, ülkemizdeki yapılan bu satışları ilgili birim ve birimlerden alıp, resmi bilgi ve belgeleri kamuoyu aracılığı ile bizlerle paylaşırlar mı?

Etkili ve yetkili makam mevkilerden aşağıda sunacağım, benim sorup ta cevabını alamadığım, işleme dahi konmayan başvurumu acaba vekillerimiz etkili ve yetkili makam ve mevkilerden resmi bilgi ve belgeleri alıp kamuoyu ile paylaşırlar mı?

SATILAN HAZİNE ARAZİLERİMİZ HAKKINDA

1.   Mili Emlak Genel Müdürlüğümüzce ülkemiz genelinde satılan  arazilerimizin toplam miktarı nedir ?

a.   Bu satılan arazilerin yabancılara satışının toplamı ne kadardır.Bunların T.C. vatandaşlarına satılan miktarı nedir.?

b.   Cifte uyruklu vatandaşlarımıza satılan miktar nedir. Bu cifte vatandaşlık hakkı kazanmış vatandaşlarımızın ikinci uyruğu nedir. İsimleri ve doğum yerleri. nüfusa kayıtlı olduğu iller nerelerdir.

c.   Bu arazilerin ne kadarını kişiler? Ne kadarını şirket,işletme, ticarethane vb. adlar altında alındı.?

d.   Yabancı yerli ( T.C ) kayıtlı şirket, işletme, ticarethane vb.lerinin aldığı miktar ve bunların isimleri nelerdir.( Yerli isimleri, yabancı isimleri, birleşme sonucu almış oldukları isimler) nelerdir. Şayet birleşme sonucu ikinci, üçüncü, isim almışlarsa bunlarında belirtilmesi

e.   Bu satılan arazilerin içerisinde, Orman, mera, cayır,( Akarsu, Göl, Gölet, vb) su havzaları yer altı ve yer üstü dahil, maden yatakları (kapalı açık) var mı, varsa satışın yapılması için hangi mevki ve makam onay verdi.

f.    Satılmayıp kiraya verilen yerlerin toplamı ne kadardır. Kiraya verilme nedeni nedir. Bunların T.C. vatandaşlarına verilen miktar nedir. Yabancılara verilen miktar nedir. Çifte vatandaşlık almış vatandaşlarımıza verilen miktar nedir. Bu insanlarımızın ikinci uyruğu nedir. Kiraya verilen yerlerden arazi olarak yabancı şirketler, kişiler varsa bunların isimleri kiralama nedenleri nedir.

2.   Çankırı ilimiz genelinde satılan arazi miktarının toplam miktarı nedir. Bunların kazalarımıza kazalarımızın köylerine göre dağılımları nedir,merkez ve merkez köylerimize göre dağılımları nedir.? Soru birdeki a,b,c,d,e, f, de belirtilen sorular dâhilinde cevaplandırılması

3.   İlimiz genelinde Satılan hazine arazileri ( Merkez, merkeze bağlı köyler, Kazalarımız merkezleri ve köylerine göre satılan hazine arazilerinin dağılımları Ada, parsel. Mevki yer olarak kimlere satıldığı kaça satıldığı ve yüz ölçümlerinin belirtilmesi, çifte uyruklu vatandaşlarımız varsa ad ve isimleri doğum yerleri, ikinci üçüncü uyruğu nedir.

4.   Satılan bu hazine arazilerinden gerisin geri kamulaştırma yapılmış mıdır? Yapıldıysa kamulaştırma nedeni nedir? Kamulaştırılan miktar nedir, Ödenen metrekare birim fiyatı nedir. Yer olarak merkez kaza köy olarak, ada parsel numaralarıyla bildirilmesi?

5.   Bu kamulaştırılan araziler içerisinde ne kadarını Milli Emlak Müdürlüğümüz veya Hangi Kamu kurum ve kurumlarımız satmıştır. Satış değerleri ve miktarları ne kadardır. Kamulaştırılırken bu arazilere ne kadar ücret ödenmiştir. Kimlere ne kadar ücret ödenmiştir. Kamulaştırma yapılan yerlerin sahipleri kimlerdir ne kadar ücret ödemiştir devletimizce

SAYIN VEKİLLERİMİZİ GÖREVE ÇAĞIRIP KONU VE KONULARA İLİŞKİN CEVAP BEKLİYORUZ. BİZLER AKP Yİ SEÇTİK İKTİDAR YAPTIK.

VEKİLLERİMİZİ SEÇTİK MİLLETVEKİLİ YAPTIK. DERTLERİMİZE DERMAN OLSUNLAR, SORUNLARIMIZ ÇÖZSÜNLER DİYE!

NASRETTİN HOCAMIZIN YA TUTARSA DİYE GÖLE MAYA ÇALMASI MİSALİ?

BEN YİNEDE MİLLETVEKİLLERİMİZİ GÖREVE ÇAĞIRIP SORULARIMIZA YA YANIT VERİRLERSE DİYE BEKLİYORUM.???????

Düzenleyen kadiryavuz55 - 20.01.2007 Saat 15:44
Yukarı Dön
CANBAZOĞLU Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı CANBAZOĞLU Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.01.2007 Saat 15:52

BİZİM VATANDAŞIMIZ KIRAÇ VERİMSİZ TOPRAK DİYEREK BÜYÜK İLLERE GÖÇ EDERKEN  ACABA NEDEN YABANCILAR TOPRAK ALIYOR  BUNU BİR NEDENİ OLMALI.

******  ALINAN  TOPRAKLAR ÜZERİNDE  ACABA  HANGİ MADENLER VAR, HANGİ DOĞAL KAYNAKLAR VAR .

img256.imageshack.us/img256/1205/logoqk4jw3pa7se8.gif[/img]
SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR.

M.KEMAL ATATÜRK
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.01.2007 Saat 19:16

yabancılar zaten Türkiye yi kökten yok edemeyeceklerini anlayınca toprak satın almaya başladılar ve bunuda başarı ile yapıyorlar.

İnşallah toprak satmanın yanlış olduğunu birgün herkes anlar  

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı cengizhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.01.2007 Saat 13:58

3 Türlü YALAN Söylemek....

Üç türlü yalan olduğunu söylemiş İl Genel Meclisi Başkanımız Sn Osman Canbaz bende dördüncü yalanı söylüyorum. Vatan toprakları satılmamaktadır. Kars, Van çevresinde Ermeniler,GAP bölgesinde İsrailliler Aydın ve civarında İtalyanlar Antalya ve civarında Almanlar G.Antep ve çevre illerde Fransızlar Ege de Yunanlılar İç Anadoluda değişik milletlerden kimse ama hiç kimse toprak almamaktadır. Ş.Urfa doğumevinde sadece 2006 da 2000 İsrailli kadın gelip doğum yapıp dönmemiştir. Fethiye Hisarönü Bakkalı ,kasabı, berberi, cadde ve sokak isimleri ile tamamen ingilizlerin küçük Londra sı görünümünde değildir. Buralarda hernekadar yabancılar mülk edinmişlersede sırf biz Türklerle şakalaşmak içindir. Gözlerimizle gördüklerimiz "tamamen hayal ürünüdür" Türkiyede bir 60m2 lik daire alabilmek için  25 yıl hizmet edip emekli olanın aldığı ikramiye yetmezken Bu emeklilerde İngiltere den Almanyadan Mülk edinebilmektedirler.

Nasıl benim 4. yalanım daha güzel değilmi tam sizlerin istediği gibi sevbdi iseniz bu yalanları çoğaltabilirim..

Bişey daha söyleyeyim bu yazdıklarımın hepsi yalan...

cengizhan
Yukarı Dön
Baho Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Baho Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.01.2007 Saat 01:58
öncelikle Kadir bey ' e yazısından dolayı tşk ederim.. Yabancılara arsa satışları bir yönden iyi bir yönden kötü deniliyor.. Konuyu ortada açık bir dil ile anlatan Kadir beyin yazisinda dikkat edilecek hususlar vardır. Dikkatli yapıldığında bir sorun olmayacağıda anlatılıyor. Gelişim açısından yapılan bu satışlar bakalım ilerki zamanlarda ne getirisi olcak veya götürüsü ?
Legend's Never Die
Yukarı Dön
baskan_18 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı baskan_18 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.01.2007 Saat 11:27

KADİR YAVUZ HEMŞEHREMİ BÖYLE ÖNEMLİ BİR KONUYU GÜNDEME GETİRDİĞİ İÇİN TEBRİK EDİYORUM.TÜRKİYEDE TOPRAK SATIŞI İLE İLGİLİ KONUDA 16.02.2007 TARİHİNDE ÇANKIRI KAMU ÇALIŞANLARI VAKFINDA BİR KONFERANS VERECEĞİM BÜTÜN HEMŞEHRİLERİMİ BEKLİYORUM

Yukarı Dön
salihergezen Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı salihergezen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.01.2007 Saat 14:06

Kadir bey gerçekten çok güzel bir konuyu gündeme taşımış,bu vatandaşların Türk asıllı Almanya vatandaşı olduğu kanaatindeyim.

Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Recep C Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.02.2007 Saat 00:24

Değerli Yarenler

Çankırı'nın kır topraklarına olan bu rağbet beni de düşündürmeye başladı. Bunun çözüm yolu topraklarımıza sahip çıkmakla olur. Bir ev arsa veya fabrika yeri kadar toprağın satılması ile başlayan ve bir daha ki gelişlerine üç katı değer verilen diğer arsalarla o mahallin tamamen yabancıların eline geçmesi durup dururken olmaz. Bu yatırmı yapan mutlaka bir kazanç bekliyordur. Bu nedenle arsa ve toprak satışlarında toprak sahipleri zorunlu olmadıkça topraklarını elden çıkarmamalıdır. Benim aklımdan geçen bir komlo teorisi vardı. Acaba o mu gerçekleşiyor. Bu teorime göre tuz yataklarının altından elmas veya petrol çıkacağı ve Çankırı dışında yaşayanların tekrar memleketlerine dönüp ilimizin nüfusunun üç milyona yaklaşacağı ve 2023 yılında yapılacak 29 ekim Cumhuriyet Bayramı şenliklerinde kısa zamanda en planlı gelişen il olacağı yönünde bir teori üretmiştim. Fakat bu teorimin çoğu arkadaşlarca gülümseneceği ve 'DELİ SAÇMASI OLARAK NİTELENDİRİLECEĞİNİ DÜŞÜNEREK YAZMAKTAN VAZGEÇTİM.Çankırı'nın verimli toprakları olarak Ilgaz'ın turizmde gereken değeri kazanacağı kanısındayım.

Kurşunlu'da kurulacak Seramik ve çini fabrikasının Çankırının gelişimine katkısı mutlaka olacaktır.

Ayrıca yeraltı zenginlikleri ile ilgili nasıl bir inceleme yapıldı ve ne sonuçlar alındı ? Bunlara yabacıyız.

Ben yurt dışında bir ev satınaldım. Yirmi yılda MOrtgage( günekondu) sistemi ile ödeyinceye kadar imanımız gevredi. Burada satılan evlerin herhangi bir stratejik değeri yoktur. İstediğiniz kadar alın ve kiraya verin. Başkent BRüksel'de Türklerden ev milyarderlerinin sayısı azınsanmayacak kadar çoktur. satınaldığımız bu evler yüzyıllık yapılar olduğu için tamir tamir işleri bitmez. Belçika'da bir kimseye beddua etmeyin. İnşaallh eski bir ev alırsın deyin yeter. Adamcağız belasını bulmuştur.

Askeri alanlara yakın yerlerden ev almak özel izine tabidir. Her bölge endüstri, turizm, yapılaşma alanı diye bölümlere ayrılmıştır. Dağın başında alacağınız arsaya ne imar ne oturma ne de fabrika izni verirler.

Tabi TR de herşey olabilir. Burda evinizi oturmak için aldınızsa otel yapamazsınız.

Arsalar satılabilir ama devletin her zaman sahip olma hakkı olduğunu belirtmek isterim.

Dernekler ve kurumlar satınaldıkları yerleri 49 veya 99 yıllığına satınalırlar. Sonra tekrar satışı yapılır veya (yanılmıyorsam)devletin eline geçebilir.

Ey Çankırılı

Toprağına sahip çık.. Ne şeytanı gör ne selavat getir.

Turizm ve yerleşmek için ev alanlara bir diyeceğimiz yok. Buyurup gelsinler.Komşumuz olsunlar.

Tapu kadostro neyi nereye kime neden kaça satmış. Bunları bilmeden yorum yapmak istemiyorum.

Toprağınıza siz sahip çıkmazsanız, elbet birileri sahiplenir.

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.02.2007 Saat 12:04

Başkan18 rumuzu ile Çankırı da Yabancılara Satış yazıma cevap veren arkadaşımıza duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum..

“TÜRKİYEDE Ki TOPRAK SATIŞI İLE İLGİLİ KONUDA 16.02.2007 TARİHİNDE ÇANKIRI KAMU ÇALIŞANLARI VAKFINDA BİR KONFERANS VERECEĞİM BÜTÜN HEMŞEHRİLERİMİ BEKLİYORUM”

İfadesi beni fazlasıyla memnun etti.?Konuya ilgi duyan tüm arkadaşlarımızın söz konusu konferansa katılmalarını rica ediyorum.

Aynı yazıda Salih ergezen Rumuzu ila görüş beyan eden arkadaşımızı İlimizden toprak alan yabancıların,

(  bu vatandaşların Türk asıllı Almanya vatandaşı olduğu kanaatindeyim.)buna benzer görüş beyan eden arkadaşlarımızın da düşüncelerine, inanmak isterim! Ama resmi bilgi ve belge ile ispatı olmadığından, ben kuşku ile bakmaktayım. Yabancılara satışa?

Söz konusu AB-ABD ülkelerinin birçoğunda toprak, arsa, arazinin, mülkiyetini değil, kullanım hakkı’nı Satılıyormuş, Söz konusu yerlerin ne maksatla kullanılacağını kendisi belirliyormuş. Bu kategorinin dışında kullanılması mümkün değilmiş? Devlet istediği anda Kamulaştırma hakkına sahipmiş.

Burada özellikle yurt dışında çalışan,görev yapan fahri,ateşelerimizden rica ediyorum.Söz konusu ülkelerde toprak arsa, arazi satışları hk.Söz konusu ülkelerin kanun ve yasalarını lütfen araştırınız,bu konuda lütfen bizleri sitemiz aracılığı ile bilgilendiriniz?

İlimiz malumunuz olduğu üzere Kireç. Tuz ağırlıklı bir toprak yapısına sahip, Tuz ve kirecin ortak bir özelliği vardır. Dezenfekte etme,( mikrop öldürme )özelliklerine sahiptir.

AB-ABD devletlerininse korkulu rüyaları nükleer atıklarıdır.  Bu atıkların en ucuz maliyetli kurtuluş yolu tuz ve kirece gömülmesi, şeklinde görüşler mevcuttur.

Belki bir komplo teorisi gibi ama bu satışların, bu yabancıların, ilimizde mülkiyet edinmesi bu olabilir mi?

Tuzumuzda, kirecimizde kokarsa biz ne yaparız. Tüm bu mikropların panzehiri de giderse, mikropla nasıl baş ederiz?Mevcut panzehirimiz mikroba dönüşürse ne yaparız?

Çevreci Kadir YAVUZ

Yukarı Dön
Bekir Coşkun Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Bekir Coşkun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.02.2007 Saat 15:17
merhabalar. Yorum ve tespitleri okudukça inanın tüylerim ürperdi. Haydi sahil kenarları ormanlık alanlar diğer doğal güzellikler yabancıları cezbedebilir diyeceğim, ama yalnızca bunlarla sınırlı bir ilgi olmadığını görünce, ülkemizin ve Çankırımızın komplo teorilerinin odak noktasında olduğunu düşünmemek elde değil. Basın izlenimlerimizle bu ilginin Türk uyruklu yabancılardan kaynaklandığı belirtilmektedir. Ancak yinede tedbiri elden bırakmamk gerektiği kanısındayım. Yabancıların mal edinme nedenlerinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Olaya ışık tutması amacıyla farklı bir yöne temas etmek istiyorum.  Maalesef  Türkiyemiz doğal rezervlerinin tamamının envanterini yapamazken, Avrupa ülkeleri ve ABD, ülkemizdeki doğal rezervlerin uydu görüntüleriyle haritasını dahi çıkarmışlardır. Yanılmıyorsam Meltem TV'de bir proğramda konusunda uzman bir profesörün Yurt dışında bir sempozyumda Amerikalı bir uzmanın elinde gördüğü uydu fotoğraf görüntülerinde koyu kırmızı renkli alanların ne olduğunu sorduğunda, büyük petrol rezervlerinin koyu kırmızı renkte olduğunu öğrenir. Koyu kırmızı renkte olan yerlerden biride Küre Dağlarının bulunduğu alandır. Küre Dağlarına olan yakınlığımız ve muhafazakar yapımız (siyasi anlamda değil) diğer farkedemediğimiz kaynaklar ilginin nedeni olabilirmi? Ayrıca ekonomik gücü iyi olan yabancı ülke vatandaşlarının elini kolunu sallayarak mülk edinmesi, şu altın Kuralın (Altını olan kuralı koyar) sonuçlarından tedirgin olmamıza, bir alt fakirler sınıfına dönüşme  kaygısını hissetmemize yolaçmaktadır. Sonuç olarak hiç bir Türk ve Çankırılının bir Filistinlinin yaptığı hataları tekrar etmeyeceği kanaatindeyim. Her karışı şehit kanıyla sulanan yurdumuz toprağına sahip çıkalım. Lütfen duyarlı olalım! 
Yukarı Dön
reis18-81 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı reis18-81 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.02.2007 Saat 09:58

EY ÇANKIRILI !

Değerli gönül dostları;

Anadolumuzun en dinamik gücünü oluşturan kendisini Vatanı için herzaman feda etmeye hazır Çankırının cefakar, fedakar ve vefakar gençleri;

Aşağıdaki hitabeyi okumaya, idrak etmeye, içimize sindirmeye ve tatbik etmeye hiç bu kadar ihtiyaç duymamıştık….

ÇANKIRIMIZ İÇİN ÜLKEMİZ İÇİN İSLAM ALEMİ VE İNSANLIK İÇİN

BUNA İHTİYACIMIZ VAR

BUYRUN…

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.07.2007 Saat 16:18

Hepimiz Petkim'iz

Bir tablo hayal edin...
Sanat eseri.
Miras... Size ait.
Tuvali, Türkiye coğrafyası.
Boyası, şehit kanı, alın teri.
Her sabah uyanıyorsunuz...
Gururla seyrediyorsunuz...
Ama birileri, her sabah sizden önce uyanıp, o tablonun başına geçiyor ve orasına burasına, minik minik fırça darbeleri atıyor.
Her sabah, bir minik fırça darbesi.
Usta işi.
Küçük küçük değişiyor tablo.
Aniden değil.
Milim milim.
Alıştıra alıştıra.
Yedire yedire.
Aradan yıllar geçiyor...
Tablo, o tablo olmaktan çıkmış!
Komple değişmiş.
Ama dedim ya... Kanıksamışsınız.
Bakıyorsunuz bakıyorsunuz, o tablo, hâlâ aynı tablo zannediyorsunuz.

Peki, fark, nasıl farkedilebilir?
"Orijinal"in aslında ne kadar değiştiği, ne hale getirildiği, ilk bakışta "şak diye" nasıl anlaşılabilir?
Tek çare var: Kıyas.
Tablonun ilk haliyle...
Son halini yan yana koymalı.

E hadi, koyalım yan yana...

Türk Telekom, Arap'ın.
Telsim İngiliz'in. Kuşadası Limanı İsrailli'nin. İzmir Limanı Hong Konglu'nun... Araç muayene işi Alman'ın. Başak Sigorta Fransız'ın. Adabank Kuveytli'nin. İETT Garajı Dubaili'nin. Avea Lübnanlı'nın.
Petkim?
Ermeni'nin.

(Kazak'a sattık, dediler.
Kazağı bi çıkardık... Ermeni...)
N'olacak bu memleketin hali?
Rakı, Amerikalı'nın.

Finansbank Yunanlı'nın... Oyakbank Hollandalı'nın. Denizbank Belçikalı'nın. Türkiye Finans Kuveytli'nin. TEB Fransız'ın. Cbank İsrailli'nin. MNG Bank Lübnanlı'nın. Alternatif Bank Yunanlı'nın. Dışbank Hollandalı'nın. Şekerbank Kazak'ın. Yapı Kredi'nin yarısı İtalyan'ın. Turkcell'in yarısı Finli'nin Rus'un. Beymen'in yarısı Amerikalı'nın. Enerjisa'nın yarısı Avusturyalı'nın. Garanti'nin yarısı Amerikalı'nın. Eczacıbaşı İlaç, Çek'in. İzocam, Fransız'ın. TGRT Amerikalı'nın. Demirdöküm Alman'ın. Döktaş Fransız'ın. Süper FM Kanadalı'nın.

Hepsi Türk'tü.
Sadece 4.5 yıl önce.

Ya, sattılar.
Ya, satışa teşvik ettiler.
Ya da, kasıtlı IMF politikalarıyla söke söke satışa mecbur ettiler.

Taş üstüne taş koyanı, iyi kötü görmüştük de... Taş üstünde taş bırakmayanı, ben ilk defa görüyorum.

.

YILMAZ ÖZDİL’İN 07/07/2007 TARİHLİ SABAH GAZETESİNDE Kİ YAZISI(ALINTI)
Yukarı Dön
sedefiye Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sedefiye Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.07.2007 Saat 00:23
Kadir beyin daha önceki yazıları için bir şey demiyorum haklı ama en son sabah gazetesinden alıntı yazının izahını biri bana yapar mı Petkimin satışı tamam onu savunmuyorum onun dışında listeyi okuyorum Eczacıbaşı, TGRT, Garanti ,Citybank,Demirdöküm, Finasbank , Beymen ve diğerleri bunlar neden bugünkü hükümete bağlanıyor bunlar zaten özel şahıslarındı bunlarıda devlet satmadıya biraz insaf lütfen
Hepsine bir izah getirseniz bile en basiti Eczacıbaşına ne izah getireceksiniz merak ediyorum ben eczacıbaşının kuruluşundan itibaren serüvenini bilirim orada da çalıştım hep özel şahıs malıydı bazı bilmeyen arkadaşlar devlet el koymuştur diyebilir kesinlikle yok böyle birşey Türkiyenin en güçlü firmalarında biri Eczacıbaşı şimdi nasıl oluyorda onun ortaklarının yabancı olması hükümete mal ediliyor anlayamıyorum

Düzenleyen sedefiye - 11.07.2007 Saat 00:24
Yukarı Dön
Nermin Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Nermin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.08.2007 Saat 23:10
Merhaba sevgili hemşehrilerim.Kadir beyin yabancılara arsa satışı ile ilgili yazısına istinaden bende birşeyler eklemek istiyorum.
Ülkemizde ve dünyada neler olup bitiyor.Neler dönüyor.Ben şahsım adına toprak satışı ile ilgili kanun yasalaştığında çok üzüldüm ve halen de bu konuda siyasilere tepkiliyim.Türkiye o zaman boşa kurtuluş savaşı vermiş ve halen boşa Mehmetçiklerimiz bu vatan için gencecik yaşta gözlerini kırpmadan canlarını veriyorlar.Bunun vebali çok ağır. Kim veya kimler hesap verecek bu konuda? Ülkemiz bir bir işgal ediliyor.Bölgeler kurtuluş savaşı sırasında nasıl paylaştırıldıysa şimdi de aynı şekilde satın alınıyor.AB’ne girme senaryosuyla ülkemiz bu şekilde işgal ediliyor.Topraksız vatan,vatansız da millet olmaz.
ABD ve AB dünya üzerinde yayıla bilme. gayret ve çabaları, Ulusları böl parçala yönet, politikalarını yakinen görmekteyiz, yaşamaktayız hele son yıllarda Orta doğuda yaşanan olaylar! Türkiye nin  AB girmesi yönündeki girişimleri sonucu önümüze sürülen ön koşullar da hepimizce bilinmektedir.Bir kaç örnek verelim.Dicle ve Fırat Sularının Uluslar arası bir yönetime bırakılması koşulu, İçimizde bölünme ve parçalanmaya yönelik azınlık hakları bir kısım yurttaşlarımızı  azınlık statüsüne almamız yönündeki girişimleri Uluslar arası kazanımlarımızı (Serv antlaşmaları gereği  dünya milletlerince onanıp kabul görmüş misakı  milli sınırlarımızı ) tekrar bozmaya yönelik girişim ve tutumları  son derece düşündürücüdür.?
   Önce evleri bağları bahçeleri olur arkasından mahalleleri olur, devamında kendilerine ait ekonomileri olur. Bu ekonomide sen asla patron olmazsın ancak marabalık yaparsın değişik kültürden bahsediyorsun ama değişik dinden hiç bahsetmemektesin belki seni etkilemez ama iki göbek sonrası hıristiyan bir aile ferdin olur. belki iyi bir papazın dedesi diye anılırsın, Anadolunun Türkleştirilmesi müslümanlaştırılması nasıl olmuş ise senin soyunun devşirilmeside öyle olur. Nijerya lılar beyazlar için ne der biliyormusun ? "Onlar Afrikaya geldiklerinde ellerinde incilleri var dı. Bizimse topraklarımız. Bizlere gözlerimizi kapamamızı ve dua etmemizi söylediler. Gözlerimizi açtığımızda ise onların toprakları bizlerin ise incilleri vardı." herhalde bu  Toprakları alıp gidecek değiller ya ne sorusuna cevap olmuştur.
   Bu ülke çok kültürlülük adına veya çok dinlilik adına kurtuluş savaşını yapmadı. Türklük ve müslümanlık adına şehitler diyarı oldu. Hiç değilse geçmişinizdeki şehitlerin şühedanın onurunu adına düşüncelerinizi yeniden gözden geçirin. ege kıyılarına bir gidin nasıl ingiliz mahalleleri olmuş.Türkler nasıl azınlık haline gelmiş bir bakın olur mu........

İşte bu ve benzeri nedenlerden dolayı yabancıların ülkemizden toprak satın alımına sıcak bakamıyorum. Bu girişimlerin altında bilinçli ve art düşünceli örgütlü bir gücün oyunları olduğunu unutmayalım!

Düzenleyen Nermin - 28.08.2007 Saat 23:11
Yukarı Dön
CANBAZOĞLU Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı CANBAZOĞLU Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.09.2007 Saat 21:49
Nermin  hanım çok güzel ifade etmiş  aynen  filistinde olduğu gibi,israil'in karış karış topraklarını satın alarak sonra birleştirip mahalleler kurması gibi, umarız bu toprak alma oyunları bunlar kadar tehlikeli olmadan Türk Milleti uyanır.

Sn kadir Yavuz arkadaşımızada bu tür önemli konularda bizi bilğilendirdiği için teşekkürler.

Düzenleyen CANBAZOĞLU - 01.09.2007 Saat 21:51
img256.imageshack.us/img256/1205/logoqk4jw3pa7se8.gif[/img]
SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR.

M.KEMAL ATATÜRK
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.04.2008 Saat 21:08

ALINTI .

http://www.haberler.com/son-5-yillik-akp-doneminde-yabancilara-toprak-haberi/

Son 5 Yıllık AKP Döneminde Yabancılara Toprak Satışı İkiye Katladı

AKP Hükümetlerinin Göreve Geldiği 2002 Yılından Bu Yana, Yabancılara Toprak Satışı Oranları, 1923'ten 2002 Yılına Kadar Olan Miktarı Katladı. Son 5 Yıllık AKP İktidarında 40 Bin 26 Taşınmaz, 48 Bin 314 Kişiye Satıldı. Buna Karşın, 1923-2002 Yılları Arasında 20 Bin 843 Taşınmaz 23 Bin 44 Kişiye Satılmıştı.

AKP Hükümetlerinin göreve geldiği 2002 yılından bu yana, yabancılara toprak satışı oranları, 1923'ten 2002 yılına kadar olan miktarı katladı. Son 5 yıllık AKP iktidarında 40 bin 26 taşınmaz, 48 bin 314 kişiye satıldı. Buna karşın, 1923-2002 yılları arasında 20 bin 843 taşınmaz 23 bin 44 kişiye satılmıştı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Nafiz Özak'ın, DSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit'in, yabancılara toprak satışıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıt çarpıcı rakamlar ortaya koydu. Bakan Özak'ın, 40 sayfalık yanıtında 1923'ten 2002 ve 2002'den 2007yılı arasındaki satış rakamları açıklandı.

Buna göre, 1 Ocak 1923 tarihinden, AKP'nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002 tarihine kadar, toplam 20 bin 843 ana taşınmaz yabancılara satıldı. Bu alanların toplam alanı ise metrekare cinsinden 11 milyon 961 bin 595 oldu. 1923'ten 2002 yılına kadar 23 bin 44 kişiye toprak satışı gerçekleştirildi.

-SON 5 YILLIK AKP DÖNEMİNDE SATIŞLAR İKİYE KATLANDI-

3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından göreve gelen AKP Hükümetleri döneminde ise yabancılara yapılan toprak satışları, 1923 yılından 2002 yılına kadar olan miktarın iki katını geçti. Son beş yıllık dönemde 25 milyon 350 bin 361 metre karelik, 40 bin 206 taşınmaz 48 bin 314 kişiye satıldı.

-PARA KARŞILIĞI İŞGAL EDİLİYOR-

DSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit, 2003 yılından 2008 yılına kadar 5 yıllık dönemde 1923 yılından 2003 yılına kadar yapılan toprak satışı alan olarak miktarının yaklaşık olarak yüzde 250 arttığını söyledi. Macit ANKA'ya yaptığı değerlendirmede, bu durumun üzüntü verici olduğunu söyledi ve toprak satın alan kişi sayısında da artışın yüzde 100'ü geçtiğine dikkat çekti.

DSP'li Macit, yabancılara toprak satışının vatandaşlarca kaygıyla karşılandığını belirtirken, Bakan Özak'ın verdiği yanıtla bu kaygıların haklılık payının ortaya çıktığını bildirdi. "AKP Hükümeti, şehit kanıyla sulanmış topraklarımızı para karşılığı satıyor" diyen Macit, Türkiye'nin parayla işgal edildiğini savundu. Macit, toprak satışlarının sonuçları konusunda da AKP Hükümetini uyardı. (ANKA)

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.09.2009 Saat 23:16

ÜLKEMİZDE Kİ BU TOPRAK SATIŞLARI-BU MADEN SATIŞLARI DAHA NEREYE KADAR SÜRECEKTİR!

kaynak . 

TÜRKİYE’nin üstünü sata sata bitiren AKP ‘r, özelleştirme’ rotasını yer altına çevirdi. Sadece 2006-2008’de yüzde 2 vergi karşılığı 40 bini aşkın ruhsat veren iktidar 4 bin maden sahasını satıyor. Yerlilerin uluslararası devler karşısında yine şansı sıfır.

Yüzde 19’u yabancıya geçti
YABANCILARIN ülkemizde sahip olduğu maden alanı 150 bin kilometrekareye ulaştı. Bir başka deyişle ülkenin yüzde 19’u yabancı kontrolünde... Anadolu’yu karış karış kazan yabancılar, altından kurşuna, mermerden kroma kadar ne bulursa götürüyor!

Kapanın elinde kaldı
Özellikle altın için Türkiye’ye akın eden yabancılar kelimenin tam anlamıyla maden buldu! İşte şanslı yabancılar:
* Fronteer Eurasia: Cayman Adaları’ndan geldi, Kuzeydoğu Anadolu’da 3.5 milyon onsluk altın rezervi buldu.
* Ariana: İngiliz şirket Artvin’de arama yapmak üzere 19 ruhsat aldı. Mardin Kızıltepe ve Balıkesir Sındırgı da onun...
* Stratex: ABD’li şirket, Uşak ve Kütahya arasında altın buldu. Çanakkale ve Eskişehir’de de arıyor.
* Kuzey Truva Madencilik: Kanadalı Teck Comico’nun desteklediği Fronteer firmasına ait. 6 noktada arama yapıyor.
* Yeni Anadolu Madencilik: Yüzde 99’u Amerikan sermayeli şirket.

Türkiye’nin üstü bitti sıra altında!..
Yeraltı kaynaklarımızın üzerinde büyük bir yabancı hakimiyeti var. Sahip oldukları maden alanı 150 bin kilometrekare

Haber:  Sümeyra YILMAZ
Türkiye için stratejik öneme sahip yeraltı kaynakları AKP iktidarı döneminde hızla özelleştirilmeye başlandı. Özelleştirme politikalarından yer üstündeki fabrikalar ve kurumların ardından yeraltı da nasibini alıyor. Özellikle 2004 yılında çıkarılan maden kanunu ile yabancı sermayenin önü açılmış oldu. 2007 itibariyle Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı ortaklı şirketlerin sayısı 143. Türkiye’deki maden sahalarına aldıkları arama-işletme ruhsatları ile sahip olan şirketler için yeni bir fırsat daha doğdu. Maden İşleri Genel Müdürlüğü 5 bin 576 ihalenin ardından şimdi de 4 bin civarında sahanın özelleştirilmesine hazırlanıyor. Yapılacak ihale ile 75 ilde madencilik yapma hakkı özel şirketlerin eline geçecek. Arama ve işletme verilecek şirketlerin büyük çoğunluğunun ise yine yabancı şirketler olacağı tahmin ediliyor.

Bor’u da ele geçirdiler
1.9 milyon hektar arazinin özelleştirileceği ihalelerde altın, kurşun, mermer, krom, gibi birçok maden sahası yer alıyor. Yabancıların Türkiye madenleri üzerindeki hakimiyeti rakamlara döküldüğünde çok açık bir şekilde görülüyor. Yabancıların Türkiye’de sahip oldukları maden alanı 150 bin kilometrekare alanı kapsıyor. Bu alan Türkiye yüzölçümü’nün yüzde 19’una tekabül ediyor. Türkiye’nin Dünya rezervinin yüzde 70’ine sahip olduğu bor madeni üzerinde ise yabancı şirketlerin çalışmaları sürüyor. İşleme hakkı Eti Maden İşletmelerine ait bor madeni ile ilgili kanun değişikliği hazırlıkları olduğu da iddia ediliyor. Yapılan hazırlıklarla bor madeninin de yabancıların kullanımına açılmasının sağlanacağı söyleniyor.

Ülkeye akın ettiler
AKP iktidarının hazırladığı 2004’te yürürlüğe giren ve adeta “Madencilik sektöründe sömürgecilik” döneminin başlamasını sağlayan 5177 Sayılı Yeni Maden Yasası ve bazı yasalarda yapılan değişiklikler ile yabancı şirketler maden ruhsatı almak için adeta Türkiye’ye akın etti.  Sadece
2006-2008 yıllarında verilen ruhsat miktarı 40 bin 193. Yasa ile yer altı zenginlikleri sadece yüzde 2 vergi karşılığında yabancı sermayeli ve yerli şirketlere açılırken, zenginleştirme işleminin ülkede yapılması halinde devlet payı yüzde 1’e çekildi. Son dönemde ise AKP iktidarının yaşanan kriz için hazırladığını söylediği teşvik sisteminde maden şirketine büyük teşvik verilmesi planlanıyor.  AKP’nin uyguladığı bu politikalar sonucu Türkiye yabancı şirketler için kar sahası haline gelirken alternatifi olmayan kaynaklarımız yabancı sermayenin insafına bırakılıyor.

Altın için ülkemize akın
Dünyada en çok rağbet gören altın madeni için de yabancılar Türkiye’ye akın ediyor. Son dönemde yabancı şirketler altın sahalarına ilgi gösteriyor. Büyük tartışma yaşanan ve mahkemeler tarafından kapatılma kararı verilen birçok altın madeni bulunmakta. Türkiye’de altın alında faaliyet gösteren yabancı şirketler şöyle:
Fronteer Eurasia: Cayman Adaları’ndan gelen şirket, Kuzeydoğu Anadolu’da yaptığı altın arama çalışmalarında 3.5 milyon onsluk altın rezervi buldu.
Ariana: İngiliz şirket Artvin’de arama yapmak 19 arama ruhsatı aldı. Mardin Kızıltepe ve Balıkesir Sındırgı’da toplam bin 820 kilometrekare alanda altın arama çalışmalarını yürütüyor.
Odyssey: Tavşanlı’da altın arama çalışmaları yürütüyor. İngiliz Ariana ile bu bölgede işbirliğine gitti.
Stratex: ABD’li şirket, Uşak ve Kütahya arasında bulunan Murat Dağı’nda altın buldu. Şirket ayrıca Konya İnlice, Çanakkale Dikmen, Belen Ergama üçgeni ile Eskişehir Muratdere’de de altın arama çalışmlarını sürdürüyor.
Tüprag Madencilik: Kanadalı Eldorado Gold madencilik şirketinin Türkiye temsilcisinin 5 adet altın arama ruhsatı bulunuyor. Uşak’ın Eşme İlçesindeki Kışladağ altın madeninde üretime devam ediyor.
Teck Cominco: Kanadalı maden şirketi Kaz Dağları’nda başta Balıkesir İvrindi, Havran, Balya ve Çanakkale Ezine olmak üzere
7 mevkide çalışma yürütüyor. Şirketin aynı zamanda Artvin Cerrattepe’de işletmesi
bulunuyor.
Pregold Madencilik: 4 adet altın arama ruhsatı bulunuyor. Mali ve Gana’da aramalar yapan şirketin sahibi Goldaş.
Galata Madencilik: Firma Ariana Madencilik’le çalışıyor. En büyük hissedarları bir İngiliz şirket.
Doğu Truva Madencilik: Teck Cominco’nun desteklediği Fronteer’e ait firmanın Çanakkale Bayramiç’te 1 arama sahası bulunuyor.
Kuzey Truva Madencilik: Kanadalı Teck Comico’nun desteklediği Fronteer firmasına ait. 6 noktada arama yapıyor. Hepsinin işletme ruhsatı var.

Türkiye dünyadaki bor madeni rezervinin yüzde 70’ine sahip. Geleceğin madeni olarak kabul edilen borun yakın bir zamanda petrolün yerini alacağı ifade ediliyor. Türkiye’de bor madeni çıkaran çok sayıda yabancı şirket var.

Anadolu’yu karış karış kazıyorlar
Yabancı şirketler, ülkemizin dört bir tarafında maden yatakları bulmak için çaba sarf ediyor. İktidardan da büyük desket alan büyük sermayeli yabancı şirketlerle yerli firmaların rekabeti imkansız. İşte Türkiye’de maden sahaların sahip ünlü uluslararası şirketlerden bir kaçı:

Rio Tinto:
Ünlü Yahudi dolar milyarderi Rothschild Ailesi‘ne ait Rio Tinto’nun işlettiği bor, boraks ve bor tuz yatakları Balıkesir, Susurluk, Bandırma, Balya, Sultançayırı bölgesinde. Ankara, Eryaman, Sincan, Güdül, Kazan, Beypazarı ve Eskişehir-Sivrihisar yöresi trona (doğal soda) ve bor maden sahalarına sahip. Bu alan yaklaşık 450-500 kilometrekare büyüklüğünde.

Anatolia Minerals Şirketi:
Sivas, Malatya ve Tunceli ile Ovacık bölgesindeki altın, gümüş ve bakır yataklarını işletmekte. Bu alanlar Gümüşhane, Artvin ve Kayseri’ye kadar uzanan 700-750 kilometrekare. Bu şirketin Adana Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçelerini kapsayan sahalarda elde ettiği çinko madeni işletme ruhsatı 700 kilometrekareden büyük. Ayrıca Yozgat Boğazlıyan, Yenipazar ve Sarıkaya’da, bir bu kadar bakır madeni işletme ruhsatına sahip.

Odyssey Resources:
Ordu-Fatsa ve Zaviköy bölgesinde bulunan altın, gümüş, çinko ve bakır madenleriyle ilgili 250 kilometrekarelik bir alanın ruhsatına sahip.

Eldorado Gold Şirketi:
Kanadalı şirket; Uşak-Eşme Banaz Katrancılar köyü ile Kütahya- Gediz İlçesi Murat Dağı eteklerinde işletme ruhsatına sahip. Aynı şirket İzmir Efem Çukuru bölgesindeki altın madeni yataklarının işletmesini de aldı.

UZMANLAR GELECEKLE İLGİLİ KAYGILI

Çok sıkıntı yaşayacağız
Tapu ve Kadastro eski Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, Türkiye’nin madenlerinin yabancı şirketlerin eline geçtiğini ve özellikle geleceğin madeni olarak kabul edilen ve dünya rezervinin yüzde 70’ine sahip olduğu bor madeninin de yabancılara verileceğini söyledi. Özkaya, şunları dile getidi: “Türkiye’nin madenleri bizim elimizden çıkmaktadır. Son maden yasası ile Türkiye madenlerinin tamamı yabancı şirketlerin ve Angloamerikan şirketlerin eline geçmiştir. Madenlerin bu durumu Türkiye’ye gelecekte madenler konusunda çok sıkıntı yaşatacak.”

Kaynakların alternatifi yok
Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun, maden kaynaklarının alternatifi olmadığını belirterek, Türkiye’ye son yıllarda giren yabancılar daha çok altın madenleri başta olmak üzere, krom, nitel madenlerine ciddi yatırımlar yaptılar ve yasalarda bunlara göre değiştirildi” dedi. AKP döneminde özelleştirme ve yabancılaşmanın hızla arttığına vurgu yapan Torun, “Türkiye madenlerini hammadde olarak ihraç ediyor. Üretiyoruz, hamallığını yapıyoruz, çıkarıyoruz ve hammadde olarak çok ucuz fiyatlarla madenlerimizi yurtdışına satıyoruz” ifadesini kullandı.

Yabancı ortaklığı olan yüzlerce firma
Türkiye’de maden arama ruhsatına sahip  yabancı ya da yabancı ortaklı yüzlerce şirket var. Türk firmaları büyük sermayeli yabancı şirketlerle rekabet edemediği için onlarla ortak olma yoluna gidiyor. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın verilerine göre 6 Aralık 2007 tarihi itibariyle Runsat almış olan yabancı ortaklı şirketlerin bazıları şöyle:  ATS Denizcilik, ACW Naturel Stone, Afyon Çimento, Ageangold Madencilik, Akçansa, Akdeniz Mineral, Akdeniz Resouurces, Akros Çimento, Albuck Madencilik, Aldridge Mineral, Anadolu Endüstri Mineralleri, Ankara Xınchende Madencilik, Ans Aporeor Natural, Astro Madencilik, Atam Hazır Beton, Bastaş Başkent Çimento, Baştaş Hazır Beton, Bay-Taş madencilik, Beykrom, Bg-Taş Madencilik, Birlik Madencilik, BPB Gypsum Üretim, Brokmer Madencilik, C. Tes. Madencilik, Calmag Kalsine Manyezit, Chit Shing Mermer, Cimpor Yitibaş, Delta Maden ve Mineral, Denizli Çimento, Desen Mermer, Dinar Marbleü, DKS Bakır ve Krom, Doğu Truva, Doğu Akdeniz mineralleri, EBX Madencilik, Ege Metal, Element Madencilik, Elit Madencilik, Ephesus Doğal Taşlar madencilik, Etiler Madencilik, Eurasia Madencilik, Ferrocam Madencilik, Fiandri Madencilik, Galata Madencilik, Galena Mineral, Gordion Madencilik, Harborlite Aegean Mineral, Harmoni Kimya Maden, Hatay Madencilik, Hitusa Madencilik, IDC Madencilik, IMC Madencilik, IMGI İnt. Marble and Granite,İzmir Çimento, Kars Çimento, Kayamer Madencilik, Koca Beton Agrega Madencilik, Konya Çimento, Koza Altın İşletmeleri, Kurudere Madencilik, Kuzey Truva Madencilik, Lafarge Aslan Çimento, Lafarge Çatı Çözümleri, Latife Türk Madencilik, Latomia Madencilik, Likya Minelco Madencilik, Magnesif AŞ, Mareks Mermer, Marmara Madencilik, Mas Mermer, MCC-İzm Krom, Newmont Altın Madencilik, Öztüre Kimtaş, Pabalık Madencilik, Pagoda Madencilik, Parkmer Madencilik, Rok Mermer, S&B Endüstri, Saim Budin Madencilik, Sandıklı Mermer, Sardes Nikel Madencilik, Saren Maden, Sat&Co Madencilik, Strateks Madencilik,Süd-Chemie (TR) Madencilik, Timm Endüstri mineralleri, Travertine Bros Doğal Madencilik, Tunçmer Maden, Turkuaz Madencilik, Turmin Madencilik, Tüprag Metal Madencilik, Üniversal Çimento, Vatan Madencilik, Westpark Madencilik.

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.02.2010 Saat 23:37

ÇANKIRI DA YABANCILARA ARSA SATIŞI

Söz Konusu yazıyı 25.02.2006 tarihinde gündeme taşıdım. Bu güne kadar 8753 kişi okumuş? 40 ayrı lehte aleyhte görüş bildirilmiş, muhtelif tarihlerde,

Söz konusu yazıyı gündeme taşıdığım günden beri sayın Vekillerimizi siyasilerimizi göreve çağırıp ilgili birimlerden net doyurucu bilgiler alıp bizlerle paylaşmalarını defalarca istemiştim!

Bu istek ve taleplerim kabul görmedi, Sayın Millet Vekilimiz Ahmet Bukan Konuya ilişkin bir önerge vermiş gelen cevabı da kamuoyu ile paylaşmış!

Söz konusu önergesine verilen cevabı aşağı da kaynak göstererek sunacağım.

KAYNAK 

http://www.bizimcankirigazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=288

Milletvekilimiz Bukan’ın önergesini

İlimizde yabancılara ait 39 taşınmaz bulunuyor

Bizim Çankırı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir önerge vererek, Bayındırlık ve İskan Bakanlığının cevaplamasını isteyen İlimiz Milletvekili Ahmet Bukan’ın Önergesini Bayındırlık ve iskan Bakanı Mustafa Demir cevaplandırdı.

Bukan’ın soruları ve cevapları şöyle :

Soru: Çankırı İli sınırları içinde kaç tane konut ve ne kadar toprak yabancılara satılmıştır?

Cevap: Çankırı İli sınırları içerisinde 28.039 m2 miktarında 30 adet ana taşınmaz ile 631 m2 miktarında 9 adet bağımsız bölüm olmak üzere toplamda 28.670 m2 miktarında 39 adet taşınmaz yabancı uyruklu gerçek kişilerin mülkiyetinde bulunmaktadır.

Soru: Türkiye genelinde yabancılara ait kaç tane konut vardır? Ve bunlardan kaç tanesi 2002 yılından sonra yabancılar tarafından alınmıştır?

Cevap : Türkiye genelinde yabancı uyruklu gerçek kişilere ait 58.833 adet bağımsız bölüm bulunmaktadır. Bu taşınmazlardan 50.773 adedi 01/11/2002-17/11/2009 tarihleri arasında edinilmiştir.

Soru: Türkiye genelinde 2002 yılından bugüne kadar yabancılara ne kadar toprak satılmıştır?

Cevap: Yabancı uyruklu gerçek kişiler Türkiye genelinde 01/01/20020tarihinden bugüne kadar 48.847.300 m2 miktarında 68.887 adet taşınmaz edinmişlerdir.

Soru: Yabancılar tarafından alınan topraklar, İllere göre kaçar metre karedir?

Cevap: Yabancı uyruklu gerçek kişiler tarafından edinilen taşınmazların illere göre dağılımına ilişkin istatistiki rapor yazımız ekinde yer almaktadır.

Bu cetvel ile Çankırı rakamları yukarıdaki gibi; 30 adet taşınmaz, 28.039 m2, 9 adedi 631  m2 taşınmaz alan. Toplam olarak: 39 adet toplam taşınmaz, 28.670 m2, kişi sayısı 16 olduğu görülüyor.

Sorular ve cevaplar kamuoyunun bilgisine sunulur.

Günaydın Sayın Milletvekilim! Sabah şerifleriniz hayırlı olsun?    Dört yıldır dillendirilip Ulusal Basında, Yerel Basında, internet sayfalarında yazılıp çizilen konuyu bu denli yalın içerikten yoksun olarak, önerge verip, gündeme getirmesini doğrusu yadırgadım.

Bunca bilgi ve belge varken?

Çevreci Kadir Yavuz

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.10.2010 Saat 11:13

İLİMİZDE YABANCILARA SATIŞ

25.02.2006    Tarihinden itibaren Çankırı da yabancılara satış başlığı altında,

Ulusal basında, yerel basında çıkan haberleri bu sayfaya taşımaya çalıştım. Yetmedi Konu ve konulara ilişkin ilgili mercilerle yazışmalar yaparak bu bilgi belgeleri yine kamuoyu ile olabildiğince paylaştım, paylaşmaya çalıştım!

Aşağıda sunacağım son bimer başvuruma gelen cevapta ise ilimizde yabancılara satış yapılmamıştır? Denmektedir. Hayret Doğrusu!

İlimizde Yabancılara satışla ilgili, Bunca Ulusal Basında yer alan haberler yalan mı? Türkiye genelinde satışları gösteren harita  yalan mı ?

Çankırı Milletvekilimiz Ahmet Bukan’ın Meclis araştırma komisyonuna önerge verip kamuoyu ile paylaştığı bilgiler yalan mı ?

Anlamakta anlatmak artık mümkün değil, Bunca yazılanlar çizilenler, kamuoyuna sunulan bilgi belgeler mi doğru? Yoksa Bimer yoluyla bana cevaben yazılan belge mi ! Doğru?

???    HAYRET DOĞRUSU ???

Söz konusu Bimer başvurum.Verilen cevap aşağıdadır.Takdir kamuoyunundur!

( BİMER BAŞVURUM )

MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNE

ÇANKIRI

İlimiz Milli Emlak Müdürlüğümüzce ilimiz genelinde ( İl, ilce ve köylerimiz dahil ) ne kadar arazi ve gayri menkul yabancılara satılmıştır.( Milli Emlak Genel Müdürlüğünce ilimizde satışlar yapıldıysa verilen cevaba bunlarında dahil edilmesi )

Bu arazi veya gayrimenkullerin ada parsel numaraları yüz ölçümleri ile birlikte yer ve mevki isimlerinin verilmesi,

Satın alan yabancıların milliyetlerine göre tasnifinin verilmesi,

Bu satışların ne kadarı bireysel satıştır

Bu satışlarda şirket, dernek, vakıf ve benzeri isimlerle satış yapıldı mı? Şayet yapıldıysa tasniflerinin verilmesi  (şirket, vakıf, derneklerin milliyetleri isimleri, Ada parsel numaraları, yer ve mevki isimleri, yüz ölçümleri gibi) 

Söz konusu bilgilerin verilmesini arz ve talep ederim. Saygılarımla 

26.09.2010 TARİH VE 422535 SAYILI YAZIYLA MÜRACATIMI YAPTIM BAŞBAKANLIK BİMER E

Başvuru Hareket(ler)i

Başvuru Türü

Gönderen Kurum

Gönderme Tarihi

Alan Kurum

Dilekçe Hakkı

BİMER

30.09.2010

ÇANKIRI VALİLİĞİ

Dilekçe Hakkı

ÇANKIRI VALİLİĞİ

01.10.2010

İL DEFTERDARLIĞI

Yapılan İşlem(ler)

İşlem Yapan Kurum

Yapılan İşlem

İşlem Tarihi

İL DEFTERDARLIĞI

Kişiye Cevap Yazıldı

11.10.2010

SÖZ KONUSU YAZIMA VERİLEN CEVAP

Yukarı Dön
Şeref IŞIK Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Şeref IŞIK Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.10.2010 Saat 09:49
Kadir bey o zaman konuyu birde Sayın Ahmet BUKAN'a sormak gerekmiyormu.? Devletin Kamu kurumu istediğiniz  bilgiyi size vermiş.Ahmet bey ve Milli Emlak Müdürlüğünün bilgileri arasında çelişki tespit ederseniz yeni bir Bimer vasıtası ile konuyu araştırabilirsiniz.Hayret denecek bir şey yok.Çankırı Valiliğine nasıl ulaştı iseniz Sayın vekilimiz Ahmet BUKAN beye de ulaşabilirsiniz. Cevabınızı bekliyoruz.

Düzenleyen Şeref IŞIK - 18.10.2010 Saat 09:51
Şeref IŞIK
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.10.2010 Saat 15:44

Sayın Şeref Işık

Çankırı Millet Vekilimiz Sayın Ahmet Bukan a telefonla ulaştım. Söz konusu beyanının doğru olduğunu söyledi. Söz konusu İlimizde yabancıların mülk edinmesi ile ilgili meclis önergesi verip yabancılara ilimizdeki satışlarla ilgili verilen belgeyi de Sayın Millet Vekilimizden istedim. Tarih 18.10.2010

Sayın Millet Vekilimiz Ahmet Bukan söz konusu belgeleri bu gün 19.10.2010 tarihinde göndermiştir.

Söz konusu belgeleri aşağı da sunuyorum.

Sayın AKP Millet Vekillerimize söz konusu yabancılara satışlarla ilgili sorular sordum birebir, Bu sorularımda umuma açık yerde ve aleni olarak olmuştur. Cevap vermeleri konusunda da ısrarcı olmuşumdur. Tüm bunlara rağmen, bu güne kadar da bir cevap alamadım.

Sayın Millet Vekilimiz Sayın Suat Kınıklıoğlu na bir basın toplantısında sordum. Söz konusu basın toplantısını da yine sitemizde paylaştım. Satışlarla ilgili ve diğer sorularıma araştırma inceleme yapmadan cevap veremeyeceğini söyledi: Söz konusu sorularımı yazılı istedi, verdim. Bana da söz konusu sorularıma cevap vereceğini söylemesine rağmen hala cevap verilmemiştir.? Buyurun okuyun http://www.cansaati.org/topluluk/printer_posts.asp?TID=2530

Sayın Millet Vekilimiz Nurettin Akman a Belediye Başkanlığı secim çalışmalarında İlimiz Kavra Köyünde köy odasında aleni olarak köy halkı önünde sordum. Konuya ilişkin araştırma yapacağını bilgilendirileceğim söylenmesine rağmen bilgilendirilmedim.?

İlimizde yabancılara satış yazımı gündeme taşıdığım günden beri Sayın Vekillerimizi göreve çağırıp kamuoyunu özellikle de Çankırılıların bilgilendirilmesi yönündeki çağrılarım cevapsız kalmıştır!

Yabancılara satışlarla ilgili belgeleri üç ayrı kategoride toplamak mümkündür. Bir Bimer yoluyla verilen bilgiler 2 Ulusal Basında Çıkan Haberler 3 Sayın Millet Vekilimiz Ahmet Bukanın TBMM Başkanlığına vermiş olduğu soru önergesine verilen cevap olmak üzere,

Söz konusu belgelerin tamamı bu sayfadadır. Belgelerin hepside bir biriyle çelişkilidir. Yine belgelere göre çelişkili olmayan İlimizde yabancılara satışın olduğudur. Burada ki tek çelişkininse, satışlardaki sayı farklılığıdır?

CEVABI BİLEN ÖĞRENEN LÜTFEDİP YAZSIN ARTIK !!!

Çevreci Kadir Yavuz

SAYIN MİLLETVEKİLİMİZ AHMET BUKAN TARAFINDAN

TARAFIMA GÖNDERİLEN SÖZ KONUSU BELGELER

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.10.2010 Saat 11:03

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Şeref IŞIK Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.10.2010 Saat 11:55

Sayın Çevreci Kadir YAVUZ bey,

Biliyorsunuz Türkiye gelişiyor, büyüyor.Konuya  birde bu perspektiften bakmak gerekmezmi? Biz Türklerden imkanı olanlar Avrupa ülkelerinden toprak almıyorlarmı?Neden siz bir de bunun istatiki verilerini almadınız?Eğer konu önemli ise, buda önemli değilmi sizce?Birde yabancı memleketlerden bizim Türklerin aldığı topraklara bakın bakalım.Almanlar nerde ise Türkçe konuşacaklar.Öyle değilmi ?

Düzenleyen Şeref IŞIK - 20.10.2010 Saat 11:57
Şeref IŞIK
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.10.2010 Saat 22:12

Sayın Şeref Işık Bey

İlimizde yabancılara satış başlığı altında yazımı 25.02.2006 tarihinde gündeme getirip yazdım. Tarih 19.10.2010 sonuç sıfır hala satıldı mı? Satılma dı mı? Satıldıysa ne kadar yer satıldı? Kimlere satıldı vb yüzlerce soru?   Koskoca neredeyse dört yıl geçti.!!!

Geçmiş dönemde ilimizde Vali Yardımcılığı görevi yapan vali yardımcımız, Resul Kır’ın bana söylemiş olduğu! ‘ İlimiz genelinden, sen Kadir Yavuz olarak, bir birey olarak, Çankırı ilinin tamamından daha fazla bilgi edinmeye müracaat etmişsin!?’ Bir başka ifade ile Ben Çankırı’mızın genelinden, daha fazla, birey olarak BİMER başvuru yapmışım!tarih ??/04/2006

Resmi makamlardan hangisinden net doğru bilgiler alabildik?Özellikle de Yabancılara satış! Hangi bilgiler ışığında sağlıklı düşünüp, sağlıklı kararlar alıp yorumlar yapacağım ve ya yapacağız! Hangi perspektiften bakacağımı! Doğrusu ben anlamış değilim?  

İlimizde ki satışları öğrendim! Miktarlarını Milliyetlerini, nerelerde satıldığını öğrendim de! Şimdi de Diğer dünya ülkelerinde, Türklerin almış olduğu torak veya mülkiyetlerinin istatiki bilgilerini alacağım, öylemi! Lütfen güldürmeyin Şeref bey,

Şayet sizin böyle bir yeteneğiniz varsa buyurun hodri meydan, bu  istatiki bilgileri sizler alın  bizlerle paylaşınız lütfen! Taşın altına lütfen elinizi siz de uzatın, dört yıldır ben söz konusu bilgilere ulaşamadım. Sizler ulaşıverin! Saygılarımla,

Çevreci Kadir Yavuz

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Şeref IŞIK Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.10.2010 Saat 09:43
Kadir bey tamam almaya çalışacağım ve sonucu sizlerle paylaşacağım. 

Düzenleyen Şeref IŞIK - 21.10.2010 Saat 11:00
Şeref IŞIK
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.03.2011 Saat 11:12

…???..İLİMİZDE YABANCILARA SATIŞ  … ???...

İlimizdeki yabancılara satış var mı ? İlimizde Yabancılara Satış Yok mu ? Satış varsa miktarı ne? Çok denklemli bir bilmece oldu!

25.02.2006 tarihinden itibaren sitemiz de gündeme getirdim. Yerel basında Ulusal Basında çıkan konu ve konulara ilişkin haberleri paylaştım-paylaşmaya çalıştık!

İlgili kurum ve kurumlarımızdan resmi yazışmalarla konu ve konulara ilişkin bilgi ve belgeleri gündeme taşıyıp olayı netleştirmeye çalıştık!

Söz konusu yazıya  ilgi ve alaka öylesine büyük oldu ki 11.000 kişi tarafından okunmuş 20 vatandaşımız yorum –belge-görüşünü paylaşmış?

Bilgi ve belge kirliliğinin ötesine geçip olayı hala netleştiremedik.???...

Konuya ilişkin Çankırı M.H.P  Millet Vekilimiz Ahmet Bukan konuyu bir kez daha TBMM sine taşıdı.Söz konusu yazılı önerge aşağıdadır.

Kaynak : http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=88871

18160

MİLLİYETÇİHAREKETPARTİSİ  T.B.M.IVİ.GRUPBAŞKANLIĞI 

Tarih 31.01.2011

Sayı 2011/7753

TBMMBAŞKANLIĞINA       :                                                             

Aşağıdaki sorularımın Bayındırlık ve îskân Bakanı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ahmet BUKAN Çankırı Milletvekili

Ülkemizde yabancılara toprak ve mülk Satışı Önem teşkil etmektedir. Bu nedenle

l. Çankırı ilimiz genelinde (Merkez kaza ve köylerimiz dahil olmak üzere) Yabancılara ne kadar yer satılmıştır.   Bu satışların tarihi ada parsel numarası yer mevki isimlerini, yüz ölçümlerini ve satış değerleri nelerdir.

2.Çankırı ilimiz genelinde yapılan satışlar içerisinde yerli- yabancı ortaklığı ile kurulmuş şirketler var mı dır. Varsa bu şirketlerin ad ve isimleri Bu satışların tarihi ada parsel numarası yer mevki isimlerini, yüz ölçümlerini ve satış değerleri nelerdir.

3.Bu şirketlerin Türk sermayesi ne kadardır. Şirketlerde ki  

pay oranı nedir.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek