2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Ildızımda Gurban Bayramı 2
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumIldızımda Gurban Bayramı 2

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Ildızımda Gurban Bayramı 2
    Gönderim Zamanı: 29.11.2008 Saat 02:41

Ildızım’da Gurban Bayramı 2 (ıldızım’da Ramazan Bayramı’nın devamıdır.)

Bıyıl köyde gurban kesmeyi aklıma guydum. Çalışdığum Pavluka’dan iki gün fazla izin aldum. Zaten grize girdi pavluka.  Plastik kalıp işinde bi hemşerimizün yanında çalışmıya başladım bıldırdan belli. İşi giçen sene iyiydi. Dışarıya mal satmıya başlayınca arabayı değişdürdü. Orta gazasının Yuva  köyünden güççükken gaçmış köyden hamballık yapmış Tahtagale’de.  Esgerliği de almamışlar. Düzdabanmış. Birazda gafadan esiriklü zaten. Eline bomba virsen hangı tarafa atacağını bilemen. Bu istanbıl nice delüleri akıllandurmuş, nice akılluları da deli itmiş.  Köyde Deli  Memed aşşa, Deli Memed yokarı diye çağırılarmış. Şindi 199 işçüsü var. MemeD Efendi aşşa , Memed Efendi yokarı. Dimek ki:-‘varsa paran pulun cümle alem gulun, Yoksa paran pulun, tımarhane yolun’ sözünü boşa dimemiş diyenler.

Geçen ıramazan bayramından bu tarafa bi sene giçti. Anamı çok garipsidim. Üyramda köyümüzün arpalığında  tallamıza Kütlüosmangilin tavukları girmiş. Elime daş alıp tavukları kovalıyon emme tavuklar gaçar gibi oluyo, gine geliyo. Neyse o ara hava gararıyo, gararıyo. Hocasan tarafından ifil ifil bi yil esiyo. Arkasından bi ırahmet, bi ırahmet. Bizim arpalığı su basıyo. Gara tavuklardan biri sile gapılıyo. Beş dakka sona bi güneş çıkıyo. Elemsağma Kavçiy depesinden  tam Geriş’e gadak uzanıyo.

Köye gidince anama üyramı bi ağnadıyın. Hayır diyelim, hayıra yoralım. Üyra herkesi dinmez. Farfaracıların diline düşen soğna. Burdan hediyelik bişiler alacan emme guruyimiş fiyatları dırmandukça dırmanııyo. Boş vir olum didim. Anan köyde bi gavurga gavursun gıldır buğdaydan kütür kütür yi. Hele bi de evde üzüm bekmezi ynen yoğudu garışdurup bi gargaburnu yaparsın. Gışın soğuk havası Urusya’dan da gelse dokunmaz. Ben çocukkana  küpeciğe çökelik basarlardı. Sna küpeciğin ağı aşşaya gelecek şekilde dururdu. Gözel basılan küpeciklerin piyniri datlı olurdu. Bazı küpecikler acımtırak olur , piynir yeşillenürdü. İsdanbıl’da marketlerde  bizim enüklere attukları dilvuran piyniri Rokfor diye bi gamyon parıya satıyolar. Gıymatını bilmedük. Hep enüklere virdük.

Bizim Köye Alimogilin Memed Dayı’nin domafili gidiyomuş. Giçen aradım. – Boş yir var mı Dayı ? – Yğenim tek dabanca geleceğsen bi yire sıkışdururuz. Bi bavulun olsun. Çeyiz sanduğuynan gelme. Ayıbediyon Dan Dayı . Benim niyim varkı. Anama Şeeer ekmeği, helva aldum. Bubam da gaveyi sever. Yarım okka gave aldım. Bi de bayramlık göynek. Ağnıyacaaan fazla yüküm yok. Yalınuz Anam yini bi yorgan sırımış. O yrganı isdanbıla getürüyün diyon. Yirin varısa ? Senm bi yorgannan galman gurban gavurması, IlDızım tahranası da getürürsün. – Amaninnnn nerden bildin dan dayı. – O(ğ)lum bizim bu yollarda giçti. Ben adamın ciğerünü bilürün. Abi senin domafil iyi de, sen de tigkatli sürüyon maşşallah. Emekli olduk emme, tırsımadık daha. Senin gibi lerini cebümden çıkarurun.. deyince diyeceeem galmadı.

Halbuysan ağşam altıda bisek zabalayın bayram namazına varur muyuz diyecedim. Lafı ağzımıza dıktı. Kirada durduğum odanın enerterini Buğaylı İyip Dayı’nın oğlu Omar’a bırakacan. O bu sene gidemiyo. Onbeş gün önce İyip Dayı ırahmetli oldu. Gırkı çıkınca mevlüt okudacak.  Böyük gardaşları gibi değüldür . Omar’da Hazreti Omar’ın adaletü vardur.

Neyse, Uzun lafın kısası, Aamincigil’in(rahmetli oldu – Urfalı Köse Dayı) Köse’si elime ufak bir valiz bir de yolda karnım acıkursa açlık bastursun diye ekmek, piynir ,cerez aldım. Yol üstü lokantalar ataş bahası , bi de ne yedüğün yimeğin dadı var ne duzu. Gaç günden belli kaynadıp kaynadıp vciriyolar  Allah bilur.  Zaten bi çay yapıyolar, iki bardak içersen, bükelek dutmuş deli dana gibi  uykusuzlukdan kıvran dur.  Evden Harem’ gittim. Ordan  Sinekdepe  arabalarına bindüm. Köprü başına gelince cep tilofonundan aradım. Bekle  beş on dagga sona ordayın dedi. Göztepe kavşakta kıyamet günü gibi arabadan insandan geçilmiyo. Goca Rabbimden soal sorulmaz emme bu kadak insan nasıl yaşıyo bu goca köyde ?  Hele bi kerede maça gittim. Sali bazarının orda  Fener’in stadı var. Ben bizim Çangırı dakımını tutacan emme daha yokarılara çıkamadı. Şindilik hagi dakım gazanursa ondan tarafıyın. Fener’in  Derbisi varımış. Ben yirde n bi kaat buldum. Heralde biri düşürmüş. Gale arkası yazıyor. Olsun didim. Cumartesi öğlen çıkdım. Beşikdaş’nan maçı varımış. Bizim köylülrin bi yalanı vardur. Raşit  Kara’nın ana tarafı bizim köydenmiş. Zamanında isdanbıl’a yirleşmişler. Ne bilsin Ildızım ne tarafda, Çangırı ne tarafda... Raşit abey Beşikdaşlı ben de garagartal’ı dutacan. Aman bi de bayram ziyafeti çekmesinler fenerliler. Bi keresinde uzakdan bu fanatik sakatların gavgasına baktım. Abi resmen üşütmüşler... Yav bana ne gulüpten, oynıyan gazansun. Gazanan bana eve gitmek uçun bilet parasımı virecek ? Yoo .. Oğleyse ben de onnar için niye bağırıyın ‘Ölmeye ölmeye geldük’ diye bağırannara gızıyon.  Gupa dedğün bi tenüke. Ben sana istedüğün gadar alıyın. Önemli olan gözelce oyna ben de ellerimi şakladıyın senün uçun.

Maç bitti. Bi daha ne bilet  düşürüler yere , ne de ben para virüp giderün. Üç gün çalışıp üç sahatde parayı yiyecek enayi değülün.  Annımda enayi mi yazıyo. Daha düğün yapacaaaz. Para ilazım Iramazanım.Birükdür.

Canım çok isderse giderün bi gaveye bi çaya bir devre , bi gazaoza bi devre seyrederevime giderün. Erman abeyi diğnemek uçun pazartesi işin olmıyacak. Yoğsam işte uyuklar kalıp makinesine elini gapdurursun. Rıdvan abeyi diğne yat.

Dedüğü saate galmadı. Memed Dayı geldi. Arka koltukdakiler biraz yanaşup ir açtılar. Övey buba yanına gelen sığıntı gibi koltuğa iliştim. Selam , zabahdan sona  çenemiz açıldı. Hökümet, siyaset, futbol,  Avrupa birliğü, Duz mağarası, ev kirası, Garatekin Üniversitesi, Gerede yolunda Çangırı tabelası, Kurşunlu Seramik Pavlukası, Ilgaz’ın Yılduzdepesi, Korgun’un sanayi bölgesi, Çangırı’nın eğşisi, Irmak bucağının gavunu, Belçika’dan İrecep Hoca’nın  Ildızumlulura yazduğu mektubu gonuşduk.  Ön goltukda uyuyanYadigar Dayıyı arkaya oturttuk. Ben şifor un yanına oturdum. Yadigar Ayı gendi uyuyo, bi de şiförü uyudacak ellem.

Ilgaz Dağlarının depeleri garlanmış. Allah evi, barkı olmıyannara ecür sabur virsin. Iccacık arabaynan eve gadak gideceez. Fakırlık gapıya gonacak şiy değül. Gözün açuk olacak. Yoğsa elin oğlu bi açar .Bi dah yumamazsın. Gıvranır gıvranır durusun. Cebindeki on çişit kredi gartın bile gurtaramaz. Belki seçimlerden önce bi ihale bulursan, o da mafyalardan  sıra gelirse ancak. Bu sene gelmez, darısı seniye....

Korgun , Kurşunlu yolundan ayrıldık. Tan ağarıyor. Bayram namazına yetüştük sayılur.

Ildızumun evleri göründü. Dumanları uzazkdan görünce Kızılderili köyüne geliyooz. Hey ahali diyecektim. Böyüklerin yanında böğle mugallitik yapılmaz. Hele bayram gününde biraz sesimi kesiyim dedim. Orta harmanada n herkes evine doğru yürüdü. Hoca da elini gulağına goydu. Bayram selası virecek...

Recep Cırık- Gent

(Not: Bu yazıda geçen hayal ürünüdür.Çankırı şivesini korumak için kaleme alınmıştır Gurban Bayramınız mübarek olsun)

Düzenleyen ahmetgulsen - 29.11.2008 Saat 09:01
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek