2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Yaren Kültürü'nün  Evrenselliği...
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumYaren Kültürü'nün Evrenselliği...

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Yaren Kültürü'nün Evrenselliği...
    Gönderim Zamanı: 27.05.2008 Saat 00:09
Değerli Yarenler
 Bu gün aldığım bir e-posta ile yaren kültürü konusunda bir yazı yazmaya karar verdim. Özellikle bu konu hakkında araştırmaları olan değerli Çankırılı hemşehrilerimizin yazdıklarına paralel olarak  bilgi ve düşüncelerimi yansıtmaya çalışacağım.

Yaren kültürü'nün doğasında eğlence yoluyla eğitim yatmaktadır. Eğitim ve öğretimde öğretmenlerin kullandığı çeşitli yöntemlerden biri de yaparak ve yaşayarak öğrenme yöntemi olduğunu hatırlayacak olursak bunun önemini daha çok anlamış oluruz.

Bu günlerde Belçika'da bir kampanya başlattılar. Konusu selamlaşma. Yani sokakta gödüğünüz bir insanla selamlaşırsanız, 500 euro kazanmanız  mümkün. Yani selamlaşma ile hem bir dost, hem de para kazanıyorsunuz. Eğer bir insanın içinden selam vermek gelmiyorsa ne kadar para verirseniz verin, sorunu çözemezsiniz. Gelişen teknoloji ile evlerine hapsolan gençliğin 'mrb-slm- ' gibi kodlaştırılmış bir kaç sözcüğün dışına bile çıkamadığı için sosyoloğlar ve psikologlar çözüm üretmeye çalışıyorlar.
Ne kadar başarılı olabileceklerini zaman içerisinde göreceğiz.

İnsanların selamlaşmaları karşılıklı iyi duyguların beslendiğinin bir belirtisidir. Bu konuda Türkiye yine Eurovizyon yarışmasında ilk adımını atmış hiç önyargı göstermeden konu komşusuna puanlarını cömertçe dağıtmıştır.  Beklediği selamın karşılığını görmüş müdür ? Ne yazık kisonuç hiç de içaçıcı değildir. Biz bu anlayışla nereye varırız bilmem ama yaren kültüründen mahrum ve selam almayan kimselere daha ne kadar  nefes tüketeceğiz bilemiyorum.

Ben de selamlaşmayı severim. Bu konuda ilk adımı atarım. Ancak bir kimse bir kez duymazlıktan gelmiş, bir kez de görmezlikten gelmişse kara listeme yazmayı da bilirim.  Bu yanağıma vurana gel öbürüne de vur  diyemem. Yarenler de oynanan 'arı' oyununda olduğu gibi kendimi korumaya alırım, hatta yeri geldiğinde canımı acıtan da aynı karşılığı alır.

Yarenlerde oynanan  ve eğlence olarak görülen her oyun bir yaşam kuralıdır. Tarlanın sınır taşlarının bir oraya bir buraya yuvarlanarak  tarla sınırlarının yeniden çizilmesi dünyamızda süregelen savaşlarda güçlü olanın haklı olduğunu ortaya koyan bir oyundur.

Oturup kalkmasını bilmeyen, büyüğünü saymayan ve küçüğünü sevmeyen bir kuşağın yetişmesinde yaren geleneğimizin okullarda etik dersi olarak  verilmesini ve yaren okullarında aynı izcilik benzeri kurslarla bu kültürümüzün tanıtılmasını , hatta gençlere sevdirmek için modern bir koreografi ile özüne dokunulmadan süre olarak 20-30 dakikayı geçmeyen bir gösteri ile hem Türkiye ve hem de dünyaya tanıtabileceğimizi ümit ediyorum. Bu konuda üniversitelerimizin ilgili bölümlerinin çalışmalar yapması ve bir tiyatro- dans grubunun oluşturulması için değerli öğretim üyelerini, Sayın Valimiz ve Belediye Başkanlarımız'dan rica ediyorum.
Bu konuda biz de bildiğimiz kadar önerilerimizi yerine getireceğiz. İyi bir senaryo mizanseni, otantik müziği, yaşlısı ve genci ile bu önerimi siz değerli hemşehrilerimin dikkate alarak Çankırı'nın tanıtımı için ne yapmalıyız ? sorusuna yanıtı vermiş oluruz. Müzik ve folklorun dili dünya dilidir. Herkes anlar.

Bu düşüncemi kaç yıldır yazmaya cesaret edememiştim. Çünkü özel  tv lere çıkan  dondurmacı kyafeti ile bir iki oyun ile yaren kültürümüzü ayaklar altına alanlara tepkim olduğu için sustum.
 Bu yıl Cannes' da En iyi rejisör ödülünü alan Sayın Ceylan'ın konuşmasında değindiği sözü bir kelimesini değitrerek aktarıyorum.
'Yalnız, güzel  ve garip Çankırı'(lı)m'*

Selam, sevgi ve saygı ile..

* Bundan onbeş- yirmi yıl öncesinde Belçika'da Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin Alevi Kültür ile ilgili  bir tiyatro-dans gösterisini izlemiştik.
Bence Avrupa'ya gelen ilk Anadolu Ateşi bu grupta yer alan öğrencilerdi.

Düzenleyen Recep C - 27.05.2008 Saat 00:13
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.05.2008 Saat 09:57

BAŞAĞA MÜRÜVVETİ Mİ ?

YOKSA ; ........ MI ?

3-4 mayıs'ta bulunduğum Çankırı'da konuşulanlara göre, geçtiğimiz aylarda büyük başağa "MÜRÜVVETİ" olarak kutlanan, başağa gecesinde, kutlamalar konakta verilen sabah kahvaltı ile başlamış, öğlen takım yemeği ve akşama doğruda, 5.000 (beşbin) kişinin katılımı ile devam eden etkinlik,tüm katılanlara etli pilav ve ayran ikramı ile devam etmiş, kurbanlar kesilmiş, lazer, havai fişek ve ateş böceği gösterilerinden sonra 250 metrelik kesintisiz halı üzerinde izleyicilerle birlikte Yaran Ocağının yakılacağı mekâna intikal edilmiş.

Katılım üst düzeyde gerçekleştiği başağa "MÜRÜVVETİN'DE" İl dışından konuklar ağırlıklı olarak katılmışlar. Gece de Çankırı Halk Müziği eşliğinde Çankırı oyunları oynanmış. Orta oyunlarının ve diğer seyirlik oyunların sergilendiği (tavuğu çalan yine bulunamamış) gece de saat 01.00 sıralarında tüm konuklarla birlikte yenilen yemekte takım yemeği ikram edilmiş, Çankırı mutfağının zengin örnekleri de unutulmamış.

Duygu yoğunluğunun üst düzeyde yaşandığı gece de yemek sonrası konuklar ayrılırken, Yaranlar kendi aralarında sabah ezanına kadar birlikte olmuşlar.... (Başağa bu "MÜRÜVVETİNİ" gösterirken 200.000.YTL (İki yüz bin Yeni Türk Lirası)harcamış diyorlar. Ben diyenlerin yalancısıyım....)

"Türk örf, adet ve geleneklerinin İslam, ahlak ve fazileti ile bütünleşmesinden meydana gelen, Ahilik temel prensipleriyle yönetilen, kaliteli üretim, hilesiz satış felsefesinde dürüst esnaf yetiştiren, toplumun her kademesinde görev alan üstün karakterli insanların yetiştiği ilim ve irfan yuvası, her Çankırılı için yaşam biçimi ve sevgi ve saygının doruk noktada yaşandığı otantik ve özel mekânlarda yaşanan talim ve terbiye ocağı, Oğuzlardan günümüze kadar yaşatılan Milli Kültür mirasımıza.".... sahip çıkarak "mürüvvetini" gösteren başağalarımıza tebrikler, teşekkürler...

Başağam mürüvvetin her zaman daim olsun...

Recep Cırık'a da İzmir'den Selam Olsun...

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.05.2008 Saat 15:50
Saygı değer hocam, harika düşüncenize katılıyor, bir eğitimcinin böyle düşünmesini taktirle karşılıyor gönülden tebrik ediyorum.bende kendi cabalarımla, yıllardır "YARAN KÜLTÜRÜ BİR OKUL NİTELİĞİNDE" olması için çaba sarfetmekteyim. yazılarımın bir çoğunda bu tür düşünceyi işlemekteyim.her mesleğin bir okulu olduğunu çıraklık eğitim merkezlerinde görmekteyiz, hiç değilse ilimiz çankırıda ki okullardan birisinde bu köklü tarihi KÜLTÜRE Sahip çıkma  adına önem verilmesini arzu etmekteyim. kendi çabalarımızla aslına uygun olması için gerek federasyon bünyesinde gerekse davetli olduğumuz ilçe ve  köylerimizin gecelerinde YARAN KÜLTÜRÜ SERGİLİYORUZ,başarılıda oluyoruz, taktir edilmelidirki yetersiz kalııyoruz. bahsettiğiniz gibi duyarlı idarecilerimizin girişimleri ile bir okul eğitimi şeklinde günün koşullarına uygun bu köklü kültürü yaygınlaştırmalıyız.Bu düşünce ile "KARATEKİN YARAN KÜLTÜRÜ YAŞATMA VE TANITMA DERNEĞİNİ" KURDUK Bu Resmi kimlikle vede gönüllü kişiler olarak, güzel çalışmalar yapacağımızı umuyoruz.
Saygı ve sevgilerimle Necati ÜLKER Çankırı Dernekler Federasyonu

Necati Ülker
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek