2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Biz bu oyuna gelmeyeceğiz.
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumBiz bu oyuna gelmeyeceğiz.

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
hikmet ozdemir Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge
Çankırı Milletvekili - 22. Dönem

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 26
Mesajın Direkt Linki Konu: Biz bu oyuna gelmeyeceğiz.
    Gönderim Zamanı: 13.02.2006 Saat 08:08

KARİKATÜR KRİZİ ÜZERİNE

 

Son günlerin Türkiye ve Dünya gündeminin en ön sırasını işgal eden olay Karikatür krizi hala sıcaklığını devam ettirmektedir. "Ettirmelidir de!"

Bilindiği gibi yaklaşık üç ay önce bir Danimarka gazetesinde Peygamberimiz Hz.Muhammed'i hedef alan karikatürler yayınlanmış daha sonrada bu karikatür yayınları sebepleri anlaşılamaz bir şekilde bazı Avrupa ülkelerinde de yer bulmuştur.

Yüce İslam dininin son Peygamberi Hz.Muhammed'e ve onun şahsında bütün müslümanlara hakaretler içeren bu yayınlar Türk milletini ve bütün İslam dünyasını hatta bazı semavi dinlerin temsilcilerini de derinden yaralamıştır.

Çünkü Hz.Muhammed Allah'ın seçtiği son peygamber olarak saygı duyulması, sevilmesi ve örnek alınması gereken bir şahsiyettir. Tarih boyunca müslümanlar bu konuda hassas bir tavır sergilemişler, kendi kutsal değerleri ve peygamberlerine gösterdiği saygı ve değeri diğer dinlerin kutsal değerlerine, mabedlerine ve inançlarına da aynı şekilde göstermişlerdir. Tarihe şöyle bir baktığımızda bunu açık bir şekilde görebiliriz. Özellikle Osmanlı Devletinin, hakimiyeti altında bulundurduğu gayri müslim topluluklara kendi inançlarını öğrenme, ifade etme ve yaşama özgürlüklerini tam manası ile sağladığını görmekteyiz. Bunun neticesinde Osmanlı coğrafyasında cami kilise, havra ve diğer kutsal mekanların huzurlu bir ortamda varlıklarını günümüze kadar devam ettirdiklerini söyleyebiriz.

Ama ne yazık ki bu son olay "basın özgürlüğü", "ifade özgürlüğü" kisvesi altına sığınılacak bir boyutta değildir. Başkalarına ait değerlere ve inanç sistemlerine hakaret ederek, karalayarak hiçbir düşünce ön plana çıkartılamaz, ifade edilemez, meşru sayılamaz. Terör ve şiddete sebep verici, inançlar arası kavgayı ve çatışmayı körükleyici eylemler hiçbir zaman demokratik olarak kabul edilemez. İşte Peygamber efendimize hakareti içeren karikatür olayına bu açıdan bakmalıyız.

Son yıllarda dünyada ve özellikle avrupa da islamın yayılma oranının artışı bazı çevrelerin dikkatini çekmiş olmalı ki İslamın yükselişini engellemek, islamı terör ile eşit gösterme çabaları, müslamanları karalama kampanyalari ve provakatif eylemler ile dünya üzerinde müslümanlara yönelik oyunlar sergilenmektedir. Bu oyunları görerek ve bilerek hareket etmek gerekmektedir.

Dünyada "Dinler arası diyalog", "medeniyetler arası ittifak" konuşulurken yaklaşık üç ay önce sanki birilerince bir yerlerden düğmeye basılmışcasına ortaya çıkan bu hadiseler olayın perde arkasındaki gizemini gözler önüne sermektedir

Biz bu oyuna gelmeyeceğiz.

Dünya'da şiddet ve terörün yerine karşılıklı anlayış, hoşgörü ve dayanışmanın alması için elimizden geleni yapmalıyız. Bu menfur karikatür hadiselerinden sonra ne yazık ki İslam Dünyasının bazı ülkelerinde tepkilerin şiddete, yakıp yıkmalara kadar gittiğine şahit olmaktayız. Peygamberimize yapılan hakaret ve saldırıları nasıl çirkin buluyor, tasvip etmiyor, doğru bulmuyorsak bunun yanında küresel barış ve huzuru bozacak İslam Dünyasının haklı olan konumunu zedeleyecek hatta haksız duruma düşürecek hareket ve eylemlere de girişmemeliyiz. Elbette tepkilerimiz olacaktır. Bu çirkin olay karşısında hiçbir müslüman suskun kalamaz. Olayın faillerinden özür beklemek en doğal hakkımızdır.

Bu durumda oyuna gelmemek, sağ duyulu olmak gerekmektedir. Bizim dinimiz hoşgörü dini, bizim dinimiz uzlaşma dinidir. Biz tepkimizi yakarak, yıkarak , vurarak, kırarak, değil demokratik yollarla, göstermeliyiz.

Dünya'da barışa, huzura, birlik ve beraberliğe doğru adımlar atıldıkça bu girişimlerin önünü kesmek isteyen bu ve benzeri olayların faillerini kınıyor, bunları cesaretlendiren yönetici ve ülkeleride aynı kefede değerlendirerek yaptıklarının bedelini ödeyinceye kadar gereken tüm demokratik haklarımızı (kınama, boykot etme, tepki gösterme gibi) kullanacağımızı ifade ediyoruz.

Saygılarımla

Prof.Dr.Hikmet ÖZDEMİR

Çankırı Milletvekili

WWW.hikmetozdemir.com

Yukarı Dön
Fatih Bayram Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Kayıt Tarihi: 31.12.2005
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 196
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.02.2006 Saat 19:06

Sayın Vekilim hoş geldiniz yeni sitemize.Çankırı'nın sorunları arasında bu konuya yer ayırmanız da bir hayli önemlidir.Sizden ricam üniversite konusundaki gelişmeleri de bizden esirgememenizidri.Karikatür krizinin bu denli büyümesinin nedeni bizim dinimizin hoşgörüsünün karşılık bulamamasıdır bence.Ayrıca müslümanların nabzını ölçmek ve tepki şiddetini belirlemek istemektedirler..Umarım sağduyulu insanlar ağırlığı oluşturur ve 3. dünya savaşına neden olmaz bu provakasyon..!

 

Saygılarımla..

Yukarı Dön
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Kayıt Tarihi: 25.01.2006
Status: Aktif Değil
Points: 480
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.03.2006 Saat 10:54

SAYIN VEKİLİM .

      SİZDEN BİR RİCAM VAR.İNTERNET SİTEMİZDE YAYINDA OLAN MÜBLÜMAN MÜSLÜMANIN KANINI DÖKÜYOR BAŞLIĞI ALTINDA YAZDIĞIM YAZIMI OKUMANIZDIR.KONU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİDE DOĞRUSU MERAK EDİYOR. GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM.SAYGILARIMLA KADİR YAVUZ CEVREÇİ

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek