2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırılılaştıramadıklarımızdan mısınız ?
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırılılaştıramadıklarımızdan mısınız ?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırılılaştıramadıklarımızdan mısınız ?
    Gönderim Zamanı: 13.01.2008 Saat 21:33

Değerli Yarenler, Sevgili Hemşehrilerim

Bu sıralar Çankırı’da doğan bazı kimselerin ahirete intikali ile Çankırılı olduklarını öğreniyoruz. Ruhları şad olsun. Her kim yakınına, akrabasına çevresine ve de bölgesine yararlı olursa , o çevredeki insanlar bu yararlı çalışmalarını unutmazlar.

Çankırı dışında yaşayan Çankırılıların Çankırı ili , ilçesinde yaşayanlardan çok olduğunu düşünürsek. Yanlışı iki yerde aramak gerekir. Birincisi , gidenler mi Çankırı’yı unutuyorlar ? İkincisi Çankırı’dan gidenler  yüzünü bir daha dönüp o tarafa bakmıyorlar mı ?

Önce kendimden örnek vereyim. 1970 lerde öğretmen olduğumda Kurşunlu Hcahasan Köyünde çalıştım. Modern arıcılık, çevre ağaçlandırma ve çocukların ilköğretimden sonra orta, lise ve yüksek öğrenime gitmeleri için yedi yıl boyunca uğraştım. Ne kadar başarılı olduğumu veya olmadığımı Hocahasanlı veliler ve öğrencilerim bilirler. Tabi bu arada kendi köyüme (Ildızım)  gelmek için her yıl Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiğim dilekçeler sonuç vermezdi. Bizim köye Çankırı’da babası bir yerlerde müdür, işadamı olan insanların okulu yeni bitirmiş kızlarını öğretmen olarak gönderirlerdi. Onlar da sabah ara postası ile köye gelir, akşam giderlerdi. Tren seferleri değişince , köyde kalmak zorunda kaldılar. Sabah gelip- akşam giden öğretmenlerin Ildızım’a ne kadar faydası oldu? Bu soruyu da Ildızımlılara sormak gerekir.

Çankırı da Türkiye’nin Başkentine ulaşmak için bir ara istasyondur. Burada biraz beklersiniz. Hafta sonları çocuklarınız aAnkara’da okuyorsa siz gidersiniz veya onlar gelir. Velhasıl Çankırı’ya gelen de  uzun yola çıkan bir insanın nefes alması için Çankırı bozkırında  su içtiği, dinlendiği bir yolgeçen hanıdır. O hana yolunuz bir daha ya düşer, ya düşmez. İstanbul’dan - Samsun’a , otobüsle geçerken kaldığınız günleri hatırlarsınız ya da Karaelmas ile Zonguldak yönüne giderken şöyle bir bakarsınız. Bıraktığım gibi duruyor demek gelir içinizden. Belki bir kaç kişi de vicdan azabı duyar. Üç sene bu topraklarda durdum, üç kuruşluk yararım dokunmadı diyenler de olabilir.

Zonguldak’ta kömür olmazsa demiryolu da geçmezdi. Karayolu kaç senedir bitmedi. Gurbete gidenlerimiz bir daha dönüp bu topraklara bakmadı.  Çankırı’nın adını kullanmaktan çekindi. Oysa bu topraklardan yetişen insanlar yurduna, yuvasına bağlı insanlar olarak yetişirdi. Neden bu kadar çok çabuk değiştiler ? Çankırı tarihinde yüzümüzü karartacak bir sayfa mı var ki Çankırılı olduğumuzu söylemekten çekiniyoruz ? Yumurtadan çıkanların kabuğunu beğenmez olduğu bir yörenin insanları mıyız?

Çankırı insanının saf ve temiz kalpliliği, elindeki ekmeği başkaları ile paylaşabilmesi bir erdemdir. Yalnız takılıp kaldığım bir konu var. Acaba çok iyimserliğimiz den mi biz böyle kenarda kalıyoruz ? Fazla iyilikten mi muzarrat doğdu ?

Size bir önerim var. Doğduğumuz bu toprakları unutmayınız. Çankırılılaşmanıza ihtiyacımız var. Herkes bir gün Çankırılı olacak diye bir iddiam yok. Çankırılı olanlar, Çankırılı olduklarını göğüslerini gere gere söyleyebilecek duruma gelecekler. Aslımızı inkar etmeyelim. ‘Aslını inkar eden haramzadedir’  diye ne güzel söylemişler. En azından kaç yılda bir gelirseniz gelin, Kale’den bir Çankırı’yı seyredin. Eğşisinden için, köprüsünden geçin, Ilgaz’a çıkın, Çavundur’da kaplıca da bir ter atın. Müzesini gezin. Yıldıztepe’de piknik yapın.

Çankırı’daki Çankırılılar belli. Onlar için bir diyeceğim yok.Yalnız gıpta ediyorum ki, böyle bir yerde oturuyorlar. Kıymetini bilir veya bilmezler ayrı konu. Benim gibi hariçten gazel okuyanlara da eleştiriler gelebir. Eleştirilere açık olalım. Çankırılılaşmak adına bu eleştirilerin hepsine ‘eyvallah birader’ diyoruz.

Yatırımların artması, işadamlarımızın Orta Anadolu’da  iş kurabileceği bu bölgeyi tanıtma adına üzerimize düşen görevi yapalım.

Siz de Çankırılılaştırmadıklarımızdan mısınız ?

Değilsiniz!  Eğer öyle olsaydı bu sayfayı buraya kadar okumadan es geçerdiniz.

Tüm güzellikler Çankırımız ve Çankırılılar için de olsun.

Çankırı için yaptıklarınızdan ve yapacaklarınızdan Yüce Rabbim razı olsun...

Düzenleyen Recep C - 13.01.2008 Saat 21:34
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek