2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - HATIRALARIMDA ÇANKIRI
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumHATIRALARIMDA ÇANKIRI

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Sündüs Tezcan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: HATIRALARIMDA ÇANKIRI
    Gönderim Zamanı: 10.02.2006 Saat 14:54

Öteden beri takip ettiğim ve seviyesinden memnun olduğum Cansaati’ne artık ben de üyeyim. İlk adım olarak yazmış olduğum hikayelerden, (hatıralarıma dayalı olarak) ÇANKIRI'mızla ilgili olanlardan ilkini sitenizde yayımlanmak üzere sizlere gönderiyorum. Bakalım hemşerilerimizden de Dondurmacı Yaşar'ı tanıyan çıkacak mı? Diğer hikayelerimi de göndermeyi düşünüyorum.

Cansaati sitesinin, hayırlı hizmetlere vesile olması dileğiyle nice beş yıllar diliyorum.  

Sündüs Tezcan

DONDURMACI YAŞAR

Artık yaz ayları başladı. İçimizde biriken harareti alsın diye satın aldığımız külah külah dondurmalar diyemeyeceğim, her şeyin değiştiği gibi dondurmaların da değiştiği şu zamanımızda hiçbir şeyin tadı kendine özgü kalmıyor.

Çocukluğumuzda daha mahallemizin alt ucunda, küçücük fakat gösterişli arabasıyla bağıra bağıra gelen “ Dondurmacı Yaşar “ın sesiyle yaz mevsiminin geldiğini anlar,  daha dondurmayı yemeden serinlik hissederdik. Çocukların bu sesi duyar duymaz bir kuş sürüsü gibi bugün bile adının ne manaya geldiğini bilmediğim “Ayvaroğlu” yokuşuna tırmanışını ve hep bir ağızdan evlerine dalıp “ anne… bir dondurma parası” diye haykırışları, yemin billah edip o gün için bir şey istemeyeceklerini söylemeleri, kimilerinin anneleri ellerinde terlik:

-          “ Ulan sen bana yettin mi , almıyom ulan, ne görürsen istiyon! “

-          “ Seni babama diyeceğim, bana nasıl vurduğunu söylüycem.”

-          “ Söyle, ulan söyle, sabahtan beri gaç defa bakkala artis almaya gittiğini de söyle…” demeleri.

Kimileri bir zafer kazanmış kumandan edasıyla ellerinde dondurma parası yokuşu inmeleri, Dondurmacı Yaşar’ın yanına yaklaşıp, püsküllerle süslenmiş arabasının demirlerinden tutup “ acaba kakaolu mu , sade mi alsam diye bakına dursun, Dondurmacı Yaşar çoktan manisini patlatmaya başlar:

“ Dondurmacı Yaşar,

Dondurmasıyla yaşar.

Dondurmayı satamazsa,

Hamide Hatun onu boşar.”

Başındaki beyaz, temiz, ama bir o kadar da komik diyebileciğimiz aşcı şapkasını sağa sola hareket ettirip, elindeki mendiliyle terini şöyle bir siler , başlar mahalle çocuklarıyla sohbet etmeye. Hemen herkesi bilir, tanır. Külahlarına dondurma doldurduğu çocukların başını okşar, babalarına selamını söyler. Arabasının etrafı tamamıyla dolmuştur. Annelerinden parayı kopartamamış, kenarda köşede bekleyen çocuklar, onun gözünden kaçmaz. Ufacık bir tebessümüyle, dökülüp gitmiş ön dişlerinden kalan iki tanesi, bu çocuklar için son umuttur. Çünkü Yaşar Amca sevimli, hem de yufka yüreklidir. Elinde dondurma külahını sallayıp,

-“Gelin küçük veletler”

diye çağırışı, bu çocukların uçar gibi arabaya koşuşları, Yaşar Amcanın az fakat sevgi pınarından doldurduğu dondurmayı çocuklara uzatışı, arkasından “hadi afiyet olsun” diye çıngırağına vurup, artık yavaş yavaş ayrılma vaktinin geldiğini bize haber verişi, daha gitmeden dondurmacı Yaşar’ı özletirdi. Sokağın alt kısmına doğru arabasını yöneltir, bize şöyle bir el sallar, çıngırağına son bir kez daha vurup kaybolurdu.

Güle güle Yaşar Usta, dondurmalarında adetlerinde yavaş yavaş kaybolduğu bugünlerde seni ve senin gibileri çok özlüyoruz. Ama bu yapmacık dünya içinde bir gün bir yaz gününde sokağın alt ucundan çıkarak, kendi ellerinle hazırladığın, içine sevgini kattığın o güzelim dondurmalarından çocuklarıma da tattıracağım.

Düzenleyen ahmetgulsen - 10.02.2006 Saat 15:02
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.02.2006 Saat 16:40

Değerli Tezcan

Havanın soğuk gününde sıcak bir anı ile Çankırı'ya ulaştırdınız.

Çankırı'ya ait anılarınızın beğenilerek okunacağını ümit ediyorum.

Yazılarınızdan memnun kalanlar pek kritik yazmaz okuyup, geçerler.

Aramıza katıldığınız için cansaati ailesi olarak teşekkür ederiz.

Selam, sevgi ve saygı ile...

Yukarı Dön
ZEYNEP DİNÇ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.02.2006 Saat 16:49

Sevgili Sündüz Tezcan

Sizi Çansaatinde görmek beni mutlu etti. Yeni yazılarınızı mutlaka takip edeceğim .Aramıza hoşgeldiniz.

sevgi ve saygılarımla

Zeynep Dinç

Yukarı Dön
fkocer Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.02.2006 Saat 17:27

Ne zaman dondurma yesem aklıma gelirdi Yaşar Amca. Donduuuu diye bağırması, annemden para isteme çalışmalarımın başarısız olmasının ardından rahmetli babaanneme yönelmem. Hepsi hala film şeridi gibi geçer gözümün önünden. Ama hiçbir zaman bulamadım o tadı. Günümüzün el değdirmeyen teknolojisi sanırım birşeyleri eksik katıyor.

Anılarınızla bizi de eski günlere götürdünüz. Geçenlerde de Metin Yılmaz ağabey ile düğün salonu yanındaki çemenci teyzemizi anmıştık. Çankırı' da yaşayan değerli hemşehrilerimiz bu insanların halen yaşayıp yaşamadığı konusunda bizlere bilgi verirlerse memnun olurum. Kimbilir belki birdaha kısmet olur o tadlarla buluşmak.

Saygılarımla..

Düzenleyen fkocer - 11.02.2006 Saat 10:50
Ferhat Kocer
Yukarı Dön
fercan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.02.2006 Saat 04:37

SayinSundus Tezcan, beni cocukluk yillarima goturdugunuz icin tesekkurler.

fercan
Yukarı Dön
Koray ÇAM Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.02.2006 Saat 14:50

Sayın Tezcan öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Duygu içerisinde okudum hikâyeyi, eskiyi yâd ederek... Bazen anıyorduk o günleri ama böyle güzel ifade edemiyorduk herhalde. Hikâyede anlatılan çocuklardan birisiyim ben de...

Gelecek hîkâyelerinizi sabırsızlıkla bekleyeceğim. Sonsuz teşekkürler.

Sevgi ve saygılarla....

Not : Hikâyede geçmiyor ama "Dondurmacı Yaşar" deyince aklıma geldi. "Eşekli Dondurmacı"mızı da atlamayalım (Yanlış hatırlamıyorsam Tahsin Amca idi).

Düzenleyen Koray ÇAM - 11.02.2006 Saat 20:44
Koray ÇAM
Yukarı Dön
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.04.2006 Saat 18:38

sayın Sündüz Tezcan sizleri aramıza girmekle katılmakla renk getirdiniz keşke daha fazla hanım arkadaşlarımız sitemize üye olsalar Bayanlarımızın bakış açıları çok daha farklı, fazla ince detayları yakalamakta  biraz da yetenekliler galiba !

Sizlere Çankırı dışında yaşamak ( il dışındaki hemşerilirimizi kastediyorum.)belki sizlere artı değer getiriyor.Göz görmeyince gönül katlanırmış.Belki sıla hasreti çekiyor,özlem duyuyorsunuz ama hayallerinizlede olsa mutlu olabiliyorsunuz.

Ya biz Çankırı da yaşayanlar ı hiç düşündünüzmü ! Her geçen gün bizler için geçmişte mazizi olan ,iyi güzel olan ne varsa bir bir yok oluyor.? Hiç değilse sizler bunlara tanık olmuyorsunuz?

Sizlere üzülerek söyleyim Dondurmacı Yaşa Amca  Sizlere ömür mefaat etti. Bır yıl kadar önce çok yakında komşumumuzdu, hepimiz üzerinde ne denli bir nufusu varmış ki ilgi ve alaka görmüş olmalı ki bir hikaye,bir konuya neden olmuş.İlimizde iyi güzel ne varsa bir bir yok olup gitmekte bizlerse yani Çankırı da yaşayanlar bunlara çanlı tanıklık ediyoruz.Göz görüncede gönül katlanamıyor.!

Üzgünüm böylesi bir başlangıcta tanışmada böylesi acı haberi vermekten dolayı Ruhu şaat olsun Mekanı Cennet olsun

saygılarımla kadir YAVUZ ÇEVRECİ  

Düzenleyen kadiryavuz55 - 13.04.2006 Saat 19:43
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek