2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ahmet GÜLŞEN
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı Valiliği Sitemize Cevap Verdi
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumÇankırı Valiliği Sitemize Cevap Verdi

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı Valiliği Sitemize Cevap Verdi
    Gönderim Zamanı: 22.12.2005 Saat 23:28

İlkYayın: 07/11/2005 21:33:39

Çankırı Valiliği Müzemi istiyorum Kampanyası ile ilgili Cevap Verdi
Duyarlılıklarına teşekkür ediyoruz

Çankırı Valiliği 07.11.2005 tarihinde Müzemi İstiyorum kampanyası ile ilgili olarak tarafımca Kültür Bakanlığının cevabı üzerine kaleme aldığım yazıya atfen bir cevabi yazı göndermişlerdir. Yazının tam metni aşağıdadır.

alıntı:

Sayın Ahmet GÜLŞEN
www.cansaati.org internet sitesi yöneticisi

Sitenizin Çankırı’ya olan ilgisi memnuniyetle karşılanmakla birlikte gündemin yeterince takip edilemediğinin anlaşılması üzüntüyle karşılanmış, bu konu da Valiliğimizin duyarsızlıkla itham edilmesi insaf sahiplerini incitecek bir haksızlık olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca gündemi izleyemeyenlerin yetkilileri gündemi izlememekle itham etmesi şaşırtıcıdır. Şöyle ki;

• İkinci katta müze olamayacağı ilk kez Sayın Valimiz Ali Haydar Öner tarafından 17 - 18 Eylül 2004 tarihinde gerçekleştirilen Çankırı Kültürü 2.Bilgi Şöleni’nde değerlendirme konuşmalarında dile getirilmiş, bu husus Valiliğimizce çeşitli vesilelerle yeniden gündeme taşınmıştır.

• Çankırı Müzesinin mevcut durumunun uygunsuzluğu dile getirilirken, çözüm için de çalışmalara başlanılmıştır. Bu kapsamda Çankırı merkezde Abdulhalik Renda Mahallesi 1 Nolu Sağlık Ocağı arkasında kullanılamaz halde bulunan İnandık Ailesi’nin Konağı restore edilerek müzeye dönüştürülmek istenmiş, varisleri ile 18 Ocak 2005 tarihinde yapılan görüşmeler fahiş fiyat nedeniyle olumsuz sonuçlanmıştır.

• Şehitliğin arkasında bulunan arsaya Yaran Kültür Merkezi ve yanına da müze yapılması için çalışmalara Nisan 2005’te başlanılmıştır. Arsanın mülkiyet, kadastro ve imar durumları çıkarılmış, arsayı ortadan ikiye bölen ada ekseninin yeniden düzenlenmesi için Belediye Meclisi Ekim dönemi toplantısında gerekli tadilatı yapmıştır.

• Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Atilla Koç’un 20 Nisan 2005 tarihinde İlimize yaptığı ziyarette kendilerine sunulan brifingde, “…İlimiz Merkezinde, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı birimlerin tamamı 100.Yıl Kültür Merkezinde bulunmaktadır. Çankırı Müzesi binanın ikinci katında yer almakta olup, hizmet sunumu için yetersiz olduğu gibi, eserlerin tanzim ve teşhiri de istenilen düzeyde yapılamamaktadır. Kapalı ve açık alana sahip (müstakil ve bahçeli) bir müze binasının temini-tahsisi veya yapımı önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Bakanlığınızın bu konudaki destekleri Çankırı Müzesinde bulunan arkeolojik, etnografik ve diğer eserlerin geniş kitlelere sunumunu mümkün kılacaktır. Diğer taraftan, Çankırı Müzesi’nin norm kadro, personel ve donanım bakımından güçlendirilmesi hizmetlerde etkinliği artıracaktır…” görüşlerine yer verilmiştir.

• Kullanım hakkı Milli Savunma Bakanlığına ait olan arsaya Yaran Kültür Merkezi ve Müze yapılması için Defterdarlıkça gerekli yazışmalar yapılmış, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün 11 Ekim 2005 günü İlimize yaptıkları ziyarette arsayı yerinde görmeleri sağlanmıştır.

Valiliğimiz görev ve sorumluluk bilincinde olup, konunun takibine devam edilmektedir. 07.11.2005

ÇANKIRI VALİLİĞİ
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Kıymetli hemşehrilerim,
Çankırı Araştırmaları Sitesi olarak amacımız, duyarlı vatandaşlar ile bir sivil toplum hareketi olarak şehrin yönetimine katkı sağlamaktır. Bu nedenle kimi zaman Çankırı’nın değerlerini bulup tanıttık, kimi zaman yapılan en küçük faaliyeti, etkinliği geniş kitlelere duyurduk, hiçbir menfaat gözetmeden valiliğimizin, belediyemizin ve devlet dairelerimizin, vatandaşımızın sesi olduk.

Yürüttüğümüz kampanyalarda devlete düşman ve zıt bir çizgi çizmedik, bilakis onları tamamlayıcı bir görev biçtik kendimize. Müze kampanyası ile ilgili de ilk adımı atmadan yetkililere sorduk yapılanlar hakkında kısmen bilgimiz mevcuttu. Sayın Bakana sunulan kısa bilgilendirmeden haberimiz vardı. Ancak Bakan’a bir ziyaretinde yapılan brifing resmi bir başvuru değildir. Türkiye gerçeğinde ise bu pek bir anlam ifade etmez, herkes bilir. Hele Sayın Atilla Koç kısa sunuyu ne kadar dinleyebilmiştir o ayrı bir konu.

Valilik Basın Müdürlüğü konu hakkında tabii seyrinde bir cevap vermek yerine Valiliği "duyarsızlıkla itham" ettiğimizi iddia etmek ve ayrıca bizleri "gündemi izleyememekle" suçlayarak polemiğe davetiye çıkartmıştır. Oysaki gündeme kendileri Bakanlıktan sonra iştirak etmişlerdir. Müzemi istiyorum kampanyası ile ilgili atılan maillerin bir nüshası da resmi email adreslerine ulaşmasına rağmen ancak bugün bilgilendirme ihtiyacını hissetmişlerdir. Bu vesileyle tekrar belirtiyorum bizler Valiliğimizi duyarsızlıkla itham etmedik, önceki yazımızda “Bakanlığın cevabından da görüleceği üzere Müzenin uhdesinde bulunduğu Valilik Makamı bugüne kadar resmi bir adım atmış değildir. Bakanlığın da kendi kendine bir çalışma başlatmadığı beyanlarında zaten mevcuttur.” dedik. Kısacası Bakanlığın bizim talebimizden haberi yok dedik.

Bu noktada yapılması gereken müzenin Bakanlığın projeleri arasına dahil edilmesi için gerek idari mevzuat yönünden, gerek politik kurumlar yönünden çalışma yapılmasıdır. Biz gereken saygı içinde vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Yine bir sivil toplum hareketi olarak Devletin yanında olacağız.


Kısa not:
Müze kampanyası başlangıç tarihi, 30/08/2005 : 14:52:59

İki ayda;
(07/11/2005 kadar) okunma sayısı; 839
Yorum ve imza olarak katkı; 41 yorum
Ulşan e-mailler 57

Bakanlığın Cevabı; 28.10.2005
Valiliğin cevabı; 07.11.2005


Kampanya http://www.cansaati.org/link.asp?TOPIC_ID=1520
Kültür Bakanlığının Cevabı http://www.cansaati.org/link.asp?TOPIC_ID=1725
Valiliğin Cevabı http://www.cansaati.org/link.asp?TOPIC_ID=1753

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek