2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Ildızım'da Ramazan Bayramı(
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumIldızım'da Ramazan Bayramı(

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Ildızım'da Ramazan Bayramı(
    Gönderim Zamanı: 06.10.2007 Saat 01:30

Ildızım’da Iramazan Bayramı( Ildızım şivesi)

Zabalayın irkenden Korgun otobusundan indim. Otobus Derinceye uğramasaydı vakıtlıca Ildızım’a inerdüm. Bizm köyden onbeş kişi otobusa bindiğü uçun  goca otobusu Ildızım’a kadak götür bizi yoğsa inmeyüz dedük. Şoför de insan evladıymış gırmadı köyün ortaharmanında bizi indürdü.

Otobustan Yağcıgilin Ali, Kiçecigilin Nori, Ayrancıgilin Kasim,      böcü Dayı’nın İrecep,Pursalıgilin Mısdava , Palloş Dayı’nın Kamil, Kelametgilin Maarem, Aşıkgilin Satılmış, Çentergilin Bayram, Zarogilin  Hasan, Amincigilin Şakir, SarıBekir, Kavak Dayının Mevlüt, Korucu kızının Akif, alimogilin  Memed,Tong Tonggilin Ismayıl  Dayı olmak üzere çok inen oldu.

Otobustan inen , poşetini gapan evinin yolunu duttu. İmamefendinin de eli kulağındaydı. Zabah namazı okundu okunacak. Köyün sokağını aydınnatan aletrik  lambalarının bazıları bozuk. Değüşdürmemişler. İsdanbıl asvaltında çukura düşersin, ıldızımda da bi daşa dakulur ayağın,  depe daklak gidersin. Bizim ev Cami’ye yakın. Hoca Allahekber disin . Abdesini alır sünnete yetişürsün.

Bizim köyde evler iki gatlıdır. Yazın üst gata çıkılur. Istanbıldakiler sayfiye diyolar. Bizim evlerde  ikinci gatlar deniz manzıralı değül emme Aladağ, istesuyun , Sıranglar Gazel deresi manzaralıdur. Bazı evler Geriş’e bakar.

Zemeri ayı gelmeden aşağı gata inülür. Kışın soğuğunda evler ısınmaz. Ildızım Korusu’nu yaksanda, Hocasan Korusu’nu yaksan da ısınmaaaz. Milletin cebine para girmiye başlayınca kömürsüz ev galmadı.

Acele acele eve doğru yörürken baktım. Anam geleceğimi biliyo. Hemen irkenden galkmış. Odanın ışığı kör kör yanıyor. Eve yanaşında Alabacak havlamaya başladı. Ses virdim. Sesimi alınca geldüğüme sevindi. Vızıklamaya başladı ne de olsa iki buçuk üç senedür beni gördüğü yok. Avlu kapısının irezlesini açtım. Enük boynuma doğru aplamak istedi. Biraz kızdım emme. Hayvan öğürsemiş. Bayramlık elbiselerimi çamura bulandı hemen. Ben anamı, bubamı nasıl garipsediysem  O da beni öyle öğürsemiş. Istanbıl’dan alduğum Iramazan pidesinden bir parçayı şöle uzağa doğru fıllattım. Onun peşine gitti. Anam gapıyı açtı, yaşlı gözleri, manalı sözleri ile boynuma sarıldı.  Öyle sarılıp ağlamaya başladı ki, yav bubama mı bişi oldu diye gorkmaya başladım.  O da namazdaymış. Şükür namazımı  gılıyordur bu saatte. Anama ben de sarıldım. Ağlamadım disem yalan olur.

Teze bazlamaçların gokusu odayı sarmış. Gelen giden olur diye sütlaş bişürmüş. Baklavayı kürükgilin gelinleri yapıvermişler. Bi de tavuk kesmişler. Çay suyu gaynaya gaynaya azalmış. Bubama da sarıldım. Baya göçmüş. Eski den  bir saman vagununu gendi başına yıkardı. Kağnı arabasını bizim koca öküz çekmeyince bir  omuz atar zor yerleri  teklemeden çıkardı. Hey Bubam hey.. Zaman ne çabuk geçiyor.  Ezen okunmak üzereydi. Alelacele zabah namazının abdestini alıp camiye gitdük. Koca cami de iki saf olmuşduk. Bayram namazına epey vakıt vardı. Eve geldük. Anam yımırta haşlamış, çayı demlemiş. Kıyma gavurmuş.Iccak bazlamaca tereyağ sürünce tereyağ bazlamaca bayıldı ben de kayvaltıya bayıldım. Hep beraber gözel bir kahvaltı yapduk. Babam 'ın eli yüzü gelsin diye şööle bi sakal tıraşı yapıverdim. Bubam gendini tamamen bırakıvirmiş. Eskiden cebinde ayna ve darak eksik olmazdı.

Sağdan, soldan gonu- gomşudan , ölen- yütenden ağnatttılar. Ben de bir fabrikada çalışıyom dedim. Bu ıldızım bizi doyursa ne işimiz vardı elin Isdanbıl’ında dedim.

Anam gine mürüvetini ne zaman göreceeez diye dutturdu. Anacuğum  mürüvet olmazsa Hayriye ile evlendürüsün diye dakıldım. Gülüştük.

Bayram namazı için sela verilmeye başlayınca tekrar camiye geldik. Namazı eda etdükten sonra yaşlılar sıra oldular,. Biz de ellerini öptük, bayramlaştık.

Burdaki  bayramlaşmada bazı akrabalarım  diğer akrabalarına ellerini öpdürtmediler. Darla, dapan davası yüzünden. Gergin duruyorlardı. Mübarek günde bi olay çıkmadı şükürler olsun.

Köydeki yaşlıları ziyaret için bir gün yitmezdi. Vakit geçirmeden  yakın gomşulardan başlayıp, evlerini ziyaret edip , hal- hatır sormak için  eve doğru yörüdüm. Buam : - Sen git ben bizim tertiplerinen biraz  şadırvan sohbeti yapacak dedi.

Bu cami şadırvanı çok hökümet, kurulup düşürülen bir Ildızım Köyü Millet Meclisi  binası sayılır. Anayasa dahil bütün konular görüşülür. Öyle hararetli konular ele alınır ki Bazıları ağzını bozunca abdest tezelemeden camiye girmezler.

Şadırvan sohbetleri reklamlardan hemen sonra:)

Selam, sevgi ve saygı ile....
Recep Cırık- Belçika 6/10/2007

Düzenleyen Recep C - 09.10.2007 Saat 18:31
Yukarı Dön
ildizim Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.11.2007 Saat 22:49

hayranınım recep abi...ıldızımın bu ramazan bayramında cektiğim ve fotoshop la birleştirdiğim resmi sana ithaf ediyorum.

syg

http://www.cjb.net/images.html?7d1d9.jpg

Düzenleyen ildizim - 02.11.2007 Saat 22:53
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.11.2007 Saat 22:17
Yiğenim İsmayıl
Ana tarafından hürü gilden akrabayuz. Biliyon mu bilmiyon mu bilmiyon. Onun uçun yiğenim didim. Ondan soğna buban, ben ıldızımın daş mektebinde okuduk. O goca okulu yıkdılar. Kakaçgile sattılar. Her köyde ahırı okul yaparlar, bizin köyde okulu yıkıp üsdüne kiremit atup ahır yaptılar. Hangi mıktar yaptı bilmiyon.

Bide ıldızım iresimi yollamışın. Şöööle gafamı çevüre çevüre bakdım. Şerife abılana  da seslendim. Gel bi Ismakgilin gızı Hacı Şerife Ildızım'a bak didim. Baktı. Küççük mezerlikten çekmişsin. Bizim aile kabiristanı da orda.

Bizim köye emekliler gelmiye başlamış. Ben ne zaman gelürün Allah bilür. Daha emekli olmıya şunun şurasında beş sene galdı.-) Belçika'da  Yaş atmış, iş bitmiş olmayınca emekliye ayırmıyolar. Zahar bizim buba ocağı yıkılıp, dökülmüşdür. 
Bizim çocuklar belki günün birinde gezmeye gelürler. Buba ocağını görürler. Çok küççükken  köye geldiğimizde fazla kalamadık. Hava değişiminden hastalanmışlardı. Halbuku ben o köyün havasını ciğerlerime soluyunca ömrüm uzuyordu. Ne yapalım ? İnsan doğduğu yerde değil, doyduğu yerde yaşıyormuş. Allah ırızgımızı buralarda, diyarı gurbette virmiş.

Bana ithaf ettiğin bu iresim için teşekkür iderim. Ben de bu iresimi bütün Çangırılı hemşerilerime ithaf ediyon. Onlar da sayende hücceten bi Ildızım gezisine çıksınlar.

Bu vesile ile  Pursalıgillerin hepisine, beni soran ıldızımların cümlesine selam iderün.

Bida köye gidince idesuyun taraflarını da çek.

Yukarı Dön
ildizim Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.11.2007 Saat 22:23
Akraba oldugumuzu biliyorum recep abi görüşmek üzere;
istesuyundan da resim çekerim inşallah.
ekteki resimde gerişten çekildi.
bu resmin büyük halini(görmenizi tavsiye ederim.)
http://blogs.cjb.net/ildizim/ ILDIZIM blog dan görebilirsiniz.
syg
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek