2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ahmet GÜLŞEN
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Kültür Bakanlığı Sitemize Cevap Verdi
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumKültür Bakanlığı Sitemize Cevap Verdi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Kültür Bakanlığı Sitemize Cevap Verdi
    Gönderim Zamanı: 22.12.2005 Saat 23:25

İlk Yayın: 28/10/2005 13:26:05

Kültür Bakanlığı Müzemi istiyorum Kampanyası ile ilgili Cevap Verdi
Sayın Valimizden de cevap bekliyoruz.

Bir süredir devam ettirdiğimiz Müzemi İstiyorum kampanyası ile ilgili Kültür Bakanlığından bir açıklama geldi.

Bir sivil toplum hareketi olarak Cansaati.Org vasıtasıyla ilgili birimlere müze konusundaki görüş ve taleplerimizi ilettiğimiz kampanyamızın başarıya ulaşmasının bir koşulu da hiç kuşkusuz, ilimizin mülki idaresinin Bakanlığa veya ilgili Genel Müdürlüğe resmi başvuruda bulunması ve uygulamalar için adım atması gerektiğidir. Aksi takdirde bizim oluşturduğumuz gündem havada kalacaktır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devlet sisteminde bir bakanlık memurunun halk istiyor diye karar almasını beklemek hayal olur.

Sitemizin duyarlı üye ve ziyaretçilerinin katkıda bulunduğu kampanyanın havada kalmaması için şahsım olarak bilgi edinme hakkımı kullanmak suretiyle Bakanlığa, Müzenin Taş mektebe yada daha uygun bir yere taşınması konusunda ilimizdeki ilgili makamlarca resmi bir başvuru yapılıp yapılmadığını ve Bakanlığın Çankırı müzesinin geliştirilmesi için alınmış bir kararının olup olmadığını sordum. Bakanlık bilgi edinme birimince verilen cevap aşağıda yer almaktadır.

alıntı:

From: "bilgiedinme" <
bilgiedinme@kultur.gov.tr>
To:
ahmetgulsen@yahoo.com

Sayı: B.16.0.BHI.0.00.00.00/161229
Konu : Bilgi Talebi 28.10.2005

Sayın Ahmet Gülşen,

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulamasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkındaki Yönetmelik çerçevesinde başvurunuz incelenmiştir.

Bakanlığımıza gönderdiğiniz talepteki konuyla ilgili olarak, adı geçen müzenin başka bir yere taşınması konusunda şimdiye kadar Bakanlığımıza resmi makamlarca bir başvuru olmamıştır. Ayrıca müzenin taşınması için Bakanlığımızca alınmış bir karar da bulunmamakla birlikte mevcut müzelerimizin çağdaş müzecilik anlayışında, teknoloji ve teşhir – tanzim açısından geliştirilmesi ve halkın beğenisine sunulması yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir.

Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Değerli dostlar, Bakanlığın cevabından da görüleceği üzere Müzenin uhdesinde bulunduğu Valilik Makamı bugüne kadar resmi bir adım atmış değildir. Bakanlığın da kendi kendine bir çalışma başlatmadığı beyanlarında zaten mevcuttur.

Peki bir sivil toplum hareketi olarak bizim bunca gayretimize karşın Valilikten ve/veya Vekillerden yada koskoca iktidar partisi teşkilatından neden bir adım atılmıyor.

Yetkililerin hassasiyetimizi yanlış anlamamalarını rica ediyorum. Bizler Çankırı için düşünüyor, Çankırı için hizmet üretmeye çalışıyoruz. Müzenin ilimizi daha güzel tanıtması için yapılacaklar ne şahsımın ne de kampanyaya katılan üyelerimizin ceplerine bir fayda sağlamayacağı gibi tabiatı itibariyle bu kampanyadan manevi bir hazdan başka beklenti de olası değildir.

alıntı:
27 Eylül 2005 tarihli bizim Bizim talebimiz
Bakanlığınıza bağlı Çankırı ili Merkez ilçesi müzesi belki Türkiye’de ve dünyada başka örneği olmayacak şekilde 2. katta (diğer girişten 3. katta) bulunmaktadır. Müzenin bu şekilde kullanıma uygun olmayan bir mekanda bulunması sadece görevli ve ilgililer tarafından değil halkımız tarafından da kabul edilmektedir. Müzenin daha uygun bir yere taşınması konusunda bu güne kadar çok şeyler yazıldı. Yerel basın bu konuyu uzun zamandır gündeme taşımaktadır. Yerel internet sitelerin de ise halen kampanyalar devam etmekte olup, bu kampanyalardan biri tarafımızca yürütülmekte olup, e-mail vasıtasıyla ilgili birimlere “Müzemi İstiyorum” kampanyasının içeriği gönderilmektedir. Aşağıda bu konu ile ilgili bilgileri ek olarak ilginize sunuyoruz. Kampanyanın detayına
www.cansaati.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Sayın yetkili, yukarıdaki kısa açıklamadan sonra bir Çankırılı vatandaş olarak sizden şunları öğrenmek itiyorum.

1- Çankırı’daki müzenin ikinci kattan alınıp başka, daha uygun herhangi bir yere taşınması konusunda bakanlığınıza ilimizdeki ilgili makamlarca resmi bir başvuru yapılmış mıdır?

2- Sözkonusu Müzenin Çankırı Merkez ilçedeki Taş Mektep’e taşınması kurumunuz mevzuatı ve teknik gereklilikleri açısından uygun mudur?

3- Bakanlığınızın bu Müze için taşınma ve geliştirilme konusunda alınmış bir kararı ve planı var mı?

4- Müzenin taşınması konusunda Bakanlığınızın alacağı kararda, birer vatandaş olarak taleplerimizin ilgili birimler ve sayın Bakana ulaştırılmasının bir etkisi olur mu? Bakanlık halkın bu şekildeki “Müzemi istiyorum” taleplerine itibar eder mi yoksa kararlarınız mevzuatın duvarları içinde mi kalmaktadır?

Lütfen “Müzemi İstiyorum kampanyası” ile ilgili ekleri inceleyiniz.

Saygılarımla,

Ek: 1 Adet Kampanya Detayları - imzalar

Siz de kampanyaya katılın http://www.cansaati.org/link.asp?TOPIC_ID=1520

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek