2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ÇANKIRI NESİYLE ÜNLÜ OLMALI?
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇANKIRI NESİYLE ÜNLÜ OLMALI?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
mhm402 Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: ÇANKIRI NESİYLE ÜNLÜ OLMALI?
    Gönderim Zamanı: 18.07.2007 Saat 14:57
img370/7154/karatekinpfp4.jpg
ÇANKIRI NESİYLE ÜNLÜ OLMALI?
İş yaşamı ya da başka nedenlerle il dışında yaşayan hemşehrilerimiz bilirler, ya da nereye gitseler benzer "nerelisin" diyaloglarını yaşarlar ve damgayı yerler: Ya "elekçiyi"yizdir, ya da "cingan". Çoğumuz, hatta Çankırı'da yaşayanlarımız bile, Çankırılı olduğunu göstermemek için arabasının plakasını 18 numaralı almaktan çekinmişlerdir.

Birçoğumuzun aşina olduğu üzere bir çok ili/kenti kendine özgü olsun ya da olmasın, ünlü yapan, sadece orada yapılan/üretilen bir ürünü vardır. Mesela Çorum "leblebi"siyle ünlüdür ve leblebi bu kentin ekonomisine ciddi katkı sağlamaktadır. Aynı tat ve kalitede olmasına rağmen Çorum leblebisine başka illerde bu ildeki kadar rağbet edilmez."Çorum Leblebisi"sidir ne de olsa...Nohutları Kütahya'dan getirilse bile...Amasya Elması mesela. Her yerde yetişir ama adı Amasya elmasıdır. Tokat sofra bezi, Tosya bıçağı.. Kastamonu kır pidesi...Ankara mı? Ankara'nın da keçisi, "Hava"sı...

Peki Çankırı'mızın nesi var? Neleri olmalı?

İlk olarak akla "Kayatuzu"muz, arkasından "Alçıtaşı" gelmektedir. Başta ifade ettiğim "elek" ve "cingan"ı saymıyorum.

Tamam."Yaran"larımız, "Karatekin"imiz var, köklü kültürümüzün ciddi bir parçası olarak... Ama bunlar karın doyurmuyor ki... Çankırı insanının bulunduğu yerde para kazanabilmesinin önünü açmıyor malesef bunlar. Belki, uzun vadede Turizm konusunda bir can simidi olabilirler.

Kayatuzumuz, alçıtaşımız var ama dışarıdan insanlar akın akın bunları satın almak için kentimize gelmiyor. Sınırlı sayıda kayatuzu veya alçıtaşı işletmesinde asgari ücretle çalışan sınırlı sayıda işçimizle istediğimiz kadar övünebiliriz!

Siyasi, ekonomik, sosyal nitelikli konularda kafa yorduğumuz kadar Çankırı'yla özdeşleşecek, ilimize kısmen de olsa ekonomik değer kazandırabilecek, sadece ilimizde üretilen bir ürün konusu üzerinde de çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki projelerin hayata geçirilmesinde tabii ki, elimizde bulunan bize özgü olanakların kullanılması esas olmalıdır.

Elimizde neler var? Neler yapılabilir? Bu sorulara -naçizane- cevap vermek istiyorum.

KAYATUZU

Kayatuzu alışılageldik alanların dışında da kullanılmalıdır. Mesela, kayatuzundan küçük boyutlu heykelcikler, maketler, kabartmalar yapılmalı, Ankara, İstanbul veya Antalya'daki hediyelik eşya satıcılarına tanıtılarak turistlere pazarlanmalıdır.
Çiftçilerimizin kayatuzunu turşu yapımında kullanmaları özendirilmelidir. Esnaf ve gıda üreticilerimiz de bu konuda üretim yaparak, ürünlerin diğer illerde-hatta yurtdışında- pazarlanması konusunda çalışma yapmalıdırlar.

ALÇITAŞI

Etkili bir Ar-Ge çalışması yapılarak, alçıtaşı ürünlerinden de hediyelik eşya yapımı ve üretimine başlanmalı, bina dekorasyonunda alçı kullanımının artırılması için etkili bir reklam kampanyası yürütülmelidir. Alçının maliyeti düşük bir biçimde üretiminin ve pazara cazip şartlarda sunulmasının yolları araştırılmalıdır.

ELEK

Elek konusuna burada değinmek biraz tuhaf kaçacak ama, madem kentimiz dışarıda elekle de tanınıyor, bu tanınmayı da ekonomiye kazandırmanın yolu vardır. Nasıl? Yine hediyelik eşya mahiyetinde üreterek. Yani küçük ölçekte elek üretilecek ve turizm merkezlerinde pazarlanacak. Hatta Çankırı'mıza gelenler bile "elek" alıp götürecek. Dostlarına hediye olarak.

PANAYIR HELVASI

Çankırı'mıza özgü ürünlerimizden birisi de Panayır Helvası'ymış. Birkaç yıl önce öğrendim. Helva beyaz renkli ve fıstıklı. Ayrıca kaya gibi sert. Almak istediğinizde helvacı çekiçle kırarak, büyük helvadan bir kırıntı veriyor size...Görmek isteyenler Park Sokak'taki Helvacıoğlu'nun vitrinine bakabilirler. Mesela bu helva bu şekilde değil de üzerinde Çankırı yazılı hediye paketleri içinde küp küp parçalar halinde üretilebilir ve uluslararası havaalanlarının "dutyfree" kısımlarında diğer Türk tatlılarının yanında satışa sunulabilir.

KAVURGA

Çocukluğumuzda annelerimiz ekmek yapım işi bittikten sonra kızgın sacın üzerinde iri buğday tanelerini ot süpürgesiyle karıştırarak kavurur ve ceplerimize koyardı. "Çankırı Kavurgası"..."Çorum leblebisi" oluyor da bu neden olmasın?  Sırf kavurganın satıldığı dükkanlar olacak. Kavurganın sadesi, çikolatalısı, acılısı, şekerlisi, renklisi üretilecek. Ama paketlerin üzerinde mutlaka "Çankırı Kavurgası" yazacak. Belki populer olması biraz zaman alacak ama, inanıyorum ki, uygulamaya konursa ileride ilimiz mutlaka bu konuda isim yapacak... 

Benden bu kadar... Mutlaka diğer site okuyucularının da bildikleri Çankırı'mıza özgü ürünler vardır. Ürünlerin nasıl üretileceği/geliştirilebileceği konusunda görüşlerini, bu yazıda ifade edilen fikirler hakkındaki eleştiri ve eklemelerini merak etmekteyim.

Selam ve Saygılar.

Düzenleyen mhm402 - 21.07.2007 Saat 16:18
www.kaymazagel.com
Yukarı Dön
tugrul_2466 Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.07.2007 Saat 00:34
Çankırı nesiyle ünlü olmalı ilk önce Çankırıyı veye Çankırılı birini gören insan ilk önce onun nasıl biri olduğuna bakar  davranışına ve hareketlerine bakarak ona bir değer biçer bu her yöre için geçerlidir insanlar ona göre şehirlerimize veya yörelerimize oranın insanı iyidir cana yakındır misafirperverdir veya işe yaramaz insanlar diye direk söylerler ve o yörenin bütün yapısını açıklar ama içlerinde illaki değişik insanlar vardır vede var ama ordaki çoğunluk iyiyse o yöre iyi saygısız sevgisiz ve benzeri hareketlerde bulunan insanlar varsa oranın insanı iyi değildir denir biz bunun için Çankırıya gelen yabancılara kendi insanımıza ve dışarıdaki hal ve hareketlerimize örf ve adetlerimize dikkat ederek yaşarsak maddi hiç bir tanıtıcı şeye ihtiyacımız olmayacağına inanıyorum önemli olanda budur bizde bunla ünlü olalım

Düzenleyen tugrul_2466 - 21.07.2007 Saat 00:37
Yukarı Dön
cyavuz Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 09:53
Çankırımızı tanıtabileceğimiz en iyi ürün kaya tuzu dur bu konuda çalışmalar devam etmekte ve kaya tuzundan gerekli şekiller ve tuz lambaları yapılmaktadır. Sadece Türkiye için değil çalışma kapsamı tüm dünya içindir. projelerimiz bir bir hayata geçiriliyor. İnşallah Çankırı kaya tuzu konusunda dünyanın 1. kenti olacaktır.
Tuz lamba konusunda bilgi almak isteyenler www.acemtuzlamba.com adresinden gerekli bilgiyi alabilirler.
çankırıya değer verenlerin adresi
Cevat YAVUZ
Yukarı Dön
mhm402 Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.07.2007 Saat 11:13
img519/774/ankr1zg1.jpg

Sayın tugrul2466,

Ahilik geleneğiyle benzerlik taşıyan, Çankırı'mıza özgü,  Yaren kültürü gibi, geleneksel ögelerin korunması ve yaşatılması hiç şüphesiz ilimiz için hayati öneme sahiptir. Hiçbir Çankırı'lının bu kültürün geri plana itilmesini savunabileceğini aklımdan geçirmiyorum.
Yalnız, Çankırı'mızla ilgili yıllardır yakındığımız gerçeklerin başında işsizlik ve dışarıya göç verme gelmektedir. Bunun nedeni malesef Çankırı'mızın ciddi bir üretim ekonomisine sahip olmamasıdır.
Malesef Çankırı'mız gerek memurlar vasıtasıyla, gerekse yurtdışında/ildışında çalışan evlatları vasıtasıyla gelecek maddi kaynaklara bel bağlamış durumdadır.
Tüketim ekonomisi dedik... Malesef Çankırı'nın inşaatlarında kullanılan tuğlası, marketlerinde satılan yumurtası Çorum'dan, pide salonlarında ve lokantalarında içilen ayranı taaa Amasya'dan getirilmektedir. Çankırı fotoğrafçılarında çektirdiğiniz dijital fotoğrafların tabı malesef Çorum'da yapılmaktadır. Sözün kısası, Çankırı'da tarım ürünleri üretimi ile bir kaç tekstil yatırımı haricinde dişe dokunur bir ekonomik faaliyet göze çarpmamaktadır.
Çankırılı olmasıyla övünenlerin çoğu zengindir, varlıklıdır ama yatırımları büyük şehirlerdedir. Çankırı'ya sadece yaz aylarında köylerinin yaylalarında yapılan pilav/döner/ tavuk şenlikleri için gelirler.

Naçizane benim makalede savunduğum şey, aslında bu acı gerçekliğin ortadan kaldırılması yolunda küçük de olsa bir kaç adım atılması, bu adımların devlet katkısı beklemeden bizzat Çankırılıların kendileri tarafından atılmasıdır. İlerde Çankırı'yı turizm konusunda ciddi bir seçenek haline getirmek istiyorsak ilk önce ev ödevlerimizi kendimiz yapmalıyız.

Akıllıca üretimler yapmalıyız ki, diğer illerden kentlerden insanlar, bizim ayağımıza gelsinler. Hep biz onların ayağına gitmeyelim.
Yaren kültürü ve birkaç tarihi eser haricinde sunabileceği pek fazla şeyi olmayan bir yeri, daha cazip ve daha üretken hale getirmenin yollarını aramalıyız ve bunları gerçekleştirmede ciddi adımlar atmalıyız diye düşünüyorum.

Selamlar.

www.kaymazagel.com
Yukarı Dön
ulkuneferi Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.09.2007 Saat 04:00
(*__ÇANKIRI__(*
Eren, ermişler diyarı
Şu benim Çankırı şehri
Kaya tuzu, ünü, kârı
Şu benim Çankırı şehri

Binyetmişdört feth olunur

Dört yanı Türk’le dolunur
Karatekin’de bu onur
Şu benim Çankırı şehri

Kalededir esamesi

Karatekin Bey türbesi
Kaleden yayılır sesi
Şu benim Çankırı şehri

Keçisi bol şehir imiş

Kangırı’dan gelir imiş
Düşman ele zehir imiş
Şu benim Çankırı şehri

Yuh babam var yuh çekerdi

Mefta önüne geçerdi
Ya hu, aradan seçerdi
Şu benim Çankırı şehri

Akkız Sultan derler kadın

Hemşireymiş yürek altın
Selçuklu kökenli hatun
Şu benim Çankırı şehri

Hacı Murad-ı Velimiz

Kavurur beşer yelimiz
Uzanır hakka elimiz
Şu benim Çankırı şehri

Nice erenler, ermişler

Ok'un düşmana germişler
Ömrünü Hakk'a vermişler
Şu benim Çankırı şehri

Allah rızası güdenler,

Serhat bak, Hakk'a gidenler,
Şehri bayındır edenler
Şu benim Çankırı şehri

Serhat KAHRAMAN

26 AĞUSTOS 2007
ÇANKIRI’DAN

site=>> http://ulkuneferi.sitemynet.com/ulkuneferi

CÜMLE HEMŞEHRİME SELAM VE SAYGILAR

ŞÜKÜR SABIR VE DUAYLA KALINIZ

Düzenleyen ulkuneferi - 10.09.2007 Saat 04:04
"DOĞRUDA BİRLİK DOĞRUDUR, YANLIŞTA DAHİ BİRLİK DOĞRUDUR,BİZATİHİ BİRLİK DOĞRUDUR!(DÜNDAR TAŞER)
Yukarı Dön
Yüksel K@ndemir Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.09.2007 Saat 12:58
Bence Çankırı ''ELMA'' sıyla da ünlü olmalı.Yapılan araştırmalarda da en çok elma tüketilen yer ve elma ihracatında da önemli rol oynayan güzel memleketimiz çankırı elmasıyla da ünlü olması gerekir diye düşünüyorum...

Düzenleyen Yüksel K@ndemir - 28.09.2007 Saat 12:58
www.elmalik.dernegi.com
''MaDe İn ELMaLıLı''
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek