2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Şehir Araştırmaları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - HALK KÜLTÜRÜ VE AKRABA EVLİLİĞİ
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumHALK KÜLTÜRÜ VE AKRABA EVLİLİĞİ

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.02.2006
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 520
Mesajın Direkt Linki Konu: HALK KÜLTÜRÜ VE AKRABA EVLİLİĞİ
    Gönderim Zamanı: 02.05.2007 Saat 16:10

HALK KÜLTÜRÜ VE AKRABA EVLİLİĞİ

 

         TÜRKİYE’DE bilinir ki aile yapısı bölgelere göre, değişiklikler arz eder. Bunun nedeni ise kültür farkı, sosyoekonomik, şartlarla geleneklere olan, bağlılıktan kaynaklanır, ülkemizde istatistiklere bakıldığında, görülüyor ki, her beş evlilikten biri, akrabalar arasında, yapılmaktadır. İncelendiğinde yine görülüyor ki, kültür seviyesinin düşük olduğu bölgelerde, gelenekler ve maddiyat ağır basmaktadır. Ancak akraba evliliklerinin, kesin sakıncalı olduğu söylenemez. Tıbbi araştırmalarda yine görülüyor ki, soyda geçici (irsi) bir hastalık yoksa!... < ENDİŞE> duyulmamalıdır. Ama varsa o zaman “ALLAH KORUSUN” sakat, dengesiz , aileye, topluma, yük olacak, çocuklar dünyaya getirmemek için, böyle bir evlilikten kesinlikle kaçınılmalıdır.

         Soyunda ruhsal bozukluk bulunan, iki yakın akraba, evlendiklerinde bu tür hastalıklı çocukların, dünyaya gelebileceğini düşünmelidirler. Akrabası ile evlenecek olanlar, hassasiyetle mutlaka tıp fakültelerinin, genetik danışma merkezlerine, baş vurup atacakları evlilik adımlarına bu bilgiler ışığında, başlamalı yada iptal etmeleri gerekir, aslında teknoloji o kadar gelişti ki, her evlenecek çift adı geçen kurumlardan tetkiklerini yaptırarak bilinçli evlilik yapmaları en doğrudur. Akraba evliliklerinin, sos yo, ekonomik, ve kültürel yönlerden yaklaşılarak, nedenlerin ortadan kalkması için, etkin tedbirler, alınmalı yakın çevremiz ve toplumumuz, irsi hastalıklara karşı uyarılmalıdır. Kültür düzeyinin yükseltilmesi için, her türlü gayret gösterilirken, maddi nedenlerinde ortadan kaldırılması amaç edinilmelidir.başlık parası, ve kan davasının üzerlerine gidilerek bu iki sosyal yaraya parmak basılmalıdır.Bu yaşam tarzı anlatılırken, kırmadan, kırılmadan, sakıncalı olanları, yararlı olanları çok iyi değerlendirilerek, zararın neresinden dönülürse? kardır misali oluşturulmalıdır.

         “KÜLTÜRÜN” İnsan, aile sosyal çevre, eğitim, sosyal değerler vb, “gibi insani  “Bayrak, millet, vatan, dil, din, tarih, örf, adet, gelenek, görenek”, gibi evrensel boyutları vardır.” KÜLTÜR” milletleri, birbirinden ayıran özelliklerdir. Halk kültürü, bir düşünce bir yaşam biçimi olarak kültür alanlarını kapsar,  milli kültürün oluşmasında, etken bir rol oynar, halk kültürü TÜRK kültüründe, yapılması  öngördüğü ve yasakladığı etkinliklerle, yaptırımlarıyla, yönlendiricidir.Halk kültürü ülkeyi, ayakta tutan, en önemli güçlerden birisidir.

         Kültürümüzün önemli unsurlarından bir başkası ise!...Eski tabirle, adab-ı muaşeret, yani görgü kurallarıdır. Bizim kültürümüzde servet vardır, “VEREN EL ALAN ELDEN ÜSTÜNDÜR” ama servet gösterisi iğrenç kabul edilmektedir.Maalesef kültürümüzde çok fazla yozlaşma hakimdir, buna dur denmesi gerçek kültür benliğimize kavuşulması elzemdir.

         Bu gün gençlerimiz, maalesef büyük bir boşlukta oldukları aşikardır, saygı, sevgi, hoşgörü, büyük büyüklüğünü, küçük küçüklüğünü, bilemez duruma gelmiştir, “ruhsuz, şiirsiz bir dünyada” yaşamaktadırlar, gönüller sultanı Yunus EMRE yedi asır önce, maddenin şekil verdiği, mananın hayata hakim olmadığı, bir dünyada yaşayan, insanların ızdırabını, (BUNCA VARLIK VARKEN GİTMEZ GÖNÜL DARLIĞI),mısrası ile ifade etmiştir. Gerçekten bütün lükse, konfora, medeniyetin nimetlerine rağmen, insanlık gönül darlığı içerisindedir. Aristo, asırlarca önce “En bedbaht millet, kaleleri ayakta iken, kültürü ve ahlakı, harabe olan millettir” demişti. Kültürel yozlaşma beraberinde, tabi olarak kültürün ve ahlakın harap olmasını getirir.Eğer kendimizi bu bataklıktan kurtaramıyorsanız, küçük kardeşinizi, çocuklarınızı, kurtarmak için çaba sarf ediniz, onların yabancı kültürün tesiri altında büyümemeleri için gerekli özeni gösterip, onlara kendi öz kültürlerini, anlatınız, ve bunu yaşamalarını sağlayınız “ÖRNEĞİN YARAN KÜLTÜRÜ GİBİ”

         UNUTMAYALIMKİ EN BÜYÜK YATIRIM GELECEĞE YAPILAN YATIRIMDIR.  02 /05 2007

 

                               Saygılarımla

           YARAN  Necati ÜLKER ANKARA

 

Necati Ülker
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek