2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ÇANKIRI ÜNİVERSİTESİNDE SON DURUM
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇANKIRI ÜNİVERSİTESİNDE SON DURUM

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
hikmet ozdemir Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge
Çankırı Milletvekili - 22. Dönem

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: ÇANKIRI ÜNİVERSİTESİNDE SON DURUM
    Gönderim Zamanı: 27.02.2007 Saat 10:24

ÇANKIRI ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMALARINDA SONA  DOĞRU

Çankırı'ya bir üniversite kurulma düşüncesi uzun yıllardan beri Çankırılı hemşehrilerimizin gündeminin ilk sırasında yer almaktadır. Çankırı Üniversitesinin kurulması ve bir an önce öğretime başlaması hepimizin arzusudur. Ama ne yazık ki şimdiye kadar Çankırı'da sadece bir fakültenin kurulması, (Orman Fakültesi) başka fakültelerin kurulmaması, ilimizde Çankırı Üniversitesi'nin kurulmasını ister istemez geciktirmiştir. Kısa bir zaman önce Gazi Üniversitesi'ne bağlı kurulan ve kurucu dekanlarının da göreve başladığı, Çankırı İktisadi İdari Bilimler ile Güzel Sanatlar Fakülteleri ve ayrıca kurulma çalışmaları devam eden Fen Edebiyat Fakülteleri  ile Çankırı'mız yüksek öğretim alanında büyük gelişmeler kaydetmiştir.

Çankırı Milletvekilleri olarak bizler de her zaman bu çalışmaları yakından takip etmekte ve elimizden gelen her türlü desteği vermekteyiz.

Ayrıca yeni kurulacak olan ve aralarında Çankırı'nın da bulunduğu 10 yeni üniversite ile ilgili çalışmalarımızda sona gelinmektedir. Bizler, yeni kurulacak olan 10 üniversitenin kurulacağı illerin milletvekilleri olarak oluşturduğumuz ortak platform ile bir dizi çalışmalar gerçekleştirdik. Zaman zaman  aramızda toplanarak Üniversitelerin bir an önce kurulması için  nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda görüş birliğimizden sonra  olumlu çalışmaları gerçekleştirdik. Başta Milli Eğitim Bakanı Sayın Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK olmak üzere, Ak Parti Grup Başkanları ve Başbakanımız Sayın Recep Tayip ERDOĞAN ile görüşerek Üniversiteleri hak ettiğimizi ve ivedilikle beklediğimizi ifade ettik.

Daha sonra görüştüğümüz Milli Eğitim Bakanı Sayın Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK ve Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Genel Müdürü sayın Hüseyin ÇALIK, 14 Kasım 2005 tarihinde Sayın Bakan imzalı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) aralarında Çankırı Üniversitesi'nin de bulunduğu, 10 yeni üniversitenin kurulmasına ilişkin yazılan görüş yazısına cevap gelmemesi üzerine tekrar bir yazı daha yazdıklarını söylediler. Bundan sonra ise cevabın gelip gelmemesine bakılmaksızın kısa sürede Milli Eğitim Bakanlığı yeni üniversitelerin kurulması ile ilgili kanun tasarısını Türkiye Büyük Millet Meclisine sunacaktır. TBMM'ye sunulan Kanun tasarısı, benim Başkanvekili olduğum Milli Eğitim Komisyonun da görüşülerek Genel Kurula en kısa sürede gelecektir. Konunun yakın takibimizde olduğunu ayrıca ifade etmek isterim.

Böylece 7'den 70'e tüm hemşehrilerimizin heyecanla beklediği Çankırı Üniversitesine yakın bir zamanda kavuşmuş olacağız.

Siz değerli halkımızı bu konuda bilgilendirir, Çankırı Milletvekilleri olarak her aşamasını takip ettiğimiz,  güzel ve modern bir eğitimi sağlayacak olan Çankırı Üniversitesi için hep birlikte el ele gerekeni yapacağımızı da ifade etmek isterim .

Selam ve saygılarımla……

Prof.Dr.Hikmet ÖZDEMİR
Çankırı Milletvekili
Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve
Spor Komisyonu Başkan V. 

Düzenleyen hikmet ozdemir - 27.02.2007 Saat 10:35
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.02.2007 Saat 11:24
Sayın Milletvekilim, İlimize üniversite kurulması konusunda öncelikle umudumu yitirmiş olmadığımı belirterek,  Bu üniversitenin ilimize kurulması yönünde  dün için Çankırı'nın gündemine taşınmışsa, bu gün için siz değerli Milletvekillerimizin gayreti ile de belirli bir mesafe kat edilmiş olması büyük bir memnuniyet verici olmakla beraber, 2007 yılı içinde de bu üniversite kurulmasına engeller çıkartılmış olsa dahi sonuçta bu üniversite ilimize er veya geç kurulacağına umutla bakmaktayım. Sizinde değindiğiniz üzere, Halkın, sivil toplum kuruluşlarının bu aşamada daha bir gayret içerisine girmeleri şüphesiz olayı olumlu yönde etkileyeceği de muhakkaktır. Ancak, üniversiteye ait fakülte binalarının fiziken oluşturulabilmesi için de sivil toplum oluşumlarından illerde, ilimizde ve ilçelerimizde kurulu bulunan derneklerimiz ile köy muhtarlarımızın ekonomik anlamda destek vermeleri ve bu yönde değişik kampanyalar oluşturmalarının da bir o kadar önem kazandığını düşünmekteyim. Artık iklim olarak havaların ısınmaya yöneldiği dikkate alındığında köy, ilçe, şenlikliklerimizin organize programlarına  başlandığı şu günler içinde geçmiş yıllarda yazılarımda değindiğim üzere köy muhtarlarımıza, dernek yöneticilerimize, kaymakamlarımıza ve valimize organizelerde toplanacak paralardan çok cüz'i de olsa  bir kısmının Çankırı Üniversitesi Vakfına kaynak teşkil edecek şekilde planlanmasında siz değerli vekillerimizin de teşvikleriyle katkıda bulunmasının gerekliliğine inanmaktayım.

Ayrıca, ilimize üniversite kurulması için gösterdiğiniz çabalarınız için şahsınıza ve şahsınızda tüm milletvekillerimize teşekkür ediyor, çalışmalarınızda şahsım adına başarılar diliyorum. Saygılarımla.

Düzenleyen derelli - 27.02.2007 Saat 11:24
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.02.2007 Saat 12:32
Sayın Vekilim;

Son günlerde Fakülteler ve Üniversite konusunda, başta Sayın Valimiz kanalıyla ve Sizin aracılığınızla arka arkaya müjdeli haberler almaya başladık. Bu müjdeli haberler nedeniyle, Size ve Sayın Valimize şahsım ve Çankırılılar adına teşekkür ederim.

Üniversitenin açılması için T.B.M.Meclisinde ve Hükümet kanadında yaptığınız çalışmaların takdirle karşılandığına emin olabilirsiniz. Bu konuda diğer vekillerimizin de özel işlerinden fırsat bularak size destek vermelerini dileriz.

Çankırı için taş üstüne taş koymak adına, atanmışı, seçilmişi,"tüm" milletvekilleri, sivil toplum örgütleri, sanayi, ticaret örgütleri, kısaca Çankırı ortak paydasında buluşan herkesin elbirliği ve gayret içersinde olması gerekirken, anlamadığım kısır bir çekişme nedeniyle, başta kimse sahip çıkmazken kesinleşen projeleri sahiplenen çok oluyor.

Çankırı için çırpınan, gayretli "tek" milletvekili olarak bilmenizi istediğim bir konu var. 

Çankırı'da uzun süredir bir dedikodu var. Dükkan önlerinde, kahvelerde konuşuluyor. Bu ve benzeri konular hep konşuluyor. Siyasi ve ticari bir beklentimiz olmadığı için korkmadan yazmak ve "günah keçisi" olmak bize düşüyor. Sizde kolayca araştırıp öğrenebilirsiniz.

"Dedikoduya göre; Çankırı'ya Fakültelerin açılması, siyasi görüşleri aynı olan iki yetkilinin üstün, ikili ortak gayretleri sayesinde oluyormuş"

Çankırı'ya Fakültelerin açılması iki resmi yetkilinin, moda deyimle "KANKALIK" ilişkisine ve "arslan sosyal demokratlığına" dayanıyormuş.

"Bu ilişki olmasa fakülteleri Çankırılı rüyasında görürmüş"

Bu dedikodular "Çankırı Partisinden" başka bir partisi olmamış beni ve benim gibi düşünenleri üzmektedir.

Eğer doğru ise bu işten Çankırı'ya hayır gelmez.

Lider kişiliğinizle, bu tür dedikodulara son vermek için;
Öncelikle partinizin diğer iki milletvekili başta olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuluşları bu konuda bir araya getirerek.
Çankırı için kalıcı hizmetlere seçilmişi, atanmışı hep beraber, elbirliği ile katkı vermenizi, kısır çekişmelere ve dedikodulara son vermenizi arz ve talep ederiz.

Saygılarımızla.    

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
kanibey Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.02.2007 Saat 13:45

Sayın milletvekilimiz Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR "Çankırı Üniversitesinin kurulması ve bir an önce öğretime başlaması hepimizin arzusudur. Ama ne yazık ki şimdiye kadar Çankırı'da sadece bir fakültenin kurulması, (Orman Fakültesi) başka fakültelerin kurulmaması, ilimizde Çankırı Üniversitesi'nin kurulmasını ister istemez geciktirmiştir. " diyor yukarıdaki yazısında. Son zamanlarda Gazi Üniversitesine bağlı olarak kurulan fakülteleri saymazsak gerçekten ilimizde Ankara Üniversitesine bağlı Çankırı Orman Fakültesinin dışında faal fakülte yoktu ama Anakara Üniversitesi  resmi internet sitesindeki şu adrese http://www.ankara.edu.tr/yazi.php?yad=2  girdiğimizde üniversitenin tarihçesinde bugün de yer alan bilgilerden Çankırımızda Ankara Üniversitesine bağlı 1996 yılında Orman Fakültesiyle birlikte Sağlık Eğitimi Fakültemizin de kurulduğu bilgisi yer almaktadır. (Tarihçe(12-05-2002)Ankara Üniversitesi Cumhuriyet tarihini ve misyonunu milletiyle özdeşleştirmiş, bütünleştirmiş bir üniversitedir. Nasıl Türkiye Cumhuriyetinin kurulması, salt bir yönetim biçimi değiştirmenin çok ötesinde, çağdaş bilime, çağdaş demokratik değerlere ve kurumlara dayalı büyük bir toplumsal dönüşüm sistemi ise; Ankara Üniversitesinin açılışı da bilinen üniversite amaçlarının çok ötesinde, farklı bir misyonun somutlaşmasını ifade eder. Ankara Üniversitesi, Atatürk ilke ve inkılaplarının dayanaklarını oluşturmak, yurt geneline yaymak, kökleştirmek ve çağdaşlığın, bilimin ve aydınlığın ifadesi olan bu ilkelerin yılmaz savunuculuğunu yapmak üzere, temeli bizzat yüce Atatürk tarafından atılmış bir üniversitedir.

Genç Cumhuriyetin yüksek öğretim alanındaki ilk ve çarpıcı icraatı, laik ve demokratik Cumhuriyetin yeni hukuk düzenini gerçekleştirecek hukukçuları yetiştirmek için 1925 'te kurulan Hukuk Mektebi, Türk çiftçisine hizmet etmek üzere 1933'te öğretime başlayan Yüksek Ziraat Enstitüsü, zengin Anadolu kültürünü araştırmak ve Türkiye'nin dünya ile dil ve kültür köprüsü kurmak amacıyla 1935'te açılan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, 1859'dan beri Mektebi Mülkiye adıyla üst düzey kamu yöneticileri yetiştiren ve 1936' da Ankara'ya taşınan Atatürk'ün özel emir ve ilgileri ile kurulan Siyasal Bilgiler Okulunu açmak olmuştur. Bunlara, hazırlıkları Atatürk tarfından başlatılan ancak kuruluşu II. Dünya Savaşı nedeniyle 1940'ların başına kalan Tıp ve Fen Fakültelerini eklemek gerekir. 1925 'te kurulmuş olan Hukuk, 1935 'te faaliyete başlayan Dil ve TarihCoğrafya Fakültesi , 1943 'te açılan Fen Fakültesi, 1945 yılında kuruluşu tamamlanan Tıp Fakültelerinden oluşan Ankara Üniversitesi 1946 yılında resmen kuruldu. Üniversite 1948' de Yüksek Ziraat Enstitüsünün Ziraat ve Veteriner Fakültelerini bünyesine almış, 1949' da İlahiyat Fakültesi, 1935' de kurulan 1950' de Fakülte adını alan Siyasal Bilgiler Okulu , 1960' da Eczacılık Fakültesi, 1963' de Yüksekokul olarak kurulan 1977' de Fakülte olan Diş Hekimliği Fakültesi, 1965' de Eğitim Bilimleri Fakültesi ve 1965 yılında da şimdi adı İletişim Fakültesi olan Basın Yayın Yüksekokulu kuruldu.
Çankırı Orman ve Sağlık Eğitimi Fakültelerimiz ise 1996 yılında eğitim-öğretime açılmışlardır.) 
gerçekte de olmayan sanal bir fakültemizden  acaba kaç Çankırılının haberi var? Ankara Üniversitesi yetkililerine bi zahmet sorsak sitelerinden 1996 yılında Orman fakültemizle birlikte eğitim öğretime açıldığını haber verdikleri Sağlık Eğitim Fakültemizin nerede ve ne durumda olduğunu, kaç öğrenciyle eğitim öğretimine devam ettiğini, eğer bu fakültemiz resmi olarak açık görünüyorsa en kısa zamanda faaliyete geçirmeleri gerektiğini talep etmemiz gerekmiyor mu?Biliyorum bu fakültemizin de daha sonra Çankırı'dan alınıp Ankara'ya açıldığını ama Çankırı'yı yıllarca fakültesiz bırakarak Çankırı Üniversitesinin kurulmasını geciktiren Ankara Üniversitesine bir istihzayla sorsak belki birileri utanır!?? Dikkatinizi çekerim en son güncellenme tarihi 12-05-2002. Ankara Üniversitesinin, kendi senato kararlarıyla açıp daha sonra kapatıkları veya Ankara'a kurdukları (İktisadi İdari Bilimler, Teknik Eğitim ve bu yazının konusunu oluşturan Sağlık Eğitimi Fakültesi) Çankırı fakültelerini saymıyoruz bile. Eğer Ankara Üniversitesi bu fakülteleri gerçekten karar aldıkları tarihlerde açsalardı bugün Çankırı Üniversitesi en son kurulan 15 üniversitenin içinde yerini alacaktı.Bütün bunlardan sonra Ankara Üniveristesine kırgınlığımızı, son aylarda aldığı kararlarla kısa bir süre içinde Çankırıya üç fakülte açma kararı aldığı ve rektörlerini de belirlediği için Gazi Üniversitesine de teşekkürlerimizi bildiririz.

Hükümetin ve YÖK'ün son zamanlardaki tutumları üniversiteye kavuşmak için fazla bir zamanımızın kalmadığını gösteriyor. Emaeği geçenlere teşekkür ederiz.

Saygılarımla. 

Osman ÇİĞDEM
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.02.2007 Saat 14:15
Çankırı için gerek üniversite gerekse başka bir hizmet konusunda kimin katkısı olursa olsun teşekkürü bir borç biliriz.Ancak hizmetlere sahip çıkanlara şimdiye kadar bu işleri niçin yapmadıkları sorulması gerekir.Üniversite kurmak motel kurmaya benzemez muhakkak yasama ve yürütme organlarının bu işe karar vermesi ve kaynak aktarması ile olur, öğle iki bürokratın kafa kafaya verip karar vermesi ile olacak iş değildir bunlar.Çankırıda kurulan ve bundan sonra kurulacak fakültelerin ve üniversitenin kurulması bugünkü iktidarın başarısıdır, dolaysı ile sayın parlementerlerimizin özellikle sayın Hikmet Özdemirin bu işte katkıları inkar edilemez bir gerçektir.Tabiki bu işte hükümetin emrindeki bürokratların da katkısı olmuştur zaten bu işler için görevlidirler,ama amaçlarını aşarak yapılan hizmetlere sahiplikte bulunmaları kabul edilemez.
Ali TAŞ
Yukarı Dön
ahmetdemiroz Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge
Gazeteci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.02.2007 Saat 14:19

Çankırılı, üniversite kurulan son 15 ilin içine girebilmek için çok umutlanmıştı Sayın Vekilim. Siz de çok gayret ettiniz biz buna şahidiz. Ancak, partinizde sözünüz geçmedi, biz bunu çok iyi gördük. 15 il açıklandığında herkes müjdeyi bekliyordu, olmadı. Çankırılı bir kez daha sükut-u hayale uğratıldı, siz de biliyorsunuz. Şimdi de üniversite kurulacak 10 il için umut veriyorsunuz Sayın Vekilim. Ancak Milli Eğitim Bakanı'nın dediğini gözardı etmeyin. Bakan Çelik, yeni üniversite kurulabilecek illerin Karaman, Karabük, Sinop, Çankırı, Kilis, Nevşehir, Siirt, Ağrı, Bilecik ve Artvin olabileceğini söylüyor, olacağını değil. Zaten bu 10 ilin içine giremesek de üzülmeyin. Çünkü Sayın Bakan müjdeyi verdi "Üniversitesiz il kalmayacak" diye. Yani üniversite kurulacak 10 il ile üniversitesiz il sayısı 16'ya düşecek, sonunda o 16 ilde de üniversite kurulacak Sayın Vekilim. Siz, şurada 8-9 ay kaldı Sayın Vekilim. Sözünüzü dinletemediğiniz partiden yeniden aday olmaya çalışın. Biz Çankırı milletvekillerinin Meclis'te nasıl çalıştığını çok iyi biliriz Sayın Vekilim...

Düzenleyen ahmetdemiroz - 11.04.2007 Saat 14:15
Ahmet DEMİRÖZ
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.02.2007 Saat 17:28

Sayın Osman ÇİĞDEM'in tespitini çok önemli görüyorum. Hemen şimdi Ankara Üniversitesine bilgi edinme hakkımı kullanarak soruyorum. Sizler de sorun bakalım nasıl bir mazeret üretecekler. Ona göre Fikri takip sürecini işletir dönemin yetkililerinden konu hakkında bilgiler alırız.

İhmal etmeyin siz de hemen sorunuzu yöneltin.

Bilgi Edinme dilekçesi örneği:

Üniversitenizin (12-05-2002) tarihinde güncellenen Tarihçe bilgilerinin yer aldığı  http://www.ankara.edu.tr/yazi.php?yad=2 sayfasında “Çankırı Orman ve Sağlık Eğitimi Fakültelerimiz ise 1996 yılında eğitim-öğretime açılmışlardır.” İbaresinin yer aldığını gördüm.  Ancak yaşadığımız Çankırı’da Orman Fakültesini bildiğimiz halde Sağlık Eğitimi Fakültesini görmedik. Söz konusu “Sağlık Eğitimi Fakültesi”nin akibeti hakkında bilgi vermenizi talep ediyorum.

Saygılarımla,

Ayrıca dönemin milletvekillerine ulaşabilen olursa onlarında konu hakkında görüşlerinin alınması yerinde olur kaatindeyim.

20. Dönem Çankırı İli Milletvekilleri:
 Adı Soyadı Partisi İli
Mete BULGUN ANAP Çankırı
İsmail COŞAR RP Çankırı
Ahmet UYANIK DYP Çankırı

Düzenleyen ahmetgulsen - 27.02.2007 Saat 18:00
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.02.2007 Saat 23:11

Üniversite Kurma Vakfı Toplanıyor ve Sizden Katılım Bekliyor

09/03/2007 günü Çankırı Valiliği Birlik Salonunda Çankırı’ya Üniversite Kurma Vakfı toplanıyor. Saat 14 de yapılacak toplantı Eski Bakan Nevzat Ayaz Milletvekilleri ve diğer yetkililer de katılacaktır.

Çankırı’ya üniversitenin kurulmasına ilgi duyan vakıflar, dernekler ve vatandaşları katılıma davet ediyoruz. Sizler de katılıp destek verin ve üniversite kurulmasına yön verin.

Toplantıya katılamayıp merak ettikleri soruları sormak isteyenler bu forumda yazdıkları taktirde gündeme getirilmesine gayret göstereceğiz.

Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.02.2007 Saat 23:23
Üniversite Kurma Vakfı'na soru
Çankırı dışında olduğum için gelip sorma imkanım olmayacak ancak toplantıya katılacak olan sayın Nurettin DERELLİ'den malum, yukarda bahsedilen "Kayıp Fakülte" konusunu sormasını talep edeceğim. Vaktinde kazanılmış bir hakkımızı tekrar alabilir miyiz? Bunun takipçisi olmalarını vakıftan bekliyoruz.
Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.03.2007 Saat 10:47

Üniversite için tahsis edilen ve/veya satın alınan 254.329 m2 son arazinin yer ve konum olarak, doğru bir seçim olduğunu belirterek.

1-Önceki Üniversite Kampüs alanı ilan edilen arazinin değişme gerekçesi nedir? 

2-Ayrıca eski ve yeni araziler çevresinde, şahıslara veya şirketlere hazineden büyük ölçekte arazi satışı veya tahsisi yapılmışmıdır?

Sayın NURETTİN DERELLİ aracılı ile Üniversite Kurma Vakfı'na arz ederim.

Saygılarımla. 

Düzenleyen i.zencirci - 01.03.2007 Saat 13:21
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.03.2007 Saat 23:11

Bilgi edinme hakkımızı kullanarak sorduğumuz soruya cevap geldi. Ancak cevap tatminkar değildir.

Bilgi Edinme bilgiedinme@ankara.edu.tr 01/03/2007

Sayın Gülşen,

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında göndermiş olduğunuz başvurunuzun, cevabı ekte gönderilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Rektörlük

Bilgi Edinme Birimi

Ek:

Sayın Ahmet GÜLŞEN

İlgi: 27/02/2007 tarihli başvurunuz hakkında.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında göndermiş olduğunuz ilgide kayıtlı başvurunuz incelenmiştir.

Üniversitemizin Çankırı’da “Çankırı Orman Fakültesi”, Ankara Keçiören’de ise Sağlık Bilimleri Fakültesi bulunmaktadır.Sözkonusu başvurunuzda, web sayfamızdaki (http://www.ankara.edu.tr/yazi.php?yad=2 )  “Çankırı Orman ve Sağlık Eğitim Fakültelerimiz ise  1996 yılında eğitim-öğretim açılmışlardır” cümlesi, farklı anlamaları ortadan kaldırmak için “Çankırı Orman ve Ankara'da Sağlık Bilimleri Fakültelerimiz ise 1996 yılında eğitim-öğretime açılmışlardır” olarak yeniden düzenlenmiştir.

Bilgilerinize sunulur.

Rektörlük Bilgi Edinme Birimi

Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
DavutS Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.03.2007 Saat 08:18
Konuya ilgi ve alaka gösteren herkese şükranlarımı arz ederim, insallah bu üniversite hayata gececek...

saygılarımla
Geçen Gün Ömürdendir Ömrümüzü Boş Şeylerle Geçirmeyelim
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.03.2007 Saat 23:15
Toplantı yapıldı. Haber18 ekibinin çekimini yaptığı toplantı kayıtlarını izleyiniz.

Kaynak: www.haber18.com 

"... Katılımcılara Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Katılımcıların ortak düşünceleri Üniversitenin kurulma aşamasına gelmesinde herkesin payı olduğu, Özellikle yıllardır sabırla Çankırı üniversite Vakfının faaliyetlerinin başarı ile sürdürmeleri ve özellikle bundan sonraki aşamalarda Vakfa daha fazla görevin düşeceği bir daha ortaya çıktı. ..."

Cansaati.Org
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.04.2007 Saat 13:16

ÇANKIRI ÜNİVERSİTESİ KURULMASI KANUNU  12 NİSAN PERŞEMBE GÜNÜ TBMM, MİLLİ EĞİTİM KOMİSYONUNDA GÖRÜŞÜLECEKTİR

Çankırımız ve Tüm Çankırılı hemşehrilerimizin heyecanla beklediği Çankırı Üniversitesi önümüzdeki günlerde resmen kurulmuş olacaktır. Pazartesi (9 nisan 2007) TBMM ne gelen tasarı hızla Milli Eğitim Komisyonuna sevk edilmiş, Komisyonda Perşembe günü özel bir gündemle toplanma kararı almıştır. 

17 ile Üniversite kurulmasını öngören Kanun Milli Eğitim Komisyonunda ivedilikle görüşülerek Genel Kurul gündemine sevk edilecektir. Önümüzdeki hafta gündemin yoğun olması nedeniyle ilk fırsatta Meclis gündemine girecek olan Kanun Tasarısı muhtemelen bu ay içersinde onaylanarak kanunlaşmış olacaktır.

Özlemle beklediğimiz Çankırı Üniversitesinin ilk oluşumundan bu güne kadar tüm emeği geçenlere, bu uğurda maddi manevi katkılarını ve desteklerini esirgemeyen siz değerli Çankırılı hemşehrilerime, eski yeni tüm siyasilerimize ve ilimiz bürokratları ile hükümetimiz yetkililerine; konunun takibini yaparak sürekli gündemde tutan gerek internet basınına gerekse yerel basınımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyor, Çankırı Üniversitesinin ilimize ve Türk Eğitim sistemine hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla…..

Prof.Dr.Hikmet ÖZDEMİR
Çankırı Milletvekili

Düzenleyen hikmet ozdemir - 11.04.2007 Saat 14:31
Yukarı Dön
Beyan Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.04.2007 Saat 13:53
TASARIYI LÜTFEN OKUYUNUZ.....

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI TEŞKİLATI  KANUNU İLE 78 VE 190 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI

HAKKINDA KANUN TASARISI

MADDE 1- 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununa aşağıdaki maddeler eklenmiştir.......

Çankırı Üniversitesi

EK MADDE 79- Çankırı’da Çankırı Üniversitesi adıyla bir üniversite kurulmuştur. Bu üniversite;

a) Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ile  Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Çankırı Orman Fakültesinden,

b) Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Çankırı Sağlık Yüksekokulundan,

c) Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Çankırı Meslek Yüksekokulu ile Çankırı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan,

ç) Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden,

oluşur.

Gerekçesi:

Ek 79 uncu madde ile, Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Çankırı’da eğitim-öğretim veren 1 fakülte, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ile yeni kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsünün bağlandığı Çankırı Üniversitesi adı altında Çankırı’da yeni bir Üniversite kurulmaktadır. Bu üniversitenin kurulmasıyla ülkemizin ve çevrenin üniversite ihtiyacına katkı sağlandığı gibi hâlen bu ilde faaliyetlerini sürdüren yükseköğretim kurumlarının başka bir ilde bulunan  rektörlüğe bağlı olarak yönetilmelerinde yaşanan sıkıntılar da giderilmiş olacaktır.

Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.04.2007 Saat 15:12

İlimize üniversite kurulma süreci ki ! bu süreç ortalama 12 yılı aşmaktadır. Son gelinen noktada Milletvekilimiz Prof.Dr. Hikmet Özdemir hocamın sevindirici haberinden şahsım adına mutluluk duydum. Bende kendilerine son etapta  üniversite açılması yönündeki gayretlerine teşekkür ediyorum. umuyorum TBMM Genel Kurulundan çıkacak son olumlu kararı yine bizlerle paylaşarak   daha da mutlu ederler. Dileğim o dur ki Türkiye'deki üniversitesi olmayan birkaç ilimize de üniversite açılması nasip olur. Saygılarımla.

Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.04.2007 Saat 17:18

Milli Eğitim Komisyonunda bugün (12.04.2007) görüşülen Üniversiteler kanunu üzerinde Çansaati org.sitesinin de içinde bulunduğu ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ olması yönündeki kampanya doğrultusunda verdiğimiz önerge komisyonda kabul edilerek geçmiştir. ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİNİN tüm halkımıza ve eğitim sistemine hayırlı olması dileklerimle..

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığına

Görüşülmekte olan, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu İle 78 ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın Çerçeve 1’inci maddesi ile eklenen, Ek  79 uncu maddesinin başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmesini ve Tasarının çerçeve  2’nci ve 3’üncü maddelerinde geçen, ‘Çankırı Üniversitesi,’ ibarelerinin, Çankırı Karatekin Üniversitesi’ olarak değiştirilmesi arz ve teklif ederim.

Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR

Çankırı Milletvekili                   

Çankırı Karatekin Üniversitesi

EK MADDE 79- Çankırı’da Çankırı Karatekin Üniversitesi adıyla bir üniversite kurulmuştur. Bu üniversite;

a) Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi ile Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Çankırı Orman Fakültesinden,

b) Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesinden,

c) Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Çankırı Sağlık Yüksekokulundan

ç) Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan  Çankırı Meslek Yüksekokulu ile Çankırı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan,

d) Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden,

oluşur.

GEREKÇE

Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çankırı, 1071 Malazgirt Zaferinden kısa bir süre sonra Selçuklu komutanlarından Emir KARATEKİN tarafından  Türk milletinin hakimiyetine girmiş ve günümüze kadar bu durum devam etmiştir.

Çankırı'nın tarihinde, Emir Karatekin veya diğer bir deyişle, Karatekin Gazi önemli bir yere sahiptir; çünkü, bu komutan, Selçuklular döneminde başlayan Anadolu'nun Türkleşmesine ve Müslümanlaşmasına damgasını vuran öncülerdendir. İşte bu yüzden, Çankırı Fatihi olarak tarih kitaplarında ve tüm Çankırılıların gönlünde yerini almış, Karatekin ismi de âdeta, Çankırı'nın simgesi haline gelmiştir. Tarihî kaynakların bize bildirdiğine göre, Emir Karatekin, Bizanslılara karşı yapılan ve Türk tarihinin önemli başarılarından birisi olan Malazgirt zaferinde Alparslan'la birlikte savaşmış, daha sonra, Selçuklu Komutanı Süleyman Şah'a bağlı olarak Anadolu'nun fethinde aktif görev almış ve Çankırı, Kastamonu, Sinop Fatihi olarak, önemli görevleri ifa etmiştir.

Çankırı'da Gazi Üniversitesine bağlı olarak  kurulan ve kurucu dekanları atanan, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi tasarı metninde yer almadığı için ilave edilmiştir. Ayrıca Çankırı'da, Çankırı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu diye bir okul olmadığından bu ibare metinden çıkarılmıştır.Gazi Üniversitesine bağlı olarak yeni kurulan ve kurucu dekanı da atanan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin olması sebebiyle Siyasal Bilgiler Fakültesinin kurulmasına gerek yoktur.

Düzenleyen hikmet ozdemir - 12.04.2007 Saat 17:43
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.04.2007 Saat 09:25
Sayın milletvekilimizi, Üniversitemizin kurulmasında göstermiş olduğu gayretlerinden ve performansından dolayı kutluyorum.
Ali TAŞ
Yukarı Dön
turgut_reis Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.04.2007 Saat 16:09
      Çankırı Üniversitesinin Kurulması aşamasında şahsen benim gönlümden yıllardır geçen ve kampanyalarda dillendirdiğim  KARATEKİN adının Üniversitene verilmesi şahsımı ziyadesiyle memnun etmiştir.

KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ Çankırımıza Hayırlı Olsun.
Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
Yukarı Dön
Beyan Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.04.2007 Saat 16:03

Dr.Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi'nin Çankırı tarihi öznelinde Türk ve Cumhuriyet Tarihi'ne ışık tutan/tutacak olan 18.000 civarında belgenin toplandığını öğrenmiş bulunmaktayız...

Işık insan Yüksel Beyefendi'nin lokomotifliğini üstlendiği bu değerli birikimin son derece kısıtlı bir kadro ile işlenmiş ürün olarak sunulabilmesinin kısa bir süre içerisinde mümkün bulunamayacağı açıktır.

Çankırı Karatekin Üniversitesi ilimize hayırlı uğurlu olsun... Üniversitesi olmayan son 26 ilden biri olarak tüm Çankırı'ya gönülden bağlı olan insanların içinde ukde mahiyetinde kalan eksiklik; siyaset üstü bir anlayış neticesinde kurulan platformun oluşturduğu kamuoyu neticesinde giderilmiş oldu. Emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.....

Araştırma Merkezi'nin elindeki değerli belgelerin bilim dünyasına kazandırılması bakımından Dil,Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nin oluşturulmasının önemi bir kat daha artmaktadır.
           Yine Çorakyerler kazısının Çankırı/Türkiye/Dünya ölçeğinde büyük bir öneminin olduğu hususu konu ile yakından ilgilenenler tarafından bilinmektedir.
            Bu yönü itibariyle de böyle bir fakültenin öneminin -olmazsa olmaz- türünden olacağında kuşku yoktur.

ÜNİVERSİTE İŞİNİN HENÜZ BAŞLADIĞI DÜŞÜNCESİNDESİNDEYİM: Bu fikri geliştirelim,irdeleyelim, derinleştirelim ve koşullar son derece uygun olup; bölüm sayısı (Antropoloji;Arkeoloji; Batı Dilleri ve Edebiyatları; Bilgi ve Belge Yönetimi; Coğrafya; Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları; Dilbilim; Doğu Dilleri ve Edebiyatları; Eskiçağ dilleri ve Kültürleri; Felsefe; Halkbilim; Psikoloji; Sanat Tarihi; Sosyoloji; Tarih; Tiyatro; Türk Dili ve Edebiyatı) en az 17 olabilecek bu tür bir fakültenin kurulacak olan Bilimsel Araştırma Birlikleri ve Araştırma Laboratuvarları ile yapacağı araştırma projeleri ve yayınların ÇANKIRI İL'İNİN TAM BİR KÜLTÜR VE TARİH MERKEZİ OLMASI  bakımından öneminin çok büyük olacağına inanmaktayım....

Bu hedefin üniversite meselesinden daha da önemli olduğunu düşünmekteyim...
             Kollar sıvalı iken, HADİ BUYRUN.....

Düzenleyen Beyan - 15.04.2007 Saat 16:05
Yukarı Dön
ismcam Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.04.2007 Saat 09:55

Öğr. Ör. İsmail Çam

TESADÜFÜN BÖYLESİ

VE

ILGAZ İSTİKLAL YOLU ÜNİVERSİTESİ       

Tesadüfün Böylesi, 

Çankırı Üniversitesi kuruluş çalışmalarının  uzaması üzerine,   (gönüllü olarak) destek vermek için   “Çankırı Üniversitesi’nin Çeşitli Boyutları İle Alt Yapısı” isimli bir araştırma raporu hazırlamıştım. Bir lisans üstü tez niteliğindeki araştırmam, Karatekin Gazetesi’nde  16-30/12/2003 tarihlerinde  13 bölüm halinde yayımlandıktan sonra, araştırmanın tamamı 2004 yılında  www.cansaati.org sitemizde ve bazı mahalli sitelerde aylarca yayınlanmıştır. Bu araştırmayı yaparken bütün üniversitelerin web sayfalarını incelemiştim. Üniversite isimleri hakkında  çok önemli tespitlerim oldu. Meğer isim koymanın da kriterleri varmış ve bu sebeple 3 üniversitenin ismini bile  değiştirdiğini öğrendim. Bu kriterler göre, Çankırı’ya kurulacak üniversitenin ismi bence kendiliğinden ortaya çıkmıştı. Fakat o zamanlar isim konusuna girmek, çok erken ver yersiz olacağından, raporumda bu durumdan hiç bahsetmedim. İnşallah bir gün Çankırı Üniversitesi’nin ayak seslerini duyarım da bu araştırma bulgularını açıklarım diye düşünmüştüm.

17 ile daha ek üniversite kurulacağı haberleri çıkmaya başlayınca,  önce beklediğim zaman geldi diye düşündüm; sonra iki konuda tereddüt ettim. Birincisi  geçen yıl kurulan üniversitelerle ilgili haberler aklıma geldi. O zaman süreç çok uzun olmuştu. Belki yine uzar  ve  zamansız karşılanabilir diye endişelendim. İkincisi,   isim tartışmasının yapıldığı bir platform aradım. 9 Martta yapılan Çankırı Üniversitesi Vakfı toplantısında bu konuda bir tavsiye kararı alınmayınca  (aksine konuyu  açmak isteyen bir üyeye daha erken denildiğini bana üyenin bizzat kendisi söyleyince) yine tereddüt ettim. Herhalde  Çankırı Üniversitesi Kurma Komitesi’nde bu konu ele alınacak  beklentisine girdim. Sonra,  Çankırı’da gazeteci bir arkadaşın  bu sefer işlerin TBMM’de çok hızlı seyrettiğini  söyleyince, araştırmamı  güncelleştirerek  tamamladığım araştırma yazı dizisini, 9 Nisan 2007 tarihinde  Karatekin Gazetesi’nde “ Çankırı Üniversitesi’nin Ayak Sesleri Ve…” başlığı ile yayınlamaya başladım. 9 Nisan tarihinde yazı dizisinin başlarken  bölümünde bu araştırmanın üç   ( Çankırı Üniversitesi’nin İki temeli Yan yana, hem de 739 yıl arayla;Madalyonun Tersi; Sıra İsim Koymaya Geldi)  bölümden  olduğunu belirttim. Maalesef yazımın bittiği gün (12.04.2007),  Milletvekilimiz Prof.Dr. Hikmet Özdemir bey,  TBMM’de “Çankırı Karatekin Üniversitesi”   teklifini yapmış. Ben her şeyden habersiz olarak yazımı birkaç yere göndermiştim. Araştırmam Çankırı mahalli basının da  kısmen yayınlanmış oldu.  

Cansaati kurallarına göre (yetersiz  yorum sayım sebebiyle)  forum açamadım; ancak yorum olarak araştırmamı cansaati okuyucularıyla paylaşmak istedim.  Tesadüfün böylesi için çok üzgünüm; fakat i çok geç kalındığı da söylenemez. Aşağıdaki araştırmada görüleceği gibi kurulduktan  7 sene sonra ismini değiştiren üniversiteler var. Bizimki daha TBMM genel kurulunda görüşülmemiş bir kanun  durumunda. Önemli olan sadece  isim değil, 25 yıllık mücadeleyle üniversiteye çok zor kavuşan Çankırı’nın menfaatleri. Hayırlısı neyse o olsun…  

Karatekin gazetesi’nde 9-12 Nisan 2007 tarihinde yayımlanan “ Çankırı Üniversitesi’nin Ayak Sesleri Ve…” yazı dizisinin sadece “ Sıra İsim Koymaya Geldi, Ilgaz İstiklal Yolu Üniversitesi” bölümünün tam metni şöyledir ( virgülü değiştirilmemiştir) :  

ÇANKIRI ÜNİVERSİTESİ’NİN AYAK SESLERİ VE…

Sıra  İsim Koymaya Geldi 

Nihayet ayak sesleri duyulmaya başladı. Bu sesler, 25 yıldır hasretle beklenen Çankırı Üniversitesi’nin ayak sesleri. Doğum  ve günü belli olduğuna göre  artık isim konulabilir. Bunun için daha önce kurulan (53+15=)68 devlet Üniversitesinin ismini incelemek gerekir.      

YÖK’ün  web sayfasındaki  (www.yok .gov.tr) devlet üniversitelerinin isimleri incelendiğinde, üniversite isimlerinin ki grupta toplandığı görülmektedir:

1) Bulundukları  İlin  İsmini taşıyan üniversiteler (%38.2)

a) İl İsimi taşıyan üniversiteler %29.4)

1. Ankara Üniversitesi
  2. Balıkesir Üniversitesi
  3. Gaziantep Üniversitesi
  4. İstanbul Teknik  Üniversitesi
  5. Kırıkkale Üniversitesi
  6. Kocaeli Üniversitesi
  7. Mersin Üniversitesi
  8. Muğla Üniversitesi
  9. Niğde Üniversitesi
  10. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

11.Adıyaman Üniversitesi

12.Aksaray Üniversitesi

13.Amasya Üniversitesi

14.Düzce Üniversitesi

15.Giresun Üniversitesi

16.Erzincan Üniversitesi

17.Kastamonu Üniversitesi

18.Ordu Üniversitesi

19.Rize Üniversitesi

20. Uşak Üniversitesi

b) illerin semt veya ilçe  İsmini taşıyan üniversiteler ( %8.8)

1. Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul )
  2. Galatasaray Üniversitesi (İstanbul )
  3. Hacettepe Üniversitesi  (Ankara) 
  4. Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul )
  5. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Kocaeli )

2. Bulundukları  İlin İsmini  taşımayan üniversiteler (% 61.8)

a) İnsan İsmi  taşıyan üniversiteler ( % 20.5)

1. Adnan Menderes Üniversitesi (Aydın)
  2. Atatürk Üniversitesi (Erzurum)
  3. Celal Bayar Üniversitesi (Manisa)
  4. Gazi Üniversitesi (Ankara)
  5. Gaziosmanpaşa Üniversitesi (Tokat)
  6. İnönü Üniversitesi (Malatya)
  7. Mimar Sinan Üniversitesi (İstanbul)
  8. Mustafa Kemal Üniversitesi (Hatay)
  9. Osmangazi Üniversitesi (Eskişehir)

10. Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta)

11. Yüzüncüyıl Üniversitesi (Van)

12. Ahi Evran Üniversitesi ( (Kırşehir)

13. M.Akif Ersoy Üniversitesi ( (Burdur)

14. Namık Kemal  Üniversitesi ( (Tekirdağ)

b) Tarihi (olay,rejim vb)  İsim taşıyan üniversiteler ( %14.7)

1.  Afyon Kocatepe Üniversitesi

1. Cumhuriyet Üniversitesi (Sivas)
  2. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  3. Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)
  4. Dumlupınar Üniversitesi (Kütahya)
  5. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  6. Ondokuzmayıs Üniversitesi (Samsun)
  7. Selçuk Üniversitesi (Konya)
  8. Bozok Üniversitesi ( (Yozgat)

10. .Hitit Üniversitesi ( Çorum)

c)Tabiat İsmini  taşıyan üniversiteler ( % 14.7)

1. Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Bolu)
  2. Çukurova Üniversitesi (Adana)
  3. Dicle Üniversitesi (Diyarbakır)
  4. Erciyes Üniversitesi (Kayseri)
  5. Fırat Üniversitesi (Elazığ)
  6. Harran Üniversitesi ( Ş.Urfa)
  7. Pamukkale Üniversitesi (Denizli)
  8. Sakarya Üniversitesi  (Adapazarı)
  9. Uludağ Üniversitesi (Bursa)
  10. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi

d)  Coğrafi  bölge ismini  taşıyan üniversiteler ( % 11.7)

1. Akdeniz Üniversitesi (Antalya)

2. Anadolu Üniversitesi (Eskişehir)

3. Ege Üniversitesi (İzmir)

4. Kafkas Üniversitesi Kars)

5. Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon)

6. Marmara Üniversitesi (İstanbul)

7. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara)

8. Trakya Üniversitesi (Edirne)

Görüldüğü gibi İllerindeki üniversitelere kendi   İsmini veren 20 ilin  oranı sadece  (% 38.2)dir. Bu 20 ilin de yarısı,  17.03. 2006 yılında 5467 sayılı kanunla  kurulan 15 üniversitenin 10’dur.

İllerindeki üniversitelere,   kendi illerinin  ismini  vermeyen 42 ilin oranı ise  % 61.8  gibi büyük çoğunluktur.  

Meğer  üniversiteler isim koyma kriterleri varmış

Görüldüğü gibi  68  üniversitenin  isimi sadece  5 tane ortak  payda da birleşmiş.   

1.      Bulundukları  İlin  İsmini taşıyan üniversiteler

2.  İnsan İsmi  taşıyan üniversiteler

3. Tarihi (olay, rejim vb)  İsim taşıyan üniversiteler

4.  Tabiat İsmini  taşıyan üniversiteler 

5. Coğrafi  bölge ismini  taşıyan üniversiteler

Bilim yuvaları olan üniversitelerin isimlerindeki bu tercihler  tesadüfi değildir. Yani  bilinçli olarak yapılmıştır. Şöyle ki;

1. Türkiye’de üniversite eğitim talebi, öğrenci sayısı itibarı ile  çok büyük bir pazardır. Düne kadar 53, bugün  +15=68  üniversite, üniversite adayı öğrencilerin  24 ÖSS  tercihi arasına girebilmek için  kaliteli eğitim-öğretim rekabeti içindedir. Kaliteli bir üniversite eğitiminin ise temel şartı  çoktur: Yeterli  eğitim binaları,  eğitim donanımları,  akademik ve idari kadrosu, sosyal tesisler, yaygın yurt içi ve yurt dışı çevre ilişkileri vs. vs. vs. Bütün bunlar olacak ki  akademik kadro ve aday öğrenci ,  üniversiteni tercih etsin; tercih oranı yüksek olsun; dolayısıyla kaliteli akademik kadro ve öğrenci gelsin ve kaliteli bir eğitim olsun… Un, yağ ve şeker hazır olunca helva olur,  ama  biri  bozuk olursa bu helva  lezzetsiz olur… Hepsi önemli ama akademik kadro ve öğrencinin tercih oranı da çok önemli temel şartlardan biridir.

İşte bu yüzden üniversite ismi çok önemlidir. Aday öğrenci 24 tercihini bugün ÖSS kılavuzunda yazan 68,  yarın +17=85 devlet üniversitesi arasından seçerek yapacaktır. İlk tanışma,  üniversite ismi ile olacaktır. Bu yüzden dikkat çekicilik,  imaj, psikolojik etki, bölgesel konum vs. vs. ilk intibahı oluşturacak (pazarlama tekniklerinde olduğu gibi)ve  tercihini yapacak veya  araştırdıktan sonra son kararını verecektir.  Örneğin, Atatürk Üniversitesi Erzurum Üniversitesi,  Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Üniversitesi , Uludağ Üniversitesi Bursa Üniversitesi , Harran Üniversitesi Şanlı  Urfa Üniversitesi vs  olsaydı ne olurdu? Sınırları belli sadece bir il üniversitesi imajı verirdi; ama şimdi  daha büyük  ve/veya bir bölge üniversitesi imajını vermektedir (ismi sayılmayan üniversite isimleri ile il ismini değiştirdiğinizde bu farkı hissedeceksiniz).  

2. Üniversite isimleri, illeri (yurt içinde ve dışında) tanıtmak için çok büyük bir reklam  fırsatıdır. Her yıl ÖSYS tercihi yapmaya hak kazanan 5-6 yüz bin öğrenci, üniversite ismini öğrenmekte  web sayfalarını okumaktadır. İllerinde her yıl okuyan binlerce öğrenci gönüllü turizm  elçisi, rehberi olmaktadır. Ayrıca Yurtiçi ve dışı  üniversiteleri evreninde yer almaktadır. Bilimsel faaliyetleri; kültürel,sosyal, sportif etkinlikleri; araştırmacılar vb  ile tanınmaktadır.   

İşte bu yüzden iller,  üniversite ismi  ile  illerindeki turizm değerlerini, tabiat varlıklarını, tarihi olayları, ünlü şahsiyetleri vs. vitrinlerine koymuşlardır... Bu iller, üniversitelerine kendi isimlerini vermemekle, ilerinin ismini geri çekerek  illerinin daha az tanıtılmamasına sebep olmuyorlar,  aksine daha çok tanıtılmasını sağlıyorlar ve illerinin çeşitli zenginliklerini vurguluyorlar. Örneğin Pamukkale Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi. vs.vs.   Eğer bu üniversitelerin isimleri, illerinin adını taşısaydı, belki şimdiki isimler ilk akla gelmeyecek; Denizli’nin horozu, Kayseri’nin pastırması, Kütahya’nın çinisi, Aydın’ın inciri, Ş. Urfan’ın çiğ köftesi vb  isimleri gelecekti. 

Ayrıca bazı İller  üniversitelerine çok değer verdikleri isimleri vermekle, özerk bilim yuvası  olan üniversitelerinin,  bu isimlere  sahip çıkmaya, bilimsel araştırma ve/veya etkinlikler  yapılmaya teşvik etmiş olmaktadır.  Örneğin Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin 2006 yılında yaptığı etkinlikler…

Bu gerçeklerin farkına varan, 53  üniversite arasında  İl ismini taşıyan 13 üniversitenin üçü,  ismini değiştirmiştir.   Örneğin   1974 yılında kurulan Diyarbakır Üniversitesi,  1982 yılında İsmini DİCLE Üniversitesi olarak değiştirmiştir. Diğer iki ilin ismi, aşağıda sırası geldiğinde açıklanacaktır. İl üniversite isim sayısını artıran,  son kurulan 15 üniversitenin 10’u olmuştur. Yukarıdaki gerçeklerin fakına varılmasıyla bu üniversitelerin bazıları da ismini değiştirecektir. Bundan emin olunuz… 

ILGAZ İSTİKLAL YOLU ÜNİVERSİTESİ  

Sıra geldi “ Çankırı’ya kurulacak üniversitenin ismi ne olmalıdır?” sorusunun cevabına.  Gururla söylemek gerekirse,  yukarıdaki örneklere göre Çankırı, aday isim zenginidir. Ve   araştırma bulgularına göre  kendiliğinden ortaya çıkan isim    Ilgaz İstiklal Yolu  Üniversitesi”dir. 

Niçin Ilgaz?

Üniversite isimleri incelendiğinde iki  tane dağ isminin  olduğu görülmektedir: Uludağ ve Erciyes Üniversitesi. İşte   burada  ilk öğrendiğimde  çok şaşırdığım, sizin de  şaşıracağınızı umduğum iki olay var:  1975  yılında kurulan Bursa Üniversitesi  20.7.1982  yılında ismini değiştirerek  Uludağ Üniversitesi (www.uludag.edu.tr’ tarihçe bölümü), 1978  yılında kurulan Kayseri Üniversitesi de 1982 yılında  ismini değiştirerek Erciyes Üniversitesi ismini almıştır (www.erciyes..edu.tr).  Şu olaylara  bakın, iki tane  dağ ismi var, ikisinin  de ismi,  bulundukları ilin isminin değiştirilmesi ile verilmiş. Demek ki vitrin, imaj, büyüklük, etkileme  vs bakımından   doğrusu böyleymiş… Bu olaylar çok önemli ve   bu olaylardan çıkan ders çok açık. “Eğer üniversite kuracak il,  bizim ki  gibi heybetli, turistik ve  ünlü bir dağa sahipse,      üniversitesine  kesinlikle Dağının  ismini vesin. yoksa  bizim gibi pişman olup değiştirmek zorunda kalır...”

Çankırı’nın şansına bakın. Bırakın onların ki gibi bir dağa sahip olmayı, Türkiye‘deki dağların  en güzeline ve en ünlüsüne  sahip. Çünkü her Türk çocuğunun  ilk öğreniminde, İstiklal Marşı’ndan sonra öğrendiği ikinci marş,  Ilgaz Marşı’dır.  Güzel beste ve güftesiyle herkesin ismini bildiği Ilgaz Dağı’ndan daha meşhur,  Türkiye’de bir dağ var mı?

Üniversite isimleri arasına kesin katılacak,  üçüncü  dağ ismi de   yolda. Yeni üniversite kurulacak 17 il arasında Ağrı ili de bulunmaktadır. Ağrı ili ismini (1927) Ağrı Dağı’ndan almıştır. Ağrı Dağı’nın konumu  Ilgaz Dağı’na benzemektedir;  Ağrı ile Iğdır ili  arasında ortak bir dağdır.  Ağrı İli’nin kendisi değil  Doğubeyazıt ilçesi,  Iğdır’ın ise  il merkezi  Ağrı Dağı’nın tam eteğinin dibindedir.  Fakat Ağrı  ili  ismini,  Ağrı Dağı’ndan aldığı için isim hakkı  Ağrı ilinindir.

Ilgaz Dağı’nın zirvesi Çankırı- Kastamonu il sınırıdır. Bu durumda dağ yarı yarıya ortaktır; fakat Ilgaz ilçesi ismini Ilgaz Dağı’ndan aldığı (1922) için  Ilgaz Dağı ismiyle Çankırı’ya (1929) kaymıştır ve  Ilgaz İsim hakkı 2/3 çoğunlukla Çankırı’ya geçmiştir. Ilgaz Dağı, ismini Çankırı’ya değil ama Çankırı’nın bir ilçesine vermiştir. Baba veya oğul fark eder mi?

Gerçekçi olalım.  Çankırı’nın üniversitesine Ilgaz ismini vermekle kaybedeceği bir şey yoktur.Fakat kazanacağı şey çoktur.

Birincisi, Ilgaz dağının hazır meşhurluğundan, reklam avantajından faydalanacaktır. Böylece üniversite aday öğrencisi ÖSYS  kılavuzundaki üniversite isimlerini  incelerken, Ilgaz ismini görünce bu  marşı ve  ilk öğrendiği çocukluk yıllarını tebessümle  hatırlayacak…  24 tercihimden  biri de Ilgaz olsun da şu meşhur Ilgaz dağını göreyim diye düşünebilecek. Böylece Çankırı çok önemli olan tercih avantajına sahip olacak…

İkincisi, Çankırı sahip olduğu önemli bir turizm değerini tanıtmış olacak. Ayrıca Çankırı’nın Ilgaz Dağı’nda   fiilen başlattığı dev  Yıldız Tepe Turizm Projesi’nin  tanıtımı için bulunmaz bir fırsat yakalanmış olacak.

Üçüncüsü,  Ilgaz Dağı, İlk öğretimden sonra, üniversite ismiyle  Türk Yüksek öğretimine de damgasını vuracak; üniversitenin de  ismini taşıma sorumluluğu ile yapacağı çok çeşitli etkinliklerle ününe ün katacak, bu da Çankırı’nın ona bir jesti ve vefası olacak.

Niçin İstiklal Yolu?

Tarihi üniversite isimlerine bir bakın: Afyon Kocatepe Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir), Dumlupınar Üniversitesi (Kütahya), Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ondokuzmayıs Üniversitesi (Samsun). Öncelikle bu illerin İstiklal Savaşımıza  böylesine sahip çıkmalarını  ve   illerindeki önemli olayları  vitrinlerine çıkarmalarını  takdir ve tebrik etmek gerekir. Sonra da burada verilen mesaja bakmak lazım. Mesaj açık “ Eğer üniversite kuracak ilde, Türk İstiklal Savaşı’na damga vuran önemli bir olay olduysa,  kesinlikle  üniversitesine  bu olayın   ismini vesin. İllerinin ve Türkiye’nin vitrinine gururla koysun. ”

Burada bir gerçeğin hakkını vermek lazım. Bilindiği gibi,   İstiklal Savaşı  sadece işgal edilen yerlerde ve cephenin  önünde değil, işgal edilmeyen yerlerde ve  cephenin gerisinde de (yani Türkiye’nin her karış toprağında) olmuş. Çankırı gibi işgale uğramamış iller,  kabuklarına  çekilip kendi özel işleriyle meşgul olmamışlar.  Cephenin hem önünde hem arkasında kahramanca savaşmış; savaşan cephelerde sadece  erleri olmamış. Kadınları da bir karınca ordusu gibi   kağnılarla yürüyerek,  İnebolu-Kastamonu-Ilgaz-Çankırı-Ankara hattında, cepheler de savaşan Mehmetçiklere cephane taşımış… Bu yol, Türkün Şanlı İstiklal Savaşı’nın   İstiklal Yolu olmuş. O zaman bu yolda yürüyen adsız kahramanlar, İstiklal  Savaşı destanına, hak ederek ortak olmuşlar. 

Görüldüğü gibi Çankırı, işgale uğramadığı halde Türk İstiklal Savası’na damgasını vuran İstiklal Yolu’nun geçtiği üç ilden biri olmuş… Ve Çankırı’da bu konuda boş değilmiş…

Fakat günümüzde Bu Yol’dan geçen hiç kimse İstiklal Yolu’ndan  geçmiş olduğunun farkında bile değil. Çünkü İstiklal Yolu, maddi ve manevi olarak kaybolmuş. Ne TBMM tarafından ismi tescil edilmiş.  Ne isim  tabelası var. Ne güzergahı belli. Ne kitabesi yazılı. Ne bir müzesi var.Çok şükür ki Kastamonu bölümünde Şerife Bacı Heykelleri ve kayıkhane  var.  Özellikle Çankırı bölümünde  Yok!Yok! Yok! Saman alevi gibi birkaç teşebbüs o kadar. Ve nihayet Sayın Valimiz Ali Haydar Öner’in özel gayretleri ile yapılacak olan  Yanığın Emine Abla Heykeli,  bir ilk olacak…

İstiklal Yolu kahramanlarının torunları olarak biz ne hayırsız: biz ne vefasız evlatlarız… İstiklal Yolunu canlandırmak ve tanıtmak görevi bizim…  Fırsat bu fırsat. İstiklal Yolunu özerk bir bilim yuvasına emanet etmekten güzel ne olabilir? Üniversite’nin  tezler hazırlamasına, konferanslar ve çeşitli sosyal, kültürel, sportif etkinlikler yapmasına zemin hazırlamaktan güzel ne olabilir?

Efendim İstiklal Yolu, Kastamonu-Çankırı ve Ankara’dan geçmektedir. Çankırı’nın bu ismi vermesi uygun olur mu ?  Diye düşünenler  olabilir.Uygun olur efendim; hem de birçok bakımdan  olur: 

Birincisi: İstiklal Yolu, İstiklal Savaşı’nın İstiklal Yolu’dur ve (Kastamonu-Çankırı-Ankara’nın)  emanetinde Türkiye’nin ortak malıdır. Çankırı’nın Üniversitesi’ne İstiklal Yolu ismini vermesi ile İstiklal Yolu,  sadece Çankırı’nın değil,  sadece üç ilin değil, Türkiye’nin vitrinine konulmuş olacaktır. İstiklal Yolu ismi ile sadece Çankırı tanıtılmayacak,  Kastamonu ve Ankara’da tanıtılacaktır. Sonuçta faaliyetler ortak yapılacak; dün kahraman atalarımızın yaptığı  gibi zaten  Bu Yol’da beraber yürünecektir. 

İkincisi: Yolun  iki başındaki Ankara (4+5=9) ve Kastamonu (1), Çankırı’dan önce üniversitelerini kurdu. Fakat  İstiklal Yolu  ismini vermediler. O zaman Yolun ortasındaki Çankırı’nın en doğal hakkıdır. Yani onlar vermedi diye biz de vermeyelim de, İstiklal Yolu unutulup gitsin mi? Önemli olan İstiklal Yolu’na gereken vefayı birilerinin  göstermesidir, kimin gösterdiği değil… Bu vefa Çankırı’ya nasip olacaksa olsun.  

Üçüncüsü: Akdeniz bölgesinde 5 il vardır ama sadece Antalya’daki üniversitenin İsmi Akdeniz Üniversitesidir. Trakya’da 3 il vardır ama sadece Edirne’deki  üniversitenin İsmi Trakya Üniversitesidir. Örnek daha çoktur. Bunda yadırganacak bir şey yoktur. Aynı  ismi herkes veremeyeceğine göre  nasip olan biri verecektir.

Niçin Ilgaz İstiklal Yolu?

Yadırgayanlar olabilir.  “Ilgaz” ve “İstiklal Yolu” iki ayrı isim, biri olsa olmaz mı? Niçin beraber veriliyor ?  Bu iki isim yan yana anlamlı  olur mu?  diye. İşte cevapları:

1.İstiklal Yolunda aşılması zor 3 tane sıradağ (Küre, Ilgaz, İndağı) vardır. Ve bu dağların  en zor olan Ilgaz Dağı’dır.

2.  İstiklal Yolu’nun tam orta noktası, Ilgaz ilçesidir.  Ilgaz, İstiklal Yolu’nun en önemli durak, dinlenme, devir teslim, depolama noktalarından biridir.

3. İstiklal Yolundaki  3. dağ olan İndağı  da Ilgaz ilçesindedir.

4. Heykeli yapılacak olan Yanığın Emine Abla Ilgazlıdır.

5.İstiklal Savaşı’nda Ilgaz Dağı’nda şehit edilen Jandarmaların anısına dikilen Derbent Şehitler Anıtı, Ilgaz’da İstiklal Yolu’nu kenarındadır.

6. 350 Km uzunluğundaki istiklal Yolu’ndan  günümüze orijinal olarak sadece  25 km uzunluğunda bir bölüm  kalabilmiştir. Bu bölüm ise Ilgaz’da  İndağı ile Ayan köyü arasında kalan eski Ilgaz Çankırı Yoludur. İstiklal Yolundan günümüze kalabilen önemli bir mirasıdır.     

7. Ilgaz Dağı, sadece coğrafi bakımdan değil, tarih bakımından da önemli bir dağdır.

Görüldüğü gibi “Ilgaz” ve “İstiklal Yolu” Maddi ve manevi olarak  birbirine bağlıdır. Hem de  İstiklal Yolu’nun et tırnak gibi ayrılmaz  bir parçasıdır.

Ayrıca çift ismin anlamları da vardır:

1.      Çift isim, Çankırı’nın sahip olduğu  zenginliği ortaya koyacaktır.

2.      Çift isim, üniversite isimleri arasında “Abant İzzet Baysal Üniversitesi” gibi  dikkat çekecektir (ayrıca üniversite isimleri arasında 4 tane daha çift isimli üniversite vardır).

3.      Çankırı bir taşla 3+ kuş vurmuş olacaktır. Çankırı’nın kuşlara çok çok  ihtiyacının olduğu malumdur

Geliyor !

Tarih boyunca Devleti’nin hep yanında olan Çankırı,  üniversite konusunda devletine biraz kırılmıştır. Ama küsmemiştir. Çünkü biz Devletimizi karşılıksız seviyoruz.  Biz Çankırılılar bardağın dolu tarafını da görmesini   biliriz. 68+17=85. üniversiteye sahip olmak tandan da bir mutluluk payı  çıkardık.. Hem de çatlatırcasına çıkardık:  ASLAR SONRADAN GELİRMİŞ…

Evet bu defa geliyor…

Ø      Çankırı fatihi Karatekin’in  Kaledeki türbesinin  yanı başındaki (tepede)  Uluyazı’da,  Karatekin Kampusü’ne,  yerleşmeye  geliyor…

Ø      1235 yılında kurulan Daruşşifası’nı, Daruşşifa Tıp Fakültesi ile yeniden kurmaya geliyor… 

Ø      Yaran Sosyal Bilimler Enstitüsünü  kurmaya geliyor…

Ø      Beyaz Elmas (kaya tuzu)  Fen Bilimler Enstitüsünü  kurmaya geliyor…

Ø      hak etmediği halde yıllarca önyargı ile bakılan Çankırı’yı, dolu dolu tanıtmaya geliyor…

Ø      Sıradan bir üniversite olmaya değil, kurulduğu sırada kalmaya değil, İlk 24’ü hedeflemeye geliyor…

Ø      Ve…

“ILGAZ İSTİKLAL YOLU ÜNİVERSİTESİ” geliyor…

Araştırmanı  bulguları, Çankırı’nın üniversitesine    bu ismin verilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.  Çankırı’nın menfaatlerine  de  uygun olduğu görülüyor. Takdir sizlerin…  Haydi hayırlısı…

Saygılarımla…

Öğr:Gör. İsmail Çam

Düzenleyen ismcam - 17.04.2007 Saat 10:00
İsmail Çam
Yukarı Dön
çelik Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.04.2007 Saat 10:34

hocam şahsım ve memleketim adına katkılarınızdan dolayı teşekkürler. gelecek günler daha güzel olacak

çelik
Yukarı Dön
santaffe Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.04.2007 Saat 22:23

Bu tür çalışmaların hemen her birinin dayandığı argumanlar olabilir. Bazı hissi arka planları olabilir. Farkında olmadan etkileşim olabilir. Hatta bu etkileşimin varlığı inkar bile edilebilir. Tamamen ilmi bir çalışma olduğu da iddia edilebilir. Akademik çalışmalara aşina bir uslup içinde uzun uzadıya gerekçelerde yazılabilir. Yani bir meseleyi izah etmek için örneklemelerle zenginleştirilen bir dolu anlatım da mümkün. Hatta bu araştırmada  İl ismini alan üniversiteler listesi tanzim edilirken koskoca İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ni de unutmak mümkün. Dünyanın prestij üniversitelerinden birini yani.

Ama bunların hiçbiri hakkında görüş beyan edilen konuda kişinin haklılığına yada haksızlığına delil değildir. Sadece görüştür.Subjektiftir.

Çankırı da kurulacak üniversitenin adının Taş Mescit üniversitesi olması gerektiği hususunda sayfalar dolusu bir çalışmada yapılabilir ve hatta Çankırılı ilim adamı ve din alimi Astarlızade Hilmi Efendinin adı bile üniversiteye verilecek isimlerde geçebilir. 

Bu bence ÇANKIRI ÜNİVERSİTESİ ünvanlı bir üniversite tüm birimleri ile kurulur Çankırı'ya ikinci üniversite kurulacaksa o zaman düşünülecek şeylerdir.

Esasen bu konu hakkında daha fazla tartışmanın anlamı yok .Çünkü Milletvekili Çankırı Karatekin Üniversitesi  ( Ç K Ü ) olarak ismi teklif etmiş bile. Bu saatten sonra değiştirmeye de imkan yok.

Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Ilgaz ise, anadolumuzun yüce bir dağı olarak kalmaya devam etsin.

Not: Bu arada Sayın İsmail ÇAM  acaba Ilgazlı mı merak ettim..

Düzenleyen santaffe - 18.04.2007 Saat 09:22
Serdar Sertoğlu
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.04.2007 Saat 10:01

Sayın Saffet Sertoğlu bey'in görüşlerine katılmamak mümkün değil, İsmail Beyin sunduğu araştırma raporu için gösterdiği emek ve gayret ile sonucun biz okurlarla paylaşmış olması da samimiyetinin bir ifadesidir diye düşünmekteyim. Benim bildiğim kadarı ile İsmail Çam bey Ilgaz'lıdır. umuyorum Çankırı Karatekin Üniversitesi kurulduğunda yeşil Ilgaz'ımıza açılacak fakültenin ismini de Ilgaz'lı hemşerilerimiz mutlaka bir isim verilmesi yönünde bir çalışma yapacaklardır. Şu anda bana göre önemli konu Çankırı Karatekin Üniversitesi adı altında TBMM'ne sunulduğu belirtilen üniversitemizin genel kurul görüşmelerinde bir kazaya uğratılmamasıdır. Olmaz olmaz demeyelim ilk onbeş üniversite içinde Çankırı mutlaka yerini alacaktır ifadelerinin görüşmelerde boşta  kaldığını unutmayalım lütfen.

Yukarı Dön
ismcam Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.04.2007 Saat 10:32

Sayın Serdar Seroğlu,

Bilindiği gibi cansaati  dinamik ve her dakika güncellenen bir site… Ben araştırma yazımı cansaati’ne  gönderdim ki tartışılsın ve ortak payda bulunsun. Elbette ben de insanım yanlışlarım olabilir.

Korkum  tartışmanın farklı zeminlere çekilmesiydi ve iki endişem vardı. Biri daha ikinci yorumda geldi “ Bu arada Sayın İsmail Çam Ilgazlı mı merak ettim” diye sormuşşsunuz. Evet Çankırı’nın  Ilgaz ilçesindenim. 1955 yılında doğdum. İlk ve orta tahsilimi Ilgaz’da diğer tahsillerimi Ankara’da yaptım. 1980 yılından beri Çankırı’da görev yapıyor ve ikamet ediyorum. Bir Çankırı Sevdalısıyım.  Umarım merakınız  için yeterlidir.

Sayın Sertoğlu,  olayı nereye çekmek istiyorsunuz. Benim gibi birinin böyle bir teklifi yapmasında bir sakınca mı var? Herkesin bir memlekei olacak. Bende Çankırı Ilgazlıyım.   Eğer  Çankırı –Ilgazlı olmasaydım araştırmada Ilgaz’la,  dile getirdiğim birçok hususu tespit edemezdim.

Yazınıza hissiyatınızı karıştırmışsınız diyorsunuz. Elbette karışacak. Ben robot değilim. İnsan ile robot arasındaki fark zaten burada.  Beni kastediyorsunuz ama Siz de hissiyatınızı karıştırmışsınız. Bardağın sadece boş tarafına bakmışsınız. Ön yargınızla 6-7 sayfadaki olumlu bulguları görmemiş, bir satırlık maddi hatayı (İstanbul Üniversitesi’nin eksikliğini) görmüşsünüz. Bilgisayardaki kes –kopyala-yapıştır teknikleri ile bu tür maddi hatalar maalesf  olabilmektedir. Bu eksiklik araştırma yazımın ana fikrini bozacak nitelikte midir?  Ayrıca  ismin sadece Ilgaz tarafını görmüşsünüz, fakat İSTİKLAL YOLU  kısmını görmemişsiniz. Ve bir de not düşmüşsünüz “     Ilgaz ise, anadolumuzun yüce bir dağı olarak kalmaya devam etsin” Evet Size göre Çankırı Ilgaz Dağı'ndan faydalanmayı hiç düşünmesin ve İstiklal Yolu da  unutlup kaybolmaya devam etsin değil mi?...

Lütfen insanları ve olayları değil FİKİRLERİ tartışalım. Bardağın dolu tarafına da bakalım.

Selam ve saygılar.

İsmail Çam

Düzenleyen ismcam - 18.04.2007 Saat 11:31
İsmail Çam
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.04.2007 Saat 16:06

ÇANKIRI KARATEKİN  ÜNİVERSTESİ       KURULDU.

Gecikerekte olsa, gerçekleşmiş olması sevindiricidir. yıllardır ÇANKIRI insanın hayallerini süsleyen, RÜYA gerçek oldu, çook mutluyum.                     İLİMİZ   ÇANKIRI'YA
ÜLKEMİZE, GENÇLERİMİZE HAYIRLI UĞURLU OLSUN. ALLAH UTANDIRMASIN.
EMEĞİ GEÇEN HERKESİ KUTLUYORUM. Sağlık mutluluk, ve başarılar diliyorum. HERŞEY ÇANKIRI İÇİN OLSUN GÖNÜLLER SEVGİYLE DOLSUN
YARAN Necati ÜLKER ANKRA
Necati Ülker
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.04.2007 Saat 22:28

Üniversitemizin isminin Çankırı Karetekin olması gerçekten isabetli olmuştur,İlimize ilim ve aydınlık saçacak olan Üniversitemizin kurulmasında emeği geçenlere bir kere daha şükranlarımı sunarım.Değerli hocam İsmail Çam'ın getirdiği isim önerisine saygı duymak da gerekir,kendileri her ne kadar Ilgazlı olsalarda,Çankırımıza da sayısız hizmetleri olmuş bir akademisyendir,öneri getirmek tartışmak insanın zihin melekelerini geliştirme bakımından son derece önemlidir,bu pencereden bakıldığında değerli hocam getirdiği öneri ile bu husustada bizlere faydalı olmuştur.Başta İsmail Çam hocam olmak üzere bu tartışma platformunu oluşturan katılımcılara teşekkür ederim.

Ali TAŞ
Yukarı Dön
santaffe Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.04.2007 Saat 23:01

Bence bu konu hakkında artık sadece görüş serdedebiliriz. Tıpkı İsmail Bey'ın yaptığı gibi. Yani İsmail Bey aslında çok masum bir şekilde sunduğu kendi teklifini mevcut üniversite ünvanları hakkında tamamen subjektif değerlendirmeler ile beslemeyi arzu etmemiş olsaydı bu anlamsız tartışmalarda çıkmamış olacaktı.

Bir kere ben tamamen İsmail Bey'in samimiyetine inanıyorum asla iyiniyetinden şüphem  yok...Hem neden olsun ki.
    Fakat, sadece mevcut üniversitelerin ünvanlarının sıfatlarını toplamdaki miktara oranlayarak bulduğu yüzdelerin bir değeri yok.Yani, Bolu Üniversitesi ne İzzet Baysal eklemenin gerekçesi ile Çankırı ya Karatekin eklemenin gerekçesi nasıl aynı değilse, Türkiye'de üniversitelere koyulan ünvanların gerekçeleri de yerel manada farklı farklı olabilir.Dolayısı ile % işaretinin bu araştırmada bulunması aslında subjektif bir arzuya bilimsellik katmak amacını taşımaktadır.İtirazımız buna idi.
    Hepimizin hayata bakışı, önyargıları ve değeryargıları farklı olabilir. Ve Üniversiteye ünvan vermek çabasında tamamen bunlar önem kazanıyor. İsmail Bey'in de meseledeki yeri bence sadece bu dur..
    Ama keşke şu yapılsaydı. Keşke gerek İsmail Bey'in önerdiği ve gerekse toplumun değişik katmanlarının teklifleri değerlendirmeye alınsa bir anket vs bir şekilde halkın unvan tayininde bilgisine başvurulsa idi.
   Artık hayırlı olsun demekten başka çaremiz yok. Fazla kurcalamaya da hiç gerek yok..

Düzenleyen santaffe - 19.04.2007 Saat 18:32
Serdar Sertoğlu
Yukarı Dön
vetland Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.04.2007 Saat 09:12
Yarenler diyarlı sayın hemşerilerim burada  bir üniversite kuruldu Çankırıya Bunun adıda Çankırı Karatekin Üniversitesi bunu daha İstiklal Yolu Üniversitesi diye değiştirme isteğide nereden çıktı bizler böyle bir üniversitenin ilimize kurulmasına sevinmemiz gerekirken neden  isim tartışmaları yapılıyor anlamış değilim şahsen önce üniversitemiz olsun diye çalışıyorduk şimdi ise isim telaşına düştünüz.Emir karatekin hazretlerinin isminin konulmamasının gerekçesi nedir İstiklal yolu Üniversitesi isteyen sayın hemşerilerim nemize yetmiyor kurulsunda deniyordu ne olursa olsun önceden öyle idi ama şimdi neyin peşindesiniz.... 

Düzenleyen vetland - 19.04.2007 Saat 09:14
Yukarı Dön
PAŞA KÖYLÜ Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.04.2007 Saat 10:36
hayırlı uğurlu olsun..umarım orayı bitirenler memletete hayırlı evlat olurlar..
41 AND 018
Yukarı Dön
ismcam Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.04.2007 Saat 15:02

Sayın Serdar Sertoğlu,

Öncelikle Bir kere ben tamamen İsmail Bey'in samimiyetine inanıyorum asla iyiniyetinden şüphem  yok...Hem neden olsun ki. Düşüncenizden dolayı çok teşekkür ederim.

Birinci yorumunuzla ilgili şu soruma  Ayrıca  ismin sadece Ilgaz tarafını görmüşsünüz, fakat İSTİKLAL YOLU  kısmını görmemişsiniz. Ve bir de not düşmüşsünüz ‘ Ilgaz ise, anadolumuzun yüce bir dağı olarak kalmaya devam etsin’ Evet Size göre Çankırı Ilgaz Dağı'ndan faydalanmayı hiç düşünmesin ve İstiklal Yolu da  unutulup kaybolmaya devam etsin değil mi?...” hiç cevap vermeden,  yine alıntısız iddialarda bulunmuşsunuz. Eğer bir tespitiniz varsa bunu,  yazımdan alıntılarla beslemeniz  gerekir.

İsmail Bey aslında çok masum bir şekilde sunduğu kendi teklifini mevcut üniversite unvanları hakkında tamamen sübjektif değerlendirmeler ile beslemeyi arzu etmemiş olsaydı bu anlamsız tartışmalarda çıkmamış olacaktı.”  Yazmışsınız.

Size göre ben   gerçeğe dayanMAyan  düşünce ve duygularla teklif yaptım; hem de   tamamen öğle mi? Pes doğrusu.  Böylesine ağır bir ithamda bulunmasaydınız hiç cevap vermeyecektim; ama şimdi cevap hakkımı kullanmak istiyorum.

Size teklifimden (aynı renkte)  alıntılarla (hiç değiştirmeden) cevap veriyorum.

“1975  yılında kurulan Bursa Üniversitesi  20.7.1982  yılında ismini değiştirerek  Uludağ Üniversitesi (www.uludag.edu.tr’ tarihçe bölümü), 1978  yılında kurulan Kayseri Üniversitesi de 1982 yılında  ismini değiştirerek Erciyes Üniversitesi ismini almıştır (www.erciyes..edu.tr). Şu olaylara  bakın, iki tane  dağ ismi var, ikisinin  de ismi,  bulundukları ilin isminin değiştirilmesi ile verilmiş.  

Bu olaylar İKİ gerçek değil mi?

Demek ki vitrin, imaj, büyüklük, Zirve, etkileme  vs bakımından   doğrusu böyleymiş… Bu olaylardan çıkan ders çok açık. “Eğer üniversite kuracak il,  bizim ki  gibi heybetli, turistik ve  ünlü bir dağa sahipse,      üniversitesine  kesinlikle Dağının  ismini versin. yoksa  bizim gibi pişman olup değiştirmek zorunda kalır...”

Bu değerlendirme İKİ  gerçeğe dayanmıyor mu?

Çankırı’nın şansına bakın. Bırakın onların ki gibi bir dağa sahip olmayı, Türkiye‘deki dağların  en güzeline ve en ünlüsüne  sahip. Çünkü her Türk çocuğunun  ilk öğreniminde, İstiklal Marşı’ndan sonra öğrendiği ikinci marş,  Ilgaz Marşı’dır.  Güzel beste ve güftesiyle herkesin ismini bildiği Ilgaz Dağı’ndan daha meşhur,  Türkiye’de bir dağ var mı?

Bu duygu da birkaç  gerçeğe dayanmıyor mu?

Dolayısı ile % işaretinin bu araştırmada bulunması aslında subjektif bir arzuya bilimsellik katmak amacını taşımaktadır.İtirazımız buna idi. Yazmışsınız.

1.  Bulundukları  İlin (semtinin, ilçesinin)   İsmini taşıyan üniversiteler (%38.2)

2. Bulundukları  İlin İsmini  taşımayan üniversiteler (% 61.8)

a) İnsan İsmi  taşıyan üniversiteler ( % 20.5)

b) Tarihi (olay,rejim vb)  İsim taşıyan üniversiteler ( %14.7)

c)Tabiat İsmini  taşıyan üniversiteler ( % 14.7)

d)  Coğrafi  bölge ismini  taşıyan üniversiteler ( % 11.7)

Ben bu bölümden başka yerde (%)  kullanmadım. Üniversite isimlerinin tamamını (68)  kullandım. Araştırma tekniklerine göre evrenin tamamı alınmıştır. Araştırma evreninde küçük bir örneklem  grup alınarak genelleme yoluna gidilmemiş. Eğer alınsaydı sizin dediğiniz gibi olurdu. Ben hepsini almışım ve bilimsel kriterlere son derece uygun.  Burada   sübjektiflik iddiasında bulunulamaz.

“Yani  Bolu Üniversitesi ne İzzet Baysal eklemenin gerekçesi ile Çankırı ya Karatekin eklemenin gerekçesi nasıl aynı değilse,” yazmışsınız.

Ben yazımın hiçbir yerinde sizin dediğiniz veya benzeri bir gerekçe ile  kıyaslamasını yapmadım. Ayrıca sizin gibi benim yazımdaki İstanbul Üniversitesi’nin eksikliğini hemen tespit edip eleştiri konusu yapan bir kişi, bu hatayı yapmamalıydı. “Bolu İzzet Baysal Üniversitesi” değil, “Abant İzzet Baysal Üniversitesi’dir.  

Sayın Serdaroğlu, ben de size tamamen muhalif değilim.  Şu son cümleniz çok güzel. Size tamamen katılıyorum ve teşekkür ediyorum: 

Ama keşke şu yapılsaydı. Keşke gerek İsmail Bey'in önerdiği ve gerekse toplumun değişik katmanlarının teklifleri değerlendirmeye alınsa bir anket vs bir şekilde halkın unvan tayininde bilgisine başvurulsa idi.

Saygılarımla                                                                   İsmail Çam

İsmail Çam
Yukarı Dön
santaffe Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.04.2007 Saat 17:49

Anlaşılan şu ki, Üniversite kurulup tabelası çakılana kadar bu konu hakkında teatiler ve münazaralar devam edecek. Aslında bu tarihten itibaren İsmail Bey ile bu sutünda arada bir buluşuyor olmak, Üniversite meselesini bir şekilde gündemde tutmak ve antetli kağıtlar basılana kadar devam etmek gerekebilir. Pek tabiiki bu tarihten itibaren buradaki her cümlenin varacağı yer, ancak "münazara" olarak kalacaktır.Ama , keşke hep beraber daha önce yapılsaydı. Fakat önünde de sonunda da yapılsa üzgünüm ki, İsmail Bey'in  teklif ettiği ünvanın pek kabul göreceğini düşünmüyorum. Tabii ki bu da benim subjektif kanaatim. Tekrar ediyorum tamamen İsmail Bey'in subjektifliği kadar.

Ben kendi adıma bundan şikayetçi olmam. Yani burada arada bir Üniversite hakkında bir şeyleri konuşmak, hiç konuşmamaktan tabiiki iyidir. Ama İsmail Bey'in Abant İzzet Baysal'ı a başıma kakmasına da müsaadenizle sessiz kalmayayım. Çünkü hatalarımız eşit değil. İsmail Bey bunu kabul eder ki, ha Abant demişim ha bolu fark etmez. Okul orda duruyor. İsmail Bey gibi liste dışında bırakmamışım ve bir bilimsel iddia peşindede değilim üstelik.
     Velhasılı, gerçekten İsmail Bey'in düşündüğü ve teklif ettiği ünvanın belki kendince makul sebepleri olabilir ama, bence kabul görecek bir hali yok. İnşaallah Çankırı'ya yeni bir üniversite daha kurulursa o zaman düşünülür. Tabiiki bir şartla Üniversite merkezi Ilgaz da olmalı.
       İsmail Bey'e saygılar sunarım..    
Serdar Sertoğlu
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.05.2007 Saat 10:23

TBMM PLAN BÜTÇE KOMİSYONUNDA  

Çankırı Karatekin Üniversitesine Kadro Tahsisleri kabul edilmiştir.

09.05.2007 Çarşamba günü, saat 14.00'de toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu 17 İle kurulacak Üniversiteler ve bu yeni üniversitelere tahsis edilecek akademik ve  idari kadrolar ile ilgili 78 ve 190 numaralı Kanun tasarısını görüştü.

Benim de bizzat katılarak izlediğim ve müdahil olduğum toplantıdan, Çankırı Karatekin Üniversitesinin bulunduğu  ek 79. madde kabul edilerek kadro tahsisi yapılması uygun görüldü. Kabul edilen tasarıya göre 17 tane yeni üniversitenin kurulması ve akademik kadro olarak toplam 1235, idari kadro olarak toplam 425 adet kadronun, Çankırı Karatekin Üniversitesine tahsisi kabul edilmiştir. Böylece önümüzdeki günlerde kurulacak olan Çankırı Karatekin Üniversitesi, eğitim ve öğretim faaliyetlerine akademik ve idari personel ihtiyacının da tamamlanması  ile birlikte başlamış olacaktır.

En kısa zamanda Genel kurul gündemine gelerek seçim öncesi çıkartılması hedeflenen Üniversiteler kanununun İlimize ve Türk Eğitim sistemine hayırlı olması dileklerimle selam ve saygılar sunarım.

.
.

Prof.Dr.Hikmet ÖZDEMİR
Çankırı Milletvekili
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek