Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Fatih BAYRAM [Üniversiteden]
 
ÇANKIRI NEDEN ÜNİVERSİTE İSTİYOR?
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Fatih Bayram
Yetkili Üye


Çankırı / Orta
311 Cevap
Gönderim - 08/04/2005 :  15:54:48    
Saygıdeğer büyüklerim,değerli hemşehrilerim ,sevgili kardeşlerim bu yazımda Çankırı'nın neden üniversite istediğine farklı bir açıdan yaklaşmaya çalışacağım.Bunu yaparken Isparta örneğiyle karşılaştırma yapacağım.

Çankırı neden üniversite istiyor?
Belkide en çok konuşulması gereken konu,en çok sorulması gereken soru bu..!
Makro ölçekten baktığımızda bir ülkenin büyümeyi gerçekleştirmeden kalkınmayı gerçekleştirmeye çalışması imkansız görülmektedir. Çünkü büyüme ile yatırımlar artacak,ülkede istihdam sorunu ortadan kalkacak ya da azalacak ve kalkınma yolunda refah artışına şahit olunacaktır.Neticesinde de sağlık,eğitim kültür gibi hizmetlerde iyileştirmeye gidilerek kalkınma sağlanacaktır.
Isparta örneğine bakacak olursak;Süleyman Demirel faktörünün hem şehrin gelişmesinde hem de üniversitenin kurulmasında çok önemli olduğunu görüyoruz.DSİ yıllarından Köşk yıllarına kadar Ispartaya büyük hizmetleri mEvcuttur kendisinin.Ispartaya giderseniz sizi Süleyman Demirel Üniversitesi karşılar,şehre girerken Süleyman Demirel Bulvarını kullanırsınız,ardından merkeze kadar Süleyman Demirel önadlı pekçok kurum kuruluş görürsünüz.Ve şehrin merkezinde sizi elinde şapkasıyla selamlayan bir Demirel heykeli...
Bunları neden yazdığıma gelince;bir şehrin gelişmesi için en başta iyi bir siyasetçiye ya da devlet adamına gerek duyulduğunu belirtmek istiyorum.Siyasetçi-devlet adamı ayrımında ise ;siyasetçi gelecek seçimi,devlet adamı gelecek nesli düşünür sözünden hareket ediyorum...Çankırı'nın Demireli yok maalesef...
Ispartanın esnafı kendini öğrenci ve askere endekslemiş durumda,öğrenci için herşey yapılıyor,öğrenciyi çekmek için herşey deneniyor.Çankırıda üniversite kurulsa Çankırı öğrenci parasıyla mı kalkınacak? ...
Çankırı bir Isparta olabilir mi?Kısa vadede sanmıyorum,çünkü henüz sanayi bakımından gelişmemiş bir Çankırı'nın kalkınma alanında bir üniversiteye kavuşacağını zannetmiyorum. Çok karamsarsın diyebilirsiniz,benim asıl düşüncem;
ÇANKIRI BÜYÜMEDEN,ALTYAPISINI HAZIRLAMADAN BİR ÜNİVERSİTE KURULMASINI BEN İSTEMİYORUM..!
Altyapıdan kastım su,kanalizasyonun geliştirilmesi değildir,eğer üniversite getiriyorsa devlet elbette o altyapıyı da sağlayacaktır.
Üniversite getirilen bir ilin en önemli gereksinimi bence sosyal ve kültürel faaliyetlerin zenginleştirilmesidir.Ispartada iki tane sinem a varsa ve bu üniversite öğrencisine yeterli değilse bunda suçlu olarak kimi göstereceğiz;üniversiteyi kültürel altyapıyı oluşturmadan kuranları mı,yoksa masumane burayı tercih eden öğrencileri mi?
Çankırıda üniversite kurulması için aylardır bir kampanyamız var sitemizde..Bu kampanyaya sivil toplum kuruluşlarının da katkısı var bildiğim kadarıyla..Çankırılı işadamlarının üniversite için bağışlarda bulunduklarını öğreniyoruz..Peki bir üniversite için bu kadar destek sağlanırken neden Çankırıya bir fabrika kurulması için bu destek bulunamıyor?Başlangıçta da belirttiğim gibi büyüme gerçekleşmeden,kalkınma gerçekleşemez..!Önce Çankırının sanayisini canlandırmaya çalışalım,gençlerimizin istihdam sorununu çözelim.Sonra sıra üniversiteyi getirmeye gelsin.Emin olun o gün geldiğinde bizim talep etmemize bile gerek kalmayacak üniversite kendiliğinden gelecektir..!
Ankara'ya yakınlığımızı hep avantaj olarak görüyoruz aslında en büyük dezavantajlarımızdan birisidir!Çünkü yanıbaşında başkent olan bir il,bunun dezavantajını çekmeye mahkumdur.Ankarada olan bir hizmeti hadi Çankırıya getirmeye çalışın,örneğin havalimanı açmaya kalkın,en büyük tokatları yersiniz...
Kısacası bırakalım köyden farkı olmayan Burdur'da üniversite açılsın,yanıbaşımızda Çorum'da üniversite açılsın..Oralara giden öğrencilerin hoşnut kalmayacakları besbelli.Biz Çankırımızın sanayileşmesine büyümesine önem verelim öncelikle..
Üniversite hayaliyle,en önemli sorunları görmezden gelmeyelim...
Saygılarımla...

Düzenleyen - fatihbayram on 08/04/2005 15:57:15

_________________________
Herşey Çankırı İçin...

doğan aydos
Üye


istanbul
3 Cevap
Gönderim - 07/06/2005 :  21:27:51     
  sevgili kardeşim çankırıda üniversite açılması konusuna değinmişsin iyi de etmişsin.Ancak üniversite açılması konusundan önce ben başka bir konuya değinmek istiyorum.Değinmek istediğim konu çankırının ünversiteye hazır olup olmadığıdır.Tabiki memleketimde üniversite açılmasını canı gönülden isterim.Ama üniversiteden önce şehrimizin okullarıdaki eğitim öğretimindeki eksiklerden bahsetmek istiyorum.Ben orta ilçesinin özlü beldesinde doğdum.Beldemizde 3 katlı bir ilk öğretim oklu bundan beş altı sene önce eğitim öğretime açıldı.Başta herşey çok güzeldi.Okulumuza diğer köylerden de öğrenciler geliyordu.Fakat 2sene önce okulumuzun orta okulu öğretmen eksikliğinden kapandı ve onca çocuğun eğitim öğretimi yarım kaldı.Ülkenmizde onca öğretmen açığı varken atama kpss^yle yeterince öğretmen almayan m.e.b okulumuzu öğretmensiz bıraktı.Tabi bu sadece beldemizin bir sorunu değil.İlçemizde de öğretmen açığı olduğunu öğrendim.Memleketimizden vatana millete faydalı olacak okumuş kültürlü insanların çıkmasını heimiz isteriz.Buda ancak okullarımızın tam öğretmen kadrosuna sahip olmasıyla mümkündür.Demek istediğim üniversite açılmasından önce üniversite için alt yapı sağlanmalıdır.Üniversite açıldıktan sonra o üniversite de çankırılı öğrenci olmayacaksa bu sadece esnafımıza maddi olarak destek sağlamanın ötesine geçebileceğini sanmıyorum.Öncelikle potensiyel üniversiteli yani lise son sınıfa gelmiş ve üniversiteyi kazanabilecek durumda olan öğrenci sayımızı azami düzeye çekmeliyiz ancak bu şekilde çankırıda üniversite açılmasının faydasını görebiliriz...
DOĞAN AYDOS BALIKESİR ÜNVERSİTESİ
FİZİK ÖĞRETMENLİĞİ 2.SINIF

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git