Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Firma Tanıtımları (ücretsiz)
 
İrfan Hoşafçıoğlu'nun 50 yıllık matbaası
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 21/10/2004 :  13:17:00        
İrfan Hoşafçıoğlu, 50 yıllık matbaasıyla zamana direniyor
Ersin YILMAZ Zaman gazetesi


Çankırı’da yayın hayatına yaklaşık 50 yıl önce başlayan ve halen tipo baskı tekniği ile çıkan Doğruyol isimli günlük gazete, adeta teknolojiye meydan okuyor.

Sadece pazar günleri ve dini bayramlarda çıkmayan gazete, bugüne kadar şartları zorlayarak ayakta kalmayı başarmış. Değişen teknoloji, birçok yöntemin de tarihe karışmasına neden olurken bu değişime ayak uydurmayıp eski teknolojiyle işlerini yürütenler de yok değil. Çankırı’da yaşayan ve 50 yıldır gazete çıkaran İrfan Hoşafçıoğlu da bu isimlerden biri. Doğruyol adı altında yayınladığı günlük gazetesini tam 50 yıldır tipo baskı tekniğiyle çıkaran Hoşafçıoğlu, teknolojiye meydan okuyor. Türkiye’nin birçok ilinde tipo tekniği ile gazete çıktığını söyleyen İrfan usta, gazeteyi 1981 yılında babası Mustafa Hoşafçıoğlu’ndan devralmış. Hoşafçıoğlu, gazeteyi, Çankırı’nın kültürüne, sosyal hayatına, siyasetine ve ekonomisine katkıda bulunmak amacı ile aile yadigarı olarak çıkardıklarını ifade etti.

İrfan Hoşafçıoğlu, halen tipo baskı tekniğini kullanmalarının Çankırı’nın ekonomik şartlarını da yansıttığını dile getirdi. Gazeteciliği ‘babadan kalma bir meslek’ olarak niteleyen Hoşafçıoğlu, gazetenin kendisinin ayrılmaz bir parçası oluğunu söyledi. Çok zorlandığı zamanlarda bazen gazeteciliği bırakmayı düşündüğünü ifade eden Hoşafçıoğlu, gazeteciliği bıraktığı takdirde kendini sudan çıkmış balık gibi hissedeceğini düşünerek bu fikrinden vazgeçiyor.

İrfan Hoşafçıoğlu, “Çankırı’nın ekonomik şartları bizi bu şekilde çalışmaya zorladı. Gazetemizi veya tekniğimizi değiştirmek için şartlar elvermedi. Halen tipo tekniğinin kullanılması, Çankırı’nın ekonomik şartlarının göstergesi. Herşeye rağmen ofsete geçilebilirdik. Ama bu önemli bir riskti. Bazı tavizler vermemiz gerekirdi. Bu riski göze alamadık. Bu risk, taviz vermek olacaktı. Bu yüzden gazetemizi haber amaçlı olarak çıkarmaya devam edeceğiz. Şu anki şartlarda tipo tekniğini kullanmamız zorunlu. Doğruyol gazetesini bu yöntemle çıkarmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. Gazeteci İrfan Hoşafçıoğlu, Tipo’nun çok eski olmasından dolayı bakımını yapmakta zorlandıklarını sözlerine ekledi.

korgun
Çankırı Gönüllüsü231 Cevap
Gönderim - 23/10/2004 :  19:47:25       
  Bütün meşakkatlerine rağmen rahmetli Mustafa Abiden aldığı bayrağı dalgalandıran İrfan Beyi tebrik ediyorum. Doğruyol Gazete ve matbaası sadece Mustafa Abinin değil , Şehrin de yadigarıdır.
İnşallah önümüzdeki yıl kuruluş gününde Doğruyolu Ofset ve renkli çok sayfalı yayınlama fikrimi önce burada sonra da Çankırıya gittiğimde İrfan Beyle paylaşacağım.

 sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 24/10/2004 :  21:24:35       
  Eskiler zarfa değil mazrufa bak dermiş.
Her şey imkan meselesi.
Benim takdir ettiğim bütüm olumsuzluklara rağmen , bu yayının sürdürülmesi.
Bende İrfan Beyi kutlarım.

Hasan BAKIR  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git