Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 İbrahim AKYOL [Köşe Yazıları]
 
BAŞAR VAKIF TALEBE YURDU
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
İbrahim AKYOL
Yetkili Üye


Çankırı
63 Cevap
Gönderim - 16/11/2005 :  12:50:01      
BAŞAR VAKIF TALEBE YURDU

Başar Vakıf Talebe Yurdu Çankırılı nice fakir öğrencilerin kaldığı ve uzun yıllar barındığı bir yurt idi. 1950’li yıllarda İbrahim BAŞAR isminde hayırsever bir zengin yaptırmış ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağışlamış idi. Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu yurtta, 2000 yılına kadar Çankırı’nın köylerinden gelen fakir öğrencilerine hizmet verdi. Bu yurt,8 yıllık zorunlu eğitim çerçevesinde Çankırı Adnan Menderes İlköğretim Okulu’na pansiyon olarak devredildi. Yani artık tamamen Milli Eğitim Bakanlığı’na verilmiş oldu. İşin üzücü tarafı Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilince her taraftan İbrahim BAŞAR’ın ismi silindi.
Bu yurtta Çankırı’nın köylerinden gelen binlerce öğrenci kaldı, barındı. Çankırı’nın soğuğunda sıcak çorbayı bu yurtta içti. Ben de bu yurtta 1978 ile 1985 yılları arasında kaldım. Bugün bu yurtta maalesef İbrahim Başar'ın ismi yok. Yıllardır Çankırılı öğrencilere hizmet eden bu yurdun bânisinin maalesef unutulması ne kadar vefasız olduğumuzu bir kere daha hatırlattı.
Çankırı Başar Vakıf Talebe Yurdu’nda kalmış olup bugün Türkiye’nin hatta Dünyanın dörtbir köşesine yayılmış binlerce arkadaşımız var. Diyoruz ki: Bu sitede üye olan veya bu yazıyı okuyan arkadaşlar bizimle irtibata geçip en azından bu yurdun ismini İbrahim Başar Öğrenci Pansiyonu olarak değiştirtelim. Ayrıca yurdun önündeki sokağa da İbrahim Başar Sokağı ismini verdirelim. Vefalı arkadaşlarımızın duyarlılıklarını bekliyoruz. Ayrıca İbrahim BAŞAR hakkında bilgi ve belgesi olanların burada yayımlamasını istiyoruz. Böylelikle bu hayırsever kişiyi daha yakından tanımış olacağız.
Selam ve saygılar.


Düzenleyen - İbrahim AKYOL on 17/11/2005 09:30:23

mahmut
Okur


ankara
29 Cevap
Gönderim - 16/11/2005 :  14:01:58     
  BAŞARVAKIF TALEBE YURDUNDA KALAN BİR KİŞİ OLARAK İBRAHİM AKYOLUN GÜNDEME GETİRDİĞİ FİKİRLERE KATILIYORUM ANKARADAKİ BİRÇOK BÜROKRAT ARKADAŞLARLADA O ESKİ GÜNLERİ KONUŞUYORUZ EN AZINDAN İSMİNİN KORUNMASI İÇİN ÇABA SARFEDECEĞİMİZİ BELİRTMEK İSTİYORUM TÜM O YURTTA KALANLARA SELAM VE SEVGİLERİMLE

 sayfa başına git

derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 16/11/2005 :  16:15:11       
  İBRAHİM BEY,
Son yıllarda ahde vefalılık nedir? bizlere unutturulmaya çalışılsa da, yaşı 40'ın üzerindeki insanlardan bunu silmeyi beceremiyecekler ama alttan gelen nesil için büyük endişelerimiz kuvvet kazanmaya başlamıştır.
Bu önerinizdeki güzellikten başka hangi güzellikleri arayacağız bilemiyorum. Ve her hakkın sahibine rücu etmesi yolunda elbette sizlerle beraberiz.Bahsi geçen yurtta ben kalmış birisi değilim ama buradan topluma kazandırılmış birçok hemşerimiz mevcuttur. Bu yurdu inşa eden rahmetli İbrahim Başer'in ruhu şad olsun. BENDE BU AÇTIĞINIZ KAMPANYAYA KATILIYORUM. YURDUN İLK İSMİ KORUNMALI VE BULUNDUĞU SOKAĞA DA AYNI İSİM VERİLMELİDİR. Sanıyorum, Sayın Valiliğimiz bu öneriye sıcak bakacaktır. Sayın Belediye Başkanlığı da sıcak bakacaktır. Konuyu gündeme taşımanızdan dolayı teşekkür ediyorum.Saygılarımla.

Düzenleyen - derelli on 16/11/2005 16:15:53

 sayfa başına git

husnuekizceli
Yetkili Üye


DENİZLİ
180 Cevap
Gönderim - 18/11/2005 :  21:34:28     
  Bir Yanlışlık olduğuna inanmak istiyorum.Yıllardır Çankırı'nın kırsal kesiminden gelen öğrencilere ev olmuş, yurt olmuş, bu nadide yerin tabelasında bulunan "Başar Vakıf Talebe Yurdu" İsminin silinmesi, adının Başında "Milli" kelimesi bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'mızın il temsilcileri, Vali ve diğer yetkilileri tekrar düşünmeye sevk edecektir diye düşünüyorum. Geçmişimizle bağları koparmak başta eğitim camiasına yakışmaz.

Ben Başar Vakıf Talebe Yurdunda kalmadım, ama: Bir çok arkadaşımla birlikte nice zamanlar, yemeğini yedik, çorbasını içtik. Nice güzel anılarımız var yurdun koridorlarında ve yemekhanesinde.

Bir taraftan Milli Eğitim Bakanlığına yurtlar, okullar kazandıralım diye çırpınıyoruz, Diğer taraftan da böylesine güzel eserleri kazandıranların isimlerini, siliyor yok ediyoruz. Şimdi söyleyin ey yetkililer?..

Bugün Milli Eğitim Bakanlığına yurt ve okul bağışlayıp isimlerini yazdıranlar, akibetlerinin İbrahim Başar gibi olmayacağından kim emin olabilir?...

BAŞAR VAKIF TALEBE YURDU ÇANKIRI EĞİTİM CAMİASI İÇİN GEÇMİŞTE BİR "EKOL" DÜ.

Kim Kıskandı onu bilemiyorum. Hem buraya eski tabelası ve ilgili yerlerdeki resim ve yazılar tekrar asılsın. Yol yakın iken hatadan dönülsün diyorum. Hemde, Bu yurdun önünden inen Caddenin isminin "İbrahim Başar Caddesi" veya "İbrahim Başar Sokağı" olarak değiştirilmesini yetkililerden bekliyoruz.

Çok şey mi istiyoruz?..

Hüsnü EKİZCELİ
DENİZLİ

Düzenleyen - husnuekizceli on 18/11/2005 21:39:48

 sayfa başına git

zozgur
Üye


Ankara
4 Cevap
Gönderim - 23/11/2005 :  12:22:54     
  BENDE BİR YURD PERSONELİNİN OĞLU OLARAK[ HAYRİ ÖZGÜR ] BAŞER VAKIF TALEBE YURDUN UN İSMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ KINIYORUM.

 sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 23/11/2005 :  15:55:54       
  İbrahim Başaran Talebe Yurdu'nun Kurucusu Hakkında kısa özgeçmiş;Kaynak kişi 1960 yılların başında yurtda Kurucu kontenjanından kalan Çankırı Ticaret Lisesi öğrencisi,Çerkeşli Şah İsmail ARIBURNU

İbrahim Başaran, Bayramörenli,Pendik de sanayicilik yapmış,Yaptırdığı öğrenci yurdunu özel idareye bağışlamış;1960'lı yıllarda yurt da yaklaşık 300 öğrenci barınıyor,kurucunun(bağışlıyanın) yaklaşık 30 öğrenci kontenjanı var.Bu öğrencilerin harçlıkları,sabunları kurucu(bağışlayan) tarafından karşılanmış.

Kısa özgeçmişini naklen vermeye çalıştığım, hayırsever,hamiyetperver rahmetli İBRAHİM BAŞARAN'ın isminin o yurda ve caddeye verilmesini talep ediyoruz.


Başar Vakıf Talebe Yurdu Müdür Mustafa ABALI,Öğretmen ve Öğrencileri
Fevzi Abalı arşivi

Düzenleyen - izencirci on 24/11/2005 10:46:24

 sayfa başına git

İbrahim AKYOL
Yetkili Üye


Çankırı
63 Cevap
Gönderim - 24/11/2005 :  11:07:56       
  ÇOK ŞEY İSTEMİYORUZ

Yurdumuzun emektarı merhum Hayri Bey'in oğlu Zekai Bey'e ve fotoğraf ve bilgilerle bize destek olan İbrahim ZENCİRCİ Bey'e teşekkür ediyorum. Yurtta kalan arkadaşlarımızdan bir ses ve soluğun çıkmaması (Mahmut Bey hariç) bizi de çok üzüyor.

 sayfa başına git

EnnE
Okur


çankırı
14 Cevap
Gönderim - 24/11/2005 :  18:23:21     
  merhabalar hocam
öncelikle öğretmenler gününüzü kutluyorum.sizinde degindiginiz gibi eski varlıkları korumak ve yasatmak bizim ulkemizde biraz problem nereye gitseniz bir tarihi binanın uzerinde olmadık seyler var bu bizim kulturumuze yapılmıs bir hakarettir bence.birde degindiginiz diger konu mevcut yurdun isminin degistirilmesi bence okul olsun yurt olsun bu gibi yerlerrin isimleri neyse oyle kalmalıdır kimsenin anılarıyla degisiklik yapılması hos deildir her yer ilk adıyla guzeldir

"ÇANKIRI ANADOLU LİSESİ" MEZUNU ENGİN ŞAHİN

engin şahin
enne007@mynet.com  sayfa başına git

milan
Yorumcu


ankara
85 Cevap
Gönderim - 24/11/2005 :  19:53:53       
  Burası Türkiye denirya her tuhaf olaydan sonra. Burası Çankırıda demeli.

 sayfa başına git

İbrahim AKYOL
Yetkili Üye


Çankırı
63 Cevap
Gönderim - 26/11/2005 :  16:34:55       
  Konuyla ilgili yeni resimler. Yurdun emektarı Merhum Hayri Özgür beyin oğlu Zekayi Özgür beye çok teşekkür ediyorum

Düzenleyen - İbrahim AKYOL on 26/11/2005 16:41:37

 sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 28/11/2005 :  02:31:15       
 
alıntı:
Değerli İbrahim Zencirci,
BAŞAR Vakıf Talebe Yurdu ile ilgili fotoğraf altındaki ifadede sanıyorum, bir düzeltmeye ihtiyaç var. Fotoğraftaki yer, tatlıçay sahilinde eski Tahtaköprü'ye yakın "VAKIF TALEBE YURDU"dur. (Üç yıl ikâmet ettim.). Sonradan hayırsever işadamı İbrahim Başar'ın yaptırdığı binaya taşınmıştır. Giderlerini vakıflar Genel Müd.lüğü karşılamaktaydı.

Merhum Mustafa Abalı, Başar Vakıf Yurdu Müdürlüğü yapmadı.O yurt yapıldığında muhtemelen emekli olmuştu. Kendisi Vakıflar Memuru idi. Görevi Yurt ile beraber ildeki Vakıflar idaresinin bütün işleriyle ilgiliydi. Daha önce yurt müdürlüğü yapıp yapmadığını bilmiyorum. Çocuk ve torunlarından araştırılabilir.
Selâm, muhabbet ve saygılar...

Yukarıdaki elektronik posta alıntısı hakkında;
Başar Vakıflar Talebe Yurdu ile ilgili olduğunu sandığım; Mustafa Abalı'nın oğlu Fevzi Abalı'dan aldığım fotoğraf ve yurt da kalan Ticaret Lisesi'nin ilk öğrencilerinden, Çerkeşli Ş.İsmail Arıburnu ağabeyden duyduklarımı naklettim. Yukarda alıntı yaptığım elektronik posta ile beni uyaran arkadaş, benim eklediğim fotoğrafların BAŞAR TALEBE YURDUNA ait olmadığını, Mustafa Abalı'nın müdürlük yapmadığını söylüyor.(fotoğrafta da görüldüğü gibi VAKIFLAR TALEBE YURDU tabelası görülüyor;olabilir..!)
Bu konuda bir hatam,yanlışım varsa benim eksik bilgilenmemden kaynaklanmaktadır.
Bu konuda en doğru cevabı,düzeltmeyi o yurtda kalan ve müdürlerini,öğretmenlerini tanıyan arkadaşların yazacakları ile öğreneceğiz.
"Hata İnsanlar İçin"

 sayfa başına git

abidinak
Üye


ÇANKIRI
3 Cevap
Gönderim - 07/12/2005 :  02:26:37     
  Ben bu yurtta kalmadım ama arkadaşlarımdan biliyorum.İbrahim Beyin ortaya koyduğu düşüncelere tamamen katılıyorumve ahde vefanın mutlaka olması gerektiğine inanıyorum.
Saygılarımla...

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git