Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 İbrahim AKYOL [Köşe Yazıları]
 
Çankırılı Ömer Ferit KAM
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
İbrahim AKYOL
Yetkili Üye


Çankırı
63 Cevap
Gönderim - 11/11/2005 :  10:08:49      
ÇANKIRILI ÖMER FERİT KAM (I)

Ömer Ferit KAM, edebiyat araştırmacısı, şair, felsefi yönü, din ve tasavvuf düşüncesi ile 20. yüzyılın başlarında Türk Edebiyat ve entelektüel hayatına damgasını vurmuş önemli bir şahsiyettir.
Ferit KAM’ın babası Ahmet Muhtar Paşa, aslen Çankırılı Delikurtoğullarındandır. Dedesi ekmekçibaşı Mehmet Refi Efendi, Sultan II. Mahmut döneminde devlet görevlisiydi. Refii Efendi’nin oğlu Mehmet Sadık Efendi ise Şumnu’da bulunan I. Ordu (Rumeli Ordusu) muhasebecisiydi. Sadık Efendi ilk eşi Azize Hanım’dan ayrıldıktan sonra Saniye Hanım ile evlenmiş, bu evlilikten Ahmet Muhtar Paşa dünyaya gelmiştir. Ahmet Muhtar Paşa ise ülkemizin yetiştirdiği ilk doktorlardandır. Binbaşı rütbesi ile 1856’da “Mekteb-i Tıbbıye-i Mülkiye”nin on yıllık bölümünden mezun oldu. Öğrencilik hayatı çok başarılı geçtiği için sarayın dikkatini çekmiştir. Sultan II. Abdülhamit’in şehzadeliğinden başlattığı arkadaşlığını, onunla tavla oynayacak kadar ilerletmesine rağmen, tahta çıkınca ilişkisini kesmiştir. Başka görevlerde bulunduğu sırada Harem’e doktor olarak davet edilince gitmek zorunda kalmış, daha sonra padişahın icraatını beğenmeyerek saraydan ayrılmıştır. Ahmet Muhtar Paşa 1886’da vefat etmiş ve Yahya Efendi Dergâhına defnedilmiştir.
Ferit KAM’ın annesi Fatma Fıtnat Hanım ise Çankırı’nın Çerkeş ilçesinden “Mollakuzu” ailesine mensuptur. Büyük dedesi şair, Vefâ kütüphanesi sahibi, başdefterdâr Atıf Mehmet Efendi’dir. (Ölümü:1742) Atıf bey’in oğlu olan Ömer Vahid Efendi (Öl:1782) ise sedâret kethüdâlığı, reisü’l-küttaplık ve bahriye nezareti Tophane Eminliği gibi görevlerde bulunmuştur. Vahid Efendi’nin oğlu Üsküdar kadısı Ömer Ferideddin Efendi’dir. Ömer Ferideddin Efendi’nin kızı Nesibe Hanım (Öl:1912) Çerkeşli Mehmet Efendi ile evlenmiş, Fatma Fıtnat Hanım doğmuştur.
Ahmet Muhtar Paşa, 1849 yılında Fatma Fıtnat Hanım ile evlendi ve üç çocukları oldu. Ferit KAM ailenin üçüncü çocuğu olup 11 Ocak 1864 Pazar günü doğmuştur. Delikurt ve Molla Kuzu aileleri KAM ailesinin de bilmediği tarihlerde İstanbul’a gelmişlerdir. Ferit KAM, ne zaman ailesinin geçmişinden söz açılsa “Nasıl olmuş da kuzu ile kurdun bir araya gelmesinden biz ortaya çıkmışız” dermiş. Bu yüzden Ferit KAM’ın adı bir süre “Delikurtoğlu Ferit” olarak anılmıştır.

kanibey
Yetkili Üye


çankırı
74 Cevap
Gönderim - 11/11/2005 :  12:05:43         
  Çankırılı bir değerli şahsı bizlere tanıttığınız/hatırlattığınız için teşekkür ederiz sayın Akyol.

Selam ve saygılarımla.

osman çiğdem  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git