Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 İbrahim AKYOL [Köşe Yazıları]
 
ÇANKIRI’DA ÂŞIKLIK GELENEĞİNİN SON HALKALARI
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Önceki Konu  
İbrahim AKYOL
Yetkili Üye


Çankırı
63 Cevap
Gönderim - 24/10/2005 :  12:19:25      
ÇANKIRI’DA ÂŞIKLIK GELENEĞİNİN SON HALKALARI

Çankırı âşıklık geleneği bakımından köklü bir geçmişe sahiptir. Bu gelenek geçmiş yüzyılda canlı bir şekilde yaşarken, teknolojinin hızlı devinimi neticesinde oluşan kültür erozyonuna o da uğramış, bugün nerede ise kaybolmaya yüz tutmuştu.
Etrafımıza baktığımızda geleneğe bağlı halk âşığı göremiyorduk Çankırı’da. Aslında varmış da biz göremiyormuşuz. Gelenekte Çankırı’da kuvvetli bir halk âşıklığı damarının kuruması elbette ki bizi üzüyordu. Bu konuyu aynı dert ile hemdert olduğumuz dostlar meclislerinde dile getiriyor, bir şeyler yapmak gerektiğini özellikle belirtiyorduk. Özellikle Çankırı’nın yöneticileri, kültür ve sanat alanında söz sahibi ve yetkili olanlara ısrarla bunu belirtiyorduk. Israrlar neticesini verdi. Geçen Ağustos ayında “Çankırı Karatekin Tuz Festivali” çerçevesinde düzenlenen şiir dinletisine Çankırılı halk âşığı Mehmet Ali Bulut’u davet ettik. Kendisi sazıyla çaldı ve iki şiirini okudu. Ardından toplumun huzurunda Belediye Başkanı İrfan DİNÇ Bey’e dönerek işin öneminden kısaca bahsedip muhakkak “Âşıklar Günü” düzenlememiz gerektiğini söylemiştik. Kabul etti ve Ekim ayında yapalım diye halkın önünde söz verdi.
Çankırı Belediyesi, Eğitim ve Kültür Müdürü Yüksel Arslan Bey görevlendirildi. Çalışmalara başlandı. İsim tespitinde Çankırı Fen Lisesi Edebiyat öğretmeni Hatice SARGIN’ın katkıları oldu. Sonunda “Çankırı 1. Yerel Âşıklar Gecesi” 21 Ekim Cuma günü Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Geceye 6 tane Çankırılı halk âşığımız katıldı. Salonda ilginin yoğun olduğu gözlemlenirken âşıklarımız da heyecanlı idiler. Çoğu böyle bir programa ilk defa katılıyorlardı. Katılan âşıklarımız ve söyledikleri şiirler şunlar:

Durmuş YAYILKAN (Âşık Durmuş) 1)Âşık Garip söylesene derdini 2)Acep kim yazdı bizim kaderi, 3)Çankırı ilimize
Yaşar GÖKSEL (Âşık Yaşar) 1) Düşündükçe sen gelirsin aklıma / Derdi büyük, bahtı kara Çankırı 2) Gurbet 3) Gelin dostlar birlik olalım.
Ömer ŞAHİN (Âşık Ömer) 1) Gökyüzünde uçan turnam 2) Şikayetim sana Mevlam
Muhittin TEKMEN (Âşık Muhittin) 1) Al götür 2) Ölümden de öte gider 3) Bir o yandan bir bu yandan
Mehmet Ali BULUT (Âşık Çileli) 1) Telli Turnalar 2) Neme şâd olayım, neme güleyim 3) Yakarış
Bilal DURMAZ (Âşık Durmazi) 1) Kolların boynuma doluyordun ya 2) Alaca kapının allı gelini 3) Bir güzele rastladım 4) Çankırı’nın âşıkları

Elbette yaşayan Çankırılı âşıklar bunlarla sınırlı değil. Başka halk âşıklarımız da var. Âşık Yusuf ÖZDEMİR gibi. Ancak kimilerine ulaşılamadı, kimileri tespit edilemedi, kimileri de çeşitli sebeplerden dolayı (hastalık gibi) katılamadılar. Fakat bu gece Çankırı’da âşıklık geleneği için önemli idi. Bu damarın kurumadığını gösterdi bize.
Tuht (Yapraklı) panayırına katılan âşıklar, panayır sonunda Çankırı’ya gelirler, burada âşıklar kahvesinde hem çalarlar hem de söylerlermiş. Çankırı’da yapılan 1. yerel âşıklar gecesi de adeta bunu andırdı.

kanibey
Yetkili Üye


çankırı
74 Cevap
Gönderim - 24/10/2005 :  14:14:32         
 
Çok güzel çalışmaların haberlerini arka arkaya alıyoruz. Çankırı için bildiğimiz kadarıyla böyle bir etkinlik ilk defa düzenleniyor. Daha çok katılımcıyla daha geniş ve Türkiye çapında düzenlenir inşallah. Eğer bu etkinlikte yer alan aşıklarla ilgili bilgiler ve çalıp söyldikleri eselerini bir araya getirip kitap olarak basarsanız hem devamı gelecek olan etkinliğin tarihi için hem de Çankırı kültürünü araştıranlara ve kültürümüze çok şey kazandırmış olursunuz. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Devamının geleceği ümidiyle...
Selam ve saygılarımla.

osman çiğdem  sayfa başına git

kebikec
Araştırmacı-Yazar


Ankara
17 Cevap
Gönderim - 24/10/2005 :  19:06:25       
  İbrahim Hocam kaleminize sağlık,

Sizin de yazdığınız gibi Çankırı âşıklık geleneği olan bir şehir: Belki bu geleneğin sonucudur ki gerek Yapraklı ve gerekse Çankırı panayırları sırasında şehrimize gelen âşıklar hep izzet ve ikramla karşılanmışlar, Çankırılılar onlara sanatlarının değerini hissettirmişlerdir.

Gelecek yıl daha fazla katılımın olacağı bir şenlik, belki üçüncü yılında ulusal düzeyde gerçekleşerek Çankırı'mızın adını tüm Türkiye'ye duyurur.

Selamlarımla

Ömer TÜRKOĞLU  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git