Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 M. Niyazi YILMAZ [Köşe Yazıları]
 
MÜZİK EŞLİĞİNDE İBADET
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
MNiyazi
Yetkili Üye


Ankara
9 Cevap
Gönderim - 13/09/2005 :  17:53:35      
MÜZİK EŞLİĞİNDE İBADET

Başlığa bakıp ta olmaz öyle şey demeyin.
Her şeyi sulandırmakta rakibi bulunmayan bir toplumuz biz.
İnsan hayatına büyük kolaylıklar getiren teknolojinin nimetlerinden faydalanırken ne yazık ki ipin ucunu kaçırdığımız zamanlar da oluyor.
Ve yine kimilerinin ne yazık ki bedenlerin vazgeçilmez bir parçası olarak kabul ettikleri cep telefonlarını on dakikalığına da olsa kapatmaya yanaşmamaları nedeniyle özellikle cemaatle namaz kılınırken, kimi polifonik kimi mono sesli kıvrak melodiler insanda ne huşu bırakıyor ne de ibadet zevki.
Bu kadar mı aymaz olduk. Bu kadar mı saygısız, bu kadar mı maganda olduk söyler misiniz?
Töre adına (yere batsın bu töre) düğünlerde silah atan magandalarla, camide Allah’ın huzuruna durmuş Müslümanı bu ibadet tadından mahrum eden cep telefonu magandalarının bir farkı var mı?
Eğer Cep telefonunu kapatmayacak kadar yoğun ya da meşhur kişi iseniz kusura bakmayın ama camiye gelmeyeceksiniz.
Eğer camiye yani Allah’ın evine ve onun huzuruna geliyor iseniz cep telefonunu kapatacaksınız.
Bunun ortası yok
İbadetin tadını kaçırmak , camide magandalık yapmak kimsenin hakkı olmamalı...
Şahsen ben camide iken telefonu çalana hakkımı helal etmiyorum.
Çünkü Allah’ın huzurunda olmanın güzelliğini yok ediyorlar.
Camide çalan telefonu da şeytanın dümbeleği olarak değerlendiriyorum.
Kardeşler, dostlar...
Lütfen bu konuda daha duyarlı davranalım
Bırakın başkalarının imanını, itikadını yargılamayı
Siz telefonunuza sahip olun yeter

Söz cep telefonundan açılmışken aklıma geldi
Geçen yıl görev nedeniyle seyahat ediyordum Otobüs hareket ettiğinde hostes o bildiğimiz anonsları yaptıktan sonra “Aracın teknik donanımının etkilendiğinden bahisle, cep telefonlarının kapalı tutulması gerektiğini ve seyahat güvenliğimiz için bunun zorunlu olduğunu” hatırlattı.
Yarım saat kadar sonra arkamdaki koltukta oturan yolcunun cep telefonu çaldı ve kişi hiç istifini bozmadan cep telefonu ile İngilizce olarak konuşmaya başladı.Hemen hostesi çağırarak neden müdahale etmediğin sordum.
“ Beyefendi onlar turist”
Peki “Cep telefonu ile turistler konuşunca arabanın teknik donanımı etkilenmiyor mu? dediğimde.
Bu sefer tam kendine yakışan bir aptallıkla
“ Beyefendi 2-3 dakikalık konuşmayla bir şey olmaz dedi.
Bunun üzerine; o zaman niçin cep telefonuyla konuşmanın sakıncalı olduğunu söylediniz” diye sordum.
Cevaplamadan yanımdan ayrıldı.
Neyse ki bitti derken bu kez yan koltukta oturan bir Japon turistin cep telefonu çaldı.
Ve o da aynı pişkinlikle görüşmeye başladı.
Çok sinirlenmiştim, tekrar hostesi çağırdım.
“ Hanımefendi bu ne rezalet, Türklere yasak olan yabancılara niçin serbest, niçin can güvenliğimizi tehdit altına alıyorsunuz, niçin uyarmıyorsunuz,onların ülkelerinde olsak bizi yaka paça aşağıya atarlar,siz ne kadar gayri ciddi bir firmasınız dediysem de tüm koltukları dolu otobüste tek bir Allah’ın kulu bana destek çıkmadı.
İki tane yurdum insanı güya beni sakinleştirmek için “ kardeşim onlar gurbetteler, ailelerini özlemişlerdir, garibanlar bırak konuşsunlar hiçbir şey olmaz deyince.Birden jeton düştü ve yaşadığım ülkenin Türkiye olduğunu ve aptallıkla kibarlığın çok sık karıştırıldığını dolayısıyla aptalların çoğunlukta olduğu bir yerde akıllı olmanın bir işe yaramayacağını hatırladım.
Hani Van’ın bir köyünde uçurumdan atlayan bir koyunun arkasından onu takip ederek atlayıp telef olan ve tüm dünyanın ilgisini çeken “Sürü vardı ya”...
Bir an öyle bir sürü içinde olduğumu düşündüm.
Yaptıklarının ve söylediklerinin ne olduğunu bilmeden nereye varacağını hesaplamadan bir araya gelmiş insanlar olsa olsa sürü olurdu.Ve sürüde ancak çobanın sözünü dinlerdi.Çünkü sözünü ettiğim otobüsün şoförünün de yolculuk boyunca cep telefonu elinden düşmemişti.
Sonuçta burası Türkiye ve yurdum insanı müzik eşliğinde ibadet yapar, iki turist cep telefonuyla otobüste rahat görüşsün diye ölümü de meydan okur.Ya da imam cemaat meselesi....
Laf cep telefonundan açıldı bakın nerelere geldi.
Hepinize Saygılar

Sefer Toruk
Çankırı Gönüllüsü


ankara
154 Cevap
Gönderim - 13/09/2005 :  19:00:39       
  Camide açık cep telefonları meselesi çok sinir bozucu. Korkarım cemaatin yoğun olduğu teravih de bu senede bizi sinir hastası etmezler.Heleki çalma müziği olarak ilahi kaydedenler sanki biz onlardan farklıyız gibi düşünsede çok yanlış çok.

(daco)Sefer TORUK  sayfa başına git

Sefer Toruk
Çankırı Gönüllüsü


ankara
154 Cevap
Gönderim - 13/09/2005 :  19:03:19       
  Gerçekten utanç verici bir durum.Yüce Allahın huzurunda iken cep telefonu açmak çok büyük terbiyesizlik .Bakalım bu sende teravihde bize saç baş yolduracaklarmı?

(daco)Sefer TORUK  sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü


İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 13/09/2005 :  22:43:37       
  BURASI CANIM TÜRKİYEM ABİCİM HİÇ BİŞEYE ŞAŞIRMAM.

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü


İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 28/09/2005 :  23:56:16       
  Malesef bu cep telefonu rezaleti cenaze namazlarında çok daha rahatsız edici oluyor. Çok kısa sürede kılınan cenaze namazında neden cep telefonunu açık tutup çaldırtırlar hiç anlamıyorum hiç ???

YILMAZ UZUN  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git