Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Ali KÖR [Köşe Yazıları]
 
Yoksa Çankırı Esnafı göçe mi zorlanıyor!..
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ali Kör
Bizim Çankırı Gazetesi Sahibi


Çankırı
18 Cevap
Gönderim - 26/10/2005 :  09:09:16      
Vatandaş Zühtü Atılkan Üniversite sorununa yeni boyut getirdi
“Çankırı’nın kalkınmasının tek ümidi Üniversitenin ışığıdır.
Işıktan mahrum etmeye kimsenin hakkı yoktur!..”

Bizim Çankırı

Gazetemizin yayını ile Çankırı Üniversite şehri olma hayalinde gelişmeler olmaya başladı. Sade vatandaş uyanarak, Çankırı’nın sorunlarına sahip çıkarken, Çankırı’nın sorumluluğunu taşıyan, Siyasi Partiler, Çankırı Belediyesi Başkanlığı, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası, Çankırı Esnaf Odaları Birliği Başkanlığı ve Bağlı Odaları, Çankırı Barosu, Çankırı’da bulunan Dernekler, Çankırı’da yayın yapan Bizim Çankırı’nın dışındaki Gazetelerin sessiz kalışları ise, dikkatleri üzerine çeker hale geldi.
Yine bize mail atan vatandaş Zühtü Atılkan çok sorulu bir öneri getirmiştir.
Vatandaş Zühtü Atılkan’ın görüşü ve sorularını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz:

Yoksa Çankırı Esnafı göçe mi zorlanıyor!..
Ali Kör Beyefendiye ve Bizim Çankırı Gazetesi çalışanlarına , gazetenizde üniversite olayını gündemde tutmakla Çankırı ve Çankırılıya büyük hizmet yapmaktasınız. Çankırı’da ki sivil toplum örgütleri neden bu konuya zamanlama bakımından duyarsız kalıyorlar?
Milletin vekili olduğunu söyleyen Çankırı vekillerimiz bireysel çabalarıyla yetkili mercilere seslerini neden duyuramıyorlar? Duyuruyor lar da bu sesleri biz mi duymuyoruz? Yok yeterince duyurduklarını iddia ediyorlarsa durum ortada. Üniversitemiz olmadığına göre seslerini duyuramamışlar. Her şeye rağmen yetkili mercilere seslerini duyuramıyorlar ise vatandaşı örgütleyip bu konuda toplumsal sesimizi sayın Başbakanımıza, Sayın Milli Eğitim Bakanımıza, Büyük Millet Meclisine demokratik hak isteme sesimizi neden duyurmuyorlar?
Yoksa bizim bilmediğimiz ve aklımızın ermediği bir yöntemle mi takip ediyorlar ?
Çankırı’nın kalkınmasının tek ümidi üniversitenin ışığıdır Işıktan mahrum etmeye kimsenin hakkı yoktur!..
Vatandaş Zühtü Atılkan’ın “ÇANKIRI’NIN KALKINMASININ TEK ÜMİDİ ÜNİVERSİTENİN IŞIĞIDIR. IŞIKTAN MAHRUM ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR…” hitabını bizde tasvip ediyor, Çankırı’nın sorumluluğunu taşıyan kuruluşları ve şahısları göreve davet ediyoruz.
Doymak için Çankırı’dan göç ederek gurbette yaşayan vatandaşlar gazetemizin yayınını sanal alemden takip ederek, duyarlılık gösterimine başlamışlardır. Biz şimdilik bu duyarlılıklarını biriktiyoruz. Çok yakında kamuoyunun bilgisine sunacağız.
Çankırı’yı severek yola çıkan BİZİM ÇANKIRI, bugünde Çankırı’yı sevdiğini her zaman göstermektedir.
Bizim görüşlerimizi bizimle paylaşan, içinde Çankırı hasreti bulunan hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.

Ali Kör
Bizim Çankırı gazetesi Sahibi

derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 26/10/2005 :  09:43:34       
  Sayın Ali Kör,
Yıllardır İlimize üniversite kurulması yönünde verdiğim uğraşlar ve benimle birlikte hareket eden değerli hemşehrilerimiz ve özellikle yaran grubu bu konuda 28 Haziran 2003 günü 6 Profesör ile "Toplumsal Kalkınmada Üniversitelerin Önemi" konulu panelde Sayın Milletvekilimiz Prof.Dr.Hikmet Özdemir beyde konuşmacı idi. Bu panele katılım da oldukça yoğundu. hatırlayanlar bilirler, Gazi Üniversitesi Rektörü de sonradan bu panele katılmıştı. Hep vaadler vaadler sonuç 2005 tarihinde bulunduğumuz nokta. umuyorum siyasilerimiz üniversite konusunu gelecek seçimde yine siyaset malzemesi olarak kullanacaklardır. ben böyle düşünüyorum.

Düzenleyen - derelli on 26/10/2005 09:47:38

 sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü231 Cevap
Gönderim - 26/10/2005 :  19:24:06       
  x

Düzenleyen - korgun on 24/11/2005 00:45:20

 sayfa başına git

kebikec
Araştırmacı-Yazar


Ankara
17 Cevap
Gönderim - 26/10/2005 :  23:35:56       
  Ali Beye, Derelli Ağabeye ve sevgili Metin kardeşime hak vermemek elde değil...

Bu konuda hemfikirsek ve toplumsal bir uzlaşma içindeysek ne yapacağımızı konuşmalıyız. Aslında bu nu da çok konuştuk. Nasıl olacak bilmiyorum ama artık harekete geçmeli diye düşünüyorum.

Metin Yılmaz kardeşimin çok doğru olan "Sanırım Güneydoğuda Üniversitesiz İl kalmadıktan sonra Çankırı'ya sıra gelecek" tespiti ise bizim Çankırılılar olarak kırgınlığımızın veciz bir ifadesi gibi...
Selamlar

Ömer TÜRKOĞLU  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 27/10/2005 :  11:09:31       
 
alıntı:

"Sanırım Güneydoğuda Üniversitesiz İl kalmadıktan sonra Çankırı'ya sıra gelecek".

VİVA..! UNITED STATES OF ÇANKIRI..!

SON ÇARE..!
Benim bir önerim var, uzun süredir düşünüyorum.
İktidarlar geldi gitti hep söz verdiler.Çankırılı olarak binlerce şehit verdik duymadılar,görmediler.Sessiz kaldık,"Vatan Sağolsun" dedik anlamadılar."Oy" istediler verdik."Can" istediler verdik. İşsiz,aşsız kaldık. Tenceremizde taş kaynatdık aş sandılar. Bizim bu sessizliğimiz onlara cesaret verdi,umursamadılar.
Güneydoğulular,AB'ye,İnsan Hakları Mahkemelerine,Avrupa Parlemontosuna ve Avrupa Ülkelerine müracaat ederek,aldırdığı kararlarla T.C.Hükümetlerini güneydoğuya öncelik vermelerini sağlıyorlar mı? Veya zorluyorlar mı? Bunu yaparken neyi öne çıkarıyorlar? Kimliklerini değil mi?
İşte bizim yapacağımızda bu;
Gelin bu sefer farklı bir şeyler yapalım. Madem "ayrıcaklı kimlik" ile ses duyuruluyorsa, bizde "ayrıcaklı kimliğimizi" öne çıkaralım. AB'ye,Avrupa ParlemAntosuna,Avrupa İnsan Haklarına, Fransa'ya,Almanya'ya müracaat edelim ezildiğimizi,dilimizi koşamadığımızı,T.C.'nin bize 3.sınıf muamelesi yaptığını duyuralım. TV'lerde karnını kaşıyabileyen bir AYI'yı başımıza BAŞKAN yapalım. Mitingler yapalım,kendi bayrağımızı sallayalım. Tüfekleri ile Çankırılı avcılardan oluşturacağımız; Ç.H.K.P-İ'sini dağa, ULUYAZI'ya çıkaralım.(Ilgaz dağı olmaz,ski yapmaya gelen Angaralı, İstanbullu sosyeteyi de ürkütmeyelim) Avrupa da bize destek verecek, yaşadıkca NÖBEL adayı olası yazarlarımızla konferanslar,paneller düzenleyelim. Ulusal basında bizi destekleyecek özellikle DÖNEK ve köşe yazarların para isteyenine para, Fransız şarabı isteyene Fransız şarabı verelim.Arkamızı sağlama alalım.
Ne dersiniz sesimizi duymaları için son çaremiz bu olabilir mi?

ÇANKIRI HALKI'NIN KURTULUŞU PARTİSİ-İ KUTLU OLSUN..!

Meraklısına notlar:
1-Ç.H.K.P-(İ)'nin açılımı(Çankırı Halkı'nın Kurtuluşu Partisi-İ)
2-Birde dışardan altaki resimdeki gibi bir "lider" transfer edersek bu iş oldu derim. Çünkü bu toprağı bol olası arkadaş olmadan bu işler olmuyor.Hareketin olmazsa olmazlarınnın başında geliyor. Konuyu sevdiği iseniz ilerki günlerde diğer "olmazsa olmazlar" hakkında detaya girebiliriz.

Düzenleyen - izencirci on 27/10/2005 12:44:30

Düzenleyen - izencirci on 29/10/2005 12:25:39

 sayfa başına git

nuri lafci
Yetkili Üye


Ankara
153 Cevap
Gönderim - 27/10/2005 :  12:02:07     
  Sayın ibrahim bey son çare harika.
Metin bey çok haklısınız,Günyey doğulular ne yapıp ediyor ve işlerini çok güzel beceriyorlar.

Bende olmazlardan bir şey söyliyeyim,Acaba ÇANKIRILILAR Devleti kurmaya kalksak, Ünüversitemiz de olur mu.?
Saygılarımla.

Düzenleyen - nuri lafci on 27/10/2005 12:05:38

lafcigil  sayfa başına git

hilmi
Okur


çankırı
21 Cevap
Gönderim - 27/10/2005 :  12:11:38     
  Sayın Ali Kör'e Saygılarımı sunuyorum. Çok yerinde bir konuya parmak basmş tebrikler Çankırı'lı göçe mi zorlanıyor, değil resmen göç etmesi için adeta baskı yapılıyor Memleketteki basit menfaat peres insanların yüzünden hiç yatırımlar ve organize sanayısine açılan iş yerleri kısa zamanda iflas edip pılısını pırtısını toplama bile zahmettinde bulunmadan memleketi terk ediyor. Üstelik çalıştırdığı insanların yevmiyesini vede sigortasını dahi yatırmadan .Bu olaylara daha ne kadar seyirci kalacağız. İlk başlarda sanki memleketin kurtarıcıları onlarmış gibi bir velveleyle geliyorlar ondan sonrada milletin emeğinide dolandırıp götürüyorler. Bu türden olayların çok kişiler nerede haklarını dahi savunacaklarını bilmediğinden veya işsiz kalma korkusundan yahutta tehdit edildiklerinden midir nedir kimse haklarınıda aramıyorlar. Hal böyle oluncada Çankırı'da kalmak şöyle dursun adam elinden gelse bir saat bile durmayacak ama caresizlikten dolayı ne sesi çıkıyor nede bir halt edebiliyor. dedim ya Çankırı göçe meçbur bırakılıyor diye,...( mi ) eki fazla geliyor soruya İnşallah birileri memlekete sahip çıkarda hem halkımız rahat eder hemde gençlerimiz emeğinin karşılığını alırlar Çankırımıza ALLAH kolaylık versin Tüm Çankırı'mıza hayırlı Ramazanlar, Hayırlı Bayramlar diliyorum saygılarımla

şanteknik  sayfa başına git

AB Dereli
Yetkili Üye


ÇANKIRI
95 Cevap
Gönderim - 27/10/2005 :  20:16:23       
  DEĞERLİ CANSAATİ ORG ÜYELERİ,

ÇANKIRI, YILLARCA ANKARA NIN GÖLGESİNDE KALDI. BİRAZ KALKINIR VEDE GELİŞMEYE YÜZ TUTTU, ARKASINDAN ÇEKİLDİ VE BAŞLADIĞI YERE GETİRİLDİ. BENCE ÇANKIRI HALKI ÖZELLİKLE ÇANKIRI DA YAŞAYAN HALK YA AŞIRI DERECEDE MÜTEVAZİ YADA AŞIRI DERECEDE MÜTEVAZİ YAPILMAYA ÇALIŞILDI. ÇOLUĞUNU ÇOCUĞUNU BİN BİR ZAHMETLE BÜYÜTTÜ, OKUTTU ADAM OLAMAYA YOLLADI KENDİLERİ ÇANKIRI DA GARİP BİR BEKLEYİŞE KOYULDU.
HİÇ BİR ZAMAN ÇANKIRI İÇİN BİR ŞEYLERİ YA İSTEMEDİK YADA AŞIRI MÜTEVAZİLİĞİMİZDEN İSTEYEMEDİK. ADAM OLANLARDA BİR YERDE HAKLI, BİZ BİRŞEY İSTEMEYİNCE ONLAR NASIL YAPSINLAR. AYNI SENARYO YILLARCA DEVAM ETTİ. VE HALA BAŞLADIĞIMIZ YERDEYİZ. ARADA SIRADA SAMAN ALEVİ GİBİ SIÇRAMALAR OLSADA YETMEDİ. NE YAZIKKİ KABUĞUMUZU BİR TÜRLÜ KIRAMADIK. AH O MÜTEVAZİLİĞİMİZ YOK MU.....


SAYGI VE SEVGİLERİMLE,

ALİ BÜLENT DERELİ ILGAZ....

Düzenleyen - AB Dereli on 27/10/2005 21:09:04

 sayfa başına git

captanblack
Çankırı Gönüllüsü


ankara
108 Cevap
Gönderim - 27/10/2005 :  21:09:35     
  Ali bey sizi kutlarım.Bu sitede enerjisini ona buna çanak tuıtarak harcayanların yanında siz adeta bir delikanlı gibi Çankırı için didiniyorsunuz.
Ali beyin bu mesajı Çankırı Milletvekilleri tarafından Meclise soru önergesi olarak verilmelidir.
Soru :Çankırı esnafı göçe mi zorlanıyor ?

Cengizhan Savul  sayfa başına git

milan
Yorumcu


ankara
85 Cevap
Gönderim - 27/10/2005 :  21:57:15       
  Zühtü amcanında Ali amcanında ellerinden öpüyoruz Çankırı Gençliği olarak.

 sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye


Gent
373 Cevap
Gönderim - 27/10/2005 :  22:13:05       
  Değerli Ali Bey ve Yarenler
Avrupa'da Belçikalılar ile tartışırken konu dönüp dolaşıp güneydoğu sorunu olarak karşımıza çıktığında şunu söylerdim.
Benim doğduğum il güneydoğuda değil ama kuş uçumu 100km lik bir mesafede. Bizim orada da nice ünsanlar var ki doğu anadolu da güneydoğuda yaşayaninsanlardan farkı yok. Fakat hiç kimse silahını alıp dağa çıkmıyor,cana kıymuyor. Bizim insanımız isyankar değildir ve devletine karşı saygıda kusur etmez. Tek yanlışı vardır genelde muhalefette kalacak partilere oy vermiştir. Kırşehirden sonra il olmaktan ilçe olmaya aday ikinci vilayettir. Zaten Valilik mühürü ve 18 vilayet olduğunu ispat edecek hiç bir özelliği yoktur. Ankara'nın Çankırı'sıdır. Sanayi ve endüstrinin olmadığı bir ilde esnafın durmasını vatan sevgisi ile eşdeğer görüyorum. Tezelden Çankırımıza yönelik çalışmalara hız verilmelidir.
Ekonomisi olmayan bir ilin söz hakkı da yoktur.
Üniversitelerle ilgili yazımda belirtiğim gibi önce fabrikaları getirin. Üniversite kendiliğinden gelir.
Bu yabana atılacak söz değildi.
Üniversiteler konusundaki yazımın yanlış anlaşılmaması için bir cümle ile olayı anlatmaya çalışmıştım.

Sözün kısası: Ey Çankırılı . Durma Durdukça sıra sana gelmeyecek. Durma çalış ve hakkını, hukukunu ara... Yoksa Fabrika da , üniversite de başka bahara....

 sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü


İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 30/10/2005 :  21:23:04       
  Ali beyin tespiti hakkaten çok önemli bu konuda Çankırı tehlike sinyalleri veriyor ve esnaf zorda.Bu konuyu gündemde tutamalıyız diye düşünüyorum.

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

mhm402
Okur


Çorum
11 Cevap
Gönderim - 05/11/2005 :  17:35:42       
  Bence Üniversite kurulmasının Çankırı'nın gelişmesinin tek çaresi olduğunu söyleyenler yanılıyorlar.Üniversite kurulsa bile ilimizde değişecek çok şeyin olabileceğini sanmıyorum.
Sadece ev kira fiyatları biraz daha tavan yapacak.
Ayrıca Çankırının yiyecek içecek ihtiyacı devede kulak misali büyüyecek.O ihtiyaç da çevre illerden karşılanacak.(örneğin yumurta Çorum'dan gelecek,Çorumlu kazanacak)Çankırıda üretim adına hiçbir gelişme olmayacak.Çankırı'nın girişlerindeki nüfus tabelası belki yetmişbini falan gösterecek,övüneceğiz;züğürt tesellisi içinde.Bir iki tüccar ve ev sahipleri sevinecek o kadar.
İşsizlik yine aynı kalmaya devam edecek;çünkü fabrika açılmayacak.Haa söylemeyi unuttum otobüs şirketleri de karlarını yükseltecekler.İşsizlik yine aynı.
Esnaf da boşuboşuna sevinmesin.Müstakbel öğrenciler de hemşehrilerimiz gibi kısa süre içerisinde fiyatların Çankırıda ne kadar astronomik olduğunu görecek ve hafta sonlarında Ankara!ya akın edecekler Ankara esnafını sevindirecekler.
Bence çözüm yanlış yerde aranıyor.Yanıbaşımızda 5 milyonluk koca bir pazar var.Bundan faydalanmanın yollarını aramıyoruz.Mal ve hizmet üretip bu pazarda değerlendirmenin yolları hakkında düşünmüyoruz ve sürekli siyasilerin ağzından çıkacak kararı bekliyoruz.
Çorum Ankaraya 244 km ve biz 120 km uzaklıktayız.Ankaranın inşaatlarının kapısı penceresi taa Tosya'dan gidiyor.Biz uyuyoruz.Tuğlası kiremidi Çorumdan gidiyor biz uyuyoruz.O şehirler kalkınıyor,işsizleri iş buluyor,biz hala siyasileri bekliyoruz.

Biraz daha uzak görüşlü olmakta,ayakların yere basmasında ve var olan örneklerden yola çıkmakta yarar var diye düşünüyorum

Selamlar,saygılar.

 sayfa başına git

nerimanduman
Okur11 Cevap
Gönderim - 05/12/2005 :  01:26:40     
  Kardeşimin kayınpederi Çankırı'da esnaf ismini yazmak istemiyorum .Aynı konuyu oda Ali bey gibi anlatmıştı.Daha acı olan bir şeyde Çankırıda yerli esnaf sayısının giderek azalması.Ali beyin yazı başlığı sert görünsede konuyu bilenler açısından gerçeğin sesi.Çankırı çok ihmal ediliyor bunu herkes bilsin başka diyeceğim bir şey yok.

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git