Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Ali KÖR [Köşe Yazıları]
 
Toplumsal olayları önlemede yetersiziz!..
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ali Kör
Bizim Çankırı Gazetesi Sahibi


Çankırı
18 Cevap
Gönderim - 20/08/2005 :  08:54:08      
Toplumsal olayları önlemede yetersiziz!...
2005 yılı içerisinde bu konuda ikinci yazımı yazıyorum.
2004 yılında da meydana gelen toplumsal olaylar, 2005 yılında artarak devam ediyor.
Hergün tetkik ettiğim Polis Asayiş bülteninde gördüklerimizi toplumun bilgisine sunmakta, yani meramı anlatmakta Emniyet’in sayesinde güçlük çektiğimiz için sunamıyoruz, toplumda kanayan yara haline gelen gasp olayları Çankırı’da büyüyüp gidiyor.
Gazete olarak bu tür olayları yazarken, Emniyet Bülteninde yer aldığı şekli ile sunuyoruz, ibaresini sık sık kullandık.
Perşembe günü gördüğüm Polis Asayiş Bülteninde yer alan iki olay dikkatleri çekiyor. Olayların ikisine de bakıldığında iki olayda resmen gasp.
BİRİNCİ OLAY : 16 Ağustos 2005 Salı günü akşamüzeri saat 17.30 dolaylarında Fatih Mahallesi Fatih Camii karşısında bulunan Şıh Hilmi Astarlıoğlu’nun kabrinin bulunduğu yerde meydana gelen bir olayda, doğru yolunda giden bir vatandaş iki şüpheli tarafından çevrilip, ALKOL almak için para vermesi isteniyor. Parayı vermeyen vatandaş tabiki dövülüyor. Vatandaş kaçıyor, şüpheliler yakalıyor, tekrar dövüp cebinde bulunan 100 YTL’yi aldıkları yönünde.
Şüphelilerin birisi yakalanmış, ikincisi aranıyor, tahkikat devam ediyor.
İKİNCİ OLAY : 15 Ağustos 2005 Pazartesi günü Vakıfbank’a kredi kartı borcunu yatırmaya giden bir genç üzerinde bulunan 400 YTL para ile sıra beklerken hiç tanımadığı adının Volkan olduğu şahıs tarafından bir meseleyi görüşmek üzere çağırması, Buğday Pazarı Mahallesi Dengi Sokakta bulunan boş eve götüren şüpheliler bıçağı çekip vatandaşı ikinci kata çıkarıp soydukları, üzerinde bulunan cep telefonunu ve 400 YTL’yi gasp ettikleri yolunda.
Olayda şüpheli olarak görülen üç kişiden birisi yakalanmıştır.
Bu tür olaylar Çankırı halkının alışık olmadığı olaylar.
Bu olaylarda taraf olan kişiler belli, ama polis kanununa aykırı diyerek kimseyi teşhir etmiyor. Bizlerde sizleri aydınlatmakta güçlük çekiyoruz. Türkiye’de yasalarda bir hüküm var. 18 yaşından küçükleri teşhirden çekinirsin, büyükleri teşhiri önleyici hiçbir hüküm görülmüyor.
Artan bu olayları önlemede ise yetersiz kalındığı açıkça ortada…
Bu böyle nereye kadar gider? Sorusu ise yetkililere!..
Toplumun huzursuz olduğu böylesi olayları önlemek, toplumu huzur ve sükuna kavuşturmak devletin temel görevlerinden biri.
Toplumsal olayları önlemek içinde Çankırı da oturup bir konuşan, toplumun tedirginliğini gidermeye matuf bir çalışma görülmemeyişi ise, insanları moralmen de etkiliyor…
Lütfen vakit geçirilmeden ne yapılacaksa, onun üzerinde çalışılsın. Yakın gelecekte de bir yetkili yolda çevrilip cebi boşaltılabilir.
Bizim olaya bakış açımız böyle!..
Olaylar, görev alanına girenleri göreve davet ediyoruz!...

Ali Kör
Bizim Çankırı gazetesi Sahibi


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git