Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Ali KÖR [Köşe Yazıları]
 
Ekonomiye bakış
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Önceki Konu  
Ali Kör
Bizim Çankırı Gazetesi Sahibi


Çankırı
18 Cevap
Gönderim - 14/07/2005 :  18:07:40      
Ekonomiye bakış…

Dışarıdan para girdisinin sınırlı olduğu iller arasında bulunan Çankırı'da her yıl hasat mevsiminde ekonomik bir sıkıntı meydana çıkıyor.
Bu yıl şu günler yine Çankırı'da ticaret erbabı rahatsız, kime sorsan "İŞ YOK" cevabını alıyorsun. Herkes boynu bükük bir durumda karşılıyorlar.
Bankacılık sektörüne sorsan, Çankırı'daki mevduat durumu çok iyi. Vatandaş ise hep yokluk ile gün geçiriyor.
Ekonomik açıdan düşünürsen, Çankırı'daki dönen varlık olarak tabir edilen, ortada dolaşan para miktarı sınırlı, bazen işaretli bir parayı piyasaya sürsen, belli bir süre sonrası yine senin eline geliyor.
Son iki - üç aylık dönemde, maaşların dağılması ile bir - iki gün çarşıda bir hareketlik yaşanıyor, perakende alış - veriş kimseyi memnun etmiyor.
Üretimin çok sınırlı bir il olarak görülen Çankırı'mızda dolaşan paranın kifayetsizliği, birde üstüne üstlük otomobil sektörüne ve arsaya, eve bağlanan paralarla birlikte daralma iyice kendisini hissettiriyor.
Çankırı'daki hayatın idamesinde, herkes rahatsızlık içerisinde. Kimse hayatından memnun gözükmüyor.
Çankırı'da mevcut ekonomik hayatın yürütücüsü durumunda bulunan meslek teşekkülleri ise, "BİZİM YAPTIRIM GÜCÜMÜZ YOK" sözcüğüne sığınmış, sosyal aktiviteler haricinde bir etkinlik yok.
İlimizde bulunan YEŞİL KART sayısı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinden geçimini temin eden insan sayısı ise bir hayli kabarık.
Memur düşük ücret alıyorum, diyerek alış - verişini he-saplı yapmaya çalışıyor, vatandaş hesapsız harcama içerisinde bulununca, ortaya çıkan tabloya İcra Dosyaları kötü bir sonuç çıkarıyor.
Çankırı'nın geçmişini bilenler daha kaybolmadı. Bundan 50 yıl önce Çankırı'da İcraya düşen vatandaş sayısı veya ticaret erbabı parmakla göstermelikti. Bugün ise Baro kurmaya yeterli Avukat sayısına ulaşılmış, İcra Dosyalarının sayısı ise bir hayli kabarmıştır.
Yine geçmişle bugünü kıyaslarsak, eskiden aileler aldığı maaş, ticaret erbabı ise ticaret geliri ile geçinirken, günlük sıkıntıları çok yaşamaz, yaşamın düzeni aylıklar üzerine devam ederdi. Bugün ise, yaşam günlük akım ile devam ediyor, hergün para harcaması oluyor.
Bankalı yaşam dönemi ile vatandaşın çoğunluğu Bankalardaki kuyruklarda rahatsızlık duyarak, isyan ediyorlar ama, yaşamın kaidelerine yinede uyuyorlar.
Maaş alan kesim ise, günleri sayarak yaşamını devam ettiriyor.
Sabırla günlerini geçiren Çankırı halkı, hayatını devam ettirmek için her türlü meşakkate katlanıyor, yüce mevlaya dua ediyor.
Diğer illere göre, fazlaca bir sosyal yaşantısı bulunma-yan iller arasında bulunan Çankırı'nın geçirdiği böylesi dönemlerde, topluma moral verici etkinlikler daha çok ilgi görüyor.
Bir gerçek varki, şu aylarda Çankırı'da konut fiyatları arttı, konuta yönelme oldu. Hazırlıksız girilen bu dönemde, günlerin getireceği beklentiler oldu.
Türkiye hazırlıksız olarak Konut Sektörüne çekildi. Çankırı'mızda buna uyum içerisinde. Daha henüz yolun başında Çankırı'da sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı.
Herkes hesabını bilerek adımını atmalı!..
Bizim olaylara bakış açımız böyle!..

Ali Kör
Bizim Çankırı gazetesi Sahibi

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü


ankara
129 Cevap
Gönderim - 14/07/2005 :  21:55:01       
  Ali Bey Çankırı'ya ne de güzel tercüman oldunuz. Çankırı adına yazılmış gerçeği yansıtan yazılarınızın devamını diliyorum.

Şaban AYDIN  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git