Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Prof. Hikmet ÖZDEMİR [Köşe Yazıları]
 
MANEVİ DEĞERLERİMİZ VE İNSAN
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
hikmet özdemir
Çankırı Milletvekili


ANKARA
35 Cevap
Gönderim - 03/02/2005 :  13:03:37      
MANEVİ DEĞERLERİMİZ VE İNSAN
Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR

Çağımızda bilim ve teknolojideki hızlı değişimin etkisiyle eğitimin önemi her geçen gün artmaktadır. Insanlar ancak eğitim yoluyla bilgisini ve kültürünü arttırır, yeteneklerini geliştirebilir. Yetişmekte olan gençlerimize hangi davranışların doğru hangilerinin yanlış olduğu konusunda yol göstermeli, onlara güzel davranışlar kazandırma içersinde olmalıyız. Bunun için milli ve manevi değerlerimizin en iyi şekilde kavratılması ve yaşam biçimine dönüştürülmesi gerekir. Lüks değerler bireylerin tutum ve davranışlarını etkiler. Tutum ve davranışları belirleme biçimlendirme ve yönlendirme önemli rol oynar. Değerlerimizi bir ağacı canlı tutan, ona hayat veren, beslenmesini, büyümesini ve gelişmesini sağlayan köklere benzetebiliriz. Köklerinde bozulma çözülme gibi problemler yaşanan ağaçların uzun ömürlü olması hayatiyetini devam ettirmesi ne ölçüde zor ise değerler bilinci gelişmemiş bireylerin hayata tutunmaları, yaşamlarını anlamlandırmaları, maddi ve manevi doyuma ulaşmaları ve huzur bulmaları o derece zordur. Insanamızı değerlerimizle güçlendirmeliyizki dış etkenlere karşı dayanıklı olsunlar.
Önemli değerlerimizden birisi yardımseverliktir. Zira yüce Allah "...Allahın sana ihsan ettiği gibi, sen de başkalarına ihsan et" buyurmuştur. Sevgili peygamberimiz de "....fakirleri kollayıp gözetiniz. Çünkü siz aranızdaki fakirler sayesinde (onların duaları bereketiyle) rızıklandırılıyor ve Allah'tan yardım görüyorsunuz" tavsiyesinde bulunmaktadır.

Hiç unutmayalım ki paylaşılmayan sevinç ve mutlulukların insan için fazla bir anlamı yoktur. Sevinç ve mutluluklar paylaşıydıkça artar, keder ve üzüntüler paylaşıldıkça azalır. Ihtirasların sınırsız hale geldiği, çok küçük menfeatlerin bile düşmanlığa ve kine yol açtığı, aldatan ve aldatılanların çoğaldığı maddi değerlerin önemsenip, manevi değerlerin dikkate alınmadığı sözü ve davranışlarıyla örnek insanların azaldığı böyle bir zaman içersinde kardeşliği güçlendirecek, hoşgörü, sevgi ve saygıyı yaygınlaştıracak yardımseverliği pekiştirmeliyiz. Bu sebeple hayatımızdan kini nefreti uzaklaştırmalı ve ümitsizliği kovmalıyız.
Toplumun kaynaşmasında ve bütünleşmesinde ülkemizin kalkınmasında milletimizin huzur ve refahında üzerimize düşeni yapmalıyız. Çeşitli vesilelerle kırdığımız gönülleri tamir etmek, açları doyurmak, yoksullara ve kimsesizlere yardım elini uzatmalıyız. Sıcak yuvamızda çoluk coçoğumuz ile mutlu bir hayat sürerken felakete uğramış mağdur insanları, kimsesiz çocukları, ızdırap çeken hastaları, bakıma muhtaç yaşlıları, yetişkinleri unutmamalıyız. Alahutealanın bizlere verdiği nimetlerden bizlerde onlara vererek, yardımlaşmayı yaygınlaştırmalıyız ki manevi değerlerimizin önemini, dostluğu, sevgiyi ve kuçaklaşmayı anlayabilelim.

Erdemlik ve ruh yüceliği şan ve şerefle, ilimle, aşkla değil iyilikle ölçülür. Bu vesile ile herkese selam ve saygılarımı sunarken yazıma Mevlananın 7 öğüdü ile son veriyorum.

 Çömertlik ve yardımseverlikte akarsu gibi ol
 Şefkat ve merhamette güneş gibi ol
 Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol
 Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol
 Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol
 Hoşgörüde deniz gibi ol
 Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol


Prof.Dr.Hikmet ÖZDEMİR
Çankırı Milletvekili
Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve
Spor Komisyonu Başkan Vekili

MuratGonenc
Okur


Çankırı
5 Cevap
Gönderim - 12/02/2005 :  11:31:25     
  Sayın Vekilim,

Sizden bayram ve Cuma hutbelerinde rastlayacağımız türden bir nutuk beklemezdim. Siz, Çankırı vilayetinin sorunları başta olmak üzere ülkemize ve milletimize faydalı olacak şekilde açıklamalar yapmalısınız. Misal mi? İşsizlik, geçim derdi, esnafların kötü hali, Irak'taki peşmergelerin milletimize küfür etmesi, Kıbrıs'ın satılma niyeti, Avrupa Birliği bahanesiyle ulusal devlet yapısının yok edilmesi.... Siz bunları bırakıp, neden Cuma hutbelerinde duymaya alışık olduğumuz türden cümleler ortaya koyarsınız, anlamış değilim. Benim gibi pek çok Çankırılının da anlamadığını tahmin ediyorum. tahminimde yanıldığımı söylüyorsanız, gelecek seçimlerde sizi en azından Çankırı milletvekili olarak görme şansınız yok olur. İstanbul'dan veya bir başka yerden aday olursanız, onu bilmem. Saygılar.

Murat GÖNENÇ  sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 12/02/2005 :  11:47:12         
  Sayın vekilimizin yazısı gayetle yerinde tespitler içeren bir yazıdır. Bu yazısını Çankırı Araştırmaları sitesinde bizlerle paylaştığı için "ülkemizde bolca bulunan diğer bazı" pragmatist milletvekilleri gibi olmadığını ortaya koymuştur. Sayın Özdemir'e tekrar teşekkür ederiz.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 12/02/2005 :  20:20:25       
  Sayın Murat Gönenç
Yukardaki yazının sonunda,Mevlanın 7 öğüdünü iyi okumadınız galiba,aşağıdaki son dört öğüdü tekrar tekrar okumanızı rica ederim.
Saygılar.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol
Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol
Hoşgörüde deniz gibi ol
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol


Düzenleyen - izencirci on 12/02/2005 20:24:14

 sayfa başına git

MuratGonenc
Okur


Çankırı
5 Cevap
Gönderim - 13/02/2005 :  11:11:23     
  bu yazı silinmiştir. Lütfen kurallara uygun yazınız.

Murat GÖNENÇ  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 13/02/2005 :  11:19:32       
  Yeniliğe Doğru

Her gün bir yerden göçmek
Ne iyi

Her gün bir yere
Konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan
Akmak ne hoş

Dünde beraber
Gitti cancağızım

Ne kadar söz varsa
Düne ait
Şimdi yeni şeyler
Söylemek lazımMevlana Celaleddin Rumi

 sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye


Gent
373 Cevap
Gönderim - 13/02/2005 :  22:31:33       
  Sayın Gönenç
Hoşgörünüze sığınarak, şu anda zararda gibi gördüğümüz bu davranış biçimimizin uygulayabildiğimiz ölçüde ve başımızdan geçen olaylardan da ders alarak yine de bu kutsal davranış biçimini biz gelecek kuşaklara teslim edelim.
Yunus'un dediği gibi 'yaradılanı hoş gör, yaradandan ötürü'..
Sayın Hikmet Özdemir unuttuğumuz bir konuyu bize hatırlattı. Bu yazıdan bir satırda hatırımda kalır ve onu gerçekleştirebilirsem ne mutlu bana.
Dünyada kötülerin sayısı hiç bir zaman iylerin önüne geçemeyecektir. Kötüler ve kötülüklerin varolması bize iyiyi ve de iyiliklerin değerini bilmemizi hatırlatmaz mı ne dersiniz ?

 sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü231 Cevap
Gönderim - 14/02/2005 :  15:24:57       
  Harika bir yazı.Bir başka güzellik ise , Sayın Milletvekilimizin burnundan kıl aldırmadığından oldum olası şikayet ettiğimiz örneklere bakarak sade bir Çankırılı olarak bizlerle paylaşıyor olması.
Tamam partisine oy verir , ya da vermezsiniz ama kendisini çok iyi yetiştirmiş , inançlı , insani ve siyasi kariyeri bilinen özbeöz Çankırı'nın evladı olan bir insana lütfen kabalık etmeyelim.

 sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 17/02/2005 :  19:02:55       
  Bu türlü yazılar milyonlarca var.İnternette kıyamet gibi.Ginede yazıya bi şey demiyorum.Ama Milletvekilimiz şu elini kolunu sallayıp Ekümenim diye sululaşan küstah adamı veyada köşe bucak incil dağıtanları konu etse daha iyi olurdu.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye


Izmir
301 Cevap
Gönderim - 18/02/2005 :  10:12:23       
  Hasan Kardeş
Benim anlayamadığım veya anlamakta zorlandığım bir konuda bana yardımcı olurmusun?
1-Sen haklı olarak Çankırı daki bazı bürokratların(Özelikle Turizm il md.,Kültür Md.) ve Belediye başkanının burada tarşılan konularda cevap yazmadıklarını tekrar ediyorum;Haklı olarak eleştiriyorsun.
2-"Benim anlamadığım, anlamakta zorlandığım";Burada hemşehrileri ile bir şeyler paylaşan,yazan(Yazmalarını sen çok istiyorsun!); Milletvekiline,Meclis çalışanına"onu öyle değil böyle deseydin,bu yazılar milyonlarca var.şunu bunu konu etseydin, veya onu sen söyleme bırak filan-feşmekan söylesin" Kusura bakma veya bak! Hasan Kardeş ben senin mantığını anlayabilmiş değilim.
Bence sen kimin ne söylemesini,kimlerin konuşmasını,kimlerin konuşmamasını istiyorsan önceden sipariş ver.Seni belki bu şekilde mutlu edebilirler.
Çelişki sana yakışmıyor Hasan Kardeş,Tutarlı ol!
Saygılar bizden,

Hamiş:2.Dünya Savaşı 1946 da bitti.

 sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 18/02/2005 :  18:55:52       
  Zencirci Bey yorumunuz kibar , belli siz bilgili insansınız. Benim edebiyatım iyi olsa yazar olurdum.galiba meramımı iyi anlatamıyorum çelişki burdan.Bende size soruyorum ben bir yazı hakkında ne yazacağımı bi başkasına soracaksam nerde demokrasi. Ters veya düz veyada saçma bu benim görüşüm.Niye gerçeklerden rahatsız oluyorsunuz. Önemi olmayan konularda methiyeler yazılırken normal , hayati önemi olan konularda eleştiri olunca anormal.Bende bunu anlamakta zorlanıyorum.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

hikmet özdemir
Çankırı Milletvekili


ANKARA
35 Cevap
Gönderim - 22/02/2005 :  10:54:07       
  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ GENEL KURUL TOPLANTILARINDA ÇANKIRI İLİNİN SORUNLARI VE GÜNDEME GETİRİLMESİ, ARAŞTIRILMASI, CEVAPLANDIRILMASI GEREKEN KONULARI İLE İLGİLİ TUTANAKLARA GEÇEN BAZI ÇALIŞMALARIMIZ

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=9385&P5=B&page1=17&page2=17&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=9385&P5=B&page1=19&page2=19&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=13645&P5=H&PAGE1=15&PAGE2=&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=9545&P5=B&PAGE1=1&PAGE2=&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=9545&P5=B&PAGE1=7&PAGE2=&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=9545&P5=B&PAGE1=16&PAGE2=&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=9825&P5=B&PAGE1=7&PAGE2=&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=10785&P5=B&PAGE1=24&PAGE2=&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=11145&P5=B&PAGE1=6&PAGE2=&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=11865&P5=B&PAGE1=3&PAGE2=&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=11905&P5=B&PAGE1=7&PAGE2=&web_user_id=1538230


http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=12145&P5=B&PAGE1=6&PAGE2=&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=13545&P5=B&PAGE1=11&PAGE2=&web_user_id=1538230

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.birlesim_baslangic?P4=13585&P5=B&PAGE1=16&PAGE2=&web_user_id=1538230


http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak.sorgu_yonlendirme?Donemkod=&Yasama_yili=&Baslangic_Tarihi=&Bitis_Tarihi=&sorgu_kelime=hikmet+%F6zdemir

WWW.tbmm.gov.tr

 sayfa başına git

inandikli
Yetkili Üye


istanbul
176 Cevap
Gönderim - 29/03/2005 :  10:42:59       
  Sayın milletvekilimizi eleştirmek değil kutlamak gerek. Ayrıca bayram ve cuma hutbelerinde söylenenler insanlık namına olan ve nutuk olmayan sözlerdir. Değindiğiniz sorunlar hakkında konuşanlar yeterince çok. Ancak insani değerlerini yitiren toplumun zengin olması birşey ifade etmiyor.

Murat Karaca  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git