Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Prof. Hikmet ÖZDEMİR [Köşe Yazıları]
 
Özdemir Kanun teklifi verdi
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 30/12/2004 :  09:54:32        
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Milli Eğitim Temel Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifim ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur.27.12.2004

Gereğini arz ederim.

Saygılarımla


Prof.Dr.Hikmet ÖZDEMİR
Çankırı Milletvekili
Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve
Spor Komisyonu Bşk.V.

EKİ: - Gerekçe
- Kanun Teklifi


MİLLİ EĞİTİM TEMEL KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

Madde 1- 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 24.maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

Herhangi bir sebeple, İlköğretim okulundaki eğitimine ara vermiş olan öğrencilerden ilköğretimin 5.snıfını tamamlamış olanlar, Devletin yaygın eğitim kapsamında açmış olduğu genel, mesleki, teknik kurslara ve yetiştirici eğitim kurumlarına devam edebilirler. Bu gibi öğrenciler kurslarda veya eğitim kurumlarında okudukları müddetçe zorunlu eğitimlerine devam ediyor sayılırlar. Anılan kurumlarda 3 (üç) öğretim yılını dolduranlar ilköğretim okulu bitirme sınavlarına girme hakkını kazanırlar. Başarılı olanlara ilköğretim diploması verilir.

Madde 2 - Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3 - Bu kanunu Bakanlar Kurulu yürütür.

GEREKÇE

Bilindiği gibi , kesintisiz zorunlu eğitimi tamamlayamayanların sayısı önemli ölçüdedir. İllerin varoşlarından başlayarak ilçelere, kasabalara, köylere doğru inildikçe sekiz yıllık zorunlu eğitimini bitiremeyenlerin sayıları da artmaktadır. Aileler okuma ve okutma isteklerine rağmen; fakirlik, ulaşım, eğitimsizlik ve ekonomik sebeplerle çocuklarının zorunlu eğitimlerini tamamlatamamaktadırlar. Okumayan ve çalışmayan yaşı 14'ün üstüne çıkmış bir genç ailesinin koruyucu kontrolünden de bir hayli uzaklaşmış bulunmaktadır. Ayrıca bu çocuklar, bilgi sahibi olma, becerilerini geliştirme, meslek edinme, bir işe yatkınlık ve intibak etme kabiliyetlerini de zamanla kaybetmeye başlarlar.

Bu Kanun teklifi; zorunlu eğitim çağının dışına çıkmış olan ve eğitimleri yarım kalmış çocuklara yaygın eğitim kurumlarınca eğitimlerini tamamlama ve meslek edindirme imkanını sağlamaktadır. Yani zorunlu eğitim yaşında olduğu halde ilköğretim okuluna devam edemeyen öğrencilerin başı boş kalmalarını önlemek, öğrencilik özelliklerinin devamını sağlamak ve onları bir üst öğrenim için destek ve motife etmek amacını taşımaktadır.

Ayrıca söz konusu teklif; kesintisiz sekiz yıllık eğitimin sağladığı katkıları azami seviyelere çıkartacak ve bu kanunun uygulama sürecindeki aksaklıkların giderilmesi ve daha gerçekçi uygulanmasına dönük düzenleme getirmektedir. Böylece ilköğretim okulunu 5.sınıftan sonra değişik sebeplerle terk etmiş, okul dışında kalmış ve 3-4 yıl gibi uzun bir süre eğitim kurumlarından uzak kalarak karşımıza "tinerci çocuklar", "sokak çocukları", "köprü altı çocukları" olarak çıkan çocuklar bir müddet izinli sayılarak bir adaptasyon sürecinden sonra tekrar okuyabilme ve diploma sahibi olabilme fırsatına kavuşacaklardır.


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git