Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]
 
TABANDAN TAVANA
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 09/08/2004 :  14:10:13      
TABANDAN TAVANA
Nurettin DERELLİ
8 AĞUSTOS 2004 Güzel günlerden birisini yaşıyoruz. Tuz Günü Şenliği için taşrada yaşayan hemşehrilerimiz günün adına programlarını iptal edip Çankırı için, memleketi olan Çankırı için yeni bir program yapıyor, bin bir hayalle memleketini görmeye geliyor. Eşini dostunu ziyaret etmeye geliyor, anne ve babasının gönlünü almaya geliyor. Bu hayallerini bir güne sığdırmaya çalışıyor ve sığdırdığı gibi arta kalan zamanda da büyüklerini ziyaret edip ellerini öpmek için Devletimizin gururla bahsedilecek hizmetlerinden birisi olan Güçsüzler yurdunu ziyaret ediyor, içerisinde geçmişine takılı büyüklerimiz yaşam sürseler de kadirşinas Çankırılı hemşehrilerimizin adeta seferber olup kendi adlarına teşrifatını yaptığı o muhteşem odalarında mutlu yüzlerini görmek onu mutlu ediyor. Ancak burada bir eksiklik görüyor, bu güzel yüzlü, güzel yürekli insanlarımızın geriye kalan ömürlerini geçmişine takılı yaşamdan kurtarma ile bir çaba sarf edilmediğini görüyor. Ne bileyim bu güzel insanlarımızın elbette her birinde ayrı ayrı bir cevher mutlaka bulunacaktır. Öyle ya koca bir ömrü evinde oturarak, caddede sokakta tur atarak geçirmediler ya, mutlaka geçimleri için bir şeyler ürettiler. Mutlaka bir alanda yetenekleri olmalıdır. Onun için bu yeteneklerini ortaya çıkaracak iyi yetişmiş uzmanların burada istihdamı gerekmeyecek midir? Bu güzel insanlarımızın bu boşluğunu giderme de Devletimizin bir görevi olmalıdır.

Bununla da kalmıyor, memleketi hakkında bildiği tarihi bilgisini yenileme ve geliştirme adına müzesine gidiyor. Aman Allah’ım bu nasıl bir müze, güçsüzler yurdunun yanında dizaynı tamamen bozuk, bu yerleşim karşısında şoka giriyor. Tabandan tavanına kadar hilkat garibesi bir düzenleme, nasıl şoka girmesin, Avrupa da bir ömür tüketmiş insan istemese de Avrupa’daki müzelerle ilimiz müzesi arasında kıyaslama yapıyor, bırakınız bir binanın üçüncü katındaki bir müzeyi, o güzelim tarihi kaynakların sergilenişi hangi zevkin ürünüdür uzun süre tartışılması gerekir.

Kaleyi ziyaretinde kuş bakışı memleketini seyretmek gönlünü rahatlatıyor, çocukluk anıları tazeleniyor, bir bir anlatıyor arkadaşlarına geçmişini, anlatırken de o günleri yaşarcasına hayale dalıyor, gözleri donuklaşıyor, derinlere dalıyor. Anılar bir bir patlıyor dudaklarından, o bitiriyor diğeri başlıyor. Bir anda yüreği burkuluyor Kale! Kalemizin düzeni böyle olmamalı diyor, hiç mi bu memlekette adam gibi bir peyzajcı olmaz? Elbette var diyoruz adam gibi peyzajcılarımız var ! ama hangi yetkili bu kişilere görev verecek ki adam gibi buranın peyzajını yap diye!

Grup halinde iniyoruz merkeze, her birinden bir mırıldanma Belediye diyorlar, ne olmuş ki belediye diye karşı cevaplar çıkıyor, ne olacak seçiminden üzerinden beş ay geçmiş halen bir kıpırdanma yok diyor bazıları yine cevap geliyor EE ! sayın başkan halen ısınma evresinde hele bir ısınsın görün siz başkanı kimse tutamaz alimallah! Diğeri cevap veriyor olacak oğlak! misali. Gülüşmeler arkasından geliyor. Birileri yine cevap veriyor hele biraz bekleyin hayali suyumuz bir gelsin umuyorum bu düşünceleriniz değişecektir. Diğeri hemen soruyu patlatıyor yetmiş kilometre kolay mı aşılır. Vatandaş beş milyon kişi için yetmiş kilometreyi aştı ama halen sorunlarını gideremedi elli bin kişi için öncelikle kaynak nerede? Kaynağı buldun diyelim rampa yukarı suyu nasıl tırmandıracaksın? İzahını yapabilecek var mı aranızda. Cevap geliyor bir diğerinden ben mühendis değilim ama mühendis arkadaşlarıma sordum ilgi bu ya ! bu fikri ileri süren Çankırı mühendisleri mutlaka aşarlar bu sorunu diyorlar. Bu defa yanaklarda ufacık bir gülümseme....

Evet bir Çankırı ziyareti ve izlenimleri. Yenisi gelecek yıla olması dileğiyle.
Nurettin Derelli

Recep Cirik
Yetkili Üye


Gent
373 Cevap
Gönderim - 12/08/2004 :  14:47:14       
  Sayın Derelli
Yorumuzua yorum yapmak ne haddime..
Öncelikle Selam, sevgi ve saygılar sunuyorum.
Tuz Hakkı Günü'nün biz leri biraraya getirmesi ve dostluklarının gelişmesine vesile oldu.
Gelenler hakkını aldı.
Gönlü kırık ve çıkık olanlar zamanla Tuz hakkında biraraya gelecekler.
Bıkık olanların ise çaresi yok :)
İleride Çankırı üzerine yazmaya devam edeceğiz.

 sayfa başına git

Fazlı
Cansati.Org Denetçisi


İSTANBUL
52 Cevap
Gönderim - 12/08/2004 :  15:46:35       
  Ben İstanbuldan Çankırıya yılda ortalama 3-4 defa gidiyorum.Ya Cenaze oluyor,yada Düğün gibi davetlere katılıyorum. Fakat 08.AĞUSTOS.2004 tarihinde siz kıymetli büyüklerimizle yüz yüze görüşmek konuşmak doyumsuz sohbetlerinize katılmak çok zevkliydi önümüzdeki yılda tekrar biraraya gelebilmek dileğiyle saygılarımı sunarım.

Fazlı BOZ  sayfa başına git

ademiroz
Yetkili Üye


istanbul
121 Cevap
Gönderim - 12/08/2004 :  19:02:31       
  Sayın Derelli, Tuz Hakkı Şenliği'nde olamadık ama bu güzel yazınızla o günü bize yaşattınız. Teşekkür ederim

 sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 12/08/2004 :  21:38:04       
  Ben katılamadığım için sizlerin izlenimlerini okuyarak bilgi edindim.İnşallah bu güzel organizasyonda seneye bizlerde olur bu yılkiyle beraber o hakkı alırız.

Hasan BAKIR  sayfa başına git

derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 18/08/2004 :  11:56:46       
  SAYIN ÇANKIRI VALİMİZ GÜÇSÜZLER YURDUNU ZİYARET ETMİŞLERDİR. (kaynak:KİMİM.COM 18/08/2004 TARİHLİ YAYINI.)

HABER KOPYASI YAZI DEVAMINDADIR. BEKLEYELİM GÖRELİM ZİYARET SONUCUNDAN YAPILACAK ÇALIŞMALARI TAKİP EDELİM. sAYGILARIMLA. N.DERELLİ

alıntı:
Pazar günü 21.00 sıralarında ilimiz de bulunan huzur evini ziyaret etti.
Huzur evi sakinlerinin bir kısmının uyumuş yada odalarına çekilmiş olanları rahatsız etmemek için, istirahata çekilmeyenlerle birlikte dinlenme salonuna geçerken, sessizliğe özen gösterdi.
Buradaki huzur evi sakinleriyle samimi bir havada sohbet eden ÖNER, huzur evinin büyütüleceğini ve tek kişilik odaların da yapılacağı müjdesini verdi.
Huzur evi sakinlerinin istirahatını da düşünerek ziyaretini kısa tutan Vali ÖNER , iyi dilekleriyle huzur evinden ayrıldı

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git