Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]
 
SİL BAŞTAN
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 06/07/2004 :  09:30:18      
SİL BAŞTAN

İlimize Üniversite kurulmasının gerekliliğini geçmiş tarihlerde değişik boyutları ile “Yerel Basınımızdan Karatekin Gazetesinde” birden fazla gündeme getirdim. Bu çalışmam meyvesini nihayet verdi ve konu Çankırı’lının gündemine oturmuş olmalı ki diğer bir kardeşimiz "hemşehrimiz” konuyu sahiplenerek daha akademik bir çalışma ile mevcut durum ile geleceğe ışık tutma adına bir çalışma yaparak halkın desteğinin daha da artmasına vesile oldu. Yani artık birden çok kişi bayrağı eline aldığı için bendeniz artık üniversite konusunu gündemime almaya gayret göstermekteyim.

Gelişmelerden izlediğim kadarı ile Çankırı’mıza Üniversite açılması için verilen uğraşlar sonucu alınan tavizler Gazi Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi arasında gizli bir rekabete dönüşmüş gibi görünsede bana göre Çankırı’ya Üniversite kurulması olayı tıpkı Türkiye’nin Avrupa Birliğine girişteki verdiği mücadeleye benzemektedir. Zira her zaman Çankırı’lı alt yapımız hazır demesine rağmen başkaları tarafından şu eksiğinizi de tamamlayın o zaman açalım diyenlerden birisi son anda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bir balans ayarı ile bu dönem Rektörlük görevinden alınması ile yapılan çalışmalar sil baştan olayına dönüverdi.

Evet hemşehrimiz Rıza Ayhan Gazi Üniversite Rektörlüğü için yapılan seçimde rakibine 698 oyluk bir fark atmasına rağmen Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ikinci sıradaki Sayın Kadri Yalmaç’ı atayıverdi. Haliyle ilimize Üniversite açılması için uğraş verececeğini ve hatta geçen yıl Haziran ayının 28’nde Çankırı Yaran Grubu ile Gazeteciler Cemiyetinin müştereken Çankırı’da düzenlediği “Toplumsal Kalkınmada Üniversitelerin Önemi” konulu panele katılan Sayın Rektör Rıza Ayhan kürsüye çıkarak bu ile iki fakülte bendene size helal olsun beyanında bulunmuştu. Değişik tarihlerde Sayın Millet Vekillerimiz ve belirli bir heyetle ziyaretlerine gidilmiş fakülte kurulması hakkında görüşmeler yapılmış; son çıkan haberlerle de Gazi Üniversitesinden gelen bir heyetle Çankırı’da yapılan Özürlüler Okulunun gezildiği ve burasının Fakülte yapılmasına elverişli olduğu yönünde idi.

Hepimiz geçmiş uygulamalardan gördük ki bazı kararlar kişilere bağlı olmaktadır. Şimdi Sayın Rıza AYHAN görevinden ayrıldığına göre yerine gelen Sayın Rektörün bakış açısı ne olacaktır.

Zaten düne kadar üniversite açılması için her zeminin hazır olduğu yönünde gayret gösteren Çankırı’lılara Sayın Başbakanımız Çankırı’yı ziyaretinde bu düşünceyi halkın kafasından silme adına önce fakülte açılmasının gerekliliğini savunmuş, halk bu defa fakülte açılması yönünde gayret göstermeye başlamış ve belirli bir mesafe almışken aniden rektör değişimi kafaları yeniden karıştırmaya başlamıştır. Onun için diyorum ki Avrupa Birliği ile Türkiye’nin uğraşı ne ise YÖK’le Çankırı’lıların Üniversite için uğraşısı da içerik yönüyle ayrı olsa da yöntem yönüyle aynı duruma gelmiştir.

Umuyor ve diliyorum ki başka bir aksilik çıkmaz bu defa fakülte peşine koşturulan Çankırı’lılar gün uzatmaları ile ileride hayallerinin sükutuna uğramazlar.

Nurettin Derelli

makav
Çankırı Gönüllüsü202 Cevap
Gönderim - 09/07/2004 :  21:21:39     
  Demokrasiye evet tabiki.
Ama Rıza AYHAN'ın 2. sıradaki adayla arasındaki fark nerdeyse uçurum.
Peki , nasıl oluyor şimdi de böyle bir atama gerçekleşiyor anlamadım.
O zaman seçime gerek yoktu.

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git