Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]
 
KAPALI YOLLAR
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Önceki Konu  
derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 27/06/2004 :  11:49:06      
KAPALI YOLLAR

27 Haziran 2004, tarihte yerini alacak önemli günlerden birisi. Geçmiş yıllarda da ülkemizi birçok devlet büyükleri ziyaret etti. Cumhurbaşkanları, krallar, kraliçeler, ama böylesi yolların kapatıldığı, adeta dışarıya çıkma yasağı getirildiği günleri Türk insanı yaşamadı, yaşattırılmadı. Krallar, Kraliçeler, Cumhurbaşkanları Ülkemize geldi, Özellikle de başkentin Ankara oluşu sebebiyle Ankara’ya geldiler. Bu zatı muhteremlerin her Ankara’ya gelişinde halk gelen zevatın geçeceği yollara (Protokol) dizilir, alkışları ile sevgi gösterisinde bulunurdu. Ama 27 Haziran’da gelen konuğa böylesi bir uygulama yapılmadı, halka gösterilmemek için Devlet olağanüstü bir gayret gösterdi. Gerçi halkta ta görebilmek gibi bir gayret yoktu. Türk Halkı da bu ziyarete soğuk baktı. Daha bir yıl öncesinde hudut komşularımızda istenmeyen, zaman zamanda insanlık dışı olan olaylara tanık olmuştu. Dünyayı özgürleştirme hevesine kapılan birisi en ağır silahları ile bir devlet halkını yok etme egosu ile hareket etmiş ve o kişi bu gün bizim misafirimiz oluvermişti.

Türk insanı tarihinden gelen töresi gereği misafirini severdi. Bu misafirini de elbet sevmek durumunda idi. Ancak, Uçak hızıyla 17 saatlik bir mesafeden gelen konuk, korku içinde idi, yüzlerce korumasını ve bununla birlikte araç ve gereçleri ile günler öncesi Ankara ve İstanbul’a yığdırmış, adeta bu şehirleri abluka altına aldırmıştı. İnsanlarımız bu iki şehirde bir iki gün yasaklılar grubuna alınmış seyahat etme özgürlükleri oldukça kısıtlandırılmış, sokak ve cadde sıkıyönetimi uygulamasına benzer uygulamalara duçar bırakılmıştı.

Türk insanı kendi ülkesinde, bu uygulamalara layık mı idi ? Evet Türk insanı konuğunu her zaman sever ve konuklarına yemez yedirir, giymez giydirir misali çok büyük bir özveride bulunur. Ama bu misafirine niçin böyle bir uygulama yaptırıldı ? Misafir mi bu uygulamaya layık görüldü? Yoksa Türk insanı mı? Adeta bu uygulama ile Türk insanı kavram kargaşasına dönüştürüldü.


Ülkesine misafir olarak gittiğimizde kendimiz dahil eşyalarımız didik didik aranmadı mı? Uygulama yapacağız diye havaalanlarında saatlerce bekletilmedik mi? Şimdi onlar bize misafir olarak geldiler uçaklar dolusu insanı ve malzemeleri ile hangisi orada uygulanan benzeri bir uygulamaya maruz bırakıldı.?

Evet, Bu gün 27 Haziran 2004’ü İleriki yıllarda tarih kitaplarımızda okuyacağız, Çocuklarımıza okutacağız, bakalım bu olayları yaşayan insanlarımız ile tarihçilerimiz eserlerinde nasıl değerlendirecekler? Konuyu ileri boyutları ile yazmıyorum zira herkes günü birlik yaşamakta ve değerlendirmekte?

Üst başları arananlar ile iltifat görenler arasındaki fark! Üstelik aman misafirimizin kılına zarar gelmesin diye gösterilen insan üstü gayret! İnsanlığa kendini adamış bunca gelmiş geçmiş hangi bilim adamına gösterilmiş ki! Görmüyor musunuz? İstanbul Büyükşehir belediye cadde ve sokakları sil baştan yeniden yapmadı mı? Ama Ankara Büyük şehir belediye başkanı protokol yollarını daha önce yaptığı için bu yola gitmedi ancak bir eksiklik bıraktı, yolları bol köpüklü su ile yıkatmadı! Bu gün ev halkımı Ankara Altın parka götürecektim, Yenimahalle ilçesine bağlı bir semtte oturduğum için protokol yoluna çıkmam gerekiyordu ki karşı tarafa (Siteler) tarafına geçebileyim. Maalesef bu hevesimi misafirimiz kursağımızda bıraktı. Yani bir günlüğüne de özgürlüğüm kısıtlandı, arzumu gerçekleştiremedim. Cumartesi günü Çankırı’ya gidip gelecektim. Akşamüzeri Esenboğa yolu kapatılacağı için belki dönüş yapamam diye bu düşüncemden de istemeyerek vazgeçme durumunda kaldım. Yani anlayacağınız bu sıcak havada bir günlük de olsa ev hapsindeyim. Kafam yasaklı olmayan yollardan hangi piknik alanına ulaşabilirimle meşgul.

Nurettin Derelli

Recep Cirik
Yetkili Üye


Gent
373 Cevap
Gönderim - 27/06/2004 :  13:45:43       
  Değerli Nurettin Bey
Hayatta hiç bir konuda karamsar olmayın.
Belki böylesi daha hayırlı olur.
8 Ağutosta nasip olursa tekrar buluşur ve bunun stresini atarız.
Bu arada güzel bir pazar gününe köşe yazısı yazma fırsatı da bulmuş olursun.
Kapanan yollar gönül yolları olmasın.
Diğer yollar bir gün olur açılır.
Sağlıklı günler dilerim.

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git