Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Ahmet GÜLÞEN [Köþe Yazýlarý]
 
Yatırımları Takip Ediyoruz [Analizler]
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 17/08/2004 :  13:40:15        
Çankırı Yatırımlarını Takip Ediyoruz
Ahmet GÜLŞEN
Mali Müşavir

Çankırı Cumhuriyet tarihinde ne devletten ne de işdünyasından yeterince ilgi göremedi. Bunu anlamak için şöyle şehrin sokaklarında dolaşmak, bir iki uzak köye gitmeye çalışmak yeter. Hala su sorunları, yol sorunları varsa, gencimiz şehrinde istihdam edilemiyorsa bu Şehre Devletin eli pek uzanmıyor demektir. Bir seri takip edecek yazılarımızda şehrin yatırımlardan aldığı paylar analiz edilecek, kalkınmamışlığımızı bir kez de rakamlarla göreceğiz. Ama her zaman bir umut ve iyimserlik içinde kamu ve özel sektör yatırımlarını takip edeceğiz.

Kimi zaman rakamlardan öte yapılan yatırımlar hakkında daha detaylara girip direkt ilgililerinden, ilk kaynaklardan verilerle, bilgilerimizi zenginleştirecek yatırımların akıbetini hep birlikte sorgulayacağız.

Bu yazılarımıza sizler de cevap/yorum şeklinde katkıda bulunmalısınız. O zaman yatırımları takip ve Şehre sahiplik bir anlam kazanacaktır.

Ahmet GÜLŞEN

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 17/08/2004 :  14:39:09         
 
İlk 5 ayda yatırım teşvik belgelerinin Şehrimizdeki sektörel dağılımı ve diğer şehirlerle bir kıyaslama

Hazine Müsteşarlığınca ilk 5 ayda (Ocak – Mayıs 2004) Çankırı’ya MADENCİLİK- İstihraç ve İşleme 1, İMALAT-Dokuma ve Giyim 2, Lastik-Plastik 1, Kimya 2, Madeni Eşya 1, Pişmiş Kil ve Çim.Ger. 1, HİZMETLER-Ticaret 1 olmak üzere toplam 9 adet Yatırım Teşvik Belgesi verilmiş olup, bu belgeler kapsamında 11,987,225 milyon TL: yatırım öngörülmüştür. Söz konusu yatırımlar 1,389,000 USD döviz kullanımı ile 714 kişi istihdama imkan sağlamıştır.

Bu verilerin diğer şehirlerle kıyaslaması sonucu Çankırı’nın toplam 9 adet teşvik belgesi ile (şehir başına) ortalama 21 adet teşvik belgesinin düzenlendiği şehirler sıralamasında ilk 30’da yer aldığı görülmektedir. Çankırı 714 kişi ile yatırım teşvik belgesi kapsamında yaratılan istihdam sıralamasında yine ilk 30’un içinde yer almaktadır.

Daha detay bir analize buradan girmek mümkün değildir. Ancak yakın zamanda, vaktimiz müsait oldukça daha farklı göstergelerle analizlere devam edeceğiz.

Hazine Müşteşarlığınca düzenlenen Yatırım Teşvik Belgesi verilerine göre Çankırı’nın yukarıda görülen resmi bir bakıma gelecek için yeşil ışık yakmaktadır. Ne dersiniz.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 17/08/2004 :  16:45:52         
  İktidara oy vermek payımızı artırmadı

alıntı:
09.07.2004 karatekin gazetesinden özetle,

2003 yılında yapılan seçimlerle Çankırı’dan tulum çıkartan Ak Parti iktidarı döneminde Çankırı, 57. hükümet dönemindeki yatırımın yarısını bile alamadı.

Resmi gazetede yayınlanan Kamu Yatırımlarının sektörel dağılımına göre 57. hükümetin iktidar olduğu dönemde kişi başına 28 milyon TL. yatırım alan Çankırı Ak Parti iktidarıyla geçilen 2004 yılında kişi başına 16 milyon TL. yatırımla 81 vilayet arasında sondan 3. oldu. Çankırı’yı sırasıyla Bayburt ve Siirt izledi.

Özetle;
57. hükümet, 1999 yılı, 8,000 milyar TL, kamu yatırımı, 38. sıra
57. hükümet, 2000 yılı, 14,310 milyar TL, kamu yatırımı,
57. hükümet, 2001 yılı, 3,314 milyar TL, kamu yatırımı, sondan 2. sıra
57. hükümet, 2002 yılı, 37,557 milyar TL, kamu yatırımı, 40. sıra
58. hükümet, 2003 yılı, 18,731 milyar TL, kamu yatırımı, 57. sıra
58. hükümet, 2004 yılı, 4,764 milyar TL, kamu yatırımı, sondan 3. sıra

Türkiye genelinde AK parti oylarının arttığı 10 vilayetten birisi olan Çankırı aynı partinin iktidarı döneminde en cimri davranılan 3 vilayetten biri oldu.


Yukarıda Çankırı'da yayınlanan Karatekin Gazetesinde (Resmi Gazete kaynaklı) bir haberi okudunuz. Çankırının Kamu yatırımlarından aldığı payı konu eden haberden çıkan sonuç, Çankırı'nın iktidar partisine oy vermekle de kamu yatırımlarından gereken payı alamadığını göstermektedir.

Sözkonusu yazının daha iyi anlaşılması için aşağıdaki bilgileri ilginize sunuyoruz.

Genel seçimlerde hükümetler dönemi itibariyle alınan oy oranları;

57. hükümet, Çankırı’nın iktidar partisine verdiği oy oranı 38,04
58. hükümet, Çankırı’nın iktidar partisine verdiği oy oranı 49,84

İlgili dönem Milletvekilleri;

57. Hükümet dönemi Çankırı Milletvekilleri
MHP, Hakkı DURAN - iktidar partisi (koalisyon) (plan bütçe komisyonu)
MHP, İrfan KELEŞ - iktidar partisi (koalisyon)
SP, Hüseyin KARAGÖZ - ana muhalefet (plan bütçe komisyonu)

58. Hükümet dönemi Çankırı Milletvekilleri
AKP, Hikmet ÖZDEMİR - iktidar partisi
AKP, İsmail ERİCEKLİ- iktidar partisi
AKP, Tevfik AKBAK- iktidar partisi

umarım sayın vekiller dönemlerinde Çankırı'nın yatırımlardan aldığı paylar hakkında bizlere daha geniş bilgi verirler.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 30/08/2004 :  11:16:47         
  Çankırı Valiliği yeni bir organize sanayi bölgesi planlıyor: ÇANKIRI YAKINKENT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

alıntı:
Çankırı Valiliği Resmi Web sitesinden alınan haber metni:
Sayın Valimizin destek ve talimatlarıyla Çankırı-Ankara Devlet Karayolunun üzerinde YAKINKENT adıyla II. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ kurulması çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmalar sonucu gerekçeli bir rapor hazırlanarak, Valiliğimizin uygun görüşü ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na yazılmıştır.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

HÜSEYİN YAKAR
Üye


ÇANKIRI
4 Cevap
Gönderim - 30/08/2004 :  18:11:38       
  DEĞERLİ ÜSTADIM ŞU ANA KADAR AKP İKTİDARI OLARAK HİÇBİR ŞEYLERİNİ GÖRMEDİM. HALA BİR ANLAM VEREMİYORUM.ÇANKIRI İKTİDARA ÇOK ŞEYLER VERDİ.HERKES KENDİNE GELİP ÇANKIRI DEMELİ

 sayfa başına git

Hakkı Duran
21. Dönem Çankırı Milletvekili


Ankara
308 Cevap
Gönderim - 02/09/2004 :  20:41:33       
  YATIRIMLAR VE OSB’LER

Çankırı Merkezde yeni bir Organize sanayi bölgesi kurulması için bir girişim başlatıldığını yazıyorsunuz. Bu haber memnuniyet vericidir. Ancak bu haberiniz çerçevesinde OSB’ler konusunda bazı hatırlatmalar yapmayı gerekli gördüm.

57. hükümet döneminde bu konuda ilk olarak Korgun OSB’nin arıtma tesisi tamamlanmıştır ki, önemli bir iştir. Buna paralel olarak iki girişimimiz olmuştur. Birincisi ÇERKEŞ Organize Sanayi Bölgesidir ki, programa alınmıştır. OSB kurmanın en çok mücadeleyi gerektiren aşaması, yer seçimi sürecidir. Meteorolojiden DSİ’ye, askeriyeden orman idaresine kadar 22-23 kuruluşun uygun görüş belirtmesi gerekiyor. Bundan önce DPT’nin programa alması lazımdır ki, üç ortaklı bir hükümet kompozisyonunda zorluk derecesi tahmin edilebilir. Sonuç olarak Çerkeş OSB’yi o zamanki Müteşebbis heyet ve Çerkeş Belediye Başkanı olan Şükrü Tarhan Bey ile birlikte bütün süreci tamamlayarak yatırım programına aldırmış idik. Bunca çabaya ve aşılan engellere rağmen, daha ileri aşamalara geçiş bir türlü olamamaktadır. İlgililerin gelişme potansiyeline sahip ve istihdam yaratacak bir proje olan Çerkeş OSB’ye destek vermesi son derece hayatîdir. Zaten, Çerkeş’e yatırımcıların ilgisi bir hayli fazladır.

İkincisi, girişim yapmakla beraber, DPT’den geçiremediğimiz Şabanözü OSB projesidir. Ancak, o konuda da pes etmeyip yetkilileri ikna ederek, yer seçimi hususunda ilgili kuruluşlara yazı yazarak zaman kazanma yoluna gittik.O dönemin Şabanözü Belediye Başkanı ki şimdi de başkandır; Ali Çapcı bey, gerçekten konuyu iyi takip ederek bir yere getirmiştir. Öğrendiğim kadarıyla 1 Eylül 2004 itibariyle yer seçimi işlemleri olumlu olarak sonuçlanmıştır. Bütün emeği geçenlere bir Çankırılı olarak teşekkürlerimi sunarım.Teşvik yasasının cazibesi kaybolmadan Korgun,Çerkeş ve Şabanözü’nde mesafe alınması en büyük temennimizdir.

2- Karatekin Gazetesi’nden alıntı yaptığınız karşılaştırmalı tabloda 2001 yılı ile ilgili bir hata olması gerekir. 2000 Orta depremi sebebiyle Çankırı’ya sağlanan katlamalı ödenekler kanaatimce bu tabloda yer almamaktadır. Dikkate alındığı taktirde, 2000 ve 2001 yılları için ilimizin ilk sıralarda yer aldığı kanaatindeyim.

3-Uzun yıllardır devam eden dış borç-iç borç sarmalında bütçedeki yatırım ödenekleri oranı, her yıl biraz daha düşmektedir. Asıl handikap buradadır. Projeleriniz ne kadar güzel olursa olsun, finansman konusundaki problemler çözülmedikçe bir anlamı yoktur. Yakında bütçe ile ilgili bir değerlendirme yapmayı düşünüyorum.

Hakkı DURAN  sayfa başına git

Omer Saglam
Çankırı Gönüllüsü161 Cevap
Gönderim - 07/09/2004 :  17:16:23       
 
Geçtiğimiz hafta sonu Çankırı'da idim. Belediye seçimlerinin üzerinden çok az bir süre geçtiğinden yeni başkanın hangi hizmetlere imza atacağını kestirmek mümkün olmadı. Çünkü kısa da olsa geçen süre zarfında herhangi bir belediye yatırımı olmamış. Bize anlatılanlar eğer doğruysa hiç de hoş şeyler değildir. Ben bize anlatılanların yanlış olduğuna inanmak istiyorum. Nedir onlar derseniz, en başta belediye de müthiş bir bürokrat kıyımının yapıldığı gelmektedir. MHP'li Belediye Başkanı tarafından göreve getirilen belediye bürokratlarının büyük bölümünün tasfiye ve pasifize edildiği ve bu sebeple bazı gerginlikler yaşanmakta olduğu konusunda iddialar mevcut. Ayrıca Sayın Belediye Başkanı'nın kendisine 4-5 tane özel koruma tahsis ettiği şeklinde bir iddia daha var. Bu iddiaları ileri sürenler genelde MHP'ye oy vermiş kişiler olduğundan biz bunlara ihtimal vermek istemedik. Ancak bu bilgilerin doğru olma ihtimali de var tabiki. Çünkü burası Türkiye. Belediye başkanı eğer ortaya çıkar da bu konuda bir açıklama yaparsa sanırım yerinde bir davranış yapmış olur.

İkinci önemli bir konu ise şu anda belediyenin tek yaptığı şeyin, sağlıklı bir araştırma yapmaksızın belediye bütçesinden halka yiyecek ve yakacak yardımı yaptığı yönündeki iddiadır. Sayın Belediye Başkanı'nın bu konuda hassas olması, eğer mutlaka yardım yapılacaksa bu yardımları ehline yapması, hele hele yandaşlarına yardım yapıyor görüntüsü vermemesidir.

Kanaatimizce belediyelerin görevi, halka sosyal yardım sağlamak değil, mümkünse işsizlere ibtihdam sahası yaratmak,bunun için de yatırımcı kuruluşları illerine çekmek, onların yatırımlarda bulunmaları için bedava arsa sağlamak, sanayi bölgelerinin alt yapı eksikliğini gidermek gibi hizmetler olmalıdır. Tabiri caizse insanlara balık ikram etmek değil, balık tutmasını öğretmektir. İftar çadırlarında boy gösteren siyasileri görmekten artık bıktık usandık. keşke şu iftar çadırlarına hiç ihtiyaç olmasa. Belediye Başkanlarının en önemli görevi, yönettikleri şehrin meydanlarını iftar çadırlarıyla donatmak değil, vatandaşları iftar çadırlarına mecbur ve mahkum etmemektir. Siyasilerin görevi ise iftar çadırlarında gerdan kırarak halk adamı görüntüsü vererek takiyye yapmak değil, ülke insanının refah seviyesini yükseltmek olmalıdır.

Sayın Dinç,

Şunu iyi bilin ki; size oy vermiş seçmenleriniz bile artık sizden umudunu kesmiş görünüyorlar. "Belediye Başkanı'ndan başka hiç bir beklentimiz kalmadı Çankırı'nın su sorununu çözsün yeter" diyorlar. Ayrıca size oy verenlerden "Eski yönetimler Belediye'yi bir sürü borcun altına sokup gitmişler. Bu durumda yeni yatırımlar nasıl yapılacak?" diyenler de oldu. Ancak ben, yine de halka rastgele bedava gıda ve yakacak dağıtmak yerine bütün imkanlarınızı yatırımlara kanalize etmenizi öneririm. Güldürcek Barajı'nın suyunun sağlık açısından problem yaratacak özelliklere sahip olduğu söyleniyor. Eğer doğruysa Çankırı için başka su kaynakları bulmak zorundasınız demektir. Zira Çankırı'ya gelip gittikçe çorak ve kireçli su içmekten sağlığımızı kaybetmek üzereyiz bilesiniz.

Milletvekillerine gelince;
Ne yaptıklarını galiba kimseler bilmiyor. Şahsen ben, yaklaşık iki yıldır TBMM kürsüsünde şöyle gümbür gümbür konuşan, kanun teklifi veren ve Çankırının sorunlarını TBMM gündemine taşıyan bir vekile rastlamış değilim. Sayın Özdemir, bundan 5-6 ay önce yazmış olduğum açık mektuba en kısa zamanda cevap vereceğini söyledi ama bugüne kadar herhangi bir cevap verme lütfunda bulunmadı. Herhalde seçim zamanının gelmesini bekliyor olmalı. Ancak o zaman geldiğinde cevabı kendileri değil, oylarımızla biz vereceğiz! Tevfik bey ise tanıyıp sevdiğim bir kişi olmakla birlikte ne yapıp ettiğini hiç bilmiyorum. Hâlâ petrolcülük ve galericilikle mi meşgul yoksa. Zira ortalarda pek göremiyoruz. Sayın Ericekli'yi ise galiba hiç tanımıyorum. AKP, "Belediye seçimlerinde iktidar partisine oy verin ki; şehrinize daha kolay yatırım gelsin şeklinde" propaganda yaparak Çankırı'nın oylarına bir nevi ipotek koydu. Ancak bugün gelinen noktada Çankırı unutulmuşluğun ve geri kalmışlığın acısını yaşamaya hâlâ devam ediyor. Hem de en derininden.

Ömer Sağlam

 sayfa başına git

aakoc
Okur


istanbul
15 Cevap
Gönderim - 21/09/2004 :  12:07:11       
  Yeni OSB hakkında...

Çankırıda yeni OSB nin yerini külliyen reddediyorum..Korgun OSB deki tesislerin ve oradaki yatırımların çöpe gitmesinden başka hiçbir anlamı olamaz bunun...Zaten şu anda orada tesisi olanlar uzaklığından dolayı bir dünya sıkıntı yaşıyorlar. Birde farklı bir yerde hiçte luzumu yokken yeni bir planlama yapılırsa Korgun OSB nin bitişi imzalanmış olur..Yeni bir mahal planlanacağına Korgun OSB nin rantabl olmasına çaba harcanmalı...Masa başındaki, hayal alemindeki bürokratlar Korgun OSB de yatırım yapan birkaç kişi ile konuşsun ondan sonra bu tür şeylere karar versin...Birilerine şirin görünmek ve altına imza atmak kayfiyeti ile bu tür planlamalar yapılmasın..Milletin imkanlarını, "bir temel atışında butona basma" keyfi için kimsenin harcamaya hakkı yok...
Kaldı ki, KOrgun OSB alan olarak genişlemeye müsait bir zeminde kuruludur..

Ve Çankırıda farklı bir yerde yeniden OSB proğramı gerçekleştirilirse Korgunda zaten güç bela yürüyen tesisler çürümeye terk edilir...

Ha, kimin umurundaki...

 sayfa başına git

Hakkı Duran
21. Dönem Çankırı Milletvekili


Ankara
308 Cevap
Gönderim - 21/09/2004 :  18:44:29       
  YATIRIMLAR VE OSB’LER

Çankırı Merkezde yeni bir Organize sanayi bölgesi kurulması için bir girişim başlatıldığını yazıyorsunuz. Bu haber memnuniyet vericidir. Ancak bu haberiniz çerçevesinde OSB’ler konusunda bazı hatırlatmalar yapmayı gerekli gördüm.

57. hükümet döneminde bu konuda ilk olarak Korgun OSB’nin arıtma tesisi tamamlanmıştır ki, önemli bir iştir. Buna paralel olarak iki girişimimiz olmuştur. Birincisi ÇERKEŞ Organize Sanayi Bölgesidir ki, programa alınmıştır. OSB kurmanın en çok mücadeleyi gerektiren aşaması, yer seçimi sürecidir. Meteorolojiden DSİ’ye, askeriyeden orman idaresine kadar 22-23 kuruluşun uygun görüş belirtmesi gerekiyor. Bundan önce DPT’nin programa alması lazımdır ki, üç ortaklı bir hükümet kompozisyonunda zorluk derecesi tahmin edilebilir. Sonuç olarak Çerkeş OSB’yi o zamanki Müteşebbis heyet ve Çerkeş Belediye Başkanı olan Şükrü Tarhan Bey ile birlikte bütün süreci tamamlayarak yatırım programına aldırmış idik. Bunca çabaya ve aşılan engellere rağmen, daha ileri aşamalara geçiş bir türlü olamamaktadır. İlgililerin gelişme potansiyeline sahip ve istihdam yaratacak bir proje olan Çerkeş OSB’ye destek vermesi son derece hayatîdir. Zaten, Çerkeş’e yatırımcıların ilgisi bir hayli fazladır.

İkincisi, girişim yapmakla beraber, DPT’den geçiremediğimiz Şabanözü OSB projesidir. Ancak, o konuda da pes etmeyip yetkilileri ikna ederek, yer seçimi hususunda ilgili kuruluşlara yazı yazarak zaman kazanma yoluna gittik.O dönemin Şabanözü Belediye Başkanı ki şimdi de başkandır; Ali Çapcı bey, gerçekten konuyu iyi takip ederek bir yere getirmiştir. Öğrendiğim kadarıyla 1 Eylül 2004 itibariyle yer seçimi işlemleri olumlu olarak sonuçlanmıştır. Bütün emeği geçenlere bir Çankırılı olarak teşekkürlerimi sunarım.Teşvik yasasının cazibesi kaybolmadan Korgun,Çerkeş ve Şabanözü’nde mesafe alınması en büyük temennimizdir.

2- Karatekin Gazetesi’nden alıntı yaptığınız karşılaştırmalı tabloda 2001 yılı ile ilgili bir hata olması gerekir. 2000 Orta depremi sebebiyle Çankırı’ya sağlanan katlamalı ödenekler kanaatimce bu tabloda yer almamaktadır. Dikkate alındığı taktirde, 2000 ve 2001 yılları için ilimizin ilk sıralarda yer aldığı kanaatindeyim.

3-Uzun yıllardır devam eden dış borç-iç borç sarmalında bütçedeki yatırım ödenekleri oranı, her yıl biraz daha düşmektedir. Asıl handikap buradadır. Projeleriniz ne kadar güzel olursa olsun, finansman konusundaki problemler çözülmedikçe bir anlamı yoktur. Yakında bütçe ile ilgili bir değerlendirme yapmayı düşünüyorum.


YENİ BİR GELİŞME:
Bu yazının yayınlanmasından sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden aldığım bilgiye göre, daha önce yer seçimi tamamlanıp yatırım programına alındığını ifade ettiğimiz ÇERKEŞ Organize Sanayi Bölgesi, 2005 Yatırım programına alınmış bulunmaktadır.Hızla gelişeceğini ümit ettiğimiz ve istihdam yaratacak bu yatırımın gerçekleşmesi her Çankırılıyı memnun edecektir.Bu hususta emeği geçenleri kutlar,akim kalmamasını dileriz.

Hakkı DURAN  sayfa başına git

cenk
Yorumcu


istanbul
48 Cevap
Gönderim - 21/09/2004 :  22:19:03     
  İlimiz Milletvekilleri susmaya devam ediyor. Zaten Belediye Başkanı da hiç konuşmuyor.

 sayfa başına git

aakoc
Okur


istanbul
15 Cevap
Gönderim - 22/09/2004 :  09:31:02       
  Ülkemizde doğru planlanmayan yatırımlar ,tıpkı kaçak inşa edilmiş gecekondu gibi zaman ve servet israf etmeye devam ediyor..Ülkenin her tarafına sırf "şirinlik" olsun diye tesis edilen OSB lerinin birçoğunda incin top oynuyor...

Bu planlamalar yapılırken hangi araştırmalar yapılır..İstihdam uzaklığı, istihdam kaabiliyeti, hammadde ulaşım, sevk ulaşım önemsenirmi?..

İş hayatında yaşayan ve bu meselelerle hem hal olmuş kişilerle konuşulurmu?...

Her isteyenin ayağı dibine OSB kurmak gibi bir keyfiyetimiz varmı?..

70 li yılların ortalarında planlanmış Korgun OSB nin geri kalmışlığının sebepleri araştırılmış mı?...

Bu sebepleri ortadan kaldırıp, Korgun OSB yi hakettiği yere ulaştırmadan yeni planlamalar yapmak yerinde mi?...

Kayseri de OSB sini bileniniz varmı?...Nasıl büyütülüp alan genişlettiklerini gören varmı?..

Bu işleri oyuncak oynar gibi yapmak yerine, sırf "planlamasında ben mi vardım?" diyerek Korgun OSB yi yoketmeye çalışmak doğru değildir...

Çankırı da yeni OSB zeminlerini planlamak , daha filizlenmemiş KOrgun OSB nin idamı olacaktır..

Birileri Çankırı ya Hayır etmek istiyorsa, önce Korgun OSB yi alan limitlerine kadar adam etmeli..Ve desteklemeli...

Yoksa,devletin malı ile, "şurayda bitane, burayada bitane" diyerek OSB serpiştirmek Çankırıya bir hayır sağlamayacaktır...

Ben bunu afedersiniz ama, "bilen ve yaşayan" biri olarak söylüyorum...

 sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 21/10/2004 :  11:34:06         
  6.02.2004- 30.09.2004 arası 5084 sayılı kanun ile ilgili son gelişmeler

Yatırım adedi: 18
Toplam yatırım: 28,738,223 milyon TL.
Döviz tahsisi : 3,578 bin USD
Açılan istihdam : 1,144 kişi


Bu açıdan
5084 sayılı kanundan istifade eden 36 il içersinde Çankırı yeri aşağıdaki gibidir.

50 adet yatırım ile sivasın başı çektiği yatırım adedi en yüksek iller arasında 8 nci
3,061 kişi ile Malatya’nın başı çektiği en yüksek istihdam yaratan iller arasında ise 4 üncü sıradadır.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 18/05/2005 :  11:13:14         
  Teşvik kanunu Çankırı için artık bir teşvik olmaktan çıktı

5084 sayılı kanun Çankırı için önemli bir teşvikti. Hatta bunun semeresi görülmeye de başlamamıştı. Ancak Meclis yeni bir düzenleme ile kapsamı genişleterek teşvikli il sayısını 36'dan 49'a çıkarttı.

Peki bu kapsam genişletilmesi ne anlam ifade eder. Lütfen yorumlarımızı okuyunuz.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

aliyildirim
Yetkili Üye


NİĞDE
185 Cevap
Gönderim - 18/05/2005 :  11:35:10     
  Sayın GÜLŞEN ben yazınca yazılarımı kesiyorsunuz çankırı için doğru söylemek suçmu dışarıdan gelmiş milletvekilleri çankırıya ne faydası olabilir çankırı halkının milliyetcilik damarlarıyla oynayıp çankırıya ayak basmayan ve halkı işsizlikle kırılan gençlerimizin sesini artık duyuramayacakmıyız korgundaki fabrikaları araştırıldığında çankırılı işsizlerimizin gururlarıyla oynayıp bedava çalıştırılıp paralarını vermeden kaçan fabrika yöneticilerini araştırmanızı tavsiye ederim sonuç seçtiklerimize dayanıyor çankırıya yatırım amaçlı hiçbir şey yapılmıyor yapılamazda böyle devam ettiğimiz sürece

ÇANKIRIYA İCRAAT GEREKİYOR NASİHATLA OLMUYOR ARTIK

civiky@hotmail.com
YILDIZHAN YARAN EKİPİ  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git