Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Ahmet GÜLÞEN [Köþe Yazýlarý]
 
Kültür Bakanlığı Sitemize Cevap Verdi
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 28/10/2005 :  13:26:05        
Kültür Bakanlığı Müzemi istiyorum Kampanyası ile ilgili Cevap Verdi
Sayın Valimizden de cevap bekliyoruz.

Bir süredir devam ettirdiğimiz Müzemi İstiyorum kampanyası ile ilgili Kültür Bakanlığından bir açıklama geldi.

Bir sivil toplum hareketi olarak Cansaati.Org vasıtasıyla ilgili birimlere müze konusundaki görüş ve taleplerimizi ilettiğimiz kampanyamızın başarıya ulaşmasının bir koşulu da hiç kuşkusuz, ilimizin mülki idaresinin Bakanlığa veya ilgili Genel Müdürlüğe resmi başvuruda bulunması ve uygulamalar için adım atması gerektiğidir. Aksi takdirde bizim oluşturduğumuz gündem havada kalacaktır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devlet sisteminde bir bakanlık memurunun halk istiyor diye karar almasını beklemek hayal olur.

Sitemizin duyarlı üye ve ziyaretçilerinin katkıda bulunduğu kampanyanın havada kalmaması için şahsım olarak bilgi edinme hakkımı kullanmak suretiyle Bakanlığa, Müzenin Taş mektebe yada daha uygun bir yere taşınması konusunda ilimizdeki ilgili makamlarca resmi bir başvuru yapılıp yapılmadığını ve Bakanlığın Çankırı müzesinin geliştirilmesi için alınmış bir kararının olup olmadığını sordum. Bakanlık bilgi edinme birimince verilen cevap aşağıda yer almaktadır.

alıntı:

From: "bilgiedinme" <bilgiedinme@kultur.gov.tr>
To: ahmetgulsen@yahoo.com


Sayı: B.16.0.BHI.0.00.00.00/161229
Konu : Bilgi Talebi 28.10.2005

Sayın Ahmet Gülşen,

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulamasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkındaki Yönetmelik çerçevesinde başvurunuz incelenmiştir.

Bakanlığımıza gönderdiğiniz talepteki konuyla ilgili olarak, adı geçen müzenin başka bir yere taşınması konusunda şimdiye kadar Bakanlığımıza resmi makamlarca bir başvuru olmamıştır. Ayrıca müzenin taşınması için Bakanlığımızca alınmış bir karar da bulunmamakla birlikte mevcut müzelerimizin çağdaş müzecilik anlayışında, teknoloji ve teşhir – tanzim açısından geliştirilmesi ve halkın beğenisine sunulması yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir.

Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.


Değerli dostlar, Bakanlığın cevabından da görüleceği üzere Müzenin uhdesinde bulunduğu Valilik Makamı bugüne kadar resmi bir adım atmış değildir. Bakanlığın da kendi kendine bir çalışma başlatmadığı beyanlarında zaten mevcuttur.

Peki bir sivil toplum hareketi olarak bizim bunca gayretimize karşın Valilikten ve/veya Vekillerden yada koskoca iktidar partisi teşkilatından neden bir adım atılmıyor.

Yetkililerin hassasiyetimizi yanlış anlamamalarını rica ediyorum. Bizler Çankırı için düşünüyor, Çankırı için hizmet üretmeye çalışıyoruz. Müzenin ilimizi daha güzel tanıtması için yapılacaklar ne şahsımın ne de kampanyaya katılan üyelerimizin ceplerine bir fayda sağlamayacağı gibi tabiatı itibariyle bu kampanyadan manevi bir hazdan başka beklenti de olası değildir.

alıntı:
27 Eylül 2005 tarihli bizim Bizim talebimiz
Bakanlığınıza bağlı Çankırı ili Merkez ilçesi müzesi belki Türkiye’de ve dünyada başka örneği olmayacak şekilde 2. katta (diğer girişten 3. katta) bulunmaktadır. Müzenin bu şekilde kullanıma uygun olmayan bir mekanda bulunması sadece görevli ve ilgililer tarafından değil halkımız tarafından da kabul edilmektedir. Müzenin daha uygun bir yere taşınması konusunda bu güne kadar çok şeyler yazıldı. Yerel basın bu konuyu uzun zamandır gündeme taşımaktadır. Yerel internet sitelerin de ise halen kampanyalar devam etmekte olup, bu kampanyalardan biri tarafımızca yürütülmekte olup, e-mail vasıtasıyla ilgili birimlere “Müzemi İstiyorum” kampanyasının içeriği gönderilmektedir. Aşağıda bu konu ile ilgili bilgileri ek olarak ilginize sunuyoruz. Kampanyanın detayına www.cansaati.org adresinden ulaşabilirsiniz.


Sayın yetkili, yukarıdaki kısa açıklamadan sonra bir Çankırılı vatandaş olarak sizden şunları öğrenmek itiyorum.

1- Çankırı’daki müzenin ikinci kattan alınıp başka, daha uygun herhangi bir yere taşınması konusunda bakanlığınıza ilimizdeki ilgili makamlarca resmi bir başvuru yapılmış mıdır?

2- Sözkonusu Müzenin Çankırı Merkez ilçedeki Taş Mektep’e taşınması kurumunuz mevzuatı ve teknik gereklilikleri açısından uygun mudur?

3- Bakanlığınızın bu Müze için taşınma ve geliştirilme konusunda alınmış bir kararı ve planı var mı?

4- Müzenin taşınması konusunda Bakanlığınızın alacağı kararda, birer vatandaş olarak taleplerimizin ilgili birimler ve sayın Bakana ulaştırılmasının bir etkisi olur mu? Bakanlık halkın bu şekildeki “Müzemi istiyorum” taleplerine itibar eder mi yoksa kararlarınız mevzuatın duvarları içinde mi kalmaktadır?

Lütfen “Müzemi İstiyorum kampanyası” ile ilgili ekleri inceleyiniz.

Saygılarımla,

Ek: 1 Adet Kampanya Detayları - imzalar


Siz de kampanyaya katılın http://www.cansaati.org/link.asp?TOPIC_ID=1520

Ahmet GÜLŞEN

b_ayhan
Yetkili Üye


Ankara
143 Cevap
Gönderim - 28/10/2005 :  14:31:19       
  BAŞKA YANIT GELSE ŞAŞARDIM
Çankırı'ya kim sahip çıkacak, tabiki sivil toplum örgütleri, ellerinden geldiğince çalışacaklar didişecekler, her zaman netice almak olmaz ama alınan neticelerde olacaktır. Kampanyaya devammm.
Gelelim siyasilere, burada genelleme yaptım, köyden TBMM ye kadar olan tüm siyasileri içeriyor. Seçim dönemini bir anımsayalım, hep aynı kırık plak bu halk dinlemekten onlarda çalmaktan usanmadı ne diyebilirizki. Nerde o duyarlılık. Siyasi yazı yazmak istemezdim ama Bakanlığın şaheser yanıtı karşısında kendimi tutamadım. Bu ne garip bir uslup hayret. Yanıtı yazan en azından şunu diyebilirdi çalışmamız yok ama müracaatınız değerlendirilmek üzere ilgili birimlerce incelenecek....bürokrasi dili bunu gerektirir. Alt yapı yokki zatı muhterem bu inceliği düşünebilsin.

Bahattin AYHAN  sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü


İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 29/10/2005 :  01:51:23       
  Bu durumda 40 tane kampanya düzenlesek neye yarayacak ?
Ahmet beyin
Peki bir sivil toplum hareketi olarak bizim bunca gayretimize karşın Valilikten ve/veya Vekillerden yada koskoca iktidar partisi teşkilatından neden bir adım atılmıyor. cümlesi her şeyi özetliyor......

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü231 Cevap
Gönderim - 29/10/2005 :  04:26:17       
  Bu cevap haberi siyah zemine yapılmalı.(Ki hala yapılabilir)
Aslında teknik imkanım olsa şu kutucuğa tek satır yazmaz simsiyah boyardım...

 sayfa başına git

kanibey
Yetkili Üye


çankırı
74 Cevap
Gönderim - 29/10/2005 :  12:10:42         
 
Demek biz burada boşuna kürek çekiyormuşuz duygusuna kapıldım. Valilik de sitemizi okumuyor muş demek. Ta uzaklardan yurt dışından çankırılıların bile dert ettiği Çankırı müzesi sorununu Çankırı'nın en tepe bürokratları nasıl görmezler veya görmemezlikten gelirler. Hayret ki, ne hayret.Yönetimler halkıyla birlikte, halkının isteklerine kulak vererek başarılı olabilirler.Valiliğin yapması gereken yalnız bakanlığa resmi müracatta bulunmak.Bunun maddiyatla, imkanlarla da ilgisi yok.Bir iki resmi evrak ve imza, çok mu zor acaba.Eğer bakanlık yapmazsa bakanlığı biz sıkıştıralım.
Çankırı Valiliğinin halkın ta yurt dışından gördüğü bu bu eksikliği gidermek için derhal harekete geçmesi gerekmektedir.
Demek bizim Kültür Bakanlığından önce Valiliği uyarmamız gerekiyormuş.
Haberi okuyunca çok üzüldüm doğrusu.Çankırı'nın şu anda devlet bürokratları yönünden sahipsiz kaldığı duygusuna kapıldım.Sadece Ankaradakilerin değil bizi yönetenlerin de bizi nasıl yönettiklerine dair kara mizah örneği bu haber.Demek Çankırı Müzesinin durumu vatandaşı rahatsız ediyor ama bağlı resmi kurumları hiç rahatsız etmiyor anlaşılan.Hem de Guines Rekorlar kitabına aday olabilecek bir durumdaki müze.
Daha fazla yazmak istemiyorum.
Allah Çankırı'nın yardımcısı olsun.

osman çiğdem  sayfa başına git

kanibey
Yetkili Üye


çankırı
74 Cevap
Gönderim - 29/10/2005 :  12:18:26         
 
Bu arda haberin verdiği üzüntüden unuttum. Cumhuriyet Bayramımız herkese kutlu olsun.
Daha nice bayramları Türkiyemiz birlik beraberlik içinde kutlar inşallah.Böyle bir günde böyle bir haber ve böyle cevaplar olmamalıydı.Ama oluyor işte!

osman çiğdem  sayfa başına git

berrak
Okur


ankara
16 Cevap
Gönderim - 29/10/2005 :  14:23:43     
  Söze gelince vatandaş duyarsız denir . Acaba şimdi kim duyarsız ?

 sayfa başına git

makav
Çankırı Gönüllüsü202 Cevap
Gönderim - 01/11/2005 :  05:20:56     
  Sivil toplum örgütlenmesi olarak cansaati vazifesini yapmış .Bundan sonra ne olacak ?? Neden Yetkililerden ses çıkmıyor ??

 sayfa başına git

cenk
Yorumcu


istanbul
48 Cevap
Gönderim - 02/11/2005 :  19:38:39     
  Evet bu kampanyaya imza koyanlar şimdi bu cevap üzerine mutlaka bir şeyler yazmanız gerekmiyormu? Eğer bu bir kampanya ise sonuna kadar gitmeliyiz ,değilde spor için yapılmışsa tamamdır.
Ya bu nasıl anlayış böyle sanki Türkiyenin bir köşesindeki başka ve kilometrelerce uzaktaki bir şehirden müze taşıyoruz.Ankara Çankırınınburnunun dibinde elden bile takip edilir elden!!!!

 sayfa başına git

makav
Çankırı Gönüllüsü202 Cevap
Gönderim - 04/11/2005 :  01:48:17     
  Zamanında bir çok ihmal yapılıyor aradan zaman geçince neymiş efendim Çankırının kaderiymiş.Şimdi burda kime ne vazife düşüyorsa çıkıp yapacak !Çankırıdaki yetkililerin niye bu konuya duyarsız davrandığını çözemiyorum.
Mİlletvekilimiz Sayın Hikmet Özdemirin bu konuyu çözeceğine inanıyorum kendisine saygılarımı sunuyorum.

 sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git