Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 İdarecilere Soruyorum
 
Turizm Eğitimi ve Çankırı
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 12/05/2004 :  10:06:13        

Turizm Eğitimi ve Büyük Otel:Çankırımızın bir sorununu dile getiren sayın Nurettin DERELLİ, tarafımıza e-posta ile ulaştırdığı aşağıdaki yazısında önerdiği konuya idarecilerimizin bakış açıları nedir öğrenmek istiyor. Konu hakkında sayın Derelli'nin diğer yazıları ve Valilikten aldığı cevaplar da yer almaktadır.

Okuyucuların da bilgilenmesi için Nurettin DERELLİ'nin soru ve önerilerini sunuyoruz..

alıntı:

"... ülkemizde turizm sektörünün gelişimine katkı sağlamak üzere yaygınlaştırdığı turizm okullarından birisi de ilimizde 1966/1967 öğretim yılında açtığı ticaret lisesi ve bu okulun bünyesinde 2001/2002 öğretim yılında açtığı "Turizm Alanı”, 2002/2003 yılında Ilgaz İlçesinde açtığı “Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek” lisesi mezunlarını vermeye başladığında görülecektir ki Çankırı”nın da kabuğunu değiştirerek kendi alanında turizminin gelişmeye başladığını çok net olarak görmeye başlayacağız.

Ancak, bu okullarımızda okuyan öğrencilerimiz, okullarının açılışından bu güne kadar ki verilen eğitim/öğretimlerinde, okullarının Otelcilik ve Turizm Okulları standartlarında olmayışı elem vericidir. Zira bu haliyle verilen eğitim ve öğretim insanoğlu ne kadar su dolu bir küvette yüzmeyi öğrenebilirse o kadar öğrenerek mezun olacaklardır. Bunun gelecekteki vebali elbette yöneticilerin olacaktır.

Bu kara tablonun hiç mi biraz daha kaliteyi yükseltebilecek çözümü bulunmamaktadır. Elbette çözümü vardır, yeter ki büyüklerimiz biraz fedakarlık etsinler, bu günkü haliyle okullarımıza baktığımızda en azından uygulama okullarından mahrum bulunmaktadırlar. Öyle ise ilin mevcut imkanlarından faydalanılma düşünülürse şimdiki büyük otel’in Milli Eğitim Bakanlığına devri suretiyle buranın uygulama oteli olarak kullanılması halinde Çankırı insanı şimdiki halinden daha çok karlı çıkacaktır. İl Özel İdaresine bağlı olarak hizmet verdiğini sandığım bu binanın hem de hiç vakit kaybetmeden devri, bu alanda eğitim gören öğrencilerimizi uygulama eğitimi ile daha nitelikli hale getireceği gibi, bu okulda şimdiki haliyle mutfak ve servis dallarında verilen eğitim/öğretim çeşidi kat hizmetleri, ön büro, seyahat acenteciliği gibi dalların açılması ile programlarının zenginleştirilmesine katkı sağlanmış olacaktır. Umuyor ve diliyorum ki bu önerimi Sayın Valimiz yerinde görür ve her zaman olduğu gibi gerekli katkıları ile Çankırı Turizmininin ileri seviyeye çıkmasına vesile olurlar. Nurettin DERELLİ (Nisan 2004)"


Ahmet GÜLŞEN

derelli
Yetkili Üye


ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 12/08/2004 :  09:59:27       
  Çankırı Turizminin gelişiminde ileriye yönelik çok büyük etkisi olacak Çankırı Ticaret Meslek Lisesinde öğrenim gören çocuklarımızın uygulama yapacağı bir otel bulunmadığından 2005 de sözleşmesinin biteceğini öğrendiğim Büyük Otelin Uygulama Okulu olarak kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına devredilmesi önerime bu güne kadar yetkili yetkisiz hiçbir kimseden olumlu veya olumsuz bir cevap verilmemiştir. Bunun üzerine yeni atanan Sayın Valimize Karatekin Gazetesinde ve Cansaati org sitesinde yayımladığım yazıyı ekte sunduğum bir yazı ile Sayın Valimize yeniden sundum. 10/08/2004 tarihinde Yurtiçi Kargonun 714944 nolu alındı fişi ile gönderdim. Umuyor ve diliyorum ki Sayın Valimiz Eğitim/öğretimi ön planda tutar ve bu otelin Milli Eğitim Bakanlığına devrine yardımcı olur.
Bilgilerinize saygı ile sunuyorum.

alıntı:
Sayın Valim;

Öncelikle saygı ve hürmetlerimi iletiyorum. İlimize hoş geldiniz. Yönetiminizde başarılar diliyorum.

Ben, benim gibi memleketinizin gelişimine gönül vermiş neferlerden birisiyim. Konumumla ilgili olarak Hayri Demiray bey zati alinize gerekli bilgi ile donattığı için kendimden söz ederek kıymetli vakitlerinizi almak istemiyorum. Çankırı ile ilgili sitelerde ve yerel gazetemiz Karatekinde kendime ayrılan köşede hemşehrilerimizin gelişimi yönünde fikirlerimi paylaşma adına uzun zamandır yazarlık yapmaktayım.

06/04/2004 tarih ve 10526 Sayılı Karatekin Gazetesinde kendi köşemde “Küvette Yüzme Öğrenmek” başlığı ile bir yazı yazmıştım. Fakat ne var ki Sayın Halil Ulusoy beyfendinin görevinden ayrıldığı günlere denk geldi ve benim önerim dikkate alınmaktan mahrum kaldı. Zati alinize birkaç gün önce Valilik resmi sitesine bu yazımı tekrar gönderdim ama ne hikmetse tüm resmi kurumlarda sözde açılan sitelerin takipsizliği sonucu notumum Hayri beyin bana açtığı telefon sonucu size da ulaşmadığını anladım. Bu Türk insanının kaderi demekki, gösterişte var icraat ve devamlılıkla yok.

Yakınen bildiğiniz üzere, İlimiz Büyük Otelin bu yıl sonunda kiralanma durumu var yeniden kiralamak isteyenler, birilerini devreye sokup yetkilileri etkileme sanatları biliyorum ki şu günlerde tüm kıvraklığı ile hareket halindeler. Benim önerim ekte sunduğum yazı örneğinde açık ve net olarak köşe yazımda belirtilmiştir. Zati aliniz konuya sıcak bakarsa gelecek neslimizin gelişimi yönünde göstereceğiniz çaba sonucunda alınacak neticeye bağlı olacaktır. Ya bu otel için öncelikle(kiralamadaki) ücret politakası kabullenilecek, veya eğitim/öğretimin daha muassır medeniyetlere ulaşması yönünde verilecek çabanın sonucuna bağlı kalacaktır.

Bu konuyu takdirinize arz ediyorum. İlerde bu yöndeki gelişmelerde elbette medya içinde eli kalem tutan hemşehrilerimizle konuyu sonucu yönünde her birimiz bizlere ayrılan köşelerimizde toplumun düşüncelerini bir şekilde yansıtacağız. Ama umuyor ve diliyorum ki geleceğimizi belirleyecek nesillere zemin hazırlama sanatını en iyi şekilde icra edeceğinizi asli görevimizdir diye de düşünmekteyim.

Saygı ve hürmetlerimle.

Nurettin DERELLİ
10/09/2004Yukarıda metni yer alan Valiliğe gönderilmiş yazıya bir cevap geldi özetle yazı içeriği aşağıdadır.

alıntı:

Çankırı Valisiİlk:
Kime:
Konu: yanıt
Tarih: 11 Ağustos 2004 Çarşamba 03:00


Sayın Nurettin Dereli Çankırı ile ilgili konulardaki duyarlılığınıza teşekkür ederiz.

Göndermiş olduğunuz yazı değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli takibi
yapılmaktadır.

Bize gönderdiğiniz mail ulaşmadığından yanıt verilememiştir.

Bilgilerinize arz ederim.


 sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 14/08/2004 :  10:55:02         
  Sayın Nurettin Derelli Çankırı için düşünen beyinlerden, koşturan ayaklardan, kalem tutan ellerden biridir. Bunu bir kez daha gösterdi. Belki bir çoğumuzun gündemine bile girmeyecek kadar detay ve önemli bir konuyu takip ederek sayın Valimizin dikkatini çekmişler ve 'doğrudan demokrasi' gereği görüşleri ile yerel yönetime yön vermişlerdir. Yukarıdaki yazıda sayın Derelli'nin Valiliğe yazısı ve Sayın Valinin ilgi yazısının özeti yer almaktadır.

Sonuç almada başarısından dolayı sayın Derelli'yi bir kez daha kutluyoruz.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   


-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git