Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Tahsin MELAN [Köşe Yazıları]
 
TABELALARDAKİ YABANCI SÖZCÜKLER
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
TahsinMelan
Yetkili Üye


Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 08/03/2005 :  01:38:06      
Lütfen önce aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz.

http://www.dilimiz.com/belgeler/burasitr.htm

Buradan alcağımız ibret doğrultusunda gecikmeden işe koyulmanın gerekli olduğunu duyurmak istiyorum.
Şu anda Çankırı’daki tabela kirliliği ne oranda bunu bilemiyorum. En azından iş yeri adlarındaki seçime ne derece özen gösteriliyor? Tabelaları yabancı sözcüklerden koruyacak, caydırıcı tedbirler alınmış mı? Bu konularda bilgisi olanlardan açıklama bekleyelim. Eğer böyle bir uygulama yoksa şehrimiz de maalesef çok geçmeden özenti kalıpları içerisinde içeriksiz ve kişiliksiz; benliğinden, kültüründen kopuk; anlamını hatta okunuşunu bile beceremediğimiz yabancı sözcüklerin istilasına uğramaktan kurtulamayacaktır.
Güzel şehrimizi, büyük şehirlerdeki geç kalmışlığın ve vurdum duymazlığın sonucu ortaya çıkan tabela kirliliğinden koruyabilmek için önlem almak üzere gerekli kişi ve kurumları uyaralım. Bu millî davada onların gereken tedbirleri almalarına buradan yükselecek birlikteliğimizle, sesimizle ivme kazandırıp destek olalım.

Saygılarımla

Tahsin MELAN


www.dilimiz.com
www.imla.tr.cx (İmlâ Kilavuzu)
www.trvar.tr.cx (Türkçe Karşılıklar)

nuri lafci
Yetkili Üye


Ankara
153 Cevap
Gönderim - 08/03/2005 :  09:42:53     
  İş yeri tabelaleri gerçekten yabancı kelimelelerin istilasına uğramış durumda. Hacı Mehmet efendi açmış olduğu bakkalın tabelesine Hacı mehmet Şarküteri yazmış, Şarküterinin Türkçe sözcük manası, domuz eti satılan yer ve Hayvan gıdaları,Mandıra anlamında, olduğunu bilse Hacı Mehmet şarküteri ismini yazmazdı herhalde. Bizler öz kültürümüze ve değerlerimize sahip çıkmadıkça,
A.B sevdalısı İdarecilerimiz olduğu mütdetce,yabancı kelime özentisi bitmez ve bu tebela kirliliği sokaklarımızda caddelerimizde boy gösterir.

Saygılarımla.

lafcigil  sayfa başına git

hasan
Çankırı Gönüllüsü


çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 08/03/2005 :  11:37:06       
  Sitede Çankırı ağızları , sözcükleri ve deyimleri var.Buradan seçebilirler.

Hasan BAKIR  sayfa başına git


Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git