Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Tahsin MELAN [Köşe Yazıları]

BİLGİSAYAR SORUNLARI
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 07/03/2005 :  00:01:57      
Dostlar, artık vazgeçilmez bir parçamız halini alan bu aletlerle kesinlikle aramızı hoş tutmamız gerekiyor. Eğer gereken bazı basit kuralları, uygulamaları, çözüm yollarını bilmiyorsak "vay benim dertli başım" demekten başka çaremiz kalmaz.

Hele ki dara düşmenin ne demek olduğunu ancak onu yaşayanların bileceğini de düşünürsek ve dahi zaman zaman kaçınılmaz olan bu duruma düşüyorsak burada birbirimize destek olmaya çalışalım derim.

Bu konuda elimden geldiğince çözümler üretmeye çalışacağım. Hoca'nın "bilenler bilmeyenlere anlatsın" misali bilgilerimizi paylaşıp darda kalanlara çözüm üretelim, yardımcı olalım diyorum. Bu sayede belki de basit işlemler sonucu durmadan tamire gitmeden ve birilerinin ocağına düşmeden kendi başımızın çaresine bakmayı öğrenebiliriz.

Saygılarımla

Düzenleyen - TahsinMelan on 18/03/2005 23:06:16

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 18/03/2005 :  23:04:00       
  Sevgili dostlar,

Artık bilgisayar günlük yaşantımızın vazgeçilemezleri başında yer alıyor. Dolayısıyla onunla iyi geçinemezsek başımıza çok işler açabilir. Hele bir de bu konudan bihaber ve birilerine (tamircilere) muhtaç olursanız işte o zaman vay halinize. Özellikle maddî açıdan bıktım artık demeye bile vardırabilir. Bugün sizlere HDD (sabit bellek) yedeklemesi ile ilgili bir şeyler söylemek istiyorum.

Saatlerce uğraşarak tüm düzenlemeleri yaptığınız “Oh be her şey istediğim gibi oldu, bilgisayarım gönlümce düzenlendi.” dediğiniz ânı hatırlayınız. Bu güzel sonuca kaç saatte ulaşabiliyorsunuz acaba? Kendi adıma şunu söyleyebilirim: Yaklaşık 6 GB tutan, tüm gerekli programlarımı yüklemek bana yaklaşık 4-5 (bazen 7-8) saate mal oluyor(du). Tabii bu arada karışıklık olur da bazı program CD’lerini aramaya kalkışırsam sürenin daha da uzayacağı malumdur. Üstelik yaklaşık olarak her ay aynı işlemi yapmam gerektiğini düşünebiliyor musunuz? Bu korkuyla ne derece rahat çalışabilirsiniz ki? Her an programların çökme tehlikesiyle çalışmak çok sinir bozucu bir durum.

Bütün bu sıkıntıları çoktan unuttum. Bu anlattığım düzenlemeyi (6 GB için) şimdi 20-25 dakikada istediğim anda gerçekleştirebiliyorum. (Bu süre yedeklediğiniz yoğunluğa bağlı sadece Windows vb. bir iki küçük programınız varsa en fazla 10 dakikalık bir geri yükleme olacaktır.)

Bilgisayarımda herhangi bir aksaklık mı var? Sorun değil. Hemen bir biçimlendirme (Format) yapıyorum ve size önereceğim program yardımıyla ilk günkü haline getirebiliyorum. Bu programın adı NORTON GHOST. Aşağıda bir bağlantı vereceğim. Burada çok güzel ve anlaşılır şekilde anlatılmış. (Benim kullandığımdan farklı bir sürüm ama sistem aynı.) Bu konu ile ilgilenenlere kesinlikle bu işlemi yapmalarını öneriyorum. Takıldığınız yerler olursa yardımcı olurum. Bunu uygulamadan önce sabit diskinizi en az ikiye ayırmanızı öneririm. (Bu işlem için Particion Magic 8.0 adlı programı öneririm. Üstelik Türkçe yaması da var.) Yedek aldığınızı ikinci bölüme kopyalarsanız çalışmalarınız daha rahat olacaktır.

Şimdilik fazla uzatmak istemiyorum. İlgilerinize göre vakit oldukça benzeri konularda da beraber olmak üzere.

http://www.kitapgibi.com/norton_ghost/ghost_1.htm

Umarım işinize yarayacaktır.

Saygılarımla

NOT: Bu konudaki bilgi ve tecrübemi merak edenler varsa kısaca şöyle diyebilirim. Yaklaşık 10 yıldır (son zamanlarda uğraşamıyorum) bu konularda (yazılım ve donanım) profesyonelce hizmet veriyorum. Yani ikinci bir ekmek kapım diyebilirim. Bilgisunar (İnternet) aleminde de yazılım ve donanımla ilgili danışmanlık hizmeti veren pek çok sitede uzun süre danışman ve yönetici olarak görev yaptım.

Düzenleyen - TahsinMelan on 18/03/2005 23:09:51

www.dilimiz.com
www.imla.tr.cx (İmlâ Kilavuzu)
www.trvar.tr.cx (Türkçe Karşılıklar)  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git