Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Tahsin MELAN [Köşe Yazıları]

DİLİMİZİ KORUYALIM
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 13/02/2005 :  14:56:49      
Bir Çankırılı olarak huzurunuzda ve sizlerle olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sizlerle paylaşmak istediğim DİLİMİZİ KORUYALIM adlı siteyi tanıtmak istiyorum. Bu çalışmamın Çankırı hemşehrilerime de yararlı olması amacıyla bu bildiriyi yazmak istedim.

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı tıklamanız yeterli olacaktır.

Saygılarımla

Tahsin Melan

http://www.dilimiz.com/basindadilimiz/toplum1.htm

www.dilimiz.com
www.imla.tr.cx (İmlâ Kilavuzu)
www.trvar.tr.cx (Türkçe Karşılıklar)

hasan
Çankırı Gönüllüsü

çankırı-ankara
299 Cevap
Gönderim - 13/02/2005 :  16:18:40       
  Çok önemli bir konuyu buraya taşıdınız.Çok faydalı linkler.Tahsin Melan Çankırılımı?

Hasan BAKIR  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 13/02/2005 :  22:13:54       
  Sayın Melan
Öncelikle geç de olsa hoşgeldiniz diyorum.
Sitenizde Türk dili ve edebiyatı ile ilgili çalışmalarınızdan bizm cansaatine zaman ayırmaya zaman bulamadığınız için gelemediğinizi veya gelip de üye olamadığınız varsayarak bir hemşehrimizi daha kazanmanın mutluluğunu yaşadım.
Yurtdışındaki Çankırılılar olarak bir dernek girişimimiz vardı. Bunu başaramadık. Çok değerli hemşehrilerimizin kimliklerini gizlemeleri veya başka nedenlerle biraraya gelmekten kaçınmalarından dolayı yurtdışındaki Çankırılılar olarak Türkiyedeki Çankırılı hemşehrilerimizi aratmıyoruz.
Umarım, bundan sonra uzmanlık alanı olan Türkçemiz konusunda Çankırı şiveleri'ni konu alan bir araştırmaya önderlik etmenizi bekliyoruz.
Bu konuda kendisinden çok şeyler beklediğimiz Sayın Eyüp Tandoğan'ın bilgisayarındaki problemden dolayı uzun süredir uğramaması bu çalışmaları sekteye uğratmıştır.
Gelecekteki çalışmalarınızla Çankırı'ya hizmet yarışına gireceğinizi ümit ediyor 'her şey Çankırı için' diyenler kervanına katılmanızı bekliyoruz.
Recep Cırık- Belçika
Not:Gent- Frankfurt Munchenerstrasse 444 km

sayfa başına git

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 13/02/2005 :  22:22:23       
  Evet Hasan Bey Çankırılıyım (Ünür köyünden). Yani sizlerden biriyim. Uzaklarda olmama rağmen Çankırılı olmanın verdiği gururu yaşıyorum. Sizlere dilimiz, edebiyatımız, tarihimiz kısaca kültürürmüzle iç içe olan bilimsel verilerden oluşturduğum sitemi sunuyorum. Yukarıda da dediğim gibi bu çalışmamdan hemşehrilerimin de yararlanmasını istedim. Umarım bir nebze yararlı olacaktır. Yazışmalık bölümünde bu konularla ilgili güncel sorunlar üzerine yazışmalar, tartışmalar, çözüm arayışları bulacaksınız. Tüm hemşehrilerimi bu bilgi alış verişine davet ediyorum.

Ayrıca bu vesileyle şu anda Çankırı'daki Tüm Melanlara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Sonsuz saygılarımla

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Recep Bey, atalarımız "Dibin ahlat ağacı, doruğunu kim aşladı?" demiş. Çok da güzel demiş. Allah'a şükür kökünü unutan, aslını inkâr eden haramzâdelerden değiliz. Kimliğiyle gurur duyanlardan olmanın onuru bizlerle olsun. Doruğumuz ne olursa olsun "Ben buyum" diyenlerden olmadık.

Dediğiniz gibi çok yoğun çalışmalarım nedeniyle buralara pek uğramamıştım. Sanırım bundan sonra sık sık görüşürüz. Dediğiniz konu hakkında ayrıntılı olarak görüşmek ve karar vermek gerekiyor. Bildiğiniz gibi bilimsel çalışmalar biraz titizlik ve zaman isteyen uğraşılar. Ama Çankırı için her zaman varım.

Saygılarımla

Düzenleyen - sebnem on 14/02/2005 13:40:18

www.dilimiz.com
www.trvar.tr.cx (Türkçe Karşılıklar)  sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 13/02/2005 :  23:00:47       
  Değerli Hemşehrim
Bu kadar kısa zamanda yanıt beklemiyordum.
Sitenize kaydoldum. Seçkin siteler listeme ekledim.
Bir de görüş yazdım. Sitenizden yararlanacağımı ümit ediyorum. Görüşmek dileğiyle..
Selam, sevgi ve saygılar

sayfa başına git

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 14/02/2005 :  01:13:14       
  Gönül dostlarına kapımız her daim açıktır. Bizi onurlandırdığınız için teşekkürler Recep Bey. Önerdiğiniz sözcükler de ilginç ve güzel.

Saygılarımla  sayfa başına git

turgut_reis
Yetkili Üye

ÇANKIRI
223 Cevap
Gönderim - 14/02/2005 :  13:49:21       
  Sayın Melan'a sonuna kadar katılıyorum. Dilimiz Türkçeyi mutlaka korumalıyız ve kullanmalıyız.
Nacizene bende buradan sayın yetkililere ve işyeri sahiplerine sesleniriyorum lüften ama lütfen artık sizlerde bir şeyler yapınız. Hiç olmazsa İşyeri isimlerini Türkçe olarak yazınız...

Çayırpınar''lı  sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 14/02/2005 :  14:55:16       
  Tahsin Bey, bende sonuna kadar Türkçe diyorum.İnşallah zaman içerisinde bu konu üzerinde bir çok katılımcıyla birlikte değerlendirmeler yaparız.Sizi Çankırı'dan Atatürk Kurtuluş İlkokunda öğretmenimiz olan Kıymetli Ablamız ve Öğretmenimiz Teslime Melan'ın kardeşi olarak biliyorum. (yanılıyorsam düzeltin lütfen). Hoş geldiniz , sitemize onur verdiniz.

sayfa başına git

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 14/02/2005 :  19:41:55       
  Bu yola çıkarkan geniş ufuklara açılacağımı çok iyi biliyordum. Ama inanın Çankırılı hemşehrilerimden böylesi bir destek göreceğim hiç aklıma bile gelmemişti. Üstelik buraya sadece Çankırılı olarak”merhaba” demeye gelmiştim. Ana görüyorum ki dil, edebiyat, tarih kısaca bir ulusun kültür değerlerinin mihenk taşları söz konusu olunca gönüller bir başka dost oluyor. Hele serde hemşehrilik olunca bunun onurunu yaşamanın tadı bir başka.

Sayın Turgut_Reis güzel çağrınıza destek veriyorum. Bu doğrultuda desteklerinizle bir kampanya başlatalım diyorum. Şu anda Çankırı’daki tabela kirliliği ne oranda bunu bilemiyorum. En azından iş yeri adlarındaki seçime ne derece özen gösteriliyor? Tabelaları yabancı sözcüklerden koruyacak, caydırıcı tedbirler alınmış mı? Bu konularda bilgisi olanlardan açıklama bekleyelim. Eğer böyle bir uygulama yoksa şehrimiz de maalesef çok geçmeden özenti kalıpları içerisinde içeriksiz ve kişiliksiz; benliğinden, kültüründen kopuk; anlamını hatta okunuşunu bile beceremediğimiz yabancı sözcüklerin istilasına uğramaktan kurtulamayacaktır.

Güzel şehrimizi, büyük şehirlerdeki geç kalmışlığın ve vurdum duymazlığın sonucu ortaya çıkan tabela kirliliğinden koruyabilmek için önlem almak üzere gerekli kişi ve kurumları uyaralım. Bu millî davada onların gereken tedbirleri almalarına buradan yükselecek birlikteliğimizle, sesimizle destek olalım.

Unutmamak gerekir ki dili elden giden bir ulusun geleceği hüsrandır. Vatanını, milletini sevmek temelde dilini sevmekle başlar. Dilimizi koruyalım, ona sahip çıkalım. Haydi hemşehrilerim iş başına diyorum.

Aşağıda bir adres vereceğim. Orayı ibretle incelemenizi istiyorum. Sayfa içinden de başka bir bölümde konu ile ilgili yazışmaları göreceksiniz. Neden şehrimiz de örnek şehirlerden biri olmasın?

Saygılarımla

Tahsin MELAN

http://www.dilimiz.com/belgeler/burasitr.htm

Not: Evet Metin Bey, ben adını ettiğiniz kişiyim. Sizlerle birliktelik benim için onurdur.

Düzenleyen - sebnem on 14/02/2005 20:47:04

www.dilimiz.com

ayyildiz
Çankırı Gönüllüsü

ankara
129 Cevap
Gönderim - 14/02/2005 :  20:39:38       
  Din birliğinin yeri tartışılmaz. Dil birliğide çok çok önemli bir şemsiyedir.Tahsin Bey siteye hoş geldiniz diyorum bende .Siteye güç ve renk kattınız. Türklüğe dair her ne varsa korkunç bir saldırıya uğradığı şu dönemde her zamankinden çok birliğe ihtiyacımız var.

Şaban AYDIN  sayfa başına git

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 18/02/2005 :  01:38:05       
  Teşekkürler dostlar. Sizlerle olmak, bir şeyler paylaşmak, uzaktan da olsa sözcükler arasında Çankırı'yı yaşamak gerçekten çok güzel ve onur verici bir duygu.

Sizlere çalışmalarımdan birini daha tanıtmak, paylaşmak ve hizmetinize sunmak istiyorum. Aslında www.dilimiz.com içindeki sözlükler bölümünden ulaşmanın mümkün olduğu bu çalışmayı özel bir site gibi ayrı olarak da yayına verdim.

Dilde birlik ve tutarlılık adına lgileneceğinizi ve yararlanacağınızı sanıyorum.

Saygılarımla

www.imla.tr.cx

veya sadece (www. yazmadan) imla.tr.cx  sayfa başına git

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 04/03/2005 :  00:11:53       
  Buradaki yazı "Çankırı için öneriler" bölümüne taşınmıştır.

Düzenleyen - TahsinMelan on 08/03/2005 01:41:47  sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü

İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 03/10/2005 :  00:09:25       
  Tahsin Bey yazılarınıza ara verdiniz galiba.
Benim siteye üye olarak takam isim kullanan hemşehrilerimizden DİL DUYARLILIĞI için bir ricam var. Lütfen üye ismi olarak kendi ismini kullanmak istemeymler İngilizce takma isim yazmasınlar. Kardeşim sen işine bak demeyiniz , işte böyle böyle erozyona uğruyoruz. Birbirinden güzel Anadolu isimleri var onları koyalım takma isim olarak.

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

TahsinMelan
Yetkili Üye

Frankfurt
54 Cevap
Gönderim - 03/10/2005 :  02:24:45       
  Sayın Yılmaz Bey ve tüm hemşehrili katılımcı dostlarım. Uzak kalmış gibi görünsem de gönlüm hep sizinle, Çankırı'yla. Dediğiniz gibi sizlerden biraz uzak kaldım. Lütfen bunu tembelliğime, ilgisizliğime vermeyiniz. Sanırım çoğunuz biliyorsunuz dilimiz.com adlı sitemizi sürdürme gayretleri içerisindeyim. Bu çalışmanın yoğun işleri yüzünden zaman sıkıntısı çekiyorum. Gerek teknik gerekse yazışmalar yüzünden sizlerden ayrı kaldım. Ama yaptığım işin ulusumuz, millî değer yargılarımız adına yapıldığını bildiğiniz için kusurumu bağışlayacağınızı umuyorum. En kısa zamanda yine sizlerle birlikte Çankırı'yı teneffüs etmek, bu güzel ortamın sıcaklığını yaşamak umuduyla sevgi
ve saygılarımı sunuyorum.

Sayın UZUN takma adlar konusundaki duyarlılığınızı takdirle karşılıyorum. Eminim sizlerin bu hissiyatı karşılıksız kalmayacak, verdiğiniz bu bildiri yerine ulaşacaktır.

Bu arada site yöneticimizin dile verdiği değeri vurgulayan girişimini de candan kutluyorum. Yazışmalıkta yorumların yansıtılması ile ilgili uyarılar bölümünün altında "Online İmlâ Kılavuzu Kullanınız" ibaresiyle verilen bağlantının sık sık kullanılması gerektiğini sayın hemşehrilerimden özellikle rica ediyorum.

Dile saygı insanın kendisine olan saygısının göstergesidir.

En içten saygılarımla

Tahsin MELAN

www.dilimiz.com

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 22/10/2005 :  14:33:26       
  Sabah Gazetesi Baş Yazarı Yılmaz ÖZDİL'in "The Yazı" başlığını taşıyan makalesinde önce hepsi yabancı olan dükkan isimlerini sayıyor sonra şöyle diyor :İstanbula'da yeni açılan Avrupa'nın en büyük alış veriş merkezi Cevahir'deki dükkan isimleri...
Alayı Türk.
Ama isimlerini okumak için İngilizce , İtalyanca ve hattta İspanyolca bilmek gerekiyor!
Kebap satıyorlar La Sofran'da.
Ayakkabı boyuyorlar Woly Lostra'da.
Bildiğimiz çiçekci artık Flower'cı...
Gümüşcü desen Silver'cı ...
"Veé sanki yasak .
"&" adeta moda.
...
Tarzanca olmuş marka.
Özetle....
"Sermaye ırkçılarının " karşısına dikiliyorlar aslan gibi.
"Türkçe" Soykırımına neden ses çıkarmıyor peki ?

sayfa başına git

isa cicek
Yetkili Üye

Ankara
120 Cevap
Gönderim - 23/10/2005 :  12:56:08       
  Dil bir milletin varolabilme şartlarından biridir.

alıntı:
Benim siteye üye olarak takma isim kullanan hemşehrilerimizden DİL DUYARLILIĞI için bir ricam var. Lütfen üye ismi olarak kendi ismini kullanmak istemeyenler İngilizce takma isim yazmasınlar. Kardeşim sen işine bak demeyiniz , işte böyle böyle erozyona uğruyoruz. Birbirinden güzel Anadolu isimleri var onları koyalım takma isim olarak.

Ayrıca, Forvet Türkçenin hangi lehçesinde kullanılmaktadır. Yoksa İngilizce bir futbol terimimidir.

Forvet/Forward(isim,spor,ingilizce): Futbolda görevi karşı tarafa top sürmek ve gol atmak olan ileri uçtaki oyuncu, ileri uç oyuncusu, akıncı, muhacim. "Türk Dil Kurumu Sözlüğü"

Saygılarımla,

İsa Çiçek

Düzenleyen - isa cicek on 23/10/2005 13:06:55

sayfa başına git

forvet
Çankırı Gönüllüsü

İSTANBUL
153 Cevap
Gönderim - 23/10/2005 :  19:53:31       
  İsa bey bu senin açıklamasını yaptığın forvet değil. Bu hafta Denizlispora kendi sahasında galibiyet golünü atamayan Galatasarayın dörtlü forveti hiç değil.
Forvet Faruk , Orhan ve Vedat bileşimi bir isim.Bu isimlerde kim diye sormazsan heralde...
İlgin için teşekkürler evet yabancı isim kullanmayalım tavsiyemi tekrarlıyorum.

YILMAZ UZUN  sayfa başına git

milan
Yorumcu

ankara
85 Cevap
Gönderim - 24/10/2005 :  17:31:08       
  Bir açıklamada ben yapayım özel mesaj üzerine . Milan Çankırı ile ilgili bir ad. İtalyanın Milan takımıyla hiç ama hiiiiççç ilgisi yok ben Fenerbahçeliyim.

sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git