Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org
   
 

 

 
 Tüm Forumlar
 Prof. Hikmet ÖZDEMİR [Köşe Yazıları]
 
Soru önergesi- kamu yatırım ve hizmetleri
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici


Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 03/02/2005 :  13:06:44        
Milletvekillerimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına ÇANKIRI İLİNİN SOSYAL, KÜLTÜREL, EĞİTİM SAĞLIK VE ŞEHİRLEŞME SORUNLARI İLE KAMU YATIRIMLARI, KAMU HİZMETLERİ VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARININ ARTTIRILMASI VE BU ALANLARDA ORTAYA ÇIKAN SORUNLARIN ARAŞTIRILARAK alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla bir soru önergesi vermişlerdir.

alıntı:
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Çankırı ilinin ekonomik, sosyal, kültürel, turizm, eğitim, sağlık ve şehirleşme sorunları ile özellikle kamu yatırımları, kamu hizmetleri ve özel sektör yatırımlarının artması ve bu alanlarda ortaya çıkan sorunların araştırılarak, alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98 inci İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri gereğince Meclis araştırması yapılmasını arz ederiz.


1) Prof Dr Hikmet ÖZDEMİR
2) İsmail ERİCEKLİ 3) Tevfik AKBAK

GEREKÇE

Çankırı Başkentin 132 km yakınında, Anadolu'nun merkezi sayılacak, en eski yerleşim yerlerinden biri olmasına rağmen gelişmişlik göstergelerine bakıldığında az gelişmiş bir yöre niteliği taşımaktadır. Ekonomik yönden analiz edildiğinde; il ekonomisinde tarım ve hayvancılık sektörünün ağırlıklı paya sahip olduğu, onu ulaştırma ve haberleşme sektörünün ve üçüncü sırada da ticaret sektörünün izlediği görülmektedir. Tarımın payı %27.50 iken ulaştırma ve haberleşmenin payı %22.8, ticaret sektörünün payı 18.1 ve devlet hizmetleri sektörünün payı ise %17.2 olmuştur. Sanayi sektörü ise %4.6 ile bunların ardından ancak beşinci sırada yer aldığı görülmektedir. Gelişmişlik düzeyinin ölçülmesinde bir diğer gösterge olan sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında coğrafi bölgeler arasında 3.sırada yer alan İç Anadolu Bölgesinde 13 il içersinden 12.sırayı alırken Türkiye genelinde (81 il içersinde) 59. sırada yer almaktadır .

Gelişmişlik düzeyinin belirlenmesi açısından bir diğer gösterge olan kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) göstergesi ile Çankırı 2001 yılında 372.348.960 milyon TL ile Türkiye genelinde 66.sırada olup, bu gösterge açısından daha kötü bir konumda olduğu görülmektedir. Kişi başına GSYİH değerleri sırasıyla 1.376.455 milyon TL ve 1.136 ABD doları olup bu gösterge açısından da Türkiye genelinde 60.sırada, bölge içersinde ise (13 il) 11.sırada yer almaktadır.

Çankırı ili dahilinde bulunan kültür ve tabiat varlıklarını koruma ve yaşatma amacıyla ortaya konan projelerin desteklenmesi halinde zengin bir tarihe, kültüre sahip bölgenin, kış turizmi, kültür turizm, yayla turizmi ve kaplıca turizmi ile Turizm Sektörü içersinde önemli bir yere gelmesi mümkündür.

Bu gün Çankırı ilimiz ekonomik, sosyal, kültürel ve şehircilik açısından önemli sorunlarla karşı karşıyadır. Önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen Çankırı tarım, turizm, sanayi ve ticarette hak ettiği mevkie ulaşamamıştır. Bütün bu sebeplerle, yukarıda belirtilen konuların Meclis gündemine taşınıp, araştırılarak enine-boyuna tartışılması ve kalıcı çözümler bulunması büyük önem arz etmektedir.Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

   Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git