Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Çankırı Tarihine 100 Canlı Tanık

Kampanya: Çankırı Tarihine 100 Canlı Tanık
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Anket Sonuçları:
Soru:  (Toplam: 0) 100%
:   (0%)

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 31/12/2004 :  07:55:59        
Çankırı Tarihine 100 Canlı Tanık Bırakmak İstiyoruz !..

Zaman akıyor, geçmişimiz büyüklerimizle birlikte yok oluyor... Çankırı’da yaşamış toplumun farklı kesimlerinden 70 yaş üstü 100 kişinin anı ve tanıklıklarının sesli ve görsel kaydının da yer alacağı bir yerel tarih arşivi oluşturmak amacıyla Çankırı Araştırmaları Sitesi – Cansaati.Org bir kampanya başlatmıştır. Kampanya dahilinde önce 70 yaş üzeri 100 kişi sizlerin önerileri ile tespit edilecek, imkan dahilinde olanlarla gönüllü dostlarımız, tarih araştırmacılarımız görüşmeler yapacak ve elde ettikleri bilgileri sitemizde yayınlayacaktır. Mümkün olduğu ölçüde ses ve görüntü materyalleri de sitede yayınlanacak olup, arşivimizden dileyene kayıt imkanı da sağlanacaktır.

Kampanyanın verimlilik ve süreklilik arzetmesi için;

i) Öncelikle görüşülecek 70 yaş üzeri tanık kişileri Çankırı Araştırmaları [ www.cansaati.org ] sitesinde önerin,

ii) Tanıklarla iletişime geçin ve aşağıda sunulan örnek sorulardan başlamak üzere tanığın konumu ve geçmişine özgü genişleterek röportaj yapın,

iii) Eğer röportaj yapma konusunda kendinizi uygun görmüyorsanız yine bu sitede çağrı yaparak röportaj yapmaya istekli bir kişiyi daha önceden iletişim kurduğunuz tanığınıza yönlendirin,

iv) Yapılan röportajların imkan olduğu ölçüde sesli, görüntülü ve yazılı metinlerini hazırlayın, muhafaza edin, bir suretini arşivlemek ve yayınlanmak üzere Çankırı Araştırmaları Sitesine iletin,

v) Tarihe ışık tutacak belge, berat, fotograf, icazetname gibi vesikaların bir suretini vesikanın hikayesini de öğrenerek temin edin,

vi) Çalışmaların elbette bir maliyeti olacaktır, belki Ilgaz dağında bir köye gitmeniz, çekim için bir masraf etmeniz vs.. gerekebilecektir. Bu noktada maddi imkansızlık dolayısıyla yapılamayan projenizi Sitede tahmini bütçesi ile dile getirin, sponsor çağrısı yapalım.

Sonuç olarak;

Bu çalışmalar öncelikle Çankırı Araştırmaları - Cansaati.Org - sitesinde yayınlanacak, müteakiben
- yerel basınımızda yayınlanması,
- bir kitap olarak neşredilmesi,
- bir belgesel (VCD) hazırlanması ve
- bu materyallerle ulusal basında en uygun şekilde yer alması sağlanacaktır.

Hazırlayan kişi ve destek veren kişi ve kuruluşların özel kullanım hakları olacak ve sitede isimleri belirtilecektir. Yayınlanacak eserler için telif hakları saklı kalacaktır.

Çankırı Tarihine 100 Canlı Tanık projesinde bir tanığa sorabileceğiz soru örnekleri aşağıdaki gibidir.

- Nerede doğdular, hangi vasatta bir ailede büyüdüler.
- Anne babalarıyla nasıl ilişki kurdular?
- Sevgilerini, üzüntülerini sorunlarını onlarla paylaşabildiler mi?
- Nasıl evlerde oturdular, nerelerde yaşadılar, hangi mahallede oturdular?
- Nasıl arkadaşlıklar kurdular, nerelerde, hangi oyunları oynadılar?
- Ne tür yaramazlıklar yaptılar?
- Hangi okulları okudular, okulun ilk günü ne hissettiler, başarıları ödüllendirildi mi?
- Öğretmenlerinden hatırladıkları var mı?
- Mesleklerini nasıl seçtiler, günde kaç saat, hangi koşullarda çalıştılar?
- Aşık oldular mı, flört ettiler mi?
- Ne hayaller kurdular, neleri özlediler?
- Cumhuriyeti nasıl karşıladılar, hayatlarında neler değişti?
- Savaşlardan nasıl etkilendiler, karne ile yaşam onlara ne hissettirdi?
- Siyasetle araları nasıldı, Çankırı’da hangi politikacıları gördüler?
- Yaşadıkları ülke ve Çankırı için ne tür özlemleri oldu?
- Eşleriyle nasıl anlaşırlardı? Aile içi sorunlarını nasıl çözerlerdi?
- Arkadaşlarıyla, dostlarıyla nasıl eğlenirlerdi?
- Çocuklarıyla ilişkileri nasıl oldu?
- Hayatta en çok nerelerde zorlandılar, ne tür hayal kırıklıkları yaşadılar?
- Nasıl emekli oldular?
- Çankırı’da ortak anıları olan halen yaşayan dostları var mı?
- İmaret, büyük cami, eski çamaşırhane, mührüz (müflis tepesi) tepesinde ve /veya şehrin bir yerinde hatırladıkları, anıları var mı?
- Çankırı’da kendini hissettiren bir vali, belediye başkan, politikacı gördü mü?
- Çankırı’ya ilk gelen otomobil, ilk kamyon yada yapılan ilk apartman vs. hatırladığı ilkler var mı?
- Hayatlarının çeşitli dönemlerinde hatırladığı şehrin etkin kişileri kimlerdi? Örneğin dönemin en büyük toprak ağası, iş adamı, müftüsü, alimi vs..
- Hiç yarene katıldılar mı? Eskiden nasıldı?
- Bugün unutulmuş eski geleneklerden hatırladığı var mı?
- 70 yıllık yaşamlarında ramazanlar nasıldı? Ne değişti?
- Bugün mevcut olmayan, yıkılmış tarihi binalardan ve mekanlardan hatırladıkları var mı?
- Çankırı’nın gelişme evrelerinden ve tanığın konumunu neydi, neler farketti?
- Büyük felaketlerden hatırladıkları var mı, deprem, sel vs neler hatırlıyorlar o anlar için?

Proje Değerlendirme ve Danışma Kurulu;
İbrahim ZENCİRCİ
Ahmet DEMİRÖZ
Recep GÜLŞEN
Ahmet GÜLŞEN

Tanıtım Desteği:
- Mahalli gazeteniz/derginizden destek vermek için yukarıdaki metni kullanınız.
- Web sitenizden destek vermek için bannerı sitenize ekleyerek bize link veriniz.
- Vakıf/dernek toplantılarında ve konferanslarda konuyu dile getirin, hazırladığınız büroşürlerde yukarıdaki metni yazmak suretiyle geniş katılım sağlayınız.
- Afişlerimizi vakıf, dernek ve dükkanlarınıza asınız.

Ödül Desteği
- Yayınlanacak röportajlardan en kapsamlı ve içerik olarak beğenilen çalışmaya ödül vermek isteyen kurumları bekliyoruz (Derneklerimize hassaten duyurulur). Ödülün miktarı ve niteliğini sponsor kurum belirleyebilir.

Ahmet GÜLŞEN

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 31/12/2004 :  14:05:50         
  benim de planlarım var, 1933 doğumlu babam ve annemle bir çalışma yapacağız. Çankırı'ya ilk gelen Kamyonun hikayesini, büyük sel baskınından araçları nasıl büyükcamiye kadar kaçırdıklarını ve hayatın çilesini, mutluluğunu, rejimin şehir üzerine gölgesini, karneli günleri, apartmansız şehri... birçok hikayeyi inşallah burada anlatacağız.

Ahmet GÜLŞEN  sayfa başına git

izencirci
Yetkili Üye

Izmir
301 Cevap
Gönderim - 31/12/2004 :  14:44:26       
  Bende heyecanla çalışmaya başladım, önereceğim bir kaç isimle ön görüşme bile yaptım. En iyi röpartajı çıkarmanın telaşı ve tatlı yarışına şimdiden girdim.
Bu proje en çok torunlarla, dedeler ve ninelerin yeniden tanışmasına, birbirlerine daha yakınlaşmasına vesile olacak,özellikle genç arkadaşların bu projeye katılmalarını öneririm.İleriki yıllarda bu büyüklerinden, dedelerden, ninelerden onlara kalan bu hazinenin gerçek değerini anlayacaklar.
Çankırı Tarihine Canlı Tanık Olanı, Tanımak ne büyük mutluluk..

sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 31/12/2004 :  14:55:45       
  Sayın Gülşen
Öncelikle tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Değerli Cansaati üyelerinin katkıları ile yapılacak bir araştırma ile kültürümüzün unuttmaya yüz tutan yönlerini ortaya çıkarmak için ulu çınarlarımızdan öğreneceğimiz çok bilgiler olacak.
Yaklaşan kurban bayramı münasebetiyle belki köyüne , kasabasına ulaşanlar olacak. Onlardan ricam bir fotoğraf makinesi ve ses kayıtcihazı ile yola çıkmalarıdır.
Bu röportajlar yapılırken sohbet ortamında yapılmasına özen gösterilmesi gerekir. Hatta büyükleri yormadan zaman dilimleri içinde yavaş yavaş bilgi alınması gerekir. Büyüklerin yanında zabıt katibi gibi not tutmaya kalkarsanız fazla bilgi edinemrzsiniz. Önce ses kaydı yaparsanız daha sağlıklı olur. Daha sonra kağıda aktarılabilir. Sorularınızı onların kullandığı dilde yöneltiniz. diye bir nasihatte bulunayım.
1974 lü yıllarda Türk Folklor Araştırmaları Dergisine yazılar göndermiştim. Bu yazıları önümüzdeki aylar içinde sitemize aktarmayı düşünüyorum. Gençlik yıllarımızda imkanların sınırlı olması nedeniyle sesli ve görüntülü araştırma yapamadım.
Ortaya çok güzel bir çalışma çıkacağından eminim. Bütün Çankırılı araştırmacılara şimdiden başarılar ve kolaylıklar diliyorum.
Ildızım Köyü ropörtajlarını Sayın İsmail Erdoğan'dan bekliyorum. Bu arada emekliye ayrılan değerli öğretmenlerimizin bu konuda değerli bilgilerine ulaşmanızı tavsiye ederim.
Benim şu anda hatırladıklarım arasında Sayın Arif Öz, Recep Gül- Müfettiş/ Saçak- Çerkeş, Sabri Bey Korgun- Bugay Köyünden, Fazlı Bey KOrgun ilçesinden Nuri Çelik Yazıcıoğlu- Y, Dumlupınar'dan ve ismini sayamadığım bilgi ve kültür hazineleri olan bu kimselere ulaşmanızı diliyorum.
Kolay gelsin.
Siz yazın biz zevkle okuyalım.
Yurtdışında benden daha yaşlı birini bulamadığım için ben de kendimle bir ropörtaj ile hakkın rahmetine kavuşmuş köylülerimi anıları ile yadetmek istiyorum.
Selam, sevgi ve saygı ile,,,

sayfa başına git

ozanyazar
Yetkili Üye

Ankara
81 Cevap
Gönderim - 04/01/2005 :  13:14:50       
  Ahmet Gülşen bey,
Anne ve baba tarafımdan dedelerimin yıllarca
(7 yıl, 13 yıl) askerlik yapmış olanların hikayelerini öğreneyim,
belki ilerde kullanırım düşüncesiyle bazı sorular sormuştum büyüklerime.
Köyümüzden askere gidip hiç dönemeyenleri duydum.
(başka köylerden de vardır, kaynak aramak lazım). Yemen'e gidip orda esir kalanlar.
Çanakkele'ye gidenlerden 1-2'si mi dönmüş öyle bir şey. Mesela ;

*****Kuloğlugillerden Hasan(annemin dedesi)
Kuloğlugillerden Mehmet(babamın dedesi) Çanakkele'ye giden ve dönmeyenlerden.
*****Aziz çavuş(Çankırı'da stat yakının ikamet eden Dursun Balcı'nın dedesi) Yemen'de 9 yıl esir kalmış
*****Helvacıoğlu Ali dayı( İç Yeniceköyde Fevzi Çakır'ın babası) savaştan
dönüşte anlattıklarında, "-Cebimizden avuç dolusu kurşun çıkardığımız oldu"
diyerek savaşın korkunçluğunu anlatmıştı.

Bu olayları kaynağından öğrenmek için
1. İç Yeniceköyden Fevzi ÇAKIR'ı (emekli imam ve çok hoş sohbettir)
2. köyümüzün en yaşlısı diye bildiğim zihni açık ama kulakları az duyan derebeyigillerden Mustafa dede'yi tavsiye ederim.

Düzenleyen - ozanyazar on 04/01/2005 13:18:54

Düzenleyen - ozanyazar on 04/01/2005 13:19:55

(Kendince)SAiR-YAZAR
huzur.sehri.com

Ahmet Ünal ÇAM
KOSE YAZILARI

sayfa başına git

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 10/02/2005 :  15:57:14       
  Çok isabetli bir proje .
İnşallah, en kısa zamanda bu konuda sürdürmekte olduğum çalışmayı sizlerle paylaşacağım.

sayfa başına git

Recep Cirik
Yetkili Üye

Gent
373 Cevap
Gönderim - 10/02/2005 :  19:15:00       
  Sayın Yılmaz
Hoşgeldiniz
Uzun zamandır göremiyorduk. Özledik. Ankara'da bulunmanız münasebetiyle Sayın Derelli ile birlikte Çankırı'ya emek veren milletvekillerimizden Sayın Nurettin Ok Bey'in Ankara'da bulunduğunu öğrendik.
Acaba Sayın Ok ile bir ropörtaj yapmanız mümkün mü ?
Çankırı'nın önemli simalarından birinin daha cansaati sitesinde yer alması bizleri ziyadesi ile memnun edecektir.
Selam, sevgi ve saygı ile....

sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 11/02/2005 :  07:06:20         
  Recep bey, sayın Nurettin Ok ile rendevu alındı, bu Cumartesi sayın Nurettin DERELLİ bey röportajı yapacaklar. Tabii sayın Yılmaz da sohbet ortamına dahil olmak isterse bulunmaz bir fırsat olur, zengin bir söyleşi çıkar.

korgun
Çankırı Gönüllüsü

231 Cevap
Gönderim - 11/02/2005 :  18:27:43       
  Recep Abi merhaba, saygılar sunarım.Ahmet Bey ancak girdiğim şu an haberdar oldum , Nurettin Abiyle yarın İnşallah Sayın OK'un yanında birlikte oluruz.
Ben en son sayın Nurettin OK'la Ankara'da bir mülakat yapmıştım ve Doğruyol Gazetesinde yayınlanmıştı.
Bakın işte "ahde vefa" budur. Ne kadar güzel ve doğru bir anlayış.Özbeöz Çankırı'nın evladı olan ve Çankırıya hizmet kervanında uzun yollar kateden bir büyüğümüzü daha sitemiz sayfalarına taşıyacağız.İnsanların kıymetinin yaşarken de bilinmesi dileğiyle..(Artık 2 Nurettin Abi arasında sizler içinde bir dilek tutarım)

sayfa başına git

Ahmet GÜLŞEN
Yönetici

Kayseri
642 Cevap
Gönderim - 14/03/2005 :  08:46:37         
  3. Tanık : Nuri Çelik YAZICIOĞLU
1935 de Kurşunlu'nun Dumlupınar köyünde doğdu. Öğretmen Enstitüsünü bitirerek öğretmenlik hayatına atıldı. 1969 genel seçimlerinde CHP'den Çankırı Milletvekili seçildi. 1973 seçimlerini kaybetti ama yılmadı, 1977 de tekrar milletvekili oldu. Kendini devrimci ve Atatürkçü" olarak ifade eden Nuri Çelik YAZICIOĞLU Çankırı tarihine 100 Canlı Tanık Projemizin 3. tanığıdır.

Sayın Nurettin DERELLİ'nin yaptığı bu mülakat da çok ses getirecek. Çok yakında... Bekleyin..

Recep Gülşen
Yönetici

Konya
76 Cevap
Gönderim - 19/05/2005 :  10:48:41       
  Çankırı Tarihine 100 Canlı Tanık projemiz ciddi ve emin adımlarla geçmişe kök salmaya devam ediyor. Şu ana kadar kendileriyle mülakatlar yapılan tanıklarımızın dördü de geçmişimizin belirli dönemlerinde gerek sosyal gerek siyasi hayatta önemli ve etkili olmuş kişiler.

Hepimiz değişik zamanlarda, değişik yerlerde, çeşitli büyüklerimizin dilinden kısa anılar dinlemişizdir. Fakat "söz uçar yazı kalır" ifadesi mucibince anıların yazıya geçirilerek topluma ve tarihe maledilmesi önemli bir misyondur. Ve bu görev bilinciyle yarın için önemli ve değerli bir yazılı (hem de sesli) hazine oluşuyor. Hazinenin kıymeti gelecekte daha iyi anlaşılacak.

Çankırı Tarihine 100 Canlı Tanık projemizde temel hedefimiz Çankırı'nın en az 50-100 yıllık geçmişine ayna tutmak, dönemdeki hayatı siyasi, sosyal ve kültürel yönleriyle, peşin hükümlerden ve ön yargılardan uzak olarak ortaya koyabilmektir. Dolayısıyla projemiz kapsamında yapılacak mülakatların konukları sadece siyasi kimlikli kişilerden ibaret olmayacaktır. Bunlarla birlikte bizim gibi sıradan ve normal diyebileceğimiz kişilerin tanıklıkları da dönemin hayat tarzındaki sosyal ve kültürel motifleri irdelemek bakımından çok daha önemli olacaktır kanısındayım. Bu sebeple mülakat hazırlayan ya da hazırlama düşüncesinde olan dostlarımız illa da siyasi kimlikli kişilerle mülakat yapmak zorunda değiller; mesela geçmişteki önemli olaylara şahit olmuş normal vatandaş olabileceği gibi geçmişin gündelik hayatını bize yansıtabilecek herhangi bir büyüğümüzle de mülakat yapmak projenin hedefleri bakımından son derece önemli katkı sağlayacaktır. Her bir büyüğümüzün ağzından önemli sadece bir detay yakalasak bile toplam olarak elimizde geçmişin hayat tarzı, alışkanlıkları, kültürü adına önemli bir bilgi toplamı oluşacak. Dolayısıyla projemizde ana konu, kişilerden ziyade içerik olacaktır.

Yeni çalışmaları sabırsızlıkla bekliyoruz.

Recep Gülşen  sayfa başına git

b_ayhan
Yetkili Üye

Ankara
143 Cevap
Gönderim - 19/05/2005 :  12:25:24       
  Sayın Gülşen
Anket sorularında sadece Çankırı merkeze yönelikmiş gibi bir izlenim edinilmememsi için tüm Çankırı'yı kapsadığına dair bir not düşebilirseniz iyi olur görüşündeyim. Selamlar

Bahattin AYHAN  sayfa başına git

mevlutacaroglu
Yetkili Üye

Diyarbakır
44 Cevap
Gönderim - 02/07/2005 :  17:22:08       
  Sayın GÜLŞEN,
Tanıklarımızın yaş durumlarını bilmiyorum ama benim bu listede olmasını teklif ettiğim iki isim var.
İlki, Sayın Nevzat AYAZ.Siyasi geçmişi ve bürokrasideki başarısı ile.
İkinciside, Sayın İsmail Hakkı KARADAYI.Kendisi devletin en üst kademelerinden GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'na yükselmiş hemşerimiz.

Bu iki önemli ismi teklif ediyorum.
Ben röportaj için bulunduğum il itibarı ile müsait değilim.Eminim ilgilenen çıkacaktır.

Saygılarımla.

Mevlüt ACAROĞLU

burak  sayfa başına git

Recep Gülşen
Yönetici

Konya
76 Cevap
Gönderim - 05/07/2005 :  13:09:28       
  Çankırı Tarihine 100 Canlı Tanık projesi için yaz aylarının çok müsait zaman dilimi olduğunu düşünüyorum. Yaz aylarında hemen hepimiz kısa ya da uzun sıla ziyaretleri yapıyoruz.

Müsait olan hemşehrilerimiz köyünde kasabasında ulaşabileceği büyüklerimizle kısa da olsa mülakat yapabilirler kanaatindeyim. Özellikle köylerimizdeki büyüklere ulaşılabilecek en uygun zaman dilimi yaz ayları olsa gerek. Elbette sayın Mevlüt Acaroğlu'nun söylediği isimler listemizde mevcut, ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi normal ve sıradan kişilerin tanıklıkları da en az siyasetçiler ve bürokratların tanıklığı kadar önemli. Bu bakımdan isimlere takılmadan köyde kentte herhangi bir büyüğümüzle yapılacak ropörtaj son derece önem arzetmektedir. Zira burada ana konumuz kişilerin tarihinden önce Çankırı'nın (sadece il merkezi değil, bütün köy ve kasabalarıyla) yakın tarihine ışık tutmak ve kayıt altına almaktır.

Selam ile...

Recep Gülşen  sayfa başına git

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git