Çankırı Araştırmaları Sitesi | Forumlar  
Çankırı Araştırmaları Sitesi  
Çankırı Araştırmaları Sitesinin 2002-2005 dönemi arşiv kayıtlarıdır.
 Arama Forumlar  Yazılar  Resimler  İletişim  
          www.cansaati.org

Tüm Forumlar
 Nurettin DERELLİ [Köşe Yazıları]

DİYORLAR Kİ !
  Yazıcı Çıktısı /Yazıyı Bilgisayarına kaydet  

Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
derelli
Yetkili Üye

ANKARA
201 Cevap
Gönderim - 30/12/2004 :  08:15:09      
DİYORLAR Kİ !
Nurettin DERELLİ

Çankırı Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez başlatılan ücretsiz üniversiteye hazırlık kursuna destek ve tüm ÖSS’ye hazırlanan öğrencileri kapsayan, 10 adet deneme sınavının yer aldığı soru bankasının Çankırı 80 nci Yıl Cumhuriyet Lisesinde yapılan dağıtım töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Baş Belediyenin bir beldenin hem evliyasından hem de eşkiyasından sorumlu olduğunu söyledi. Devletin etkin ve yetkin makamlarında Çankırılı insanları görememekten üzüntü duyduğunu belirten Baş, “Benim insanımın neyi eksik? Benim çocuklarımın neyi eksik? Niye bu makamlarda bizim insanımız olmasın. “Karatekin Gazetesi 20/12/2004-10708”

Çankırı Belediye Başkanlığının yapmış olduğu bu etkinliği kutlamamak mümkün değil, Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın eğitimlerinde daha üst seviyelerde olmaları yönündeki verdikleri desteğe teşekkür ediyorum. Umuyorum diğer alanlarda da gelecek günlerde değişik boyutlarda etkinlikleri ile desteklerini esirgemezler.

Çankırı’da yerleşik olan insanlarımız artık iyice anlamışlardır ki hak edilen hizmetin yeteri kadar ve süratli yerine ulaşmasının bir ayağının bürokratlardan geçtiğini, onun için isyan noktasında yerel siyasetçiler yüksek sesle birilerine seslenmeye başladılar.

Günümüzde şu açık ve net olarak bilinmektedir ki bürokratın ağırlığı Başkent Ankara ve burada yaşayan ve üçüncü nesil kuşağına erişmiş 540 bin Çankırılı seçmeninin başta kendisini temsil edebilecek siyasetçisi yok

Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Dursun Baş’ın tespiti yerinde olmakla beraber bu tespit sadece günümüzde yapılmış bir tespit de değildir. Yıllardır taşrada yaşayan Çankırılılar feryat etmektedir. Bürokraside yükselişlerimizde ne olur emsaller arasındaki tercihte bize destek verin diye ama bu temenni hiçbir şekilde gerçekleştirilememiştir. Daha doğrusu gerçekleşmesi yönünde destek vermesi gereken kişiler bu desteğini kendi düşünceleri doğrultusunda uygun bulmamışlardır. Bu gün için değişen bir şey var mıdır? Bunun cevabını da Sayın Baş vermektedir aslında. Yani sıkıntı hepimizce bilinmekte ama çözüm üretilmemekte. Öyle olunca da Çankırı’ya yapılacak hizmetler güdük kalmakta halka da kadercilik oynatılmakta.

Siyasetçilerden beklenti böyle iken, Çankırılımızın hiç mi taksiratı yoktur. Sözüm ona artık sayılamayacak kadar sivil örgüt yapılanmalarımız vardır. Bunlar Çankırı’da vardır taşrada vardır. Ama tabelacılıktan öte işlevleri yok denecek kadar azdır. Örnek mi istiyorsunuz. Az gelişmiş yerlerin geliştirilmesi yönünde bu gün için Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali İşbirliği çerçevesinde Çankırı, Kastamonu ve Sinop illerini kapsayan “Orta Karadeniz Kalkınma Programı” vardır. Bunun dışında Birleşmiş Milletler kredileri vardır. Japon kredileri vardır. Çoğu hibe kredileridir. Peki bu kredilerin kullanımının nasıl yapılacağı yönünde halkını, ilçelisini, köylüsünü, ilini bilgilendirme yönünde olsun hiçbir gayreti olan sivil kuruluşlarımız var mıdır. Sadece son zamanda oluşturulan Yaren Grubu bu tür bir aktivitede bulunmuş, bulunduğu günden bu güne kadarda ne bir Çankırı’dan yetkili kurum ve kuruluşlardan ve ne de başka sivil toplum kuruluşlarından ortamını sağlayalım da bize de destek verin talebi gelmiştir. Hatta Ankara’da yapılan konferansa ilgi bu ya Çankırı Ticaret Odası temsilci dahi göndermemiştir. (katılım kayıtlarına göre)

Halk bu tip projelerin hayat bulması yönünde öncesinden bilinçlendirilmiyorsa, teşvik edilme gayretleri gösterilmiyorsa kırsal kalkınma projesinde olduğu gibi bu projelerinde elden kaçırılması elbette mukadder olacak ve yine dizler dövülecektir.

Son dönemlerde iktidara gelen her hükümetler açık ve net olarak seslendirmektedir. Özel teşebbüs! Evet artık gelişim ve beklentiler özel teşebbüslerle olacağına göre alt yapının gereklerinin yapılması da devletle halkın oluşturduğu sivil toplum kuruluşları ile olacağı da kaçınılmazdır. İşte son zamanda ele geçen bu fırsatı değerlendirme yönünde sivil toplum örgütlerine büyük bir görev düşmektedir. Yoksa derneğim, vakıfım diye lokaller açarak buraları geçici de olsa şu aşamada oyun salonunun dışına çıkararak eğitim salonuna dönüştüremezsek bu gelişimleri buralarda kendi insanımıza anlatamazsak gelecek neslimize her şeyden önce anne baba olarak kendimizi nasıl haklı göstereceğiz. Bu kadar kredi bombardımanında elimizi çabuk tutmazsak Çankırı’mıza ayrılan payların başka yerlere kaydırılması da mukadder olacaktır. Sonra kimse dövünmesin.

Bürokratımızın daha üst seviyelerde görev alabilmelerine tekrar dönecek olursak, siyasetçilerimizin verecekleri destek yönündeki yönlendirilmesinde Yerel siyasetçilerimizin büyük etkisinin olduğu da muhakkaktır. İşte bu aşamada yerel siyasetçilerimizin basın yoluyla halka yakınmaları yerine her zaman iletişim içinde bulundukları kişilere etkilerini bire bir gösterebilecekleri konumlarını diliyorum kendi hemşehrilerinden esirgemezler.

Diliyorum 2005 yılında bu beklentilerimiz hepimizin gayretiyle hedefine ulaşır, mutlu geleceğimizi elbirliği ile kurmuş oluruz. Tüm insanlığın yeni yılını kutluyor, herkese gelecek yıllarda da sağlıklı ve mutlu yaşamalarını diliyorum.

Nurettin Derelli
30/12/2004

Düzenleyen - derelli on 30/12/2004 09:29:04

Düzenleyen - derelli on 30/12/2004 10:23:23

Düzenleyen - derelli on 31/12/2004 11:47:15

Düzenleyen - derelli on 31/12/2004 11:48:47

Forumda görüş beyan etmek ve yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir.
Yer alan ifadeler kişisel olup, hiçbir kurum ve/veya kuruluş adına görüş bildirilmez, bildirilse dahi kişisel kabul edilir ve yer alan her görüş yazarını bağlar. Site grup, cemaat, klik  vs bir sınıflama olmaksızın herkese açık olduğu için LÜTFEN POLEMİKLERE GİRMEYİNİZ, sadece kamuya sunacağınız bilgi ve görüşleri bizlerle paylaşınız. Yazılara yapılacak tenkitler edebi ve bilimsel formlar ve bilimsel etik açısından uygun olmalıdır. Kişilik haklarını ihlal halinde, hukuka, ahlaka aykırı görüş beyan edildiği ve ticari reklam yapıldığı durumlarda yazının yayınına izin verilmez. Kitap,dergi tanıtımları ticari sayılmaz. Yazılarınızda yaptığınız alıntılar (iktibaslar) için açıkça kaynak gösteriniz.

Çankırı Araştırmaları sitesi'
nde yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının yada telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması, yayınlanmaması, editörlerimizin ve üyelerimizin kaynak belirtmeden herhangi bir alıntıyı sitemizde yayınlamaması önemle rica olunur. Kaynak belirtilmeksizin sitemizde yayınlanan alıntılar ve görüşler yazarlarını bağlar.

Kalite Anlayışımız:
Lütfen bildirilerinizi yayınlamadan önce yazım kuralları ve içerik açısından kontrol ediniz. Mümkünse önce word belgesi olarak yazıp denetleyiniz. Sonra kopyala-yapıştır yöntemiyle buraya taşıyınız. Dilimize gereken özeni göstermeyen ve kurallara uymayan bildiriler silinecektir.

-2147467259|Operation must use an updateable query.
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle       © Çankırı Araştırmaları Sitesi hatsanat site yönetim sayfa başına git